Savaşla Tamamlandı: Bir Askerin Deklarasyonu

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Teğmen Siegfried Sassoon.

3. Tbr: Royal Welch Fusiliers.

Temmuz, 1917.

Bu ifadeyi askerî otoriteye kasıtlı bir meydan okuma eylemi olarak yapıyorum çünkü savaşın, onu sona erdirme gücüne sahip olanlar tarafından kasıtlı olarak uzatıldığına inanıyorum. Ben bir askerim, askerler adına hareket ettiğime ikna oldum. Savunma ve kurtuluş savaşı olarak girdiğim savaşın artık bir saldırganlık ve fetih savaşı haline geldiğine inanıyorum. Ben ve askerlerimin bu savaşa girdikleri amaçların, onları değiştirmeyi imkânsız hale getirecek kadar açık bir şekilde ifade edilmesi gerektiğine inanıyorum ve eğer bu yapılsaydı bizi harekete geçiren öğeler şimdi müzakere yoluyla elde edilebilirdi.

Birliklerin acılarını gördüm ve katlandım ve artık kötü ve haksız olduğuna inandığım amaçlar için bu acıları uzatacak bir taraf olamam. Savaşın yürütülmesine karşı değilim, ama savaşan erkeklerin feda edildiği siyasi hataları ve samimiyetsizlikleri protesto ediyorum.

Şimdi acı çekenler adına, bu protestoları onlara uygulanmakta olan aldatmacaya karşı gerçekleştiriyorum, ayrıca evde olanların çoğunun paylaşmadıkları ve gerçekleştirebilecek hayal güçleri olmayan, acıların sürekliliğini görmesiyle oluşan duygusuz gönül rahatlığının yok edilmesine de yardımcı olabileceğine de inanıyorum.

Telif hakkı[değiştir]

  Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu çalışma 1 Ocak 1927 tarihinden önce yayımlandığı için ABD'de kamu malıdır. ABD dışında telif hakkıyla korunuyor olabilir.


Uyarı: Bu eser, Amerika Birleşik Devletleri dışında kamu malı olmayabilir; özelikle ABD eserleri için Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti (Hong Kong ya da Makao hariç), Almanya, Meksika ve İsviçre gibi kısa vadeli kuralı geçerli olmayan ülke ve bölgelerde geçerli değildir. Eseri oluşturan ve tarihi gibi temel bilgiler belirtilmelidir. Daha fazla bilgi için Vikikaynak:Kamu malı sayfasına ya da buraya göz atabilirsiniz. .

Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.