Yardım:Sayfa tarama

Vikikaynak, özgür kütüphane
Yardım sayfaları Sayfa tarama
Vikikaynak'ta sayfa taramanın kullanımını gözden geçirme, kullanımını öğrenme ve anlama kılavuzu.
Sayfa ad alanında bir sayfayı gözden geçirme

Çalışma alanı[değiştir]

Vikikaynak farklı sayfa türlerini ayırmak için "ad alanını" kullanır. Mesela, şu an okuduğunuz sayfa "Yardım:" ad alanı içerisindedir.

Vikikaynak sayfa taramaları için iki ad alanı kullanır. Bunlar "Dizin:" ve "Sayfa:" ad alanlarıdır. İkisi birlikte bazen "Çalışma alanı" olarak isimlendirilir. Çalışma alanı, çalışmaların taramalardan istinsah edildiği yerdir. Okuyucuların tamamlanmış çalışmanın okuyacağı yer olmaması gerekir (yine de isterlerse okuyabilirler). Tamamlanmış çalışmalar "Ana" ad alanında ("Yardım:" gibi herhangi bir ön ek barındırmayan tek ad alanı) "iç bağlantı" adı verilen bir süreç vasıtasıyla sonuçlanır.

Dizin ad alanı[değiştir]

Bu ad alanı bütün çalışmalar için "dizinleri" barındırır. Dizinler;

  • Çalışmadaki bütün ayrı sayfalara ve
  • Sayfa tarama dosyalarına ("Dosya:" ad alanındaki) bağlantı veren,
  • Bazı basit üstverileri (başlık, yazar vb.) listeleyen

üst düzey sayfalardır.

Dizin orijinal sayfa numaralarını göstermek ve (mümkünse) çalışmadaki İçerik Tablosunu kopyalamak için düzenlenebilir. Daha fazla bilgi için, Yardım:Yeni başlayanlar için Dizin rehberi: dosyalar ve Yardım:Dizin sayfalarına bakabilirsiniz.

Bütün dizin sayfaları Kategori:Dizin sayfasında listelenir.

Örnek dizin burada bulunabilir.

Sayfa ad alanı[değiştir]

Bu ad alanı tekli sayfa taramalarını görüntülemek için kullanılır. Her sayfada, metin ile taranmış resim yan yana gösterilir. Bu orijinal metnin transkript edilmesini sağlar. Sayfa görüntüsünü, tıklayarak ve resim üzerinde farenizin tekerleğini kaydırmak suretiyle yakınlaştırabilirsiniz.

Sayfa tarama numaraları, dosya adından sonra sayfa adında eğik çizgiyi takip eden bir numara ile gösterilir. Mesela, Sayfa:Kürk Mantolu Madonna.djvu/93 dosyanın 93. sayfasını gösterir. Bu numara, sayfa tarama dosyasındaki numaradır, kitabın ya da diğer bir çalışma tipinin sayfa numarası değildir.

Sol taraftaki metin, düzenleme modunda düzenlenebilir, ana ad alanında yalnızca düzenleme kutusunun içerikleri gösterilir.

Örnek sayfa şurada bulunabilir.

Gözden geçirme[değiştir]

Kullandığınız temaya göre, Sayfa: ad alanında gezinme ve düzenleme için düğmeler ya da metin etiketleri olacaktır.

önceki sayfa
sonraki sayfa
sayfa için Dizin
başlık ve alt bilgiyi düzenleme arayüzünü göster/gizle
yatay/dikey düzen
tarama üzerinde uzaklaştır
tarama üzerinde yakınlaştır
yakınlaştırmayı sıfırla

Başlık ve alt bilgi[değiştir]

Bazı metin ve düzenlemeler ana "gövde" düzenleme kutusu dışında yer alıyor olabilir. İki farklı düzenleme kutusu daha vardır; esasen düzenleme modunda görünmeyen "başlık" ve "alt bilgi" düzenleme kutuları. Bu kutulara yazılan her metin yalnızca Sayfa ad alanında görünecektir, ana ad alanına bağlantılanmayacaktır. Nihai çalışmanın içerisinde yer alırsa metni okunamaz hale getirecek sayfa numaraları gibi şeyler için kullanılır.

Başlık ve alt bilgi düzenleme kutuları "istinsah araçları" araç çubuğunda bulunan düğmesine tıklanmak suretiyle görünür hâle getirilebilir. Sayfa görüntüsünün sol üst köşesinde bulunur. Düğmeye tekrar basılması başlık ve alt bilgiyi gizleyecektir.

Sayfa ad alanına her eriştiğinizde başlık ve alt bilginin görünür olmasını istiyorsanız, tercihlerinizde bunun için bir seçenek vardır. Sayfa yazma alanı sekmesinde genel seçenekler altında bulunan "Sayfa ad alanında düzenlerken üstbilgi ve altbilgi alanlarını göster" cümlesinin yanındaki kutucuğa basmanız gereklidir. Kutucuğa bastıktan sonra kutucukta tik işaretinin çıkmasından ve ardından değişikliklerinizi kaydettiğinizden emin olun. Bu seçenek kaydedildiğinde, başlık ve alt bilgi varsayılan olarak görülür hâle gelecektir; düğmeye tıklamak görünürlüğü yine de değiştirecektir.

Teknik tabirle, başlık ve alt bilgi otomatik olarak <noinclude> etiketleri arasına yerleştirilir, böylece içeriğinin başka herhangi bir sayfaya bağlantılanması önlenir.

Örnek için tercihlerinizden ayarlarınızı güncelledikten sonra herhangi bir Sayfa: ad alanına (mesela şurası) gidip düzenle butonuna basınız. Düzenleme kutusunda başlık ve alt bilgi kısımlarının görünür olduğunu göreceksiniz. Bu ayarı geri alıp tekrar düzenlemeye başladığınızda ise yalnızca gövde metni düzenleyebileceğinizi göreceksiniz.

Düzenleme sırasında, tablo sözdizimi dahil olmak üzere belirli işaretleme, başlık, gövde ve alt bilgi kombinasyonu arasında dengelenmelidir (eşit sayıda açılış ve kapanış etiketi) veya her bölümde bulunan kendi kendine olmalıdır.

Ayrıca bakınız: İlgili tartışma re: tricks for dealing with even and odd page numbers. (Türkçesi: Tek ve çift sayfa numaraları ile ilgilenme yolları)

Ana ad alanı[değiştir]

Bu ad alanı çalışma alanının bir parçası değildir. Bazen ayrıca "ana alan" olarak da tanımlanır. İstinsahın son aşamasıdır, okuyucular çalışma alanında üretilen metni bulabilir, ulaşabilir ve okuyabilir.

Metin Sayfa ad alanından ana ad alanına bağlantılanır. Genellikle ana alandaki bir bölüm ya da kısım bir sayfaya bağlantılanır. Fakat bazen bütün çalışma da bir sayfaya bağlantılanabilir. Sayfanın solundaki bağlantılar Sayfa ad alanına geri döndürür (genellikle sayfa numaralarıdır, Dizin sayfasındaki bilgiyi kullanır). Sayfanın en başındaki "Kaynak" bağlantısı Dizin ad alanına geri bağlantı sağlar.

Sayfa ad alanındaki metinlerden sadece "gövde" düzenleme kutusundaki metin ana ad alanına bağlantılanır. Sayfa ad alanında yer alan, başlıktaki ve alt bilgideki metin ise bağlantılanmaz.

Örnek ana alan sayfası için Kürk Mantolu Madonna sayfasına bakabilirsiniz.