Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk portali
Vikikaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Kısayol:
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

ARŞİV

Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Engelleme politikası[değiştir]

Vikipedi'den uyarladığım Vikikaynak:Engelleme politikası içeriğinin resmî politika olarak kabulünü oylamanıza sunuyorum.

Destek Destek teklifi sunan olarak.Satırdan Kahraman (mesaj) 15.58, 28 Ekim 2020 (UTC)

en:Wikisource:Blocking policy ve diğer dil sürümlerinden daha fazla yararlanabiliriz, biraz göz atalım onlara. -- Ahmet Turhan(mesaj) 16.16, 28 Ekim 2020 (UTC)
Katılıyorum, İngilizce Vikikaynak'tan politikaya eklenecek birkaç husus çıkarılabilir diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 16.42, 30 Ekim 2020 (UTC)

SM konusunda nihai karar[değiştir]

Selamlar Vikikatipler, @ToprakM'nin SM önerisiyle projedeki SM konusunun nihayet çözümlenmesi gerektiği yönünde bu başlığı açıyorum. Konu çok detaylıca burada konuşulduğu için daha toparlayıcı bir yazı olması amacıyla madde madde gideceğim. Şimdi iki temel soru var:

  • Seçkin madde olmalı mı olmamalı?
  • Olursa nasıl seçilmeli?

İlk soru için şahsen olması gerektiğini düşünüyorum. Ana sayfadaki son metinler kısmına eklenen metinlerin görüntülenmesi, ana sayfada olduğunda etkileniyor. Ana sayfa etkileşim yaratıyor belli ki. Ana sayfa dışında çeşitli müstakil sayfaların PDF, epub vb. biçimlerde toplam 1384 indirmesi var. Bu, yeni eklenen, önceden eklenmiş metinlerin öğrenmek isteyenlerin işine yaradığı anlamı taşıyabilir. Bu bir tarafı tabii. Bir diğer tarafı da kendi emek verdiğimiz uğraşıların bir parça beğenildiğini, ana sayfada sergilendiğini bilmek motivasyonuyla da hareket edebiliriz. Bununla bağlantılı olarak SM kavramının tam ne ifade ettiği de mühim bir nokta. Onu, biraz sonra açıklayacağım.

İkinci soru bir türlü anlaşamadığımız nokta. İlk önce olmaması gereken kısmı söyleyeyim: seçkin metin için bir adaylık - oylama süreci olmamalı. Olursa ölü doğacaktır, daha fazlasını yukarıda bağlantısını verdiğim tartışma sayfasına yazdım. Tekrar etmeden buradaki SM havuzu fikrini sizlere açıyorum.

Havuz nedir?

Doğrulanmış istinsahları bir Vikikaynak ad alanında toplayalım. Bu ad alanına da SM havuzu diyelim. Ana sayfadaki sol sütunun ilk başına buradaki kaynakları iki hafta - bir ay müddetince sırayla koyalım. Bu önerinin temel fikri. Bir de bunun yanı sıra doğrulanmış SM'lerin ana sayfadaki konumunun altına Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği gibi telif hakkı ve kaynağı net, herkes tarafından erişilebilir metinleri daha kısa süreli ya da eşit süreli eklemek. Örnek ana sayfa tasarımı burada

İşte o havuza alınan metinlerin hepsine de Seçkin Metin diyelim, yıldızını verelim. İskeleti bu olan sistemde anlaşırsak, ayrıntılarını ve aşamalarını ben yürütebilirim. Satırdan Kahraman (mesaj) 17.35, 31 Ocak 2021 (UTC)

  • Seçkin madde sistemiyle ilgili çekincelerimi önceki tartışmalarımızda da dile getirmiştim. Bu çekincelerim hâlen giderilmemiş olduğu için şu anda seçkin madde sistemine karşıyım. Oylamasız, tartışmasız bir seçkin madde sürecini genel işleyiş açısından sakıncalı buluyorum. Zira bu projenin en iyi çalışmalarını arıyor ve onların bu statüsünü tescil etmek istiyorsak, bunu yalnızca bir ya da iki kullanıcının tespit etmesi eksik kalır. Üzerinde genel uzlaşı sağlanan eserleri tespit etmemiz gerekiyor. Böylece bu eserlerin hak etmiş olduğu seçkin statüsünü daha rahat verebiliriz (buradaki rahatlıktan kastım, seçkin madde sorumlumuzun/sorumlularımızın tarafsız ve bağımsız bir şekilde hareket ettiğinden diğer kullanıcılarımızın da emin olması). Fakat seçkin madde sistemi oluşturmadan, şartları topluluk kararıyla belirleyip bu şartları sağlayan maddeleri (istinsah yoluyla oluşturulanlar gibi, normal yolla oluşturulan maddeler -mesela kanunlar- de dahil) belirlenecek aralıklarla anasayfaya çıkarabiliriz. Böyle bir havuz sistemini destekliyorum. --justinianus | mesaj 18.46, 31 Ocak 2021 (UTC)

Çekincelerin konusuna hak veriyorum. O zaman toparlayacak olursak ana sayfada çıkacak metinler konusunda uzlaşı sağladık. Bunlar SM olmayacaklar, anlaştık. Önerim iki haftada bir adet doğrulanmış istinsah ve haftada bir de istinsahsız metin koyulması yönünde. Ne dersin? Satırdan Kahraman (mesaj) 07.52, 4 Şubat 2021 (UTC)

  • Orta yol mutlaka bulunur ama bu konuları aramızda konuşup bağlamış gibi görünmek istemiyorum, bu nedenle diğer kullanıcılarımızın da tartışmaya katılmalarını sağlasak iyi olacak @Satirdan kahraman. Bu yüzden ilgili gördüğüm @ToprakM ve @Ahmet Turhan'ın da görüşlerini almak üzere kendilerine sesleneyim. --justinianus | mesaj 14.40, 4 Şubat 2021 (UTC)
  • İlgili yerde bahsetmiştim, burada da bahsedeyim. İstinsah edilmiş maddeler kriteri seçkin metin olmaz için yeterli değil. O SM için en önemlisi olmakla birlikte, diğerleri gibi bir kriter. Doğrulanmış olması SM için bir kriter olduğu gibi, metnin orijinal biçimine uygunluğu (font, bold-italik ifadeler vb. ayrıntılar) da bir kriter. Bunun da olması gerek bence. Aynı örneği vereyim, şu madde girişi ve orijinali aynı görsele ve yazım stiline sahip. Bu istinsahtan başka bir olay yani. Diğer yandan Vikikaynak standartlarına uygunluk olayı var. Biçem kılavuzunu standartlaştırıp metinlerin oraya uyduğunu kontrol etmek lazım. SM kriterlerinde "Metin biçem kılavuzunda yer alan tüm uygulanabilir yönergelere (isteğe bağlı olanlar da dahil) uymalıdır." yazıyor zira.
Kısacası hepsinin tam olarak bir güzel oturtulması lazım. -- Ahmet Turhan(mesaj) 18.14, 4 Şubat 2021 (UTC)
Hemen buraya bir not düşeyim Tâmât ve Nağme-i Seher halihazırda birebir aktarılmış eserler zaten. Satırdan Kahraman (mesaj) 15.51, 5 Şubat 2021 (UTC)
  • Toparlayacak olursak SM işi sonraya kalıyor, anlaştık. Anasayfaya son metinler başlığı altında biri istinsahlı birisi istinsahsız olmak üzere iki adet metin çıkarmak fikrini sunuyorum. Bu sistem halihazırda Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok yerde uygulanıyor. Satırdan Kahraman (mesaj) 13.00, 9 Şubat 2021 (UTC)
    @Satirdan kahraman, anasayfaya çıkacak içeriğin taşıması gereken şartlar (istinsahlı olan/olmayan), anasayfada kalacağı süre ve bu içeriğin nasıl tespit edileceği ile ilgili detayları da belirlememizde fayda var. Önerinde bu hususları da netleştirirsen daha kolay ilerleyebiliriz. --justinianus | mesaj 05.53, 10 Şubat 2021 (UTC)

Listeye göre gidiyorum[değiştir]

Türkülerde listeye göre gidiyorum.Hem anonim etiketi ekliyorum hem de büyük küçük harf düzenliyorum.--Samizambak (mesaj) 15.03, 27 Haziran 2021 (UTC)

Önemli değil.--Samizambak (mesaj) 17.21, 27 Haziran 2021 (UTC)

kolay gelsin.. --kibele 19.07, 27 Haziran 2021 (UTC)

Sağolun--Samizambak (mesaj) 18.46, 28 Haziran 2021 (UTC)

  • Şablon ekleme kısmını botla tamamladım @Samizambak, sadece büyük-küçük harf düzenlemeleri kaldı. --justinianus | mesaj 14.10, 26 Temmuz 2021 (UTC)