Yeni Ahit/Matta/2

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Müneccimlerin Mesih'i Ziyareti

1İsa, Kral Hirodes zamanında Yahudiye'de Beytüllahim'de doğduktan sonra, doğudan bazı müneccimler Kudüs'e geldiler 2ve şöyle dediler: "Yahudilerin kralı olarak doğan çocuk nerede? Yıldızı doğuda ufuktan yükseldiğinde yıldızı gördük ve ona tapınmaya geldik." 3Kral Hirodes ve Kudüs halkı bunu duyduklarında bundan rahatsız oldular. 4Hirodes, halkın tüm din adamı reislerini ve dînî hukuk öğretmenlerini bir araya topladı. Onlara Mesih'in nerede dünyaya geleceğini sordu.
5Onlar "Yahudiye'de Beytüllahim'de" diye cevap verdiler, "Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:
6

"Sen Yahudiye'de olan ey Beytüllahim,
Yahudiye liderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin,
Çünkü senden bir yönetici gelecek dünyaya,
Benim halkım olan İsrailoğullarını yönetecek"[1]

7Bunun üzerine Hirodes müneccimleri gizlice çağırdı ve onlardan yıldızın tam olarak ne zaman göründüğünü öğrendi. 8Onları Beytüllahim'e göndererek onlara şöyle dedi: "Gidin ve dikkatli bir şekilde çocuğu arayın. Onu bulduğunuzda, bana haber verin, böylece ben de gidip ona tapınayım." 9Kralı dinledikten sonra müneccimler, kendi yollarını tuttular, doğuda yükseldiğinde kendisine tanık oldukları yıldız, çocuğun bulunduğu mekanda duruncaya kadar önlerinde gitmeye devam etti. 10Yıldızın durumuna vakıf olduklarında, büyük bir sevinç yaşadılar. 11Eve girdiklerinde, çocuğu annesi Meryem ile gördüler ve secde ederek ona tapındılar. Yanlarındaki hazineden ona hediye olarak altın, günlük ağacı tütsüsü ve mür erdiler. 12Bir rüyada, Hirodes'in yanına dönmemeleri için uyarıldıklarından dolayı memleketlerine başka bir yoldan geri döndüler.

Mısır'a Göç


13Müneccimler gittikten sonra Rabbin bir meleği Yusuf'a rüyasında görünerek, ona "Kalk" dedi, "Çocuğu ve annesini al ve Mısır'a giderek kurtulun. Burada ben söyleyene kadar kalmaya devam edin, çünkü Hirodes, öldürmek kastıyla çocuğu araştıracak." 14Bu yüzden Yusuf kalktı, çocuğu ve annesini geceleyin alarak, Mısır'a doğru yola çıktı. 15Hirodes ölene kadar Yusuf ve beraberindekiler Mısır'da kaldı. Bu, Rabbin peygamber aracılığıyla verdiği şu haberin gerçekleşmesi için oldu: "Mısır'dan oğlumu çağırdım"[2] 16Hirodes, müneccimlerin kendisini alt ettiğini anlayınca kendisini öfke kapladı. Müneccimlerden öğrendiği zamana uygun olarak, Beytüllahim ve civarındaki iki ve daha küçük yaşta olan bütün erkek çocuklarını katlettirdi. 17Böylece, Yeremya peygamber vasıtasıyla haber verilen şu söz gerçekleşmiş oldu: 18

"Rama'da bir ses duyuldu,
Ağlamalar ve yas yakarışları,
Rahel, çocukları için ağlamakta,
Teselli edilmek de istemiyor,
Çünkü artık çocukları yok."[3]
Nasıra'ya Geri Dönüş


19Hirodes'in ölümünün ardından, Rabbin bir meleği Mısır'da Yusuf'a rüyasında göründü 20ve şöyle dedi: "Kalk, çocuğu ve annesini al ve İsrail ülkesine geri dön. Zira, çocuğun canını almak isteyenler artık öldü." 21Böylece, Yusuf kalktı, çocuğu ve annesini alarak İsrail ülkesine geri döndü. 22Yusuf, Yahudiye'de babası Hirodes'in yerine Arhelas'ın geçtiğini duyunca oraya gitmeye çekindi. Rüyasında kendisine verilen bir emire uygun olarak Celile bölgesine gitti. 23Nasıra denilen bir kasabaya yerleşti ve orada yaşadı. Böylece, peygamberler aracılığıyla bildirilen, onun Nasıralı olarak anılacağı haberi gerçekleşmiş oldu.

Açıklamalar
  1. Mika, 5:2,4
  2. Hoşea, 11:1
  3. Yeremya, 31:15