Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Accueil scribe invert.png
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 454 kişi
  Metin sayısı: 9.100
  Madde sayısı: 17.154
  Matbu eser: 973 (Viki diline aktarılmış 5.223 sayfa)

Ayın eseri

Trakya'da Yaşayan Amuca Bektaşilerinde Nevruz Erkânı, Mehmet Ali Yolcu'nun Amucaların Nevruz gelenekleri hakkında yazmış olduğu bir makaledir.

Toplumlar sadece maddi varlıklarından ibaret değildir. Onları diğer toplumlardan ayıran en önemli unsurları kültürel miraslarıdır. Birikimli olarak oluşan ve toplumun esas kimliğini oluşturan bu mirasların hem korunması hem de gelecek kuşaklara aktarılması, geçmiş ile gelecek arasında kurulacak köprülerin temellerini oluşturmaktadır. Bu kültürel miraslardan birisi olan Nevruz ya da bahar bayramı genel anlamda din ya da ulus ayrımı olmaksızın çok eski dönemlerden beri kutlanıla gelen bir bayram olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen tüm toplumlar tarihsel süreç içerisinde kendi inanma ve gelenekleri ile yoğurarak, temelde amaç aynı olsa da Nevruz’a dair birtakım inanmalar ve gelenekler oluşturmuşlardır. Günümüzde daha çok Trakya ve Bulgaristan’ın bu bölgeye olan sınırında yaşayan Amucalar da Nevruz’a dair geleneklerini ve bu gelenekler etrafında oluşan inanmalarını canlı tutan ender topluluklardan biridir. (devamını okuyun)


Aladağlar’da Yörükler.jpg
Yeni eklenen metinler
Doğal orman ( r. nazilli ) - panoramio.jpg
Yıl 1946, aylardan Temmuz. Muğla’nın Gevenes ve Kozağaç köyleri civarındaki ormanlarda bir yangın çıkar. Yangın kısa sürede kontrol altına alınır, etrafı çevrilir. O sırada Mustafa ve Tevfik adlı iki samimi dost ve birbirini seven iki arkadaş Belen kahvesine oturmuş dama oynamaktadırlar. Tevfik Cezayir, Gevenes köyünün muhtarıdır. Aynı zamanda yörede herkesin yardımına koşan ve sevilen bir kişidir.

devamını okuyun

Mehmet Ali Eren (yayınlayan)

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Compass-noun-project.svg Vikikaynak gezintisi

Add document icon (the Noun Project 27896).svg Sayfaların oluşturulması

Artworkbean broom.svg Sayfaların düzenlenmesi

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg İstinsah

InC.Icon-Only.dark.svg Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z