Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 466 kişi
  Metin sayısı: 272
  Madde sayısı: 18.678
  Matbu eser: 1003 (Viki diline aktarılmış 5.858 sayfa)

Ayın eseri

Mikroplastikler: Gıdalarda Bulunuşu ve Sağlık Üzerine Etkileri , mikroplastiklerin oluşumu, yiyecek ve içecekler yoluyla insanlara geçişi ve çevre ve insan sağlığı üzerine etkileri üzerine yapılmış çalışmaları irdeleyen bir makaledir.

1 ― Yapılan araştırmalar, mikro- ve nano plastiklerin çevrede kalıcı bir kirletici olduğu ve gittikçe artan oranlarda karasal ve sucul ekosistemlerde biriktiğini göstermektedir. Okyanusların, karaların ve sucul sistemlerin mikroplastiklerle kirlenmesi sadece ekolojik bir zarar olarak değerlendirilmemekte, aynı zamanda gıda güvenliği ve bunun sonucu olarak insan sağlığını da tehdit eden bir unsur haline gelmektedir. Yapılmış çalışmalar, özelikle deniz canlılarının yüksek oranda mikroplastiklere maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, insanlar tarafından tüketilen gıda maddelerinin de hammadde, üretim aşamaları veya paketleme sırasında kullanılan plastik ambalaj materyallerinden veya ürünün tüketimi esnasında havadan kaynaklanabilecek mikroplastik kontaminasyonuna uğrayabileceği ifade edilmektedir. (devamını okuyun)


Yeni eklenen metinler
(...) Vladimir İlyiç Ulyanov'un (Lenin) ölüm günü olan 21 Ocak'ı yas günü olarak ilan eden XI. Tüm Rusya Sovyetler Kongresi'nin kararını onaylanmıştır ve söz konusu Kararı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin tüm topraklarına yayılacaktır

devamını okuyun

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği İkinci Sovyetler Kongresi

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Vikikaynak gezintisi

Sayfaların oluşturulması

Sayfaların düzenlenmesi

İstinsah

Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z