Kullanıcı mesaj:Satirdan kahraman

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
File.svg

Notlar[değiştir]

Ansiklopedi Hazırlama Hususunda Sorular[değiştir]

Efendim öncelikle merhaba. Yugoslavya Tarihi ile ilgili bir ansiklopedi maddesi oluşturmak istiyorum. Vikikaynak kullanıcıları olarak böyle bir girişimde bulunmamız mümkün müdür? Saygılarımla...--Dr.Suskun (mesaj) 18.05, 26 Mart 2020 (UTC)

Merhabalar. Vikikaynak, sadece telifsiz ve değiştirilemez eserlerin buluştuğu bir kütüphane. Araştırmalarımızdan ziyade telifsiz eserlerimize yer veriyoruz ancak Yugoslavya edebiyatından ya da tarihinden telifsiz bir eseri ekleyebiliriz. Eserin İngilizce hali varsa yardım etmekten mutluluk duyarım, esenlikle.Satirdan kahraman (mesaj) 15.26, 27 Mart 2020 (UTC)


Ana sayfa tasarımı[değiştir]

Merhaba. Acaba Katalanca Vikikaynak veya Vikipedi'nin tasarımından esinlenerek bir ana sayfa tasarımı yapabilir misin? Benimki bir öneri tabii. - Felecita (mesaj) 13.44, 14 Nisan 2020 (UTC)

merhabalar. Dilinden anladığım kuruluş vikikaynak olunca ilk elden oraya baktım, bir de teknik kısmına çok aşina olmasadam da bazı kodların burada çalışmayıp vikipedi'de çalışmadığına rastgelmiştim. Teknik sorunları aştığmıızı varsaysak bile söz konusu viki'nin ana sayfasından buraya aktarabileceğimiz bir şablon göremedim. Resim, kısa yazılar ve bol bağlantı burada çok kullanışsız olabilir. Yine de Katalanca Vikikaynak'tan güzel çalışmalar alabiliriz. İlgili fikirleriniz için Köy Çeşmesi'ne yazarsınız, eşlik ederim. Tabii sadece ana sayfa tasarımı için değil, çok güzel şablonlar da ithal edebiliriz. Örneğin https://fr.wikisource.org/wiki/Mod%C3%A8le:Auteur şu yazar başlığını getirmeye hevesim var. Esenlikle. Satirdan kahraman (mesaj) 21.16, 14 Nisan 2020 (UTC)

Aklıma bir fikir geldi: Vikisözlük'ün tasarımı da alınabilir. Vikikaynak ana sayfasının mobil görünümü şu an için iyi değil. Tıkış tıkış bir halde ve kısa sözcükler dahi 2 heceye bölünebiliyor. - Felecita (mesaj) 23.57, 16 Nisan 2020 (UTC)

@Felecita ilgili değişiklikler içinşu sayfa kullanılıyormuş. Gerekli tasarımlar için de şu sayfadan yardım alınabiliyormuş. Her ne kadar sayfayı değiştiremiyor olsam da bir kurgu yaparsak küresel topluluktan rica eder, uygulayabiliriz. Aklınıza gelen bir şeyler var mı? Satirdan kahraman (mesaj) 22.11, 18 Nisan 2020 (UTC)

Bilgilendirme[değiştir]

Efendim merhabalar,

Robinson Crusoe adlı eseri, İngilizce Vikikaynaktan çevirmeyi düşünüyorum. Bunun için bir engel olmadığını gördüm fakat size danışma ihtiyacı duydum. Bir problem varsa bilgilendiriniz. İyi günler...--Dr.Suskun (mesaj) 16.45, 14 Nisan 2020 (UTC)

Şimdiden emeğinize sağlık, okumak için keyifle bekliyorum. Bitirdikten sonra serinin ilk kitabını da ekleyebiliriz, isterseniz. Satirdan kahraman (mesaj) 21.18, 14 Nisan 2020 (UTC)


Ali95Acar[değiştir]

Selam. Vikipedi'den Ali95Acar'a benden selam söyleyip burada birkaç noktada çalışabilmemiz için haber gönderebilir misiniz? Rusça çeviri ile ilgili ona danışmam gerekiyor, Vikipedi'deki gibi burada da onunla çalışabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.14, 24 Mayıs 2020 (UTC)

 • Selamlar @Ahmet Turhan, üzülerek sadece Vikikaynak içerisinde çözümlenebilecek isteklerinizde yardımcı olacağımı belirtmeliyim. Esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 15.33, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Nasıl yani, pek anlamayadım. Kendisine mail atamıyorum ve Rusça ile ilgili teknik sorunlarım var. Bu çözümsüz bir şey değil ki, burada kullanıcı adı yok ve o sebeple Buradaki pingi'mi göremiyor hepsi bu. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.36, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Neyse, başka bir Viki projesi üzerinden kendisine ulaşırım, esenlikler dilerim. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.41, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Sevgili @Ahmet Turhan iletinizi ilgili sayfaya koydum. Yazınızı gördüğümden beri etik olup olmayacağını düşündüm. Etiklik de sizin Viki'deki mevcut durumunuzla ilgili değil iki farklı alan arasında mesaj taşımaktı. Yani bir kullanıcının mesaj sayfasına, X'ten mesaj var şeklinde yazı bırakmanın görünürlüğü, bilinirliği vs. Sonra aslında hepimiz avuç gönüllüyüz, hepimiz bir avuçluk çalışmayı seviyoruz. üstelik mesaj da eğitimle ilgili deyip bıraktım. Varsa kusurumuz, affola. Satirdan kahraman (mesaj) 21.30, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Ortada etik kavramlara (ki göreceli?) aykırı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Zira Viki'de yazarların asıl işi yazmak. Ve yazma işi için de işbirliği bir gereksinim. Ben de yazmayı seviyorum biraz biliyorsunuz ki. Asıl öğe bu olduğu için gerisi teferruat oluyor :) Rusça'dan çeviri konusunda bana yardımcı olan bir çalışma arkadaşımdan burada da yardım istemem kadar doğal bir şey yok. Dediğim gibi amaç katkı, gerisi ikincil. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.34, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Kendime Not[değiştir]

Çevir: https://tr.wikisource.org/wiki/Yard%C4%B1m:Tashih https://tr.wikisource.org/wiki/Yard%C4%B1m:Dizin_sayfalar%C4%B1

 • Küçük araçlarla ilgilen
 • Tashih sayfalarını .djvu uzantısı olmayan sayfaya taşıdığımızda kaynak belgeye erişemiyoruz, düzelt.
 • Tashih ile yardım kılavuzu ve biçem şartlarını düzenle

Dosya[değiştir]

Vikikaynak'a dosya ekleme modülü sadece hizmetlilere yetkilendirilmiş. Kullanıcılar Vikikaynak'a özgü olarak görsel ekleyemiyor mu? Şu dizini Türkçe Vikikaynak'a aktarmak için İngilizce sürümdeki şu görseli buraya yükleyecektim, bu sürüm commons uygun değil. Orada seçkin bir metin, buraya kazandırmaya çalışıyorum ve ilk seçkin metinimizi oluşturmaya yönelik bir girişim başlatıyordum ama görsel işi bozdu. Ne yapabiliriz? --Ahmet Turhan (mesaj) 22.31, 24 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan Aslında yetki kısıtlaması yokmuş. Lisans dosyaları Vikikaynak'a tanımlanmamış, sistem de tamamen kapatmış. Özgün haliyle geri getirdim, çevirmesi kaldı, basit bir şey zaten, hallederim hemen. Şimdilik sol sekmedeki "Dosya Yükle" kısmı Commons'a atıyor ama [[1]] yazdım, yakın zamanda iç bağlantıyı ayarlayacağız. Esenlikler, iyi çalışmalar. Satirdan kahraman (mesaj) 23.00, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize sağlık. Phabricator demişken ayrı bir konu olarak da aklıma geldi, sol menüye seçkin metin kısmını da eklenmesi başvurusunda bulunalım derim bence şimdiden. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.13, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan İçeriği oluşturalım da ilk maddemiz seçilmeden önce de yapabiliriz, zamanımız var gibi biraz daha. Satirdan kahraman (mesaj) 23.22, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Fazla parametre[değiştir]

Son değişikliklerle birlikte bir yerlerde fazla bir noinclude parametresi eklenmiş, bulamadım nerde olduğunu. Tüm lisans şablonlarında /noinclude yazısı ekliyor. Bir göz atabilirsen sevinirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.07, 2 Haziran 2020 (UTC)

Tebrikler[değiştir]

Tekrardan hizmetli seçildiğiniz için tebrik ederim. Oylamayı Vikikaynak:Hizmetlilik başvurusu/Satirdan Kahraman2‎ sayfasına kopyaladım. Mümkünse Vikikaynak:Hizmetlilik başvurusu‎ sayfasındaki bu başvuru sırasında yapılan değişiklikler için geçmiş birleştirme yaparsanız iyi olur. Sonra bu oylar nereden çıktı demesinler. :) Uğurkent (mesaj) 09.27, 3 Haziran 2020 (UTC)

 • @Uğurkent Elinize sağlık hocam, çok teşekkür ederim. Yaptım bir şeyler ama başardım mı emin değilim. :/ Satirdan kahraman (mesaj) 09.47, 3 Haziran 2020 (UTC)
Yanlış olmuş ama sıkıntı değil. İlk başvuruyu taşımışsınız, daha da fazla bozmayalım. :) Uğurkent (mesaj) 10.58, 3 Haziran 2020 (UTC)

Ana sayfa düzenlemesi hakkında[değiştir]

Köy çeşmesindeki mesajı okudum. Maalesef bir faydam olmayacak, çünkü ana sayfada neyin yanlış olduğunu ben anlamıyorum. Davet için teşekkürler.-- İskenderBalas💬 13.54, 10 Haziran 2020 (UTC)

Telif[değiştir]

 • Burada pek çok T.C Cumhurbaşkanlığı kaynaklı metin eklendiği görülüyor, hiçbirinde lisans şablonu yok ve ihlal yaratıyor gibi görünüyor. Ayrıca bu gibi konuşmalar serset mi? Kişi:Recep Tayyip Erdoğan maddesinde "Türkiye Cumhuriyeti Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 32. maddesine" atıf yapılıyor ancak eğer kullanımı serbest ise her metnin altında söz konusu konuya ilişkin bir lisans şablonu koymamız gerekecek. -- Ahmet Turhan(mesaj) 06.29, 18 Haziran 2020 (UTC)
Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederim. Telif konusunda kullanıcılar her zaman hata yapabilir, gözden kaçan şeyler olabilir. böyle bir durumdan şüphelendiğinizde lütfen {{subst:telif}} şablonunu koymaktan çekinmeyin.
resmî meclislerde yapılan konuşmalar kamu malı olmamakla birlikte serbest. Bu tür eserlere de {{FSEK-32}} şablonunu koyabiliriz. Dediğiniz gibi hepsine de koymak gerek. :) İsterseniz koymaya başlayın, bikaç hafta sonra elim boşa çıktığında yetişirim size. :) Esenlikler. Satirdan kahraman (mesaj) 09.04, 18 Haziran 2020 (UTC)
Bunların bazıları parti açıklamaları, yani bazıları parti kaynaklarından alınma. Bu gibi mesela. O yüzden tam emin olamadım, metinleri koyan kullanıcıyla iletişime geçebilirsek daha uygun olacaktır bence. -- Ahmet Turhan(mesaj) 10.22, 18 Haziran 2020 (UTC)
Fikir_ve_Sanat_Eserleri_Kanunu#32, şöyle diyor hocam: "(...) diğer resmi meclis ve kongrelerde, mahkemelerde, umumi toplantılarda söylenen..." Burada umumi ve resmî kısmıyla ilgili konuşmalar kanun kapsamında kalıyor benim bildiğim ama ayrıca @Justinianus'a da sesleneyim, yanlışlık var mı diyerek. Satirdan kahraman (mesaj) 13.36, 18 Haziran 2020 (UTC)
 • Merhaba @Ahmet Turhan ve Satirdan kahraman. Kullanıcının eklediği, Recep Tayyip Erdoğan'ın çeşitli dergiler için yazdığı makaleleri telif ihlali nedeniyle silinmesi için işaretlemiştim. Diğer ulusa sesleniş, parti meclisindeki konuşmaları gibi eserlere ise dokunmamıştım. Satirdan kahraman'ın da aktardığı üzere, FSEK m. 32 bu anlamda bahsedilen eserlerin kamu malı sayılmasına dayanak olarak gösterilebilir. Bu anlamda, şablonun konmadığı diğer konuşmalar da madde kapsamına giriyorsa şablonu eklemek gerekecektir. Her biri için ayrı ayrı tetkik etmekte fayda var. --justinianus 13.44, 18 Haziran 2020 (UTC)
@Justinianus Şablonda kamu malı değildir yazıyor ama o kısım yanlış mı, düzenlenmeli mi? Satirdan kahraman (mesaj) 13.49, 18 Haziran 2020 (UTC)
Kanun sistematiğinde ilgili madde eser sahiplerinin eserleri üzerindeki haklarında tahditler (sınırlamalar) başlığı altında düzenlenmekte. Yani o eser aslında kamu malı değil ama maddede öngörülen istisna nedeniyle kullanımı serbest. --justinianus 13.58, 18 Haziran 2020 (UTC)

Konuk'un Mesnevi çevirisi[değiştir]

Selamlar hocam, nasılsınız?

Konuk'un Mesnevi çevirisini elinizle yazarak mı ekliyorsunuz, böyle bir durumda yardımcı olabilecek bir OKT (İng:OCR) aracı sunabilirim size. Satirdan kahraman (mesaj) 15.26, 19 Haziran 2020 (UTC)

Selam,
Teşekkürler, iyiyim. Evet, çeviriyi elimle yazarak ekliyorum. Elimdeki e-kitap resim formatında dijital hale getirilmiş. Dolayısıyla metni oradan kopyalayamıyorum. İkinci bir sebeb, kopyala yapıştır yapıldığı zaman hatalar oluyor. Bu metinde mesela şapkalı harfler çok. Elimle yaptığım zaman içim rahat oluyor. O yüzden böyle devam edeceğim. Zahmet olduğunu düşünüyorsanız, zahmet değil. Sadece çok uzun süre tutacak gibi. Benim için sorun değil, zamanım oldukça devam ediyorum.-- İskenderBalas💬 16.01, 19 Haziran 2020 (UTC)
Kitabın yazıldığı günden bu yana geçen zamanı düşününce kitabı eklemekle geçireceğimiz bir iki yılın çok da önemli gelmiyor, haklısınız.
Resimden bozma PDF dosyalarının kullanışlılığı için zamanında epey zaman harcayarak bir çözüm bulmuştum. PDF24 isimli bu uygulamanın içerisinde "Metni Tanı" seçeneği var. Uzun sürebiliyor ama taranabilir yeni PDF vermek konusunda oldukça başarılı. Eh, sıfırdan yazmak yerine mevcut yazıdaki hataları gidermek daha pratik olacaktır. Kullanmak sizin tasarrufunuzda elbette, naçizane bırakayım. Mesnevi bitince diğer harika eserlerinizi de hızlıca görebiliriz belki. :) Satirdan kahraman (mesaj) 16.24, 19 Haziran 2020 (UTC)
Programı denedim. Daha sonra metni düzeltmeye çalıştığımda, geçen zaman aynı oluyor. Sanırım kullanmayacağım programı. Metni klavyeden yazarak eklemeye devam edeceğim. Program şapkalı harflerde ve kesme işaretlerinde sorun çıkarıyor, onları tekrar kendim eklerken geçen zaman aynı oluyor. Metni bu şekilde kopyala yapıştır yapıp da düzeltmezsem çok hata olacak, bu da beni rahatsız ediyor.-- İskenderBalas💬 22.14, 20 Haziran 2020 (UTC)

Bir soru[değiştir]

Ölümü üzerinden 70 yıl geçen yazarların bütün eserleri serbest olarak buraya kaydedilebiliyor mu--95.1.107.202 10.56, 22 Haziran 2020 (UTC)

Selamlar,

"SORU: Eser sahiplerinin hakları kaç yıl süreyle korunur? Eserlerin izin almaksızın serbestçe kullanılabilmesi için kaç yıl geçmesi gerekir?

CEVAP: Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.

Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır.

Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.

Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır." telifhaklari.gov.tr Daha detaylı bilgi almak isterseniz bkz:Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yardım:Telif

Vikikaynak projesinin amacı telifsiz ya da özgür lisanslı eserlerle çevrim içi bir kütüphane yaratmaktır. Bu yüzden kamuya mal olmuş eserlerini toplayabiliriz. Tabii bazı sınırlamalar mevcut. Daha detaylı bilgi isterseniz sormaktan çekinmeyin, esenlikler. Satırdan Kahraman (mesaj) 12.51, 22 Haziran 2020 (UTC)

Nefesler ve İlahiler[değiştir]

Merhaba,
Bir ilahi ekledim Vikikaynak'a. Onun için bir kategori oluşturdum. Bu kategoriyi oluştururken şu kategoriye benzettim: Hristiyan ilahileri. Sonra şu kategoriyi farkettim: Nefesler. Nefesler kategorisinde "İlim ilim bilmektir" gibi, İslam ilahisi olarak da bilinen şiirlere İslam ilahileri kategorisi eklememde bir sakınca var mıdır sizce? Yapabilir miyim? Bir nefes aynı zamanda ilahi olabiliyor, benim fikrim. Nefesler ve ilahiler kesişen kümeler gibi oluyor. İkisine de mensup olan eserler olabiliyor. Bir kategoriyi eklediğimizde diğerini eklememek gibi bir zorunluluk olmuyor, benim fikrim. Sizce de öyle mi?-- İskenderBalas💬 23.49, 27 Haziran 2020 (UTC)

Selamlar,
Mehmet Aça, Türk Halk Edebiyatı El Kitabı eserinin V. Bölümünde "Halk Şiirinde Tür ve Şekil" başlığının "Tekke Şiirinde Türler" alt başlığında "İlahi" kısmında "ilahi türü, tarikat çevrelerinde değişik adlarla anılmakttadır" deyip âyin, tapuğ, nefes, durak ve cumhur biçimlerinin tarikatlara göre farklılaştığını yazmış. Ayrıca şöyle de bir tanım yapılmış: "...geniş bir sözlü kültür alanında yaşatılan ilahi türü, konu olarak dinî ve ilahî duygu ve düşüncelerini içermektedirler.Tanrı'nın birliğini, ululuk ve kudretini anlatan ya da telkin eden bu tür manzumeler.... " Halk edebiyatı ile divan edebiyatı ile ilgili başlıklarını yardım sayfaları ile temel şablonların düzenlenmesi bittikten sonra düzenleyeceğim, o zaman daha net bilgi verilebilir. Ancak o zamana kadar da anladığım kadarıyla şöyle bir açıklama yapabilirim: "İlahi", Halk Şiiri'nin Tekke Şiiri başlığı altında bir tür ve nefes de ilahinin türü. Tabii bunu kesin şekilde anlatmak için de bir dizi okuma gerek, halk edebiyatçıları tür ve başlık konusunda ayrılabiliyorlar.
Zorunluluk olmaması noktasında haklısınız. Kategorilendirmeler, kullanıcıların içerikleri daha rahat bulması için oluşturulmuş dizinleme düzenidir. Bu yüzden bir eser rahatlıkla birden fazla tür içerisine dâhil edilebilir. Sadece "müzik" gibi çok çok genel bir başlığın kategorilendirmesini kullanmak yerine biçimsel özelliğini, konusunu gözeterek daha özel alt başlıkları kullanmaktır.Satırdan Kahraman (mesaj) 09.49, 28 Haziran 2020 (UTC)

Kamu Malı Şablonunu Alt Sayfalara Eklemek[değiştir]

Merhaba yeniden,
Luka'nın 19. babına kamu malı şablonu eklediğinizi gördüm. Sorum şu, eğer alt sayfalara (örnekte bablara) kamu malı şablonu eklenirse şu kategoride aynı eserin alt sayfaları, yığılmış olacak: Kategori:Türkiye'de yayınlanan kamu malı eserler. Buna rağmen, şablonu diğer bablara da eklesem mi daha iyi olur, eklemesem mi, sizce? -- İskenderBalas💬 13.10, 11 Temmuz 2020 (UTC)

Selamlar, tam size yazacaktım konuyla ilgili, siz davrandınız, benden çok yaşayacaksınız. :) Aslında bir deneme için koydum, nasıl görünüyor-ne kadar görünür oluyr gibi, öncelikle sizin bu yeni düzen hakkında görüşünüzü alabilir miyim, ikinci olarak önceki Sayfalara ekleyerek boş yere iş yükü oluşturmayayım size. Ancak yeni eklediklerinize koyarsanız da kategori sorununuzu bilahare çözeriz. Satırdan Kahraman (mesaj) 13.22, 11 Temmuz 2020 (UTC)

 • İş yükü olmuyor. Hâlihazırda işsiz biri olduğum için, kendime iş icad etmiş oluyorum, Vikikaynak'ta birşeyler yaparak, bazen de Vikipedi'de. :) Bence, kamu malı şablonunun kategori eklemesi sorununun halledilmesi lazım, çünkü alt sayfalar, Yeni Ahit'i ve Eski Ahit'i bitirdiğimde yüzlerce olacak. Şablon metnin altına eklendiği için gözü rahatsız etmiyor. Şablonun kalması bence iyi olur. Kaynak şablonu da iyi, metnin sonuna eklemek daha doğru sanırım.-- İskenderBalas💬 13.45, 11 Temmuz 2020 (UTC)

Bir bot talebi[değiştir]

Selamlar hocam, nasılsın? Bir konuyu bota yükleyebilir miyiz diye danışmak istedim: buradaki yeni sayfaları, [Şablon:Yeni metinler|bu arkadaşa] söyleyecek bir bot yapabilir miyiz? --Satırdan Kahraman (mesaj) 10.06, 31 Temmuz 2020 (UTC)

Selamlar, bayramdan sonra detaylıca konuşalım bu konuyu. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.13, 1 Ağustos 2020 (UTC)

Ebedi Şefimiz Atatürk ün İstanbul ve Ankaradaki Cenaze Töreni Albümü[değiştir]

Merhaba. "Atatürk ün"ü "Atatürkün" olarak değiştirebilir misiniz? Albüm başlığında "Atatürk" büyük puntolarla yazılmış olduğu için -ün'den önce boşluk bıraktığınızı düşünüyorum ancak o ek ile aralarında boşluk konulması doğru değil. Zira "Ankaradaki" yazılmış, kesme işareti yerine boşluk konulacak olsaydı bu "Ankaradaki" için de uygulanırdı. Aybeg (mesaj) 19.44, 12 Ağustos 2020 (UTC)

Başlığı açarken o konuda çok kararsız kalmıştım o yüzden ilginize çok teşekkür ederim. kaynakca.info'da "Atatürk'ün" şeklinde yazmışlar. Ayrıca şöyle bir açıklamamız var. Bu yüzden kapakta Atatürk ile ü arasındaki boşluğu göz önüne alarak yapmıştım. Sizce hangisi daha makul? Satırdan Kahraman (mesaj) 20.00, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Verdiğiniz Hacettepe bağlantısında günümüzün yazım kurallarına uygun başlık girilmiş. Yani kesme işareti kullanılmış. (ör. "Ankara'daki") Vikikaynak'taki maddede ise orijinal metni esas almışsınız. Dolayısıyla "Atatürkün" yazılmalı. - Aybeg (mesaj) 07.51, 13 Ağustos 2020 (UTC)
YapıldıSatırdan Kahraman (mesaj) 10.46, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Seçkin metin[değiştir]

Selamlar. Vikikaynak:Seçkin metinler konusunda biraz çalışalım mı? Birkaç seçkin metin üretelim derim. -- Ahmet Turhan(mesaj) 11.27, 10 Ekim 2020 (UTC)

Selamlar, siz teklifi yazdığınızdan bu yana gerekli hazırlıklar üzerinde çalışıyorum. Gerek yardım kılavuzları, gerek de istinsahın teknik altyapısı ve istinsah edilmeyle ilgili pek çok şeyi toparlamaya çalışıyorum. Bu konuyla ilgili bir çalışma teklifine de canla başla hazırım. :) Satırdan Kahraman (mesaj) 11.32, 10 Ekim 2020 (UTC)
Sol menüye "Seçkin metinler" sekmesi eklemeliyiz. Vikipedi'deki "Seçkin içerik" gibi. @Satirdan kahraman -- Ahmet Turhan(mesaj) 14.59, 10 Ekim 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, eklemek için çok erken değil mi, seçkin metnimiz yok, bağlantının ucuna ne koyacağız? Satırdan Kahraman (mesaj) 19.24, 10 Ekim 2020 (UTC)
Siz bilirsiniz, yeni metinleri teşvik etmesi amacıyla seçkin metnin kendi sayfasını koyabiliriz diye düşündüm. Ayrıca Savaşla Tamamlandı: Bir Askerin Deklarasyonu İngilizce sürümde seçkin metin, düzenlemesi de kolay, ufak dokunuşlarla o metni ilk seçkin metin olarak aday göstermeye ne dersin? Vikikaynak:Biçem kılavuzu'na uyması adına düzenlemeler yapabiliriz mesela. Ya da orijinal metinden istinsah yapılır falan. ping yoluyla başka ilgili gördüğümüz kullanıcıları da çekebiliriz. -- Ahmet Turhan(mesaj) 08.43, 11 Ekim 2020 (UTC)
 • @Justinianus, sen ne diyorsun hocam?--Satırdan Kahraman (mesaj) 13.17, 11 Ekim 2020 (UTC)
 • @Satirdan kahraman ve Ahmet Turhan, seçkin içerikleri sağlıklı bir şekilde uygulamaya koyabilmek için evvela Vikikaynak'ın altyapısını iyice oturtmak gerektiğini düşünüyorum. Birçok politika sayfamız atıl durumda ve elden geçirilmeleri, düzenlenmeleri gerekiyor. Benzer şekilde biçem kılavuzumuzun da kapsamlı bir çalışmayla tamamlanması ve uygulamaya geçirilmesi gerekiyor. Bu altyapıyı oturttuktan sonra üzerine istinsah ve seçkin metin gibi katları çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunları tamamlamadan seçkin metin işine girersek ileride sorunlar yaşayabiliriz. --justinianus 16.25, 11 Ekim 2020 (UTC)
Olur, ben politika çevirilerini yapabilirim. Aslında seçkin metin olayı ile ilgili olan politikaları çevirmiştim ve politika önerisi yapmıştım biliyorsunuz. Daha neler yapabilir, örnekte olan diğer dil politikalarını söylerseniz bakarım bi. Çevirilenleri de siz bir gözden geçirirseniz, hatta başka projelerden ilgili kişilere de haber verebilirseniz bence yol alırız. @Justinianus @Satirdan kahraman-- Ahmet Turhan(mesaj) 17.33, 11 Ekim 2020 (UTC)
İstinsah için yardım sayfaları çevriliyordu ve az bir şey kaldı. Peşinen de istinsaha özel biçem kılavuzu oluşturulacak. *@Ahmet Turhan. Diğer projelerden insan çağırmaya -istisnaları saklı olmakla berabser- ben çok taraftar değilim. Yine de bağımsız olarak ağ sayfasından istediğini çevirip sunabilirsin. --Satırdan Kahraman (mesaj) 21.40, 11 Ekim 2020 (UTC)

Konuyla ilgili olarak üzerinde çalışılabilecek yardim ve politika gibi sayfaların bir listesini oluşturabilirsek daha hızlı yol kat edebiliriz diye düşünüyorum. Satirdan kahraman ile birlikte bu konuyla ilgilenebilir ve yapılacak işleri listeleyebilirsek daha verimli bir çalışma yürütülebilir diye düşünüyorum @Ahmet Turhan. --justinianus 12.33, 12 Ekim 2020 (UTC)

Öncelikle kaç zamandır şu sorunu çözmekle uğraşıyorum ve dün de Meta'ya yazdım. Bu sorunun çözümüne bağlı olarak bir liste oluşturulabilir. Bu sorunu çözsek Topluluk Portali'nde bir liste oluşturmaya nicedir niyetim var halihazırda. @Justinianus ve Ahmet Turhan--Satırdan Kahraman (mesaj) 10.57, 13 Ekim 2020 (UTC)

Kaynak bağlama[değiştir]

Savaşla Tamamlandı: Bir Askerin Deklarasyonu maddesinin üst sekmesine "kaynak olarak" şunu bağlayamadım, nasıl yapacaz? Mesela Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Kuruluş Antlaşması maddesinnde üst sekmede kaynak olarak dizin sekmesi mevcut, nasıl yapılmış bilmiyorum. -- Ahmet Turhan(mesaj) 10.00, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Selam, @Ahmet Turhan. Üst sekmeye eklenen kaynak istinsah eklentisinin bir parçası. PDF ve DjVu uzantılı dosyalar için otomatik hazırlanan birkaç şey var. Antlaşmanın içerisindeki <section begin=1 /><pages index="Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kuruluş Bildirgesi ve Antlaşması.djvu" from=1 fromsection=2 to=3 tosection=1 /><section end=1 /> kısım bunu sağlıyor. index="....djvu" kısmı dizini tanıttığı için ayrıca birçok işlemi bizim için yapmış oluyor. .jpg ve .png gibi fotoğraflar doğrudan matbu eser olmayacağı için yazılımın dizinleme işlemini elle giriyoruz. Yardım:Dizin_sayfaları#Tekil_sayfa_kullanımı bu ve hemen altındaki örnekler işinize yarayacaktır, esenlikler. --Satırdan Kahraman (mesaj) 10.10, 14 Ekim 2020 (UTC)

Vikikaynak bağlantısı[değiştir]

Selamlar. Bir ricada bulunacağım, Beyaz Rusya Cumhuriyeti Devlet Marşı, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Marşı, Rusya Federasyonu Devlet Marşı, Sovyetler Birliği Devlet Marşı, Bolşevik Parti Marşı, İşçilerin Marseillaise'i maddelerinin sözler kısmına ve Sovyetler Birliği Kuruluş Antlaşması, 227 No.lu Emir maddelerine Vikikaynak bağlantısına dair şablonu koyabilir misin? Üzerine çalıştığım maddelerin tüm vikiverilerine katkıda bulunmak istiyorum, o yüzden senden ricada bulunayım :) Burada ürettikçe ricaya devam da edebilirim uygunsa. {{Vikikaynak}} yani. -- Ahmet Turhan(mesaj) 14.38, 19 Ekim 2020 (UTC)

Sanırım iki yerde sorun var. Raboçaya marselyeza hatalı şekilde Bolşevik Parti Marşı'na bağlanmış. Sovyetler Birliği Kuruluş Antlaşması bağlantısı ise hatalı link. -- Ahmet Turhan(mesaj) 19.59, 19 Ekim 2020 (UTC)
Vikipedi'den şablona tıklayınca "Agreement on the formation of the USSR" olarak gidiyor, o da kırmızı link. -- Ahmet Turhan(mesaj) 03.56, 20 Ekim 2020 (UTC)
Ha bilgi kutusuna konulmuş, alttaki şablonlar hatalıymış :) -- Ahmet Turhan(mesaj) 04.02, 20 Ekim 2020 (UTC)

-- Ahmet Turhan(mesaj) 16.21, 30 Ekim 2020 (UTC)

cevap yazmaya fırsatım olmadı ama hepsi tamam hocam. @Ahmet Turhan Satırdan Kahraman (mesaj) 11.34, 20 Kasım 2020 (UTC)

Tekrar selam, benzer isteklerim daha olacaktı :)

iliştirebilir miyiz uygunsa. -- Ahmet Turhan(mesaj) 14.17, 31 Ocak 2021 (UTC)

Tamamlanmış kitaplar[değiştir]

Merhaba. Bu sayfanın en altında "Tamamlanmış kitaplar" adlı bir kategori var. Sadece bu sayfada var. Manuel olarak kaldırılamıyor. Kaldırır mısınız acaba? - Felecita (mesaj) 10.26, 21 Kasım 2020 (UTC)

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Şimdi sildiğim ancak getirildiği günden bu yana hiç kullanılmamış statü isimli bir şablondan geliyormuş o kategori. @Felecita --Satırdan Kahraman (mesaj) 11.27, 21 Kasım 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![değiştir]

Administrator Barnstar Gold.svg Yorulmaz Katılımcı Yıldızı
On üç bin değişiklik ile, Türkçe Vikikaynak'ın en çok değişiklik yapan kullanıcısı olma unvanını her geçen gün daha da geliştirmeniz, süresiz hizmetli seçilmenizi sağlayan katılımınız ve emeklerinize teşekkürlerimle, naçizane bu yıldızı takdim etmek istedim. Vikikaynak'a katkı ve destekle geçecek daha nice güzel günlere.. --justinianus | mesaj 12.50, 10 Aralık 2020 (UTC)

utandırıyorsunuz efendim, var olun. :) Hep beraber nice 10 binlere daha. :) @Justinianus Satırdan Kahraman (mesaj) 23.25, 10 Aralık 2020 (UTC)

Bir istek[değiştir]

Merhaba, Bilim tarihi kategorisine girecek eserler eklemeniz mümkün müdür? Vikipedi'deki ilgili projede eser sayısı sıfır görünüyor. Ancak İngilizce Vikikaynak'ta çokça eser bulunmaktadır. İlgilerinize sunarım. (Mereyü (mesaj) 15.55, 12 Şubat 2021 (UTC))

 • Bir bakınayım hocam, bir şeyler çıkacak mı diye, esenlikler ve iyi çalışmalar. :) @Mereyü Satırdan Kahraman (mesaj) 16.02, 12 Şubat 2021 (UTC)
 • şurada bir bibliyografya çamışması buldum sevgili @Mereyü. İçerdiği isimlerin çok büyük kısmının telif hakkı korunuyor. Bir iki isimle birlikte yakın zamanda ölümü üzerinden 70 yıl ve fazlası geçmiş bireyleri ayıklayayım. Bununla birlikte ilk elden taradığım hakemli dergiler arasında alanı doğrudan bilim tarihi olup uygun lisanslı süreli yayınlar yok. Uygun lisanslı dergileri de ayrıca karıştırmak gerek, parça parça makaleler çıkabilir. Onları da burada bir listeler, eklerim. Satırdan Kahraman (mesaj) 16.27, 12 Şubat 2021 (UTC)
  • Çok iyi! Teşekkür ederim. (Mereyü (mesaj) 16.51, 12 Şubat 2021 (UTC))

Çeviri meselesi[değiştir]

Telif hakkı kalkmış yabancı dilde yazılmış eserleri Türkçeye çevirebilir miyiz? Ben Dada düşkünüyüm. Mesela, Dada Manifestosu metnini dilimize aktarmak istiyorum. Vikipedi'deki maddesini ben yazdım zaten; oraya bağlantı veririm. Mümkün mü böyle bir şey? (Mereyü (mesaj) 04.49, 13 Şubat 2021 (UTC))

 • Selamlar, sorun için kısa cevabım, evet. Bir eserin telif hakkı süresi dolmuşsa isteyen istediği gibi çevirebilir de anlamına geliyor. Çeviri eserler için de telif hakkı çeviren için ayrıca uygulanıyor. {{Çeviri lisans}} şablonunu da bunun için kullanıyoruz hatta. Bir örneği de UNESCO'nun Ayasofya açıklaması sayfasında görülebilir. Dada ile ilgilenmeniz ayrıca dikkatimi çekti. w:Görsel şiir çalışırken sıklıkla kendilerine denk geliyorum, hoş insanlar @Mereyü  :) Satırdan Kahraman (mesaj) 11.55, 13 Şubat 2021 (UTC)
Peki ilgili maddeleri çeviri için içeri aktarabilir misiniz? Maksat dilimizdeki kaynaklar çoğlasın.(Mereyü (mesaj) 13.10, 13 Şubat 2021 (UTC))
Özellikle istediğiniz maddeleri listeleyebilir misin, aradan çıkarayım onları @Mereyü Satırdan Kahraman (mesaj) 13.18, 13 Şubat 2021 (UTC)
Başta bağlantısını bıraktığım olmak üzere, sanat alanında da eksikler var. Üstat Tristan Tzara'nın da bir manifestosu var. Ancak baktığım üzere o, İngilizcede bile yok. Şuraya bakılıp seçilebilir. (Mereyü (mesaj) 13.34, 13 Şubat 2021 (UTC))
@Mereyü, Dada Manifestosu açtım, devamına bakacağım. Satırdan Kahraman (mesaj) 15.00, 13 Şubat 2021 (UTC)

"Hata: Otomatik olarak bu işlemin zararlı olduğu belirlendi ve izin verilmedi." uyarısı hk.[değiştir]

Merhaba, Orhan Veli'nin bazı şiirlerini ekleyemiyorum, "Hata: Otomatik olarak bu işlemin zararlı olduğu belirlendi ve izin verilmedi. İşleminizin yapıcı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen ne yapmaya çalıştığınız konusunda bir hizmetliye bilgi verin. İşleminizin eşleştiği kötüye kullanım kuralının kısa bir açıklaması: Vandalizm" şeklinde bir uyarı çıkıyor. Ne yapmam lazım, yardımcı olabilir misiniz? Khodemhuck 13.12, 14 Şubat 2021 (UTC)

Taşıma[değiştir]

Merhaba Aklın Başına Yer İse diye sayfa açtım ama yanlış başlıkla açtım Aklın Başına Yar İse diye açacaktım taşırmısınız Rornaof (mesaj) 12.15, 7 Mart 2021 (UTC)

Benim taşıma yetkim yok Rornaof (mesaj) 12.16, 7 Mart 2021 (UTC)

Yazar Yıldızının Takdimi[değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Gece yarılarına kadar Vikikaynak'a yaptığınız katkılar için bir teşekkür

Dr.Suskun (mesaj) 22.01, 22 Nisan 2021 (UTC)

Kullanıcı sayfası[değiştir]

Merhaba Satirdan kahraman, aşağıdaki sayfaları küresel hesap için silermisiniz rica etsem:

teşekkürler OvalThunder9 (mesaj) 22.38, 5 Mayıs 2021 (UTC)

 • Selamlar, cevap yazacak kadar boşluğum yoktu ama işinizi görsün diye hemencecik hallettim. Satırdan Kahraman (mesaj) 18.59, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Soru[değiştir]

Kolay gelsin Satirdan kahraman, Kutadgu Bilig maddesindeki alt sayfalara başlamadan önce bir fikrini alayım dedim. Kaynaklardaki telif haklarını doğru işaretlemiş miyim acaba birde maddedeki şablonları doğru kullanmışmıyım VikiKaynakta yeniyim de bir göz atıp sayfada olan hataları söylersen sevinirim teşekkürler. OvalThunder9 (mesaj) 18.11, 6 Mayıs 2021 (UTC)

 • Selamlar, ilginizi görmek çok mutlu edici. Telif hakkı etiketi, şablon vs. bunların hepsi zamanla deneye yanıla öğreneceğiniz şeyler.
  Kutadgu Bilig sayfasının altındaki ilk kaynak, KTB'nin, bağlantı çalışmıyor. İkinci kaynak ise] buraya eklenmemesi gereken bir eser.
  Kutadgu Bilig, Dede Korkut gibi eserlerin asıl halinin telif hakkı koruması yok, doğrudur ama günümüzde bu eserler günümüze uyarlanarak düzenleniyor ve ortaya yeni bir eser çıkmış oluyor. Örneğin;

sewüg sawçı ıdtı bağırsak idi bodunda talusı kişide kedi
yula erdi halkka karañku tüni yaruklukı yadtı yaruttı séni

alıntısı Kutadgu Biligi'in el yazmasından aktarma. Hemen şurada

GSB'nin ağ sayfasında ise şöyle aktarılmış

Sevgili peygamberi Allah gönderdi
Halkın seçkini, insanların en iyisi

Karanlık gecede halka ışık oldu
Işığıyla seni aydınlattı

Görüldüğü üzere ikisi bambaşka şeyler. Bu yüzden ikincisine işlenmiş eser deniliyor ve telif hakkı koruması oluyor.

Orta Türkçenizin iyiyse Dizin:Kutadgu Bilig Tıpkıbasım (Fergana Nüshası).pdf halihazırda var, buradan devam edebilirsiniz. Ben ara ara bakıyorum, birer ikişer aktarıyorum ama çok sevdiğim bir metin olmayınca ağır aksak ilerliyor. Satırdan Kahraman (mesaj) 18.59, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Mesnevi çevirisi hakkında[değiştir]

Merhaba, Mesnevi tercümanlarından Veled İzbudak, 1950 yılında vefat etmiş. Tahirü'l-Mevlevi ise 1951 yılında vefat etmiş. Bu iki yazarın da tercümeleri artık kamu malı kapsamında oluyor. Bunları birisi Vikikaynak'a eklemek isterse, Ahmed Avni Konuk'un tercümesini Mesnevi diye değil, mesela Mesnevi (Konuk çevirisi) gibi başka bir sayfaya taşımak gerekecek. Bu değişikliği şimdi yapmayı düşünüyorum ama hedef sayfanın (ve alt sayfalarının) adının ne olması gerektiğini bilemedim. Bu konuda bir öneriniz var mı?-- İskenderBalas💬 16.49, 10 Mayıs 2021 (UTC)

 • Burada iki yol tercih edilebilir, birincisi: eserin tam adını vererek başlıklandırmak ikincisi ise s:Bible (King James)/Judges gibi yapmak. Ben olsam ikincisini tercih ederdim aslen. Mesnevi (Konuk)/1. Defter/X-Y beyitler gibi. Satırdan Kahraman (mesaj) 19.11, 10 Mayıs 2021 (UTC)

:)[değiştir]

selam, şöyle sevdiğiniz bir metin bulsanız da istinsahını yapsanız diye beklemedeyim. biçimlendirmeleri yapmanız yeterli, düzeltmeleri bana bırakabilirsiniz. latin harflerinde olması yeterli. --kibele 08.05, 26 Mayıs 2021 (UTC)

 • harika bir teklif ancak bir süreliğine ufak tefek işlerim var, buraya bakamıyorum. İlk fırsatta döneceğim, size haber edeceğim. :-) Satırdan Kahraman (mesaj) 14.57, 28 Mayıs 2021 (UTC)

"Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Türk Milleti'ne Açıklaması" Hakkında[değiştir]

Selamlar. Ben bu konuşmayı farklı bir başlıkla eklemiştim. Bu konuşma zaten var olduğu için bu başlığa yönlendirilmiş. Kabul, güzel. Fakat içerikte yazım yanlışları var, yanlış içerik de var. Örneğin, "Son iki yıllık süre içinde terör 9241 can almış..." ifadesinde "5241" olacak doğrusu. Benim paylaştığım ise imla ve içerik olarak sanıyorum tamamen doğrudur. Değiştirir misiniz rica etsem? Başlık da "Devlet Başkanı, Millî Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in 12 Eylül 1980 Günü Türk Milletine Açıklaması" veya "Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in 12 Eylül 1980 Günü Türk Milletine Açıklaması" şeklinde değiştirilebilir. Tarihin ve "Devlet Başkanı" unvanının belirtilmesi daha iyi olabilir. İyi günler.--1980OmerYilmaz (mesaj) 11.24, 29 Mayıs 2021 (UTC)

 • Anlıyorum, pardon o hâlde, bilmiyordum, öğrendim. Çok teşekkürler, sağ olun.--1980OmerYilmaz (mesaj) 11.44, 29 Mayıs 2021 (UTC)

bu konuda bir küçük notum olacak. şimdi tam nerede okudum hatırlamıyorum ama vikikaynak rehber sayfalarından birinde, çok belirgin yazım yanlışlarının düzeltilebileceği yazıyordu. [mesela, şuradaki 'törer'i 'terör' yapmamızın önünde bir engel yok diye düşünüyorum.|https://tr.wikisource.org/wiki/Sayfa:12_Eyl%C3%BCl_1980_RG.pdf/1] --kibele 12.03, 29 Mayıs 2021 (UTC)

 • Elbette. Burada VP'den ödünç alırsak Bütün kuralları yok sayın yerinde olacaktır. Matbu metindeki yanlışlığın bir dilsel öge taşımadığı düşünülüyorsa bunu düzeltmekte sakınca yoktur. Yine de ben tercih etmiyorum, yekpare olarak aktarıyorum. Zaten bu aktarım sırasında, Vikikatip'in yaptığı yanlışlıkları da hesaba katarsak Memed Fuad'ın hatasız basım düşüncesi etrafında yürüttüğü fikirlere geliyoruz: her zaman bu yönde çalışılır ancak gözden kaçan yazım yanlışı, aktarım sorunu olur :) Satırdan Kahraman (mesaj) 12.14, 29 Mayıs 2021 (UTC)
ben de giderek dozu azalttım, başlangıçta biraz fazla düzelttiğimi kabul ediyorum. :) zamanın yazım kuralları söz konusuysa, bütün metinde ortak tercih filan varsa ellemiyorum. ama şapkalı harf gibi kimi zaman ihmal edilen, metinde bazen yer verilip bazen unutulan unsurları ekliyorum. vikikâtip'in 'ın'ları, 'nı'ları 'm' yapması gibi şeyleri düzeltiyorum. memed fuad'ın fikirleri için bir link varsa göz atmak isterim. --kibele 14.00, 29 Mayıs 2021 (UTC)
yanlış hatırlamıyorsam şu bağlantıda olmalı ama tam zamanını veremediğim üzgünüm :( @Kibele Satırdan Kahraman (mesaj) 20.47, 8 Haziran 2021 (UTC)

Liste[değiştir]

Kolay gelsin Birleşmiş Milletler Üye Devletleri (2006) sayfasında liste neden sağa doğru kaymış bir fikriniz varmı. OvalThunder9💬 14.39, 30 Mayıs 2021 (UTC)

Merak ettim[değiştir]

İyi misiniz? Sizi göremiyorum 1 haftadır.--Samizambak (mesaj) 20.24, 6 Haziran 2021 (UTC)

kolay gelsin.. --kibele 08.32, 9 Haziran 2021 (UTC)
 • Kolay gelsin üstadım. Eliniz rahatlayınca çeşmedeki politika tekliflerine beraber bakıp bir şeyler yapalım. --justinianus | mesaj 14.42, 26 Temmuz 2021 (UTC)