Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
VikiKaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Filing cabinet icon.svg
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.


İçindekiler

TBMM tutanakları[değiştir]

Merhabalar,

Bir süredir Türkçe projelerimizin genel durumunu inceliyorum. Genel olarak farklı WMF projelerinin dillerarası sıralamalarında Türkçe olarak yerimiz aşağı yukarı bellidir, bazen 10 küsürlerde, çoğunlukla da 20 küsürlerde oluruz. Ancak Vikikaynak'ta dikkatimi çeken, an itibarıyla 65 Vikikaynak arasında 45. durumda olmamız oldu. Şu kalıcı bağlantıdan bu gönderiyi yazdığım andaki durumu görebilirsiniz. 2941 maddeye sahibiz.

Vikipedi'ye ilk üye olduğum günleri saymazsak, madde sayısı yarışlarına pek yüzvermişliğim yoktur. Ancak Vikikaynak'ın kapsamı belli, zaten hazır metinlerin biriktirilmesi üzerine bir proje. Dolayısıyla burada madde sayısı yarışına girilmesini Vikipedi'de olduğu gibi sağlıksız bulmuyorum, zira niteliksiz bir üretim riski söz konusu değil.

Türkçe Vikikaynak'ın potansiyelini sınırlayan bir unsur var: Devrim geçirmiş ve alfabe değiştirmiş bir dilin konuşucularıyız. Bu devrim 1932 yılında oldu ve kamu malı olan metinler de zaten 1923 öncesinde üretilmiş metinler. Arap alfabesiyle yazılmış metinler de ancak Osmanlıca Vikikaynak'ın kapsamına giriyor (Vikiyazar ve Tarih dışında o projeyle ilgilenen çıkmadı, ancak orada muhteşem bir potansiyel var bu arada). Kamu kurumlarının ürettiği eserler de ABD'de olduğu gibi otomatik olarak kamu malı olmuyor, dolayısıyla an itibarıyla 609.626 maddeye sahip olan İngilizce Vikikaynak'la yarışma şansımız zaten yok. Vikikaynakların ikinci bir üretim yöntemi de çeviridir; ancak insangücümüz azken o da şu an için gerçekçi bir hedef gibi görünmüyor.

Bu duruma bir çözüm bulabilmek için uzunca bir süredir açıp göz gezdirmediğim Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu yeniden taradım ve kamu malı olduğu açıkça belirtildiği için bize sunulmuş en makul seçenek olan nutuk/söylev tipi konuşmaların ilerlemek için en mantıklı yol olduğuna kanaat getirdim. 23 Nisan 1920'den günümüze, yani 97 yıllık TBMM tutanakları kurumun sitesinde yer alıyor ve bunları Vikikaynak'a ekleme hakkımız var. İlk dönem tutanakları dergilerden OCR yöntemiyle taranmış, dolayısıyla kopyala-yapıştır işlemlerinde bozulmalar oluyor; ancak yakın dönemin tutanakları kopyala-yapıştırla sorunsuz aktarılabiliyor.

Ancak elbette bu metinleri kuru kuru kopyala-yapıştır yapmanın da pek verimli olmayacağı açıktı. Bunun için çevrimiçi sohbet ekranlarından ve konuşma balonlarından ilham alarak kendimce bir tasarım yapmaya çalıştım ve ilk meclis toplantısını örnek sayfa olarak hazırladım:

Sayfa, Şablon:Tutanak kullanılarak biçimlendiriliyor. Şablon kullanımı, gerekirse geriye dönük olarak tüm sayfalarda toplu ve verimli değişiklikler yapabilmek için de ideal (daha sade bir tasarıma da itirazım olmaz). Mobil sitelerde bazı görüntüleme sorunları olabilir, ancak bunları zamanla gideririz. Metnin içindeki eski sözcükleri de Şablon:Vs ile Vikisözlük'e bağladım (an itibarıyla yalnızca oturum başkanının ilk konuşmasını yaptım). Bu da erişilebilirliği artıracaktır.

Tutanaklar, öncelikle dönemlere ayrılıyor, dönemler de yasama yıllarına. Malumunuz olduğu üzere 97 yasama yılı var. Bu yasama yıllarının altında ortalama 150'şer birleşim var sanıyorum. Oturumlar da aşağı yukarı birleşim başına 5'er tane. Bu da çok kaba bir hesaplamayla 70-75 bin madde kazandırabilir bize. Oturumları bölmek zorundayız, çünkü 350 sayfa tutanağı olan birleşimler var. Tek sayfada tutulması hiç pratik değil.

Bu atılım, rahatlıkla 11. sıraya yükselmemizi sağlayacaktır. Belki de Arapçayı da geçebiliriz. Onu bunu geçmek çok da önemli değil zaten, önemli olan projemize bir atılım yaptırarak canlanmasını sağlamak. Bu şekilde düzenlenmiş bir içerik siteye trafik de çekebilir diye düşünüyorum. Bu maddeyle bir başlangıç yapmak istedim. Biraz daha oturunca her şey, Vikipedi'de duyuru yapıp konuya heves duyacak kullanıcıları da davet etmeyi düşünüyorum. Zaten belirttiğim gibi, son dönemin tutanakları çok daha kolay eklenebilecek. Eskiler sorunlu daha ziyade.

Açıklama biraz uzun oldu ve @Cobija'dan başka da kimse yok projede gerçi şu an için. :) Yine de bunu görenler geribildirim verebilirse çok sevinirim.

Vito Genovese 18:29, 18 Mart 2017 (UTC)

Çok güzel çalışma, aklına eline sağlık. Bu aralar yoğun olduğumdan icabet edemeyeceğim maalesef, elim rahatladığında da ilk iş Nutuk'u tamamlayacağım. Yalnız bunu iş birliği projesi haline getirip -ilk projemiz de olmuş olur- Vikipedi'de de duyursak bir ilerleme kaydedilebilir gibi. Bir de Tutanak şablonunun belgelemesi olsa fena olmazdı sanki? --Cobija (mesaj) 06:25, 19 Mart 2017 (UTC)
Evet, ortaklaşa çalışmak çok verimli olur. Eksik olan sayfa başlığı gibi şablonlar da hazır olup neyin nasıl yapılacağı oturunca çağıralım mutlaka. Belgelemeyi de yazacağım tabii, o olmadan işimiz zor. :)
Vito Genovese 10:34, 19 Mart 2017 (UTC)
Çok güzel olmuş @Vito Genovese, ellerine sağlık. — Pınar [m] 12:22, 24 Nisan 2017 (UTC)
 • @Vito Genovese, müthiş fikir, müthiş tasarım! On/off şeklinde ilgileniyorum bu projeyle, geçmişte siyasi liderlerin söylevlerini parti ve bakanlık resmi sitelerinden derleme çalışmalarım oldu, bu sayede 15-20 yıl sonra bu içerik resmi sitelerden kalkmış durumdayken burasının çok hoş bir arşiv niteliği kazanacağını düşünüyorum. Meclis tutanakları da bu doğrultuda oldukça olumlu bir girişim. Bunların telif durumuyla ilgili hazırladığım bir de şablon var Şablon:FSEK-32 diye. Farklı türde eklemeler yapmak için de kullanıcı sayfamda oluşturduğum listenin bir bağlantısını vereyim, şu çalışmaya ve şu şablona da işaret edeyim. --82 ~145 ileti 23:00, 29 Nisan 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[değiştir]

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

Wikimedia-logo black.svg

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:36, 7 Nisan 2017 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Get help

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May[değiştir]

MediaWiki message delivery (mesaj) 17:34, 11 Nisan 2017 (UTC)

Vikipedi'ye erişim engeli[değiştir]

Vikipedi'deki erişim engeline, erişimi açık bu kardeş projenin sitenotice'inden tepki vermeyi, kullanıcı grubunun açıklamasını paylaşmayı öneriyorum. --82 ~145 ileti 23:03, 29 Nisan 2017 (UTC)

Kardeş projede bunun uygun olacağını düşünüyorum. 2015'teki madde bazında engel sırasında yayınlanan duyurunun uyarlanmış halini hızlı reaksiyon vermek adına yayınladım. (gerçi ne kadar hızlı olduğu da tartışma konusu.) Son zamanlarda burada aktif olan kullanıcılar (@Seksen iki yüz kırk beş, @Pinar, @Vito Genovese ve @Iskenderbalas) duyurunun tasarımı ya da metniyle ilgili itiraz belirtirlerse değişiklik yapabiliriz. --Cobija (mesaj) 09:47, 30 Nisan 2017 (UTC)
Bir satır azaltmaya çalışırsak biraz daha kompakt ve iyi durabilir. "Türkiye'deki kullanıcıların erişimine" yerine "Türkiye'den erişime" olsa örneğin. Üçüncü sözcük olan "olan" çıksa bir de. İlk gözüme çarpanlar üzerinden naçizane önerim.
Vito Genovese 15:00, 30 Nisan 2017 (UTC)
Evet, bir satır azalttık. --Cobija (mesaj) 15:05, 30 Nisan 2017 (UTC)
İkinizin de eline sağlık. Ben de Vikikitap'a kopyaladım şimdi.
@Sabri76 ve @Vitruvian: MediaWiki:Sitenotice'i Sözlük ve Söz'e de kopyalayabilir misiniz?
Vito Genovese 15:09, 30 Nisan 2017 (UTC)
Tam yapacaktım, @HakanIST halletmiş.--вяí¢αи76ileti 21:43, 30 Nisan 2017 (UTC)
 • WMTR'nin açıklamasına verilen bağlantıyı Wikimedia Vakfının Türkçe blog yazısının bağlantısı ile değiştirdim. --Cobija (mesaj) 07:22, 1 Mayıs 2017 (UTC)

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[değiştir]

19:15, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Metin sayısı göstergesi[değiştir]

Yukarıda Vito metin sayısından bahsetmiş. Vikikaynak'ın büyüklüğüyle ilgili metin sayısının anlamlı bir ölçü olduğunda hemfikirim. Bu nedenle bu konudaki teknik bir sıkıntıdan dem vurmak isterim.

Nedense mevcut sayfalarda, sanıyorum ki şablon yoksa metin sayısının içinde görünmüyor. Tekrardan bu konuyla deneme yapmak için Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ön savunması sayfasına Eser şablonu ekledim, metin sayısı 2.947'den 2.948'e çıktı. Denemek isteyen Ergenekon iddianamesinden bakabilir, bunların önemli bir kısmı da yok sayılıyor sanırım (ama türküler sayılmıyor sanırım nedense). Ta 2011 yılında 5000 metne ulaştığımızı kutlamışım köy çeşmesinden. Arada telif hakkı ihlali oluşturan pek çok metin silindi, Mesnevi gibi sayfalar silindi; ama metin sayımızın bu denli düşmesini bunlar açıklayamaz, bu durum baş gösterdiğinde verilerde ciddi bir düşüş yaşandığını hatırlıyorum. Düzeltilebilir mi, nasıl düzeltilir bilemem; ama tam bulunduğumuz noktayı görmemiz ve verilen emeği tam yansıtması açısından çok yararlı olur; çünkü binlerce metinlik bir fark söz konusu... Cobija'yı da pingleyeyim. --82 ~145 ileti 21:59, 3 Mayıs 2017 (UTC)

API sorgusu 5.644 kayıt dönmekte; {{NUMBEROFARTICLES}} kullanıldığında ise 3.810 sayısı görünmekte. Sorun Mediawiki yazılımından kaynaklanıyor gibi. --Superyetkin (mesaj) 14:05, 7 Mayıs 2017 (UTC)
mw:Manual:$wgAllowSlowParserFunctions yi nasıl açılıyorsa açıp, bir de {{PAGESINNAMESPACE:0}} den bakalım. trwiki'nin aksine burada madde isim alanında bir sürü alt sayfa var, ve birçok alt sayfanın başlığında büyük İ'ler büyük Ş'ler var. Alt sayfaların belki de sayılmıyor olmasının yanında, Unicode tanımlaması da sıkıntı yaratıyor olabilir. --Bulgu (mesaj) 22:44, 7 Mayıs 2017 (UTC)
İngilizce Vikikaynak'ta şöyle bir şablon oluşturulmuş. Sorun çözülene dek biz de aynı yöntemi uygulayabiliriz. --Superyetkin (mesaj) 18:30, 8 Mayıs 2017 (UTC)

@Superyetkin, bu sayıyı güncelleyecek bot var mı? Şimdilik oluşturduğun şablonu koydum anasayfaya. --Cobija (mesaj) 19:10, 8 Mayıs 2017 (UTC)

YBot'u bu iş için kullanacağım. Güncelleme için teşekkürler. --Superyetkin (mesaj) 19:13, 8 Mayıs 2017 (UTC)
meta:Article counts revisited sayfasına göre 29 Mart 2015 tarihine kadar tüm Wikimedia projelerinde madde sayısı yanlış hesaplanıyormuş. Doğrusunu veren için mw:Manual:updateArticleCount.php betiğini çalıştırmak gerekiyor. Wikipedia, Wiktionary, Wikiquote, Wikisource, Wikinews, Wikiversity ve Wikivoyage'larda madde sayısı güncellemesini yeniden ve doğru şekilde hesaplatacak bu betik, o zaman çalıştırılmış ve o zamandan beri de ayda bir çalıştırılıyor. Ama bu düzeltme Vikikaynak ve Commons gibi projelerde yapılmamış. Şu an Vikikaynak eski ve yanlış değer veren hesaplama sistemini kullanıyor. Eğer Vikikaynaklarda bu kodun çalıştırılmamasında algoritmik bir neden yoksa, kimin bu betiği Türkçe Vikikaynak için çalıştırabileceğini öğrenip, güncelletelim.
Yukarıda üretilmiş şablonda bence sabit değer yerine, şöyle yapalım {{formatnum:{{#expr: 5644 - 2949 + {{formatnum:{{NUMBEROFARTICLES}}|R}}}}}} (1000 ile çarpmak bölmek yerine formatnum daha iyi). Şu an için bu değer 6.505. Bu kod ile madde eklendikçe güncelleme olacaktır. Eski ve yanlış değer veren algoritmanın azizliği yüzünden bu güncellemenin arada bir kontrol edilmesi gerekecektir; örneğin maddeler yönlendirmeye çevirilince numberofarticles'ta değişim olmuyor, aslında azalması lazım. Ayda bir bu değerleri (botlarla ya da kendimiz) güncelleriz (5644 yerine o anki gerçek madde sayısı, 2949 yerine gözüken madde sayısı). --Bulgu (mesaj) 23:12, 8 Mayıs 2017 (UTC)
Oops, burası Wikisource, ama niyeyse o betik çalıştırılmıyor gibi. --Bulgu (mesaj) 00:50, 9 Mayıs 2017 (UTC)

@Superyetkin, YBot da bozuldu :/ --Cobija (mesaj) 22:35, 19 Eylül 2017 (UTC)

Mediawiki yazılımından kaynaklanan bir sorundu. Şimdi düzelmiş olmalı. --Superyetkin (mesaj) 16:24, 20 Eylül 2017 (UTC)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:41, 8 Mayıs 2017 (UTC)

RevisionSlider[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)[değiştir]

21:09, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections[değiştir]

21:06, 23 Mayıs 2017 (UTC)

Improved search in deleted pages archive[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

During Wikimedia Hackathon 2016, the Discovery team worked on one of the items on the 2015 community wishlist, namely enabling searching the archive of deleted pages. This feature is now ready for production deployment, and will be enabled on all wikis, except Wikidata.

Right now, the feature is behind a feature flag - to use it on your wiki, please go to the Special:Undelete page, and add &fuzzy=1 to the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Then search for the pages you're interested in. There should be more results than before, due to using ElasticSearch indexing (via the CirrusSearch extension).

We plan to enable this improved search by default on all wikis soon (around August 1, 2017). If you have any objections to this - please raise them with the Discovery team via email or on this announcement's discussion page. Like most Mediawiki configuration parameters, the functionality can be configured per wiki. Once the improved search becomes the default, you can still access the old mode using &fuzzy=0 in the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0

Please note that since Special:Undelete is an admin-only feature, this search capability is also only accessible to wiki admins.

Teşekkürler! CKoerner (WMF) (talk) 18:39, 25 Temmuz 2017 (UTC)

Accessible editing buttons[değiştir]

--Whatamidoing (WMF) (talk) 16:56, 27 Temmuz 2017 (UTC)

İngilizce Vikikaynak'taki djvu destekli sistem[değiştir]

İngilizce Vikikaynak'taki örneğin şu çalışma gibi örnekleri buraya nasıl kazandırabiliriz? Sayfa, dizin gibi içeriklerle birlikte çok cazip görünüyor. Aynısı Türk Tarihinin Ana Hatları için yapılabilir mesela. --Cobija (mesaj) 00:23, 22 Ekim 2017 (UTC)

Cobija, Index:Türk Tarihinin Ana Hatları.djvu sayfasını oluşturarak bu tarzda sayfalar yapabilirsiniz. Ama buna başlamadan önce buradaki "Index" alan adını "Dizin" ile değiştirmek lazım. Burad aktif olan hizmetli ya da teknisyen var mıdır bu alan adıyla ilgilenebilecek? HastaLaVi2 (mesaj) 06:49, 23 Ekim 2017 (UTC)

Changes to the global ban policy[değiştir]

Hello. Some changes to the community global ban policy have been proposed. Your comments are welcome at m:Requests for comment/Improvement of global ban policy. Please translate this message to your language, if needed. Cordially. Matiia (Matiia) 00:34, 12 Kasım 2017 (UTC)

New print to pdf feature for mobile web readers[değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20 Kasım 2017 (UTC)

AdvancedSearch[değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14.53, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Update on page issues on mobile web[değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 20.58, 12 Haziran 2018 (UTC)

Global preferences are available[değiştir]

19.20, 10 Temmuz 2018 (UTC)

New user group for editing sitewide CSS / JS[değiştir]

Editing of sitewide CSS/JS is only possible for interface administrators from now[değiştir]

(Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.)

Hi all,

as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin (Arayüz yöneticileri) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.

Thanks!
Tgr (talk) 12.40, 27 Ağustos 2018 (UTC) (via global message delivery)

Sitewide CSS / JS'nin düzenlenmesi artık yalnızca arayüz yöneticileri için mümkündür[değiştir]

Herkese merhaba,

Daha önce de duyurulduğu gibi, CSS / JS sayfalarını değiştirme izni değişti: artık sadece interface-admin (Arayüz yöneticileri) üyeleri ve bazı ayrıcalıklı küresel gruplara sahip kullanıcılar CSS / JS sayfalarını düzenleyebilir. (Yani, MediaWiki:Kodsayfası.css gibi veya başka bir kullanıcının, kullanıcı alt sayfası olan .css veya .js ile biten herhangi bir sayfa.) Bu, WikiMedia projelerinin okuyucularının ve editörlerinin güvenliğini artırmak için yapılan bir değişikliktir. Daha fazla bilgi, site genelinde CSS / JS'yi düzenlemek için ayrı kullanıcı grubu oluşturmada mevcuttur. Beklenmeyen sorunlarla karşılaşırsanız, lütfen benimle iletişime geçin veya bir hata iletin.


Teşekkürler!
Tgr (talk) 12.40, 27 Ağustos 2018 (UTC) (via küresel mesaj teslimi)


Çeviri: --TmѰ e12 15.32, 27 Ağustos 2018 (UTC)

Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October[değiştir]

13.33, 6 Eylül 2018 (UTC)

12 Eylül ve 10 Ekim tarihleri arasında bir saatliğine sadece-okunabilir modu[değiştir]

13.33, 6 Eylül 2018 (UTC)Çeviri: --ToprakM 19.30, 6 Eylül 2018 (UTC)

Words hyphenated across pages in Wikisource are now joined[değiştir]

Hi, this is a message by Can da Lua as discussed here for wikisource communities

The ProofreadPage extension can now join together a word that is split between a page and the next.

In the past, when a page was ending with "concat-" and the next page was beginning with "enation", the resulting transclusion would have been "concat- enation", and a special template like d:Q15630535 had to be used to obtain the word "concatenation".

Now the default behavior has changed: the hyphen at the end of a page is suppressed and in this case no space is inserted, so the result of the transclusion will be: "concatenation", without the need of a template. The "joiner" character is defined by default as "-" (the regular hyphen), but it is possible to change this. A template may still be needed to deal with particular cases when the hyphen needs to be preserved.

Please share this information with your community.

MediaWiki message delivery (mesaj) 10.28, 30 Eylül 2018 (UTC)

Vikikaynak'daki sayfalarda bulunan heceli kelimeler artık birleştirildi[değiştir]

Merhaba, bu, Vikikaynak toplulukları için burada tartışıldığı gibi Can da Lua tarafından gönderilen bir mesajdır.

ProofreadPage uzantısı artık bir sayfa ile bir sonraki sayfa arasındaki bölünmüş kelimeyi birleştirebilir.

Geçmişte, bir sayfa 'biyo-' ile bittiğinde ve bir sonraki sayfa 'loji' ile başlıyorsa, sonuçta meydana gelen transkripsiyon 'biyoloji' olacaktı ve bunun önüne geçmek için d:Q15630535 gibi özel bir şablon kullanılmalıydı.

Artık varsayılan davranış değişti: sayfanın sonundaki tire işaretinin önüne geçilmeye çalışılır ve bu durumda boş alan eklenmez; bu nedenle, içe aktarmanın sonucu: şablona ihtiyaç duymadan 'birleştirme' olur. "joiner" karakteri varsayılan olarak "-" (normal tire) olarak tanımlanmıştır, ancak bunu değiştirmek mümkündür. Tire'nin korunması gereken belirli durumlarla başa çıkmak için bir şablona hala ihtiyaç duyulabilir.

Lütfen bu bilgiyi topluluğunuzla paylaşın. MediaWiki message delivery (mesaj) 10.28, 30 Eylül 2018 (UTC)

Çeviri: --ToprakM 19.47, 6 Ekim 2018 (UTC)

Change coming to how certain templates will appear on the mobile web[değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 19.35, 13 Kasım 2018 (UTC)

Advanced Search[değiştir]

Johanna Strodt (WMDE) (talk) 11.03, 26 Kasım 2018 (UTC)

Selection of the Wikisource Community User Group representative to the Wikimedia Summit[değiştir]

Dear all,

Sorry for writing in English and cross-posting this message.

The Wikisource Community User Group could send one representative to the Wikimedia Summit 2019 (formerly "Wikimedia Conference"). The Wikimedia Summit is a yearly conference of all organizations affiliated to the Wikimedia Movement (including our Wikisource Community User Group). It is a great place to talk about Wikisource needs to the chapters and other user groups that compose the Wikimedia movement. For context, there is a short report on what happened last year. The deadline is short and to avoid the confusing vote on the Wikisource-I mailing list of last year, we created a page on meta to decide who will be the representative of the user group to the Wikimedia Summit.

The vote will be in two parts:

 1. until December 7th, people can add their name and a short explanation on who they are and why they want to go to the summit. Nomination of other people is allowed, the nominated person should accept their nomination.
 2. starting December 7th, and for a week, the community vote to designate the representative.

Please feel free to ask any question on the wikisource-I mailing list or on the talk page.

For the Wikisource Community User Group, Tpt (talk) 15:15, 5 December 2018 (UTC)

New Wikimedia password policy and requirements[değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 20.03, 6 Aralık 2018 (UTC)

Wikisource Community User Group representative vote[değiştir]

Dear all,

Sorry for writing in English and cross-posting this message.

Following the previous message, the vote for the representative of the Wikisource Community User Group to the Wikimedia Summit 2019 is now open.

There is two great candidates on page on meta to decide who will be the representative of the user group to the Wikimedia Summit. You can support a candidate now. All active Wikisource users can vote. The vote is ending on December 14, 2018.

Feel free to ask any question on the wikisource-I mailing list or on the talk page.

Teşekkürler!

For the Wikisource Community User Group, Tpt (talk) December 8, 2018 at 18:53 (UTC)

Invitation from Wiki Loves Love 2019[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Love is an important subject for humanity and it is expressed in different cultures and regions in different ways across the world through different gestures, ceremonies, festivals and to document expression of this rich and beautiful emotion, we need your help so we can share and spread the depth of cultures that each region has, the best of how people of that region, celebrate love.

Wiki Loves Love (WLL) is an international photography competition of Wikimedia Commons with the subject love testimonials happening in the month of February.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects.

The theme of 2019 iteration is Celebrations, Festivals, Ceremonies and rituals of love.

Sign up your affiliate or individually at Participants page.

To know more about the contest, check out our Commons Page and FAQs

There are several prizes to grab. Hope to see you spreading love this February with Wiki Loves Love!

Kind regards,

Wiki Loves Love Team

Imagine... the sum of all love!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 10.13, 27 Aralık 2018 (UTC)

FileExporter beta feature[değiştir]

Johanna Strodt (WMDE) 09.41, 14 Ocak 2019 (UTC)

No editing for 30 minutes on 17 January[değiştir]

You will not be able to edit the wikis for up to 30 minutes on 17 January 07:00 UTC. This is because of a database problem that has to be fixed immediately. You can still read the wikis. Some wikis are not affected. They don't get this message. You can see which wikis are not affected on this page. Most wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes. /Johan (WMF)

18.55, 16 Ocak 2019 (UTC)

Talk to us about talking[değiştir]

Trizek (WMF) 15.01, 21 Şubat 2019 (UTC)

Read-only mode for up to 30 minutes on 11 April[değiştir]

10.56, 8 Nisan 2019 (UTC)

Wikimedia Foundation Medium-Term Plan feedback request[değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

The Wikimedia Foundation has published a Medium-Term Plan proposal covering the next 3–5 years. We want your feedback! Please leave all comments and questions, in any language, on the talk page, by April 20. Teşekkürler! Quiddity (WMF) (talk) 17.35, 12 Nisan 2019 (UTC)

Update on the consultation about office actions[değiştir]

Hello all,

Last month, the Wikimedia Foundation's Trust & Safety team announced a future consultation about partial and/or temporary office actions. We want to let you know that the draft version of this consultation has now been posted on Meta.

This is a draft. It is not intended to be the consultation itself, which will be posted on Meta likely in early September. Please do not treat this draft as a consultation. Instead, we ask your assistance in forming the final language for the consultation.

For that end, we would like your input over the next couple of weeks about what questions the consultation should ask about partial and temporary Foundation office action bans and how it should be formatted. Please post it on the draft talk page. Our goal is to provide space for the community to discuss all the aspects of these office actions that need to be discussed, and we want to ensure with your feedback that the consultation is presented in the best way to encourage frank and constructive conversation.

Please visit the consultation draft on Meta-wiki and leave your comments on the draft’s talk page about what the consultation should look like and what questions it should ask.

Thank you for your input! -- The Trust & Safety team 08.03, 16 Ağustos 2019 (UTC)

New tools and IP masking[değiştir]

14.19, 21 Ağustos 2019 (UTC)

A question about the edict of Abdulhamid II that proclaimed the constitution of 1876[değiştir]

Hello friends, sorry for writting in English, but I do not speak Turkish. I just transcribed the greek version of Kânûn-ı Esâsî (el:Οθωμανικόν Σύνταγμα). In the publication there is also the edict of Abdulhamid II about the Constitution (el:Αυτοκρατορικόν Χαττίον της Α. Μ. του Σουλτάνου Αβδούλ Χαμήτ του Β΄ δι' ου προκηρύσσεται το οθωμανικόν σύνταγμα). In greek it's called "Χαττίον" (probably a turkish word) and I suppose it means "edict" or something similar. The question is: Does the tr.wikisource has the Turkish original so I can link both texts? Thank you in advance. --Ah3kal (mesaj) 11.10, 11 Eylül 2019 (UTC)

The consultation on partial and temporary Foundation bans just started[değiştir]

-- Kbrown (WMF) 17.14, 30 Eylül 2019 (UTC)

Feedback wanted on Desktop Improvements project[değiştir]

07.15, 16 Ekim 2019 (UTC)

Community Wishlist 2020[değiştir]

Magic Wand Icon 229981 Color Flipped.svg

IFried (WMF) 19.30, 4 Kasım 2019 (UTC)

Wiki Loves Folklore[değiştir]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (mesaj) 06.15, 18 Ocak 2020 (UTC)

Movement Learning and Leadership Development Project[değiştir]

Hello

The Wikimedia Foundation’s Community Development team is seeking to learn more about the way volunteers learn and develop into the many different roles that exist in the movement. Our goal is to build a movement informed framework that provides shared clarity and outlines accessible pathways on how to grow and develop skills within the movement. To this end, we are looking to speak with you, our community to learn about your journey as a Wikimedia volunteer. Whether you joined yesterday or have been here from the very start, we want to hear about the many ways volunteers join and contribute to our movement.

To learn more about the project, please visit the Meta page. If you are interested in participating in the project, please complete this simple Google form. Although we may not be able to speak to everyone who expresses interest, we encourage you to complete this short form if you are interested in participating!

-- LMiranda (WMF) (talk) 19.01, 22 Ocak 2020 (UTC)

Şiir ve İnşa makalesini eklemek.[değiştir]

Sayfayı açamıyorum. Vandalizm gerekçesi ile otomatik olarak reddediyor. ekleyeceğim metin, işlenmiş metin değil, özgün halinin çeviriyazısı. kaynağım da şu: http://katalog.marmara.edu.tr/muyayinevi/YN521.pdf (PDF sayfası 62- 66) Satirdan kahraman (mesaj) 00.16, 23 Ocak 2020 (UTC)

Wikisource Conference in Warsaw[değiştir]

Dear Wikisource Community,

Meeting the Wikisource community expectations, we are working with Wikimedia Polska and Wikimedia Foundation on organiziing the 2nd Wikisource Conference in Warsaw. We already had a survey that showed high interest in the Conference within the community. We also had recently a meeting on the conference organization process and its requirements. However, we are still at a very early stage of the Conference organization process. But we are hoping this event will happen in September this year.

In order to apply for Wikimedia Foundation support, we need some input from the community about the Conference goals and the community expectations. If you are a wikisourcian, you wish to participate the conference or you wish to help the Wikisource community that the conference take place, please fill the short survey linked below before January 29 (due to short deadline for grant applications). Please, also share this request among Your communities. Here is the link to the survey

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf7FnFgMLPHeyWtBqjgXwLDYvh5vxeTnsZ0OIjTdSDrZlX0PA/viewform

Feel free to contact us, if you have any questions, suggestions, proposals, or if you wish to help us in any other way.

On behalf of the Organizing Commitee,

Nicolas Vigneron

Satdeep Gill

Ankry