Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
Vikikaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Kısayol:
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

ARŞİV

Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Vikikaynak altyapısını oluşturmak ve tamamlamak üzerine[değiştir]

 • Merhaba değerli Vikikatipler. Vikikaynak olarak son dönemlerde geçen dönemlere nazaran biraz daha ivme yakalamış durumdayız. Burayla düzenli olarak ilgilenen birkaç kullanıcımızın olması (özellikle büyük emekler veren @Satirdan kahraman'ı özel olarak anmak isterim, izninizle), Vikipedi'ye kıyasla atıl kalmış diyebileceğimiz bu Vikiprojemizin biraz olsun hareketlenmesini sağladı. Özellikle erişim yasağının kalkmasından sonraki dönemi öncesiyle kıyaslarsak, ne demek istediğimin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum.
Süreci takip edemeyen/bilmeyen kullanıcılarımız için kısa bir özet yapmak isterim: Satirdan kahraman ile birlikte hizmetliliğe aday olduk ve topluluktan gerekli desteği alarak görevimize başladık. Bununla birlikte, atıl kalmış birçok sayfayı elden geçirerek düzenlemeye çalıştık. İstinsah uygulamasını Vikikaynak'a kazandırarak, PDF veya DjVu formatındaki dosyaların sayfa sayfa dijital ortama aktarılmasını sağlamaya çalıştık. Bunun ardından, ilgili kullanıcılarımızca ellerinde var olan kaynak dosyalar buraya yüklendi. Birçoğunun hâlen çalışmaları devam etse de, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi gibi çalışması tamamlanmış eserler de Vikikaynak'a kazandırılmış durumda.
Bunun dışında, birçok politika sayfası da elden geçirildi ve güncellendi. Yardım sayfalarının geçmişlerinde, kullanıcılarımızca yapılan çalışmaları görebilirsiniz. Lâkin takdir edersiniz ki, hâlen daha üzerinde çalışılması gereken birçok sayfa mevcut. Atıl kalmış, yıllardır müdahale edilmemiş veyahut oluşturulması gerekmekle birlikte henüz oluşturulmamış sayfalarımız, politikalarımız var. Bütün bunların ne olduğunu bulmak, bunları Vikikaynak'a kazandırmak da önem arz ediyor. Yine buradaki çalışmalarımızda işimize yarayabilecek şablonların yabancı dillerdeki Vikikaynaklardan ya da Türkçe Vikiprojelerden iktibas edilmesi gerekiyor. Elbette bunlar tek seferde oturup listelenecek şeyler değiller ama yine de neye ne kadar ihtiyacımız olduğu şu anda az çok bilinebilecek durumda. Özellikle telif hususunda, bilgilendirici şablonların ve bağlantılı sayfaların oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da bir miktar çalışma yapılmış olmakla birlikte, çok daha fazlasına ihtiyaç var.
Açıklamaya çalıştığım hususlar nedeniyle, bahsettiğim hususlara ilişkin yapacağımız çalışmalarla ilgili bir yol haritası çizmemiz gerektiğini ve bu plana göre eyleme geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Topluluk portalindeki yapılacaklar listesi, bahsettiğim hususlara ilişkin bakılabilecek güzel bir referans noktası. Fakat buraya neyin eklenmesi gerektiğine ilişkin burada yapacağımız bir tartışmanın, yol haritamızı çizmek açısından daha önemli ve gerekli olduğunu düşündüğüm için işbu duyuruyu yapmak suretiyle bir tartışma başlatmayı uygun buldum. Değerli yorumlarınızı bekler, esenlikler dilerim. --justinianus 20.22, 13 Ekim 2020 (UTC)
Şimdilik deneme amaçlı bir ekleme yaptım. İlk koyacağımız şeylerin telif uyumluluğu ve telif hakkı ile ilgili içtihat kararları olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar çoktan bitirebileceğimiz istinsah yardımları var aslında. Kendi adıma çok üstüne düştüğüm için boğuldum ve bir süre bu işlerden sıyrılıp metin eklemek istedim. O yüzden orası bir süredir ilerleme kaydetmedi, bir iki örnek koydum o kadar.

Bir ikinci nokta olarak da belirlememiz gereken ilk üç politikadan birisinin Kategori:Çevirmeni bilinmeyen eserler olmasına yönelik. Çevirmeni bilinmeyen olup öylece durmalı mı kenarda, telif hakkı ihlaliyle birlikte durursa ne olacak? Satırdan Kahraman (mesaj) 10.53, 14 Ekim 2020 (UTC)

Engelleme politikası[değiştir]

Vikipedi'den uyarladığım Vikikaynak:Engelleme politikası içeriğinin resmî politika olarak kabulünü oylamanıza sunuyorum.

Destek Destek teklifi sunan olarak.Satırdan Kahraman (mesaj) 15.58, 28 Ekim 2020 (UTC)

en:Wikisource:Blocking policy ve diğer dil sürümlerinden daha fazla yararlanabiliriz, biraz göz atalım onlara. -- Ahmet Turhan(mesaj) 16.16, 28 Ekim 2020 (UTC)
Katılıyorum, İngilizce Vikikaynak'tan politikaya eklenecek birkaç husus çıkarılabilir diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 16.42, 30 Ekim 2020 (UTC)

Çevirmeni bilinmeyen eserler[değiştir]

Kategori:Çevirmeni bilinmeyen eserler içerisindeki içeriklerin telif hakkı konusunda şüphelerim gün gün artıyor. Şablonu koyup öylece kalmış çoğu, hepsini silmeyi teklif ediyorum. Satırdan Kahraman (mesaj) 23.43, 8 Ocak 2021 (UTC)

Birazını orijinalinden çevirip kurtarabilirim diye düşünüyorum, ilgi alanlarıma göre bir bakayım uygun zamanda. -- Ahmet Turhan(mesaj) 09.45, 9 Ocak 2021 (UTC)
 • Benzer şekilde Kategori:Telif bilgisi bulunmayan maddeler ve Kategori:Kaynaksız metinler de telif konusu şüpheli olan maddeleri barındırıyor. --justinianus | mesaj 18.05, 10 Ocak 2021 (UTC)
  • Ne dersin hocam, 10 gün sonrasında düzeltilmeyen hepsini silelim mi? Satırdan Kahraman (mesaj) 18.47, 10 Ocak 2021 (UTC)
   • @Satirdan kahraman, @Ahmet Turhan'ın kurtarabileceğini düşündüğü maddeler üzerinde çalışmasını beklemekte fayda var. Ben de ilke olarak bu maddeler için biraz bekleyip silme sürecine girme taraftarıyım, fakat proje fazla aktif olmadığı için kullanıcıların bu maddeleri görüp çalışma sürecine girmeleri Vikipedi'deki gibi hızlı olmayabiliyor. Bu yüzden bekleme sürecinde biraz daha esnek davranmakta fayda var. --justinianus | mesaj 07.24, 13 Ocak 2021 (UTC)
 • Vaktim oldukça bu şekilde kendim çevirerek kurtaracağım yavaş yavaş, aceleye gerek yok. -- Ahmet Turhan(mesaj) 22.16, 13 Ocak 2021 (UTC)

Moving Wikimania 2021 to a Virtual Event[değiştir]

Wikimania's logo.

Merhaba. Apologies if you are not reading this message in your native language. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. Teşekkürler!

Wikimania will be a virtual event this year, and hosted by a wide group of community members. Whenever the next in-person large gathering is possible again, the ESEAP Core Organizing Team will be in charge of it. Stay tuned for more information about how you can get involved in the planning process and other aspects of the event. Please read the longer version of this announcement on wikimedia-l.

ESEAP Core Organizing Team, Wikimania Steering Committee, Wikimedia Foundation Events Team, 15.16, 27 Ocak 2021 (UTC)

Project Grant Open Call[değiştir]

This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.

For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:

Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us if you would like feedback or more information.

We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!

Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrantsŞablon:Atwikimedia.org. Please help us translate this message to your local language. MediaWiki message delivery (mesaj) 08.01, 28 Ocak 2021 (UTC)

SM konusunda nihai karar[değiştir]

Selamlar Vikikatipler, @ToprakM'nin SM önerisiyle projedeki SM konusunun nihayet çözümlenmesi gerektiği yönünde bu başlığı açıyorum. Konu çok detaylıca burada konuşulduğu için daha toparlayıcı bir yazı olması amacıyla madde madde gideceğim. Şimdi iki temel soru var:

 • Seçkin madde olmalı mı olmamalı?
 • Olursa nasıl seçilmeli?

İlk soru için şahsen olması gerektiğini düşünüyorum. Ana sayfadaki son metinler kısmına eklenen metinlerin görüntülenmesi, ana sayfada olduğunda etkileniyor. Ana sayfa etkileşim yaratıyor belli ki. Ana sayfa dışında çeşitli müstakil sayfaların PDF, epub vb. biçimlerde toplam 1384 indirmesi var. Bu, yeni eklenen, önceden eklenmiş metinlerin öğrenmek isteyenlerin işine yaradığı anlamı taşıyabilir. Bu bir tarafı tabii. Bir diğer tarafı da kendi emek verdiğimiz uğraşıların bir parça beğenildiğini, ana sayfada sergilendiğini bilmek motivasyonuyla da hareket edebiliriz. Bununla bağlantılı olarak SM kavramının tam ne ifade ettiği de mühim bir nokta. Onu, biraz sonra açıklayacağım.

İkinci soru bir türlü anlaşamadığımız nokta. İlk önce olmaması gereken kısmı söyleyeyim: seçkin metin için bir adaylık - oylama süreci olmamalı. Olursa ölü doğacaktır, daha fazlasını yukarıda bağlantısını verdiğim tartışma sayfasına yazdım. Tekrar etmeden buradaki SM havuzu fikrini sizlere açıyorum.

Havuz nedir?

Doğrulanmış istinsahları bir Vikikaynak ad alanında toplayalım. Bu ad alanına da SM havuzu diyelim. Ana sayfadaki sol sütunun ilk başına buradaki kaynakları iki hafta - bir ay müddetince sırayla koyalım. Bu önerinin temel fikri. Bir de bunun yanı sıra doğrulanmış SM'lerin ana sayfadaki konumunun altına Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği gibi telif hakkı ve kaynağı net, herkes tarafından erişilebilir metinleri daha kısa süreli ya da eşit süreli eklemek. Örnek ana sayfa tasarımı burada

İşte o havuza alınan metinlerin hepsine de Seçkin Metin diyelim, yıldızını verelim. İskeleti bu olan sistemde anlaşırsak, ayrıntılarını ve aşamalarını ben yürütebilirim. Satırdan Kahraman (mesaj) 17.35, 31 Ocak 2021 (UTC)

 • Seçkin madde sistemiyle ilgili çekincelerimi önceki tartışmalarımızda da dile getirmiştim. Bu çekincelerim hâlen giderilmemiş olduğu için şu anda seçkin madde sistemine karşıyım. Oylamasız, tartışmasız bir seçkin madde sürecini genel işleyiş açısından sakıncalı buluyorum. Zira bu projenin en iyi çalışmalarını arıyor ve onların bu statüsünü tescil etmek istiyorsak, bunu yalnızca bir ya da iki kullanıcının tespit etmesi eksik kalır. Üzerinde genel uzlaşı sağlanan eserleri tespit etmemiz gerekiyor. Böylece bu eserlerin hak etmiş olduğu seçkin statüsünü daha rahat verebiliriz (buradaki rahatlıktan kastım, seçkin madde sorumlumuzun/sorumlularımızın tarafsız ve bağımsız bir şekilde hareket ettiğinden diğer kullanıcılarımızın da emin olması). Fakat seçkin madde sistemi oluşturmadan, şartları topluluk kararıyla belirleyip bu şartları sağlayan maddeleri (istinsah yoluyla oluşturulanlar gibi, normal yolla oluşturulan maddeler -mesela kanunlar- de dahil) belirlenecek aralıklarla anasayfaya çıkarabiliriz. Böyle bir havuz sistemini destekliyorum. --justinianus | mesaj 18.46, 31 Ocak 2021 (UTC)

Çekincelerin konusuna hak veriyorum. O zaman toparlayacak olursak ana sayfada çıkacak metinler konusunda uzlaşı sağladık. Bunlar SM olmayacaklar, anlaştık. Önerim iki haftada bir adet doğrulanmış istinsah ve haftada bir de istinsahsız metin koyulması yönünde. Ne dersin? Satırdan Kahraman (mesaj) 07.52, 4 Şubat 2021 (UTC)

 • Orta yol mutlaka bulunur ama bu konuları aramızda konuşup bağlamış gibi görünmek istemiyorum, bu nedenle diğer kullanıcılarımızın da tartışmaya katılmalarını sağlasak iyi olacak @Satirdan kahraman. Bu yüzden ilgili gördüğüm @ToprakM ve @Ahmet Turhan'ın da görüşlerini almak üzere kendilerine sesleneyim. --justinianus | mesaj 14.40, 4 Şubat 2021 (UTC)
 • İlgili yerde bahsetmiştim, burada da bahsedeyim. İstinsah edilmiş maddeler kriteri seçkin metin olmaz için yeterli değil. O SM için en önemlisi olmakla birlikte, diğerleri gibi bir kriter. Doğrulanmış olması SM için bir kriter olduğu gibi, metnin orijinal biçimine uygunluğu (font, bold-italik ifadeler vb. ayrıntılar) da bir kriter. Bunun da olması gerek bence. Aynı örneği vereyim, şu madde girişi ve orijinali aynı görsele ve yazım stiline sahip. Bu istinsahtan başka bir olay yani. Diğer yandan Vikikaynak standartlarına uygunluk olayı var. Biçem kılavuzunu standartlaştırıp metinlerin oraya uyduğunu kontrol etmek lazım. SM kriterlerinde "Metin biçem kılavuzunda yer alan tüm uygulanabilir yönergelere (isteğe bağlı olanlar da dahil) uymalıdır." yazıyor zira.
Kısacası hepsinin tam olarak bir güzel oturtulması lazım. -- Ahmet Turhan(mesaj) 18.14, 4 Şubat 2021 (UTC)
Hemen buraya bir not düşeyim Tâmât ve Nağme-i Seher halihazırda birebir aktarılmış eserler zaten. Satırdan Kahraman (mesaj) 15.51, 5 Şubat 2021 (UTC)


 • Toparlayacak olursak SM işi sonraya kalıyor, anlaştık. Anasayfaya son metinler başlığı altında biri istinsahlı birisi istinsahsız olmak üzere iki adet metin çıkarmak fikrini sunuyorum. Bu sistem halihazırda Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok yerde uygulanıyor. Satırdan Kahraman (mesaj) 13.00, 9 Şubat 2021 (UTC)
  @Satirdan kahraman, anasayfaya çıkacak içeriğin taşıması gereken şartlar (istinsahlı olan/olmayan), anasayfada kalacağı süre ve bu içeriğin nasıl tespit edileceği ile ilgili detayları da belirlememizde fayda var. Önerinde bu hususları da netleştirirsen daha kolay ilerleyebiliriz. --justinianus | mesaj 05.53, 10 Şubat 2021 (UTC)

Wiki Loves Folklore 2021 is back![değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Wiki Loves Folklore Logo.svg

You are humbly invited to participate in the Wiki Loves Folklore 2021 an international photography contest organized on Wikimedia Commons to document folklore and intangible cultural heritage from different regions, including, folk creative activities and many more. It is held every year from the 1st till the 28th of February.

You can help in enriching the folklore documentation on Commons from your region by taking photos, audios, videos, and submitting them in this commons contest.

Please support us in translating the project page and a banner message to help us spread the word in your native language.

Kind regards,

Wiki loves Folklore International Team

MediaWiki message delivery (mesaj) 13.25, 6 Şubat 2021 (UTC)

Viki proje temsilciliği[değiştir]

Herkese merhaba. Bugün Meta'dan gelen bir mesaj üzerine, Wikimedia Vakfının yeni projesinden haberdar oldum. Belki birkaç gün içerisinde burada küresel bir mesaj da paylaşılabilir ama ben öncesinden sizleri kısaca bilgilendirmek isterim.

Şöyle ki, Wikimedia Vakfı bir Küresel Konsey oluşturmayı planlıyor. Bu konsey, viki projelere destek veren iştirakçılar da dahil olmak üzere tüm toplulukları eşit bir şekilde küresel boyutta temsil etmek ve Wikimedia Hareketinin ihtiyaçlarına bir bütün halinde cevap verebilmek amacıyla oluşturulacak. Bu konseyde, her dilden ve her viki projeden temsilciler olması isteniyor. Konseyin görevi ve sorumlulukları, oluşturulacak geçici bir konsey tarafından oluşturulacak olan bir Wikimedia Hareketi Anayasası (ya da Hareket Sözleşmesi) ile belirlenecek.

Temsilci seçimi için özel bir usûl belirlenmemiş. Bu nedenle her proje, kendi yerel görevli (hizmetli/bürokrat/devriye gibi) seçimleri için belirlemiş olduğu usûle göre bir temsilci seçebilecek.

Bu temsilci seçimi öncesinde, toplulukların böyle bir konsey fikrini destekleyip desteklemediği de önem arz ediyor. Bu nedenle, her projede öncelikle bu sürece dair bir bilgilendirme sayfasının oluşturulması ve bu konuların tartışılması isteniyor. Eğer topluluk, konsey fikrini destekliyor ise bir temsilci seçimi sürecine başlanabilir. Seçilecek temsilciyi ve tartışma sayfasını Meta'daki anasayfada paylaşacağız.

Şimdilik Hollandaca Vikipedi, Vikisöz ve Vikikaynak bahsettiğim tartışma sayfalarını oluşturmuşlar fakat henüz temsilci seçmemişler.

Kendi adıma konuşacak olursam, küresel çapta bir oluşum içerisinde Türkçe viki projeler adına en azından bir temsilcinin varlığını önemli ve gerekli buluyorum. Fakat proje sayfasında da görebileceğiniz üzere, temsilcilerin bu konsey çalışmaları dahilinde emek ve zaman harcamaları gerekiyor. Bu nedenle bu konuda gereken zamanı ve emeği harcayabileceğini düşünen kullanıcılarımızın olup olmadığı da önemli.

Konu ana hatlarıyla böyle. Bu adreste proje sayfasının çevrilmiş halini görebilirsiniz. Meta'da çevirmenlik yapan kullanıcılarımız da ayrıca çeviriyi incelemek isteyebilir. Hepinize sağlıklı ve güzel günler dilerim. --justinianus | mesaj 15.44, 6 Şubat 2021 (UTC)