Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
Vikikaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Kısayol:
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

ARŞİV


Seçkin metinler[değiştir]

Vikikaynak'ta en:Wikisource:Featured texts oluşumuna denk düşen seçkin metin olayını burada başlatalım mı? Topluluk itirazı olmazsa ben girişimi başlatabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.45, 23 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan, bence uygundur.--Dr.Suskun (mesaj) 10.41, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Güzel bir çalışma olabilir. Önce politikalarını buraya aktarıp Türkçeleştirmek gerek. Proje başlamadan önce Şablon:Index_transcluded muhakkak Türkçeleştirilmeli ve kullanım kılavuzu hazırlanmalı. Aklımda olan bir tasarı ve şu maddeler halledilirse çok güzel olacaktır diyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 13.08, 23 Mayıs 2020 (UTC)

  • Vikikaynak:Seçkin metinler sayfasını oluşturdum. Diğer sürümlerde tüm adaylar arasından ayda bir kere seçilir olgusu var, bunu Türkçe Vikipedi'deki seçkin içerik kriterlerini öne çıkararak değiştirdim. Eğer itiraz gelmezse ana maddede yer alan alt sayfaları da oluşturmaya başlayacağım. Bahsi geçen ilgili maddeleri de diğer arkadaşlar açabilirse güzel bir projeye imza atmış oluruz. Seçkin içerik çalışmayı seviyorum, Vikikaynak'ta da olması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.11, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Elinize sağlık. Şu sıralar birazcık yoğunluğum var hallettiğimde yardım edebilirim. Yİne de hhemencecik belirteyim ki Seçkin Madde için Şablon:Index_transcluded kullanımı zorunlu olmalı. Satirdan kahraman (mesaj) 13.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
O halde ben alt maddeleri hazırlamaya başlayayım. Siz de o şablonu ve diğer başka varsa ilgili kısımları hallederseniz (o şablonu türkçeleştirme, seçkin metin sayfasında bilgi verme vb.) iyi bir iş çıkarmış oluruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.30, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Güzel fikir. Ben de naçizane elimden gelen yardımı gösterebilirim. Justinianus (mesaj) 14.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
@Justinianus, şuradaki seçkin metin şablonlarını oluşturmaya katkı sunabilirsin. Ayrıca Yardım:Tashih sayfasının tercümesi de gerekli. Ben diğer alt sayfaları ve ilgili yönergelerin oluşturuyorum, o yüzden o konularda işbirliği yapabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.50, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, Tashih sayfasının çevirisini tamamladım, bazı kavramların bizde karşılığı bulunmadığından şimdilik kendimce çevirilerini yaptım, sonrasında gerekirse adlandırma konusunda değişiklikler yapılır. Yarın müsait olabilirsem şablon çevirilerine de başlayacağım. Siz de isterseniz çeviriyi kontrol edebilirsiniz, bir hata ya da eksiklik varsa birlikte üstünden geçebiliriz. @Satirdan kahraman ve @Dr.Suskun'a da haber verelim :). --justinianus 21.28, 28 Mayıs 2020 (UTC)

Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Vikikaynak:Tarafsız bakış açısı[değiştir]

Merhabalar, Vikikaynak'ın yardım içeriğinde bu madde oluşturulmuş ancak burada TBA'nın söz konusu olduğunu düşünmüyorum. İngilizcede de yok. Vikikaynak'ın kütüphane olarak düzenlenen içerik yapısında da buna yer olmadığını görebiliyoruz. Açıkladığım bu sebeplerle ilgili sayfayı silmek istiyorum, topluluğun görüşlerini merak ediyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 19.56, 11 Haziran 2020 (UTC)

  • Türkçe içerikte bir sorun olmayabilir ama çeviri eserlerde böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Kullanıcıların iyi niyetle dahi olsa TBA ihlâli içerir katkıda bulunmaları mümkün olabilir, bu nedenle bu konuda biraz temkinli olunması ve iyice düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. --justinianus 20.04, 11 Haziran 2020 (UTC)


İstinsah maratonu fikri[değiştir]

Selam Vikikatipler,

Uzun zamandır aklımda olan bir fikir için birtakım hazırlıklar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Gerek Osmanlıca gerek de Türkiye Türkçesi dosyalar yükledim, devam da edeceğim. hepsine şuradan bakmak mümkün. Bunları ekliyoruz ancak bazılarının istinsah edilmesi için bir maraton düzenleyelim mi, düzenleyeceksek nasıl yapalım, çok değerli görüşlerinizi bekliyorum, sevgiler. --Satırdan Kahraman (mesaj) 21.15, 5 Ağustos 2020 (UTC)
  • İstinsah ile ilgili Vikikaynak'ta bulunması gereken tüm sayfalar henüz tamamıyla oluşturulmadı, bununla birlikte ProofreadPage eklentisi de tam olarak Türkçeleştirilmiş değil. Sistemi derli toplu bir şekilde oturtmamız gerekiyor öncelikle, ama bunları yaptıktan sonra belirlenecek bir zaman periyodunca maraton çalışması yapabiliriz. --justinianus 18.13, 6 Ağustos 2020 (UTC)
  • Haklısınız hocam ancak dün yolun büyük kısmını hallettiğimizi gördüm. Bu yüzden görece çok zaman sürmeyecek birtakım değişiklikler sonrasında işleme koyabilelim diye burada tartışmayı başlattım. O sayfalar devam ederken -atla deve iş kalmadığını bir kez daha gururla söylerek- burada maratonun biçimini tartışıp şekillendirebiliriz dedim. --Satırdan Kahraman (mesaj) 18.18, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Elbette, güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. --justinianus 18.22, 6 Ağustos 2020 (UTC)

Vikikaynak altyapısını oluşturmak ve tamamlamak üzerine[değiştir]

  • Merhaba değerli Vikikatipler. Vikikaynak olarak son dönemlerde geçen dönemlere nazaran biraz daha ivme yakalamış durumdayız. Burayla düzenli olarak ilgilenen birkaç kullanıcımızın olması (özellikle büyük emekler veren @Satirdan kahraman'ı özel olarak anmak isterim, izninizle), Vikipedi'ye kıyasla atıl kalmış diyebileceğimiz bu Vikiprojemizin biraz olsun hareketlenmesini sağladı. Özellikle erişim yasağının kalkmasından sonraki dönemi öncesiyle kıyaslarsak, ne demek istediğimin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum.
Süreci takip edemeyen/bilmeyen kullanıcılarımız için kısa bir özet yapmak isterim: Satirdan kahraman ile birlikte hizmetliliğe aday olduk ve topluluktan gerekli desteği alarak görevimize başladık. Bununla birlikte, atıl kalmış birçok sayfayı elden geçirerek düzenlemeye çalıştık. İstinsah uygulamasını Vikikaynak'a kazandırarak, PDF veya DjVu formatındaki dosyaların sayfa sayfa dijital ortama aktarılmasını sağlamaya çalıştık. Bunun ardından, ilgili kullanıcılarımızca ellerinde var olan kaynak dosyalar buraya yüklendi. Birçoğunun hâlen çalışmaları devam etse de, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi gibi çalışması tamamlanmış eserler de Vikikaynak'a kazandırılmış durumda.
Bunun dışında, birçok politika sayfası da elden geçirildi ve güncellendi. Yardım sayfalarının geçmişlerinde, kullanıcılarımızca yapılan çalışmaları görebilirsiniz. Lâkin takdir edersiniz ki, hâlen daha üzerinde çalışılması gereken birçok sayfa mevcut. Atıl kalmış, yıllardır müdahale edilmemiş veyahut oluşturulması gerekmekle birlikte henüz oluşturulmamış sayfalarımız, politikalarımız var. Bütün bunların ne olduğunu bulmak, bunları Vikikaynak'a kazandırmak da önem arz ediyor. Yine buradaki çalışmalarımızda işimize yarayabilecek şablonların yabancı dillerdeki Vikikaynaklardan ya da Türkçe Vikiprojelerden iktibas edilmesi gerekiyor. Elbette bunlar tek seferde oturup listelenecek şeyler değiller ama yine de neye ne kadar ihtiyacımız olduğu şu anda az çok bilinebilecek durumda. Özellikle telif hususunda, bilgilendirici şablonların ve bağlantılı sayfaların oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da bir miktar çalışma yapılmış olmakla birlikte, çok daha fazlasına ihtiyaç var.
Açıklamaya çalıştığım hususlar nedeniyle, bahsettiğim hususlara ilişkin yapacağımız çalışmalarla ilgili bir yol haritası çizmemiz gerektiğini ve bu plana göre eyleme geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Topluluk portalindeki yapılacaklar listesi, bahsettiğim hususlara ilişkin bakılabilecek güzel bir referans noktası. Fakat buraya neyin eklenmesi gerektiğine ilişkin burada yapacağımız bir tartışmanın, yol haritamızı çizmek açısından daha önemli ve gerekli olduğunu düşündüğüm için işbu duyuruyu yapmak suretiyle bir tartışma başlatmayı uygun buldum. Değerli yorumlarınızı bekler, esenlikler dilerim. --justinianus 20.22, 13 Ekim 2020 (UTC)
Şimdilik deneme amaçlı bir ekleme yaptım. İlk koyacağımız şeylerin telif uyumluluğu ve telif hakkı ile ilgili içtihat kararları olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar çoktan bitirebileceğimiz istinsah yardımları var aslında. Kendi adıma çok üstüne düştüğüm için boğuldum ve bir süre bu işlerden sıyrılıp metin eklemek istedim. O yüzden orası bir süredir ilerleme kaydetmedi, bir iki örnek koydum o kadar.

Bir ikinci nokta olarak da belirlememiz gereken ilk üç politikadan birisinin Kategori:Çevirmeni bilinmeyen eserler olmasına yönelik. Çevirmeni bilinmeyen olup öylece durmalı mı kenarda, telif hakkı ihlaliyle birlikte durursa ne olacak? Satırdan Kahraman (mesaj) 10.53, 14 Ekim 2020 (UTC)

Engelleme politikası[değiştir]

Vikipedi'den uyarladığım Vikikaynak:Engelleme politikası içeriğinin resmî politika olarak kabulünü oylamanıza sunuyorum.

Destek Destek teklifi sunan olarak.Satırdan Kahraman (mesaj) 15.58, 28 Ekim 2020 (UTC)

en:Wikisource:Blocking policy ve diğer dil sürümlerinden daha fazla yararlanabiliriz, biraz göz atalım onlara. -- Ahmet Turhan(mesaj) 16.16, 28 Ekim 2020 (UTC)
Katılıyorum, İngilizce Vikikaynak'tan politikaya eklenecek birkaç husus çıkarılabilir diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 16.42, 30 Ekim 2020 (UTC)

Duyuru[değiştir]

  • Değerli Vikikatipler, bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İzmir'de yaşanan deprem hadisesi hepimizi mütessir eylerken, bir taraftan da deprem hadisesinin ehemmiyetini ve ciddiyetini de tekrardan hatırlatmış oldu. Bu nedenle, Türkiye'deki binaların yapılışına dair olarak son yayımlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğini Vikikaynak'a kazandırmanın, konunun önemine binaen önemli ve gerekli olacağını düşündük ve bir çalışma başlattık. Yönetmeliğin 17 bölüm, 384 sayfadan ibaret bir eki mevcut. Bu eki de bir an önce Vikikaynak'a kazandırmak gerekmekte. Bu çalışma, yönetmeliği ve ekinin uzunluğu nedeniyle tek bir kişinin altından kalkamayacağı, bilakis grup çalışmasını gerektiren bir çalışma. Bu yüzden de siz değerli kullanıcılarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz. İlgilenen kullanıcılarımız bu sayfada gerekli yönlendirmeleri bulacaktır. Soru, görüş ve yardımlarınız için işbu tartışma sayfası ve kullanıcı mesaj sayfalarımızdan iletişime geçebilirsiniz. Telegram kullanan kullanıcılarımız Vikikaynak Telegram Grubundan da iletişime geçebilirler. Teşekkür ve saygıyla. --justinianus | mesaj 12.08, 3 Kasım 2020 (UTC)

Wiki of functions naming contest - Round 2[değiştir]

22.11, 5 Kasım 2020 (UTC)

Orhan Veli'nin eserleri artık kamu malı[değiştir]

Bugün 14 Kasım 2020, yani Orhan Veli Kanık'ın ölümünün 70. yıldönümü. Bugünden itibaren kendisinin tüm eserleri kamu malı. Artık ilgili şablonu kullanarak Vikikaynak'a özgürçe ekleyebiliriz. -- Ahmet Turhan(mesaj) 20.16, 14 Kasım 2020 (UTC)

  • Sanıyorum Şablon:KM-Türkiye kullanmak daha uygun olacak @Ahmet Turhan, zira gösterdiğiniz şablon "Yayımlanırken sahibi belirtilmeyen veya sahibi bir tüzel kişi olan" eserlere dair koruma hükümlerinden bahsediyor. Kaldı ki bu şablonda gösterdiğiniz şablondaki hükümlere de atıfta bulunuluyor. --justinianus | mesaj 21.36, 14 Kasım 2020 (UTC)
Evet doğru, dikkatsizlik olmuş. Ama eserleri aktarmaya başlayalım :) -- Ahmet Turhan(mesaj) 05.29, 15 Kasım 2020 (UTC)
@Satirdan kahraman'ın elinde bir şeyler vardır belki, bir seslenelim :) --justinianus | mesaj 11.00, 15 Kasım 2020 (UTC)
Bütün şiirleri, çevirileri mevcut. Aynısı Sabahattin Ali için de geçerli ancak onu da tamamlayamadım bir türlü. Şu Dede Korkut ile deprem yönetmeliğini bitireyim eğileyim. Satırdan Kahraman (mesaj) 11.36, 20 Kasım 2020 (UTC)

Community Wishlist Survey 2021[değiştir]

SGrabarczuk (WMF)

18.15, 20 Kasım 2020 (UTC)