Vikikaynak:Seçkin metinler

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısayol:
VK:SM

Seçkin metin nedir?[değiştir]

Seçkin metinler, Vikikaynak'taki en eksiksiz ve en kaliteli eserler arasında kabul edilen metinlerdir. Bu metinler kullanıcıları okumaya teşvik etmesi için belirli periyotlarla anasayfada görüntülenir. Tamamının metni olduğu gibi aktardığı doğrulanabilir ve biçem kılavuzuna uygun oldukları kabul edildiklerinden, bütünlüklerinin korunması için korunmaya alınırlar. (Bkz. Vikikaynak:Koruma politikası)

Seçim[değiştir]

Kriterler[değiştir]

Kısayol:
VK:SMK

Bir metnin aday gösterilebilmesi için önce aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

  1. Telif: Metinde telif haklarına aykırı bir içeriğin olmadığından emin olunmalıdır.
  2. Biçem rehberi: Metin biçem kılavuzunda yer alan tüm uygulanabilir yönergelere (isteğe bağlı olanlar da dahil) uymalıdır.
  3. İstinsah: Eserin orijinal olanla olabildiğince tam olarak eşleştiğinden emin olmak için eser birden fazla kullanıcı tarafından gözden geçirilmiş olmalıdır.
  4. Kaynak: Metin birebir istinsah mekanizması kullanılarak (ideal durum) taranmış bir belgeden alınmalıdır veya metin içinde veya tartışma sayfasında {{Eser başlığı}} şablonu kullanılarak en az bir harici (tercihen çevrimiçi) kaynak belirtmelidir. Bununla birlikte uygun çevrimiçi kaynak bulunamayan nadir metinlerde istisnalar kabul edilebilir.

Süreç[değiştir]

  1. Adaylık: Yukarıdaki şartları sağlayan seçkin metinler fikir birliği ile seçilir. Seçkin metin için aday gösterilen bir eser önce seçkin metin adayları sayfasında incelenir. Kriterlere uymayan adaylıklar kaldırılır. Adaylık öncesi süreçte bir metne dair geliştirme önerileri ilgili maddenin tartışma sayfasında yapılmalıdır, bu süreçte aday olarak sunulmamalıdır.
  2. Tartışma: Her teklif, diğer kullanıcılar tarafından tartışılır. Tartışmaya katılanlar aday gösterilen metnin Vikikaynak'ta seçkin metin statüsüne geçip geçemeyeceğini kararlaştırır. Metinleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz metin üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye iyimser bir biçimde cevap verin ve metni gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın. Bir metnin seçkin metin statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, metni aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır. Eğer yeterli bir süre sonunda üzerinde metine dair eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa adaylık kaldırılır ve arşivlenir.
  3. Uygulama: Bir seçkin metin kabul edildiğinde {{Seçkin metin}} şablonu çalışmanın ana sayfasına, {{Seçkin metin tartışma}} şablonu ise metnin tartışma sayfasına yerleştirilir. Seçkin metin Vikiveri'de de (Wikidata) veri öğesi şeklinde belirtilmelidir.
  4. Koruma: Seçim sonrası seçkin metin statüsüne kavuşan maddeler korunmaya alınmalıdır. Ancak tartışma sırasında metnin gelişimi devam ederken bu koruma işlemi yapılmamalıdır.

Seçkin metinler[değiştir]

  • Henüz yok