Kullanıcı mesaj:Satirdan kahraman

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Filing cabinet icon.svg


Ansiklopedi Hazırlama Hususunda Sorular[değiştir]

Efendim öncelikle merhaba. Yugoslavya Tarihi ile ilgili bir ansiklopedi maddesi oluşturmak istiyorum. Vikikaynak kullanıcıları olarak böyle bir girişimde bulunmamız mümkün müdür? Saygılarımla...--Dr.Suskun (mesaj) 18.05, 26 Mart 2020 (UTC)

Merhabalar. Vikikaynak, sadece telifsiz ve değiştirilemez eserlerin buluştuğu bir kütüphane. Araştırmalarımızdan ziyade telifsiz eserlerimize yer veriyoruz ancak Yugoslavya edebiyatından ya da tarihinden telifsiz bir eseri ekleyebiliriz. Eserin İngilizce hali varsa yardım etmekten mutluluk duyarım, esenlikle.Satirdan kahraman (mesaj) 15.26, 27 Mart 2020 (UTC)


Ana sayfa tasarımı[değiştir]

Merhaba. Acaba Katalanca Vikikaynak veya Vikipedi'nin tasarımından esinlenerek bir ana sayfa tasarımı yapabilir misin? Benimki bir öneri tabii. - Felecita (mesaj) 13.44, 14 Nisan 2020 (UTC)

merhabalar. Dilinden anladığım kuruluş vikikaynak olunca ilk elden oraya baktım, bir de teknik kısmına çok aşina olmasadam da bazı kodların burada çalışmayıp vikipedi'de çalışmadığına rastgelmiştim. Teknik sorunları aştığmıızı varsaysak bile söz konusu viki'nin ana sayfasından buraya aktarabileceğimiz bir şablon göremedim. Resim, kısa yazılar ve bol bağlantı burada çok kullanışsız olabilir. Yine de Katalanca Vikikaynak'tan güzel çalışmalar alabiliriz. İlgili fikirleriniz için Köy Çeşmesi'ne yazarsınız, eşlik ederim. Tabii sadece ana sayfa tasarımı için değil, çok güzel şablonlar da ithal edebiliriz. Örneğin https://fr.wikisource.org/wiki/Mod%C3%A8le:Auteur şu yazar başlığını getirmeye hevesim var. Esenlikle. Satirdan kahraman (mesaj) 21.16, 14 Nisan 2020 (UTC)

Aklıma bir fikir geldi: Vikisözlük'ün tasarımı da alınabilir. Vikikaynak ana sayfasının mobil görünümü şu an için iyi değil. Tıkış tıkış bir halde ve kısa sözcükler dahi 2 heceye bölünebiliyor. - Felecita (mesaj) 23.57, 16 Nisan 2020 (UTC)

@Felecita ilgili değişiklikler içinşu sayfa kullanılıyormuş. Gerekli tasarımlar için de şu sayfadan yardım alınabiliyormuş. Her ne kadar sayfayı değiştiremiyor olsam da bir kurgu yaparsak küresel topluluktan rica eder, uygulayabiliriz. Aklınıza gelen bir şeyler var mı? Satirdan kahraman (mesaj) 22.11, 18 Nisan 2020 (UTC)

Bilgilendirme[değiştir]

Efendim merhabalar,

Robinson Crusoe adlı eseri, İngilizce Vikikaynaktan çevirmeyi düşünüyorum. Bunun için bir engel olmadığını gördüm fakat size danışma ihtiyacı duydum. Bir problem varsa bilgilendiriniz. İyi günler...--Dr.Suskun (mesaj) 16.45, 14 Nisan 2020 (UTC)

Şimdiden emeğinize sağlık, okumak için keyifle bekliyorum. Bitirdikten sonra serinin ilk kitabını da ekleyebiliriz, isterseniz. Satirdan kahraman (mesaj) 21.18, 14 Nisan 2020 (UTC)


Ali95Acar[değiştir]

Selam. Vikipedi'den Ali95Acar'a benden selam söyleyip burada birkaç noktada çalışabilmemiz için haber gönderebilir misiniz? Rusça çeviri ile ilgili ona danışmam gerekiyor, Vikipedi'deki gibi burada da onunla çalışabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.14, 24 Mayıs 2020 (UTC)

  • Selamlar @Ahmet Turhan, üzülerek sadece Vikikaynak içerisinde çözümlenebilecek isteklerinizde yardımcı olacağımı belirtmeliyim. Esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 15.33, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Nasıl yani, pek anlamayadım. Kendisine mail atamıyorum ve Rusça ile ilgili teknik sorunlarım var. Bu çözümsüz bir şey değil ki, burada kullanıcı adı yok ve o sebeple Buradaki pingi'mi göremiyor hepsi bu. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.36, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Neyse, başka bir Viki projesi üzerinden kendisine ulaşırım, esenlikler dilerim. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.41, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Sevgili @Ahmet Turhan iletinizi ilgili sayfaya koydum. Yazınızı gördüğümden beri etik olup olmayacağını düşündüm. Etiklik de sizin Viki'deki mevcut durumunuzla ilgili değil iki farklı alan arasında mesaj taşımaktı. Yani bir kullanıcının mesaj sayfasına, X'ten mesaj var şeklinde yazı bırakmanın görünürlüğü, bilinirliği vs. Sonra aslında hepimiz avuç gönüllüyüz, hepimiz bir avuçluk çalışmayı seviyoruz. üstelik mesaj da eğitimle ilgili deyip bıraktım. Varsa kusurumuz, affola. Satirdan kahraman (mesaj) 21.30, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Ortada etik kavramlara (ki göreceli?) aykırı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Zira Viki'de yazarların asıl işi yazmak. Ve yazma işi için de işbirliği bir gereksinim. Ben de yazmayı seviyorum biraz biliyorsunuz ki. Asıl öğe bu olduğu için gerisi teferruat oluyor :) Rusça'dan çeviri konusunda bana yardımcı olan bir çalışma arkadaşımdan burada da yardım istemem kadar doğal bir şey yok. Dediğim gibi amaç katkı, gerisi ikincil. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.34, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Kendime Not[değiştir]

Çevir: https://tr.wikisource.org/wiki/Yard%C4%B1m:Tashih https://tr.wikisource.org/wiki/Yard%C4%B1m:Dizin_sayfalar%C4%B1

  • Küçük araçlarla ilgilen
  • Tashih sayfalarını .djvu uzantısı olmayan sayfaya taşıdığımızda kaynak belgeye erişemiyoruz, düzelt.
  • Tashih ile yardım kılavuzu ve biçem şartlarını düzenle

Dosya[değiştir]

Vikikaynak'a dosya ekleme modülü sadece hizmetlilere yetkilendirilmiş. Kullanıcılar Vikikaynak'a özgü olarak görsel ekleyemiyor mu? Şu dizini Türkçe Vikikaynak'a aktarmak için İngilizce sürümdeki şu görseli buraya yükleyecektim, bu sürüm commons uygun değil. Orada seçkin bir metin, buraya kazandırmaya çalışıyorum ve ilk seçkin metinimizi oluşturmaya yönelik bir girişim başlatıyordum ama görsel işi bozdu. Ne yapabiliriz? --Ahmet Turhan (mesaj) 22.31, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan Aslında yetki kısıtlaması yokmuş. Lisans dosyaları Vikikaynak'a tanımlanmamış, sistem de tamamen kapatmış. Özgün haliyle geri getirdim, çevirmesi kaldı, basit bir şey zaten, hallederim hemen. Şimdilik sol sekmedeki "Dosya Yükle" kısmı Commons'a atıyor ama [[1]] yazdım, yakın zamanda iç bağlantıyı ayarlayacağız. Esenlikler, iyi çalışmalar. Satirdan kahraman (mesaj) 23.00, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize sağlık. Phabricator demişken ayrı bir konu olarak da aklıma geldi, sol menüye seçkin metin kısmını da eklenmesi başvurusunda bulunalım derim bence şimdiden. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.13, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan İçeriği oluşturalım da ilk maddemiz seçilmeden önce de yapabiliriz, zamanımız var gibi biraz daha. Satirdan kahraman (mesaj) 23.22, 24 Mayıs 2020 (UTC)