SSCB II. Sovyetler Kongresi'nin V. İ. Lenin'in küllerini barındıracak yapı inşasına ilişkin kararı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SSCB II. SOVYETLER KONGRESİ

KARAR
26 Ocak 1924

V. İ. LENİN'İN KÜLLERINİN YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN İNŞA EDİLECEK YAPI.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Merkez Yürütme Komitesi'ne çok sayıda delegasyonun ifade ettiği arzuyu karşılamak ve cenaze günü Moskova'ya gelmek için vakti olmayan herkese sevgili liderlerine veda etme fırsatı sağlamak için, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği II. Sovyetler Kongresi şu karar verir:

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Merkez Yürütme Komitesi Başkanlığının aşağıdaki kararını teyit eder:

  1. Vladimir İlyiç Lenin'in naaşıyla birlikte tabutu mahzende saklanacak, sonradan ziyaret için erişilebilir hale getirilecektir.
  2. Kremlin duvarının yakınında, Kızıl Meydan'da Ekim Devrimi savaşçılarının toplu mezarları arasında bir yapı inşa edilecektir.
SSCB II. Sovyetler Kongresi Başkanı
M. KALİNİN

SSCB II. Sovyetler Kongresi Sekreteri
A. ENUKİDZE
Moskova
26 Ocak 1924

Telif hakkı[değiştir]

Copyright.svg PD-icon.svg Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser Rusya Federasyonu Medeni Kanunu'nun 1259. maddesi uyarınca telif hakkına sahip değildir.

Aşağıda belirtilenler telif hakkına sahip değildir.

  1. Devlet organlarına, belediyelere ve yerel yönetim organlarına ait yasalar, diğer hukuki metinler, mahkeme kararları, yasama, idari ve yargı niteliğindeki diğer materyaller, uluslararası kuruluşların resmî belgeleri ve bunların çevirileri;
  2. Yazarı belli olmayan halk sanatı eserleri (folklor);
  3. Devlet sembolleri ve işaretleri (bayraklar, armalar, banknotlar vb.) ve ayrıca yerel yönetim organlarının sembolleri ve işaretleri;
  4. Tamamen bilgilendirici özelliğe sahip olaylar ve olgular üzerine yapılan haber raporları (günlük haberler, televizyon programları, ulaşım programları vb).

Not: Bu lisans etiketi, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (birlik seviyesi[*]) resmî belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri için de geçerlidir.

Uyarı: Bu lisans etiketi, telif hakkıyla korunan resmi belgelerin taslağı, önerilen resmi sembol ve işaretler için geçerli değildir.


[*] Diğer 14 Sovyet cumhuriyetinin resmi belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri yasal haleflerinin hukukuna tabidir.

Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya lisans sahibi tarafından belirtilen (ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir) şekilde atıfta bulunulduğu sürece, türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.