Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
VikiKaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Filing cabinet icon.svg
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

Akademik makaleler[değiştir]

Vikikaynakta açık erişimi benimsemiş akademik yayınları tespit edip buralardan makaleler yayınlamayı düşünüyorum. Sizce nasıl olur? Vikikaynakta yeniyim, görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.  e  15:04, 15 Eylül 2015 (UTC)

Kullanıcı:Erkanboz Açık erişim yetmez, örneğin tez.yok.gov.tr altındaki tezler YÖK için açık erişime sahip ancak telifli. İlgili lisans şartlarını sağlıyorsa burada yer almalarının gayet mümkün olduğunu düşünüyorum. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 13:36, 17 Haziran 2016 (UTC)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (mesaj) 01:49, 5 Ocak 2016 (UTC)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (mesaj) 02:49, 5 Ocak 2016 (UTC)

2016 WMF Strategy consultation[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (mesaj) 19:07, 18 Ocak 2016 (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants[değiştir]

IEG barnstar 2.png

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 17:47, 31 Mart 2016 (UTC)

No editing two times this week[değiştir]

Wikimedia Vakfı yeni sunucusunu Dallas'ta test edecek. Bu yeni sunucu, Vikipedi'nin ve diğer Wikimedia projelerinin bir olağanüstü durum hâlinde bile çevrimiçi kalmasını sağlayacak. Her şeyin çalışıyor olmasını sağlamak için, Wikimedia Teknoloji departmanının planlı bir test yapması gerekiyor. Bu test onların bir sunucudan diğerine sorunsuz bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Bu durum, test için birçok takımın oluşturulmasını ve takımların beklenmeyen herhangi bir problemin çözülmesi için hazır olmalarını gerektiriyor.

Bütün trafiğin yeni sunucuya aktarımı 19 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek.
21 Nisan Perşembe günü ise, önceki sunucuya geri dönülecek.

MediaWiki'deki bazı sınırlamalardan ötürü, maalesef bu süreçte bütün kullanıcı faaliyetleri durmak zorunda kalacak. Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.

Bu kısa süreçte bütün vikilerde sayfa görüntüleyebileceksiniz, fakat değişiklik yapamayacaksınız.

  • 19 Nisan Salı ve 21 Nisan Perşembe günleri, yaklaşık 15-30 dakika boyunca değişiklik yapılamayacak. Bu süreç, saat 14:00'te (UTC) başlayacak (16:00 (CEST), 10:00 (EDT), 07:00 (PDT)).
  • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız. Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz. Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin. Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz. Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer etkiler:

  • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı linkler normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden linki verilmiş bir madde yaratırsanız, link alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
  • 18 Nisan ile başlayan hafta için bir kod donması olacak. Hiçbir yardımcı kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.

Bu testin aslında 22 Mart'ta yapılması planlanıyordu. 19 ve 21 Nisan tarihleri yeni tarih olarak belirlendi. Takvimi wikitech.wikimedia.org adresinde görebilirsiniz. Bütün değişiklikler orada görüntülenebilecek. Bu konu hakkında yine bildirim yapılacaktır. Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın. /Johan (WMF) (mesaj) 22:59, 17 Nisan 2016 (UTC)

Save/Publish[değiştir]

Whatamidoing (WMF) (talk) 18:03, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Vikipedi'den aktarılan eserler üzerine not[değiştir]

Arada dolaşırken dikkatimi çekiyor diye belirteyim: Vikipedi'den içerik aktaran herkese teşekkürler. Dikkat edilmesi gereken bir husus: eğer metnin Türkçe çevirisi mevcut değilse lütfen ya çeviriyi yapıp ekleyin, ya da VikiKaynak'a eklemeyin (veya kullanıcı alan adınıza alın, eğer VikiKaynak'ta bulunmasını özellikle isteyen olursa mesaj da atabilir, vakit buldukça yardımcı olmaya çalışırım :) Türkçe olmayan metinlerin kabul edilmesi, ulusal marş da olsa, mümkün değil. Bir de, lütfen telif durumunu kontrol edin. --82 ~145 ileti 22:43, 13 Ağustos 2016 (UTC)

telifli içerikler[değiştir]

Kategori tartışma:Sureler'deki konuya ilgi gösterilirse iyi olur. teşekkürler. --kibele 12:35, 10 Eylül 2016 (UTC)

RevisionSlider[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 15:08, 12 Eylül 2016 (UTC)

hizmetli ihtiyacı[değiştir]

vikikaynakta şu anda hizmetli bulunmuyor. aktif kullanıcılardan bu konuda gönüllü olmak isteyen ya da önerisi olan var mıdır acaba? Kullanıcı:Cobija, Kullanıcı:HakanIST, Kullanıcı:Seksen iki yüz kırk beş--kibele 11:24, 18 Eylül 2016 (UTC)

bu arada kullanıcı istatistiklerini bulamadım, bu yüzden sadece son değişikliklerde adına rastladığım kullanıcılara çağrı yaptım. aktif kullanıcıları ve katkı sayılarını görmek açısından iyi olurdu. --kibele 11:36, 18 Eylül 2016 (UTC)
Belirli sayfalara yönelik sürekli vandalizm nedeniyle hizmetli ihtiyacının olduğu ortada. Eski bir Vikipedi hizmetlisi olarak, burasıyla ilgili olduğunu da varsayarak iyi bir aday olabileceğini düşünüyorum Kibele. Ancak hiçbir kullanıcı hizmetli olmaya sıcak bakmazsa son kişi olarak hizmetliliği üstlenebilirim. --Cobija (mesaj) 18:43, 24 Eylül 2016 (UTC)
ben aday değilim cobija, teşekkürler. :) --kibele 18:54, 24 Eylül 2016 (UTC)
Küresel hizmetlilerden yardım alınabilir, ama buraya vakit ayıracak bir aday olursa ben de desteklerim.--HakanIST (mesaj) 23:58, 24 Eylül 2016 (UTC)
o her zaman mümkün elbette HakanIST, ama o yardımın istenmesi için bile aktif olmak gerekiyor burada. oysa uzun süredir burada son değişiklikler sadece vandalizmden ibaret. gelecek olan kullanıcı için bile kötü bir görüntü. --kibele 07:17, 25 Eylül 2016 (UTC)

İçerikler[değiştir]

Selam, yukarıda ki konuyu bozmamak adına yeni bir başlık açmayı uygun gördüm. Vikikaynak'ta, Vikikaynak:Yasal durumlar sayfasına göre, Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca suçu ve suçluyu öven içerikler kaldırılmaktadır gibi bir ifadeye sahip -ki sayfa 2007 yılında açıldıktan sonra konuşulmamış-. Nasıl bir bağlayıcılığı var? Yoksa o zamanın şartlarında bir kullanıcının kişisel çalışması olarak mı görmeliyiz? Vikikaynak sansür edilemez'i de ekliyorum.

Ayrıca, sayfalara nasıl kaynak belirtilmesi gerektiğini öğrenebilir miyim? Sitede belirli bir biçem kuralı yok anladığım kadarıyla. Galiba bu yüzden de kimi kullanıcılar, eser şablonundaki notlar bölümünü kullanarak veya kimileriyse Vikipedi tarzı içeriğe alt başlık vererek yapmış. Eğer, belirli bir kaynak belirtme yönetimi vardıysa gözümden kaçmış olabilir. Öyleyse, hangisi doğru hangisi uygulanmalı.

Şimdiden geri dönüşünüz için teşekkür ederim.--Merhabaviki (mesaj) 17:25, 25 Eylül 2016 (UTC)

selam merhabaviki, sözünü ettiğin sayfa ve ifade bence de bir kullanıcının kişisel çalışması. şimdilik içini boşaltalım ki yanıltıcı olmasın. viki projeleri hiç bir devletin yasal durumları ile böyle bir bağlantı kurmaz bildiğim kadarıyla. Kullanıcı:Pinar'dan da görüş alalım. zaten böyle bir ad değişikliği de doğru değil. --kibele 05:57, 27 Eylül 2016 (UTC)
Kibele'ye katılıyorum. Wikimedia sunucularının ABD'de bulunması ve Wikimedia Vakfı'nın San Francisco merkezli olması nedeniyle yalnızca ABD yasaları geçerli oluyor ama anladığım kadarıyla diğer ülkelerde Vakıf'a yönelik dava açılsa bile aleyhine alınan kararların uygulanması için ABD mahkemelerinde tanınması gerekiyor. Bunu henüz başarabilen olmamış galiba. ABD dışında diğer ülkelerin yasaları Vakfı bağlamasa da, Wikimedia projelerine katkıda bulunarak kendi ülkesinin yasalarını çiğneyen bir vatandaşa o ülkenin mahkemeleri tarafından ceza verilebilir ama bunu önlemek için Wikimedia projeleri sansürlenemez. — Pınar [m] 11:00, 27 Eylül 2016 (UTC)

Grants to improve your project[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 20:11, 30 Eylül 2016 (UTC)

Creative Commons 4.0[değiştir]

Merhaba! Size, tüm Vikimedya projeleri kapsamında CC BY-SA 3.0'dan CC BY-SA 4.0 lisansına geçilmesi önerisi üzerine geri bildirimlerinizi vermeye davet etmek için Vikimedya Vakfı'ndan yazıyorum. Müzakere, 5 Ekim'den 8 Kasım'e kadar devam edecek ve geniş ölçüde görüş ve fikir almayı umuyoruz. İlgileniyorsanız lütfen Meta-Wiki'deki tartışmaya katılın. Joe Sutherland (talk) 01:17, 6 Ekim 2016 (UTC)

Şifre sıfırlama[değiştir]

Özel kullanıcı yetkilerine sahip wiki hesaplarını (örn, hizmetliler, bürokratlar, gözetmenler,denetmenler) ele geçiren saldırganlarla ilgili sorunlar yaşamaktayız. Görünüşe göre sorun basit veya tekrar kullanılan şifreler yüzünden oluşmakta.

Vakıf nezdinde, topluluk üyeleri birden fazla ekip üyeleriyle beraber çalışarak duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Halihazırda, herkesin wiki hesaplarında kullanmak üzere seçtikleri şifreleri kontrol etmelerini talep ediyoruz. Eğer basit bir şifre seçtiğinizi biliyorsanız veya başka bir yerde kullandığınız şifreyi seçtiyseniz lütfen bu şifreleri değiştirin.

Güçlü şifreler seçin -- sekiz veya daha çok karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve noktalama işareti içeren şifreler. Joe Sutherland (Tartışma) / MediaWiki message delivery (mesaj) 23:52, 13 Kasım 2016 (UTC)

Roman çevirisi[değiştir]

İngilizce Vikikaynak'ta Arthur Conan Doyle tarafından yazılan Baskervillerin Köpeği romanı bulunuyor. Eserin yaratıcısının ölümünün üzerinden 70 yıldan fazla geçtiği için — yazar 1930'da ölmüş — eser kamu malı kabul ediliyor. Ben, bu romanın tamamını Türkçeye çevirip Vikikaynak'ta yayımlasam telif haklarını ihlal etmiş olur muyum? Veya bunun başka bir sakıncası var mıdır? CosmosAway (mesaj) 20:44, 27 Kasım 2016 (UTC)

Eğer çeviriyi siz yaparsanız herhangi bir ihlal yapmazsınız fakat romanın halihazırda çevirilerinden birini eklerseniz bu lisans ihlaline girer. --Cobija (mesaj) 21:01, 27 Kasım 2016 (UTC)
Çeviriyi ben yapacağım. CosmosAway (mesaj) 18:06, 30 Kasım 2016 (UTC)
Öyleyse bir sorun olmaz. --Cobija (mesaj) 20:52, 30 Kasım 2016 (UTC)

New way to edit wikitext[değiştir]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --19:31, 14 Aralık 2016 (UTC)

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process[değiştir]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:31, 15 Şubat 2017 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Get help