Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
Vikikaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Kısayol:
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

ARŞİV


Seçkin metinler[değiştir]

Vikikaynak'ta en:Wikisource:Featured texts oluşumuna denk düşen seçkin metin olayını burada başlatalım mı? Topluluk itirazı olmazsa ben girişimi başlatabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.45, 23 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan, bence uygundur.--Dr.Suskun (mesaj) 10.41, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Güzel bir çalışma olabilir. Önce politikalarını buraya aktarıp Türkçeleştirmek gerek. Proje başlamadan önce Şablon:Index_transcluded muhakkak Türkçeleştirilmeli ve kullanım kılavuzu hazırlanmalı. Aklımda olan bir tasarı ve şu maddeler halledilirse çok güzel olacaktır diyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 13.08, 23 Mayıs 2020 (UTC)

 • Vikikaynak:Seçkin metinler sayfasını oluşturdum. Diğer sürümlerde tüm adaylar arasından ayda bir kere seçilir olgusu var, bunu Türkçe Vikipedi'deki seçkin içerik kriterlerini öne çıkararak değiştirdim. Eğer itiraz gelmezse ana maddede yer alan alt sayfaları da oluşturmaya başlayacağım. Bahsi geçen ilgili maddeleri de diğer arkadaşlar açabilirse güzel bir projeye imza atmış oluruz. Seçkin içerik çalışmayı seviyorum, Vikikaynak'ta da olması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.11, 23 Mayıs 2020 (UTC)
 • Elinize sağlık. Şu sıralar birazcık yoğunluğum var hallettiğimde yardım edebilirim. Yİne de hhemencecik belirteyim ki Seçkin Madde için Şablon:Index_transcluded kullanımı zorunlu olmalı. Satirdan kahraman (mesaj) 13.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
O halde ben alt maddeleri hazırlamaya başlayayım. Siz de o şablonu ve diğer başka varsa ilgili kısımları hallederseniz (o şablonu türkçeleştirme, seçkin metin sayfasında bilgi verme vb.) iyi bir iş çıkarmış oluruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.30, 23 Mayıs 2020 (UTC)
 • Güzel fikir. Ben de naçizane elimden gelen yardımı gösterebilirim. Justinianus (mesaj) 14.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
@Justinianus, şuradaki seçkin metin şablonlarını oluşturmaya katkı sunabilirsin. Ayrıca Yardım:Tashih sayfasının tercümesi de gerekli. Ben diğer alt sayfaları ve ilgili yönergelerin oluşturuyorum, o yüzden o konularda işbirliği yapabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.50, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, Tashih sayfasının çevirisini tamamladım, bazı kavramların bizde karşılığı bulunmadığından şimdilik kendimce çevirilerini yaptım, sonrasında gerekirse adlandırma konusunda değişiklikler yapılır. Yarın müsait olabilirsem şablon çevirilerine de başlayacağım. Siz de isterseniz çeviriyi kontrol edebilirsiniz, bir hata ya da eksiklik varsa birlikte üstünden geçebiliriz. @Satirdan kahraman ve @Dr.Suskun'a da haber verelim :). --justinianus 21.28, 28 Mayıs 2020 (UTC)

Genel Kullanıcı İsmi Oylaması[değiştir]

Genel kullanıcı ismi hususunda herhangi bir görüş bildirmek isterseniz, buradan bir görüş belirtebilirsiniz.--Dr.Suskun (mesaj) 17.06, 23 Mayıs 2020 (UTC)


Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Politika teklifi: Koruma politikası[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Koruma politikası

Vikikaynak:Koruma politikası sayfasını en:Wikisource:Protection policy sayfasından çevirdim. İngilizce sürümde olduğu gibi Türkçe Vikikaynak'ta da resmî politika olarak yürürlüğe girmesini topluluğun onayına sunuyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.00, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Sayın @Ahmet Turhan doğru söylüyorsunuz Türkçe Vikikaynak açılalı 14 sene oldu fakat doğru düzgün bir politikamız yok. Bunun için sizi destekliyorum ve Koruma politikasının yürürlüğe girmesini talep ediyorum.Dr.Suskun (mesaj) 09.48, 25 Mayıs 2020 (UTC)

İletişim grubu kurma hakkında[değiştir]

 • Merhaba değerli Vikikaynak kullanıcıları,
Bildiğiniz üzere son dönemlerde başta Vikipedi olmak üzere tüm viki topluluklarında kullanıcılar arasında hızlı iletişim sağlanması, böylece projedeki ilerleyişi hızlandırma, güçlendirme ve kullanıcıların buraya katkıda bulunma motivasyonunu güçlendirme, yapılan etkinlik ve projelerin duyurulmasının sağlanması amacıyla anlık iletişim sağlayabilen çeşitli uygulamalarda proje görevlileri tarafından iletişim kanalları açılmakta. Yine Vikipedi üzerinden örneklersem, yıllardır yarı-etkin diyebileceğimiz IRC kanalının yanı sıra son dönemlerde aktif hâle gelen ve şu anda yüze yakın kullanıcının bulunduğu bir Telegram kanalı açıldı. Buna benzer bir kanalın Vikikaynak için de açılabileceğini düşünüyorum. Böylece kullanıcılar olarak buradan da iletişim sağlayabilir, örneğin çalıştığımız bir madde üzerinde bir sorunumuz/sorumuz olduğunda aktif ve ilgili bir kullanıcıdan hızlı bir dönüt alabiliriz. Özellikle Vikikaynak'a yeni katılan kullanıcıları da bu vesileyle kazanabilir, onların buraya katkıda bulunma motivasyonlarını artırabiliriz.
Elbette sizlerin de görüşleri önemli. Bu aşamada önerim, eğer bu yönde bir fikir birliği oluşursa kişisel verilerimizi (ad-soyad, telefon numarası gibi) diğer kullanıcıların göremeyeceği bir uygulamada, bu gizliliğe de dikkat ve özen göstererek bir kanal oluşturmak. Telegram bu anlamda benim aktif olarak kullandığım, bahsettiğim kişisel verilerinizi de gizleyebileceğiniz bir uygulama. Eğer topluluk da hemfikir olursa, Vikipedi için açılan grubun yanında bir de Vikikaynak grubu oluşturalım. Özellikle işbirliği gerektiren konularda çalışma yürütürken, yardıma ihtiyaç duyulan alanlarda ilgili ve bilgili kullanıcıların desteğini alabilmek adına, böyle bir platformda yer almayı uygun görüyorum. Eğer topluluk da bu fikirde ise Telegram üzerinde bir Vikikaynak grubu oluşturulabilir. Farklı görüşler gelmesi hâlinde; IRC, Discord veyahut başka bir platform üzerinde de bahsettiğim grup oluşturulabilir. Görüşlerinizi bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla. --justinianus 11.52, 30 Mayıs 2020 (UTC)
 • Ne zaman burada bir sorun olsa küresel topluluğun Telegram grubuna yazıyorum. Aynı gün içinde de bir çözüme kavuşmuş oluyoruz. Bu yüzden bu tip bir iletişim kanalınıın kullanımını önemsiyorum. Buradaki katipler topluluğunun insanlardan oluşup hevesini paylaşmasının yolunun da bu olduğunu düşünüyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 12.30, 31 Mayıs 2020 (UTC)

 • Tekrar merhaba değerli Vikikaynak kullanıcıları,
Bir önceki paylaşımımızın ardından @Satirdan kahraman ile birlikte bir Telegram grubu kurma kararı aldık. Bununla ilgili olarak Vikikaynak içerisinde de bir bilgi sayfası oluşturduk. Bu sayfadaki bağlantı vasıtasıyla gruba katılabilirsiniz. Saygılarımızla. --justinianus 14.59, 9 Haziran 2020 (UTC)

Vikikaynak:Tarafsız bakış açısı[değiştir]

Merhabalar, Vikikaynak'ın yardım içeriğinde bu madde oluşturulmuş ancak burada TBA'nın söz konusu olduğunu düşünmüyorum. İngilizcede de yok. Vikikaynak'ın kütüphane olarak düzenlenen içerik yapısında da buna yer olmadığını görebiliyoruz. Açıkladığım bu sebeplerle ilgili sayfayı silmek istiyorum, topluluğun görüşlerini merak ediyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 19.56, 11 Haziran 2020 (UTC)

 • Türkçe içerikte bir sorun olmayabilir ama çeviri eserlerde böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Kullanıcıların iyi niyetle dahi olsa TBA ihlâli içerir katkıda bulunmaları mümkün olabilir, bu nedenle bu konuda biraz temkinli olunması ve iyice düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. --justinianus 20.04, 11 Haziran 2020 (UTC)

Feedback on movement names[değiştir]

Merhaba. Apologies if you are not reading this message in your native language. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. if necessary. Teşekkürler!

There are a lot of conversations happening about the future of our movement names. We hope that you are part of these discussions and that your community is represented.

Since 16 June, the Foundation Brand Team has been running a survey in 7 languages about 3 naming options. There are also community members sharing concerns about renaming in a Community Open Letter.

Our goal in this call for feedback is to hear from across the community, so we encourage you to participate in the survey, the open letter, or both. The survey will go through 7 July in all timezones. Input from the survey and discussions will be analyzed and published on Meta-Wiki.

Thanks for thinking about the future of the movement, --The Brand Project team, 19.39, 2 Temmuz 2020 (UTC)

Note: The survey is conducted via a third-party service, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the survey privacy statement.

 • Mesajda bahsedilen mektubun çevirisi Meta'da yer almaktadır, bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. --justinianus 12.47, 5 Temmuz 2020 (UTC)

Announcing a new wiki project! Welcome, Abstract Wikipedia[değiştir]

Sent by m:User:Elitre (WMF) 20.13, 9 Temmuz 2020 (UTC) - m:Special:MyLanguage/Abstract Wikipedia/July 2020 announcement

 • Mesajın çevirisi Meta üzerinden yapılmıştır. --justinianus 14.18, 16 Temmuz 2020 (UTC)

Arama sonuçlarının Vikiveri ile ilişkilendirilip genişletilmesi üzerine bir öneri[değiştir]

Azerice Vikikaynak'ta bir özellik dikkatimi çekti ve arama yaparken çok işime yaradığı için buraya getirmek için de görüşlerinize sunuyorum: Azerice Vikikaynak'taki Nesimi araması karakter farklılığı sebebiyle bir sonuç vermiyor. Sonuçların altında Vikiveri aramasıyla ilgili sayfa çıkıyor ki böylece doğrudan aradığımız sayfayı ya da yakın anlamlı sayfalara erişmek için hızlı bir seçenek olacak Vikiveri sorgusunu da getiriyor. Böylece sorgunun dördüncü satırındaki "Imadaddin NasimiPoet and writer (1369–1417) ♂; Turkmen poet" metni ile bütün Viki projelerindeki sonuçlarına tek tıklamayla erişebiliyoruz. Aramadaki bu kolaylığın herkesçe kullanılması gerekli düzenlemeyi yapmayı görüşlerinize sunuyorum, esenlikler. Satırdan Kahraman (mesaj) 21.06, 15 Temmuz 2020 (UTC)

 • Aramaları kolaylaştıracağını düşündüğüm bir öneri, bence bizde kullanıma da uygun. Arama sonuçlarında sadece Türkçe metinleri gösterecek şekilde ayarlanabilirse daha da iyi olur diye düşünüyorum. --justinianus 12.25, 16 Temmuz 2020 (UTC)
 • @ToprakM gerekli teknik işlemleri sağlayabilir miyiz? Satırdan Kahraman (mesaj) 11.02, 22 Temmuz 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --ToprakM 11.25, 22 Temmuz 2020 (UTC)

Bot politikası[değiştir]

Selamlar. Vikikaynak'taki botlarla alakalı prosedür sayfalarının eksikliğini gördükten sonra bir bot politikası ve ek olarak bir başvuru sayfası oluşturdum. Fikir birliğine varırsak bence bu politikayı kabul edelim, daha sonra botlarla ilgili başvuruları kabul etmeye başlayabiliriz. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.47, 23 Temmuz 2020 (UTC)

 • Destek Destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.47, 23 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Her geçen gün bir güzel insan, bir güzel teklifle bir parça daha güzelleştiriyor. Satırdan Kahraman (mesaj) 19.54, 23 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Bir eksikliği daha dolduruyoruz. --justinianus 10.59, 24 Temmuz 2020 (UTC)