Kullanıcı mesaj:Satirdan kahraman/Arşiv

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bir soru[değiştir]

Merhaba. Bu kitabı ilgili yayınevi ve basım tarihi gibi şeyleri kaynak göstererek Vikikaynak'ta yayınlamak istiyorum ama telif hakkı ihlali olur mu acaba diye düşünüyorum. Kitabın Türkçedeki ilk yayın yılı 1924. Orijinal dilindeki yayın yılıysa çok daha eski. Sorumu yanıtlarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar. - 46.155.52.211 08.46, 4 Mart 2020 (UTC)

İyi günler, ilginize teşekkür ediyorum.
Kitabın 30. sayfasında "...Abdullah Cevdet'in ve dolayısıyla yazarın üslubuna dokunmadık." cümlesiyle ilgili kitaptaki bir kısmın doğrudan Abdullah Cevdet'in işlediği biçimiyle aktarıldığını anlıyoruz. Şu haliyle 29 Kasım 1932'de ölmüş yazarın eseri, 70 yıldan fazla süre geçmesiyle kamu malı kapsamında olsa da bu kısmın kitabın 37 ile 349 sayfaları arasındaki kısmı olduğunu belirtmek isterim. Dipnotlara dikkat ederek buraya ekleyebilirsiniz, emeğinize sağlık şimdiden.
Bir sorunuz olması durumunda her zaman buradayım, yardım istemekten çekinmeyin, esenlikler.--Satirdan kahraman (mesaj) 10.40, 4 Mart 2020 (UTC)


Vikikaynak için yardım[değiştir]

Merhabalar hocam, bu sıralar önemli bir süre için çok boş vaktim var, Vikikaynak için her nevi desteğe hazırım. Aklınızda bir proje varsa paylaşırsanız birlikte hareket edebiliriz, iş bölümü yapabiliriz. Sevgiler, --Magurale (mesaj) 07.50, 5 Mart 2020 (UTC)

iyi günler hocam
Çok güzel projelerim var ama onlara başlamadan önce buraların ufak bir tozunu almak gerekiyor. İlk elden https://tr.wikisource.org/wiki/%C3%96zel:KategorisizSayfalar bunları kategorilendirmemiz gerekiyor, https://tr.wikisource.org/wiki/%C5%9Eablon:Vikikaynak%27%C4%B1_ke%C5%9Ffet şablonu böylece harika çalışabilecek, ana sayfaya koyduğumuzda rahat bir okuma, kolay bir keşfetme gerçekleşecek. Bunları bitirelim, devamını tasarlarız hocam, emeğinize sağlık şimdidien, var olun, esenlikler. --Satirdan kahraman (mesaj) 08.49, 5 Mart 2020 (UTC)
Ellerinize sağlık, kategorilemeye başlayacaktım ama Vikipedi'de kullandığımız kategori ekleyen küçük aracın (hatta hiçbir küçük aracın) Vikikaynak'ta olmadığını fark ettim. Küçük araçları ekleme şansımız olabilir mi, kime yazmak lazım bunu? Sevgiler, --Magurale (mesaj) 09.07, 5 Mart 2020 (UTC)
bu konuda yardımcımız, sevgili @ToprakM. Hemencecik de çözdü olayı. https://tr.wikisource.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Satirdan_kahraman/common.js sayfasındaki kodu, https://tr.wikisource.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1:Magurale/common.js şeklinde açarak kopyalarsanız çalışıyor. Diğer eksik araçları, kategorileri topluca bir liste yapalım mı?

Telif Hakkı[değiştir]

Merak ettiğim nokta şu: Akademik bir kaynakta yer alan bir metni, kaynak göstererek burada yayınlamam ne tür bir telif hakkı sorunu oluşturur?

ːİyi günler, Metin eklerken ilk önceliğimiz telifsiz olması. Evet, çivi yazıları telifsiz bir eserdir ancak bunun Türkiye Türkçesine aktarımında eser, çevirmenine ait olur çünkü metin değişmiştir, bir bireyce işlenmiştir. Esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 12.58, 18 Mart 2020 (UTC)

-Yanlış bilmiyorsam eğer; akademik bir makalede yer alan bir bölümü kaynak göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeden kendi oluşturduğunuz bir içerikte kullanabilirsiniz. -Kullanıcı:Kuzey 75
Konu hakkında kaynak paylaşabilir misiniz hocam, bazı dergiler özellikle 4.0 lisansı altında belirtiliyor ama genelgeçer bir madde bulamadım. Satirdan kahraman (mesaj) 20.51, 18 Mart 2020 (UTC)

-Size kaynak olarak şöyle bir öneride bulunayım: Üniversitelerin tez yazım kurallarına göz atın. [[Kullanıcı:Kuzey 75|Kuzey 75


Genelgeçer kural bulamadım hocam, ancak açık erişim açık erişim makalede bulabildim, kaynağı değiştirerek ekliyorum, esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 13.03, 19 Mart 2020 (UTC)

Kitap için ilk adımı attım[değiştir]

Merhaba. Kitabın "İçindekiler" kısmını oluşturdum. Başlıklarını haftalar önce sizin mesaj sayfanızda paylaştığım PDF aracılığıyla oluşturmama yardım ederseniz çok mutlu olurum. Şimdilik sorun şu: 132, 147, 164, 216 ve 240. sayfalardaki başlıklara sanırım uzun oldukları için bağlantı verilmiyor. Bu sorunun çözülmesi lazım. Yoksa mecburen kısaltmalıyız. - Felecita (mesaj) 12.30, 21 Mart 2020 (UTC)

Harika görünüyor, emeğinize sağlık. Şu günlerde kitap okumakSatirdan kahraman (mesaj) 14.32, 21 Mart 2020 (UTC) için elverişli bir eklentiyi getirmeye çalışıyorum, tamamlansın bir günde çok temiz açarız. [|Örneği şurada] Satirdan kahraman (mesaj) 12.56, 21 Mart 2020 (UTC)

Anladım, çok iyi gibi görünüyor. Mesajımda bahsini açtığım başlık sorununu, sayfa başlığının kısaltılması fakat içindekiler sayfasınındaki başlığın tam halde verilmesiyle halledebileceğimi düşünüyorum. Örnek: [[/Cehennemin Sürekli Ceza ve Eziyet İnancını İcat Etmekle...|Cehennemin Sürekli Ceza ve Eziyet İnancını İcat Etmekle, İlahiyatçılar, Allahlarından, Tiksinilecek ve İnsanların En Kötüsünden Daha Kötü, Ahlak Bozucu, Amaçsız ve Yalnızca Keyfi İçin Zalim Bir Zorba Yapmışlardır]] Felecita (mesaj) 14.30, 21 Mart 2020 (UTC)

Hocam, başlığı içindekiler kısmında tam alırız, açılacak başlıkta X/Sayfa1234 şeklinde alırız.Satirdan kahraman (mesaj) 14.32, 21 Mart 2020 (UTC)
Açılacak başlıkta X/Sayfa1234 şeklinde almamız kitabın içerik düzenini bozar, zira açılacak başlıkların hepsinde başlık adları yazıyor. X/Sayfa1234 biçimi için içindekileri düzenlemem gerekir ve bu çok zaman alır. Benim bir önceki mesajımda dediğimi yapalım. Sizin geliştirmekte olduğunuz eklenti bu işi kısa sürede tamamlamamız için büyük öneme sahip. Desteğiniz için teşekkür ederim. - Felecita (mesaj) 04.59, 22 Mart 2020 (UTC)
Ne demek hocam, sizin emeğinize sağlık. Eklentiyi ithal ettik, bir iki teknik ayarlaması sonrasında her şey hazır. Öncelikle [|kitabınızın] sayfası burada. İlgili sayfaları, aşağıdaki rakamlara tıklayarak açabilirsiniz. Hepsini açtıktan sonra da içindekiler kısmıyla birleştirip düzenleriz. Tabii başlamadan önce Google'ın OCR taramasını kurmanız gerek. Onu da şöyle yapacaksınız: https://tr.wikisource.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1:Felecita/common.js sayfasını oluşturup içerisine, aşağıdaki kodu yapıştırmalısınız:

//new ocr by jay mw.loader.load('//meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Indic-TechCom/Script/IndicOCR.js&action=raw&ctype=text/javascript');

MediaWiki:Proofreadpage index data config[değiştir]

Hi. In this file, you need to leave the heading labels alone as they pair with mw:Extension:ProofreadPage code. Also, the term <pagelist /> has a specific meaning and should NOT be translated, doing so kills its function. I have amended the config, and will have a further look at what needs updating, though noting that it is a long time since I have had to play so digging hard on the grey cells. Billinghurst (mesaj) 10.19, 22 Mart 2020 (UTC)

Some faulty memory, though I think that I have no got it worked out. We can remove the dropdown for the filetypes and go back to leaving it empty though I find the dropdown useful. Also the progress value labels will need to be translated, noting that the codes have specific meaning and get set in Mediawiki:Common.js (see en:MediaWiki:Common.js self.ws_messages). I am happy to work with your community to get those in place if you wish. Billinghurst (mesaj) 11.03, 22 Mart 2020 (UTC)
We don't have a very active community here. I am the only one and don't really understand technical stuff. Whatever you want to do i am open to your help and grateful for everything you have done.Satirdan kahraman (mesaj) 12.15, 22 Mart 2020 (UTC)

Koruma talebi[değiştir]

Merhaba. Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali'nin Giriş'ten itibaren bölümlerinin metnini koymaya başladım. Bölümlerin ve içindekiler sayfasının sadece hizmetlilerin değiştirebileceği biçimde koruma altına alınmasını talep ediyorum çünkü yakın veya uzak tarihte vandalizme uğrayabilirler. - Felecita (mesaj) 09.37, 25 Mart 2020 (UTC)

Vikikaynak politikalar gereğince içeriği koruma altına almak, kısa sürede yoğun vandal saldırısı yaşayan sayfanın zarar görmemesi için bir süre için uygulanır. Bu sayede herkesin katkıda bulunabileceği bir içerikle yaşamış oluruz. Vandal saldırısına uğrayan içerikle karşılaştığınızda geri almaktan ve haber vermekten çekinmeyin. Satirdan kahraman (mesaj) 09.34, 26 Mart 2020 (UTC)

Anladım, lütfen siz de vandalizme karşı dikkatli olunuz. - Felecita (mesaj) 11.29, 26 Mart 2020 (UTC)

Nokta[değiştir]

Kolay gelsin, bu örnekte görüldüğü üzere kaynak şablonunda gereksiz bir nokta var. Bunu bulup kaldırmak için çabaladım ama sonuca ulaşamadım. Bulamadım. Bir de siz bakabilir misiniz, kaldıralım şunu. :) - Felecita (mesaj) 10.14, 28 Mart 2020 (UTC)

Hiç fark etmemiştim, sağ olun. Kaldıramadım ama ayrıca uğraşalım bununla. Olmadı alt başlığı yenileyelim. Satirdan kahraman (mesaj) 18.50, 28 Mart 2020 (UTC)
@Superyetkin muhtemelen çözer. - Felecita (mesaj) 04.53, 29 Mart 2020 (UTC)
Düzeltildi. --Superyetkin (mesaj) 11.24, 29 Mart 2020 (UTC)

Kaynak Belirtme[değiştir]

Merhaba. Mesajınızı yeni okuyorum. Kitabın kaynağı şudur:

https://play.google.com/books/reader?id=CW1cDAAAQBAJ&pg=GBS.PT7.w.1.0.237

Bir sıkıntı var ise bildirmenizi isterim.--Dr.Suskun (mesaj) 16.40, 28 Mart 2020 (UTC)

[https://eser.telifhaklari.gov.tr/search | telif hakları.gov'dan sorguladığımızda da telifli olduğu görünüyor. Çeviri eserler, işlenmiş olduğundan telifli sayılır hocam. Telifli kısmını silip İngilzceden çevirebilirim en yakın zamanda. Satirdan kahraman (mesaj) 19.02, 28 Mart 2020 (UTC)

Sayfa ekleyememe sorunu[değiştir]

Merhabalar. 2 Gündür Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Anayasası'nı eklemeye çalışırken sistem, bir hizmetliyi bilgilendirin notunu düşüp vandal sebebiyle otomatik engelliyor. Biraz yeni olduğumdan size danışma gereği duydum. Bu sayfaları eklemek için ne yapmam lazımdır? Esenlikler. Ugur82 (mesaj) 10.58, 21 Nisan 2020 (UTC)

merhabalar, emeğinize sağlık. Sorun, kullanıcı hesabınızın yeni olmasıyla ilgili olabilir. Şimdilik gerekli başlığı açtım, gerisini halledebilirsiniz. Biraz daha değişiklik yaptığınızda böyle bir sorun kalmayacaktır, esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 11.34, 21 Nisan 2020 (UTC)

Meclis Tutanakları Hakkında[değiştir]

Efendim merhaba,

Kısa bir süre önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi Arşivinden Osmanlı'dan günümüze kadar olan Meclis Genel Kurul Tutanaklarını buldum. Bu tutanakların telif hakları konusunda emin olamadığım için size sorma ihtiyacını hissettim.

Soruma cevap verirseniz memnun olacağım. İyi günler. Dr.Suskun (mesaj) 13.35, 28 Nisan 2020 (UTC)

Merhabalar, umarım iyisinizdir. Buraya ilgilinizi gördükçe çok mutlu oluyorum. FSK 32'ye göre serbesttir. Başlamadan önce de bir TBMM Genel Kurul Tutanağı şablonuyla başlık da hazırlayabiliriz. Satirdan kahraman (mesaj) 18.09, 28 Nisan 2020 (UTC)

Bir şablon hazırlanması güzel olur. Fakat benim şablonlar konusunda pek bir bilgim bulunmamaktadır. Sizin tarafından hazırlanması daha uygun olacaktır. Dr.Suskun (mesaj) 20.18, 28 Nisan 2020 (UTC)

{{TBMM-OK}} ile gerekli şablonu kullanabilirsiniz, şimdiden emeğinize sağlık. Yardıma ihtiyacınız olduğu anda buradayım, memnuniyetle yardım ederim, esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 08.23, 29 Nisan 2020 (UTC)

Hizmetlilik Oylaması[değiştir]

Efendim merhaba,

Bir kaç gün önce Hizmetlilik Başvurusu için oy kullanmıştım. Fakat buna rağmen oy bölümünde "%0" diye yazmanta. Bu ilk oylamam olduğu için bir hata yaptığımı düşünüyorum. Bunu size sormak istedim.

Selamlar. Oradaki tablo elle güncelleniyor hocam. Daha öncesinde nihaî karara göre topluca düzenlemiştim. :) Satirdan kahraman (mesaj) 19.35, 30 Nisan 2020 (UTC)
Kusuruma bakmayınız efendim. Sizlere de meşguliyet verdim. Teşekkür ederim.--Dr.Suskun (mesaj) 19.40, 30 Nisan 2020 (UTC)

bent1a[değiştir]

Merhaba. Örneğin bu maddede görüldüğü üzere "bent1a" şablonunda bir hata var. Çıktı görünmüyor veya başka bir sorun var. Eğer siz çözemezseniz, lütfen Vikipedi'deki Süperyetkin'den yardım isteyin. - Felecita (mesaj) 19.22, 2 Mayıs 2020 (UTC)

@Felecita, dikkatiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. halledildi, esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 20.12, 2 Mayıs 2020 (UTC)

Silme[değiştir]

Burada tartışma sayfalarını da ilgili yerle birleştirmiyor muyuz? Silmek veri kaybı çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.50, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Uyarınız için teşekkür ederim, hata olmuş. Satirdan kahraman (mesaj) 11.52, 24 Mayıs 2020 (UTC)