Gürcistan SSC'nin sınır bölgelerinden Türkleri, Kürtleri ve Hemşinleri yeniden yerleştirme işlemi hakkında

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
ÇOK GİZLİ
Yoldaş I. V. STALIN
HKK SSCB - Yoldaş V. M. MOLOTOV
OB BKP (B) - Yoldaş G. M. MALENKOV
28 Kasım 1944
№ 1282/b

SSCB'nin GKO NKVD kararnamesine göre, Gürcistan SSC'nin sınır bölgelerinden Türkler, Kürtler ve Hemşinleri yeniden yerleştirmek için bir operasyon gerçekleştirildi.

Akraba olarak Türkiye'nin sınır bölgelerinde yaşayanlarla ilgili olan bu nüfusun önemli bir kısmı kaçakçılıkla uğraştı, göç duyguları sergiledi ve Türk istihbarat teşkilatlarının casus unsurları ve haydut gruplarını işe almasına sebep oldu.

Yeniden yerleşim için hazırlıklar bu yılın 20 Eylül - 15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Aynı zamanda yeniden yerleşime tabi kişilerin sınırı geçme girişimlerini önlemek için Türkiye ile devlet sınırının korunması güçlendirildi. Adigenski, Akhaltsikhe, Aspindza, Akhalkalaki ve Bogdanovski bölgelerinden yeniden yerleşim operasyonu bu yılın 15-18 Kasım tarihleri arasında ve Acara ÖSSC bölgelerinden bu yılın 25-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Toplam 91.095 kişi yeniden yerleştirildi.

Göçmenlerin bulunduğu tüm kademeler yeni yerleşim yerlerine - Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan SSC'ye doğru yola çıktı.

Yeniden yerleşim operasyonu, herhangi bir olay olmaksızın, düzenli bir şekilde gerçekleşti.

Gürcistan'ın toprak bakımından fakir bölgelerinden 7000 köylü çiftliği, Gürcistan SSC'nin yukarıda belirtilen sınır bölgelerine taşınacaktır.

Aynı zamanda, SSCB NKVD, Gürcistan SSC'nin Türkiye'ye komşu bölgelerindeki sınır rejimini güçlendirmek için özel önlemler almaktadır.

SSCB İçişleri Halk Komiseri L. BERIA

Notlar[değiştir]

  • Girişteki HKK SSCB kısaltması, "Halk Komiserleri Konseyi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği" anlamına gelmektedir.
  • Girişteki OB BKP (B) kısaltması, "Orgbüro Tüm Birlik Komünist Partisi (Bolşevik)" anlamına gelmektedir.

Telif hakkı[değiştir]

Copyright.svg PD-icon.svg Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:
 

{{{metin}}}

 
Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya lisans sahibi tarafından belirtilen (ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir) şekilde atıfta bulunulduğu sürece, türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.