Yardım:Düzenleme

Vikikaynak, özgür kütüphane
Türkçe'ye çevir Bu sayfanın veya bölümün Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir.

İlgili sayfayı/bölümü Türkçe'ye çevirerek Vikikaynak'a katkıda bulunabilirsiniz.

Yardım:İçindekiler Yardım:Düzenleme
Vikikaynak düzenleme standartları.

Viki projelerinin en temel özelliği "değiştir" tuşudur. Bazı istisnaları olmakla birlikte Vikikaynak'taki her sayfayı, her kullanıcı düzenleyebilir. Vikikaynak'ın doğası gereği özgün metni aktarırken yapılmış hatalar hariç özgün metinler değiştirilmemelidir. Bununla birlikte yeni metinler eklemek ve istinsah sürecine yardım etmek için cesur olun! Deneme tahtası, sadece deneme yapmak için vardır ve dilediğinizce değiştirebilir, Vikikaynak'ın işleyişini anlayabilirsiniz.

Matbu eser sayfasının Vikikaynak sayfasıyla yan yana görünümü.

Temel düzenleme[değiştir]

Sayfanın üstündeki düzenle seçeneğine tıkladığınızda karşınıza "düzenleme ekranı" çıkacak. Karşınızdaki bu kutuya düz yazı ve aşağıda açıklamasını bulabileceğiniz Vikikaynak kodlarını dâhil edebilirsiniz. Katkıda bulunacağı düşündüğünüz her bir değişikliği yapmaktan çekinmeyiniz. Düzenleme yapacağınız kutunun üstünde seçili metni şekillendirmeye yarayacak araç düğmeleri vardır. Düzenleme yapacağınız kutunun altında da bazı simgelerin olduğu ikinci bir kutu bulacaksınız. Alttaki bu kutuda sık kullanılan bazı semboller ve Vikikaynak yazılımına ait kod parçaları bulunur. Bu simgelerden birisine tıkladığınızda işaretçinizin metin düzenleme kutusunda bulunduğu son yere bu simgeden koyacaktır.

Düzelttiğiniz metni yayımlamadan önce kullanabileceğiniz çok kullanışlı "Önizlemeyi göster" butonu vardır. Bu butona tıkladığınızda çalışmanızı yayımlamadan önce nasıl görüneceğini ayniyle görebilirsiniz. Yayımla demeden önce de neyi değiştirdiğinizi, bu butonun hemen yukarısında yer alan "özet" kutusunda kısaca belirtiniz. Böylece diğer kullanıcılar aynı sayfayla ilgilenmek istediklerinde değişikliğiniz hakkında hızlıca bilgi alabilecektir. Yaptığınız değişiklik küçük bir değişiklikse özet satırının altındaki "Bu bir küçük değişiklik" kutusunu seçin. (Bu özellik sadece kayıtlı kullanıcılar tarafından uygulanabilir.) Böyece son değişiklikler kısmında tercihe göre görünürlüğü ya da gizlenirliği Vikikatipler tarafından filtrenebilecektir. Büyük bir değişikliği küçük bir değişiklik olarak işaretlemek uygunsuz bir davranıştır. Yanlışlıkla bunu yaptığınız takdirde aynı sayfada boşluk değiştirmek gibi önemsiz bir değişiklik daha yapıp özet kısmında önceki değişikliğiniz küçük olmadığın belirtiniz.

Sayfanın geçmiş kısmında, değişikliklerin üstünde konumlanmış "Seçilen sürümleri karşılaştır", seçtiğiniz iki değişiklik arasındaki farkları aynı sayfa içerisinde yan yana gösterecektir. Bu gösterimdeki farklılıklar, koyu renkle belirtilecektir.

Düzenlemenizin bittiğini düşünüyorsanız "Değişiklikleri yayımla" butonuna tıklayın. Sayfanın değiştirilmiş hali hemen görüntülenecektir.

Vikimetin[değiştir]

Vikikaynak, "Vikimetin" olarak isimlendirilen özel bir söz dizimi kullanır. Vikimetin, özellikle kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. aşağıdaki kutuda sağ kutuda yazılan Vikimetin yazısının, sol kutuda nasıl çıktı verdiğini göreceksiniz.

what you type in Wikitext how Wikisource renders it

Paragraphs are produced simply by leaving a blank line between them.

There is no need for any additional markup but all text 
within a paragraph wraps as normal depending on the size 
of the window. Vary the width to see what happens.

Paragraphs are produced simply by leaving a blank line between them.

There is no need for any additional markup but all text within a paragraph wraps as normal depending on the size of the window. Vary the width to see what happens.

[[:Şablon:Crlf2]]
 spaces at the start of the line produce an emphasis box
 so be very careful about them

Şablon:Crlf2

 spaces at the start of the line produce an emphasis box
 so be very careful about them
For font emphasis, use ''double apostrophes'' for italic

For font emphasis, use double apostrophes for italic

and '''three apostrophes''' for '''bold'''

and three apostrophes for bold

You can even do '''''bold''' within italic'' or '''bold with ''italic''''' but they only apply within the text line

You can even do bold within italic or bold with italic but they only apply within the text line

* '''Lists''' are easy to do:
* start every line
* with a star
** more stars mean
*** deeper levels

Şablon:Crlf2

 • Lists are easy to do:
 • start every line
 • with a star
  • more stars mean
   • deeper levels
# '''Numbered lists''' are just as easy
# Start with a hash
## and use more of them for embedded lists
# and come back to continue

Şablon:Crlf2

 1. Numbered lists are just as easy
 2. Start with a hash
  1. and use more of them for embedded lists
 3. and come back to continue
'''Indented texts''' such as poems or different styles of numbered lists can also be made to any level.
:Simply start with colons
::The more you use the more indentation there is.

Şablon:Crlf2 Indented texts such as poems or different styles of numbered lists can also be made to any level.

Simply start with colons
The more you use the more indentation there is.

Diğer biçimler için kullanılacak şablonlar[değiştir]

İçeriği oluştururken farklı boyutta metinler, tablolar vb. gibi düz metin dışında özelliklere ihtiyacınız olabilir. Bu durumda başvurulacak Vikikaynak yazılımı parçalarına "şablon" adı verilir ve kullanımı çok kolaydır: dört yay ayraç arasına ({{ }}) şablonun ismi yazılır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye Yardım:Şablonlar sayfasından ulaşabilirsiniz.

what you type in Wikitext how Wikisource renders it

If you want {{larger|a bigger font size}}, or a {{smaller|smaller size}}, that's easy.

If you want a bigger font size , or a smaller size, that's easy.

We don't use absolutes, like "large" so as to make reading text easier whatever the size of the device, but there are {{x-larger|even bigger}} and {{xx-larger|huge}} size available, as well as {{x-smaller|even smaller}} and {{xx-smaller|tiny}}.

We don't use absolutes, like "large" so as to make reading text easier whatever the size of the device, but there are even bigger and huge size available, as well as even smaller and tiny.

{{ortala|'''A centred title'''}}
Note that you can use any normal formatting within the template. In this case "center" is often abbreviated to "c".
A centred title

Note that you can use any normal formatting within the template. In this case "center" is often abbreviated to "c".

You can also do
{{sağa hizala|'''right aligned''' text}} and the normal is {{sola hizala|'''left aligned'''.}}
{{ortala|But if you want to use '''justified text''', this is also available in a similar way. Note in these examples that the template may introduce a new paragraph implicitly.}}

You can also do

right aligned text

and the normal is
left aligned.
The '''rule''' template {{rule|5em}} uses its argument to govern the length of the rule: "em" is the width of a single wide character whereas "px" stands for pixels.
The rule template
uses its argument to govern the length of the rule: "em" is the width of a single wide character whereas "px" stands for pixels.

Dipnotlar[değiştir]

Dipnotlar, matbu sayfa içerisinde,"¹, *" vb. karakterlerle atıf yapılan ve sayfanın alt kısmında atıf yapıldığı yere dair daha detaylı bilgilerin bulunduğu açıklamalardır. Ağ sayfalarının html yazılım dilini kullanması sebebiyle matbu metinlerdeki bu kullanım, Vikimetin kullanılarak sağlanır. Sayfada dipnot vermek için <ref> ve </ref> ile <references /> kullanılır. Örnek kullanımlar aşağıda sıralanmıştır:

what you type in Wikitext how Wikisource renders it

Here is some text&lt;ref&gt;in a footnote&lt;/ref&gt; which will not be seen immediately. Footnotes are commonly used for explanations and citations.&lt;ref&gt;This isn't a citation.&lt;/ref&gt;
{{smallrefs}}

Here is some text[1] which will not be seen immediately. Footnotes are commonly used for explanations and citations.[2]

 1. in a footnote
 2. This isn't a citation.
Footnotes often appear in books in a smaller type. Although it is possible to use CSS styling&lt;ref&gt;the normal method of styling in html&lt;/ref&gt; in wikitext to achieve this, the common uses are provided by templates in wikisource, in this case {{smallrefs}}, used here.

{{smallrefs}}

Footnotes often appear in books in a smaller type. Although it is possible to use CSS styling[1] in wikitext to achieve this, the common uses are provided by templates in wikisource, in this case {{smallrefs}}, used here.

 1. the normal method of styling in html
''One caution''. Some authors use long footnotes with several paragraphs.&lt;ref&gt;Here is an example.

There is a paragraph break in this footnote but it didn't appear.&lt;/ref&gt; Unfortunately the breaks will disappear if you use the normal wikitext conventions. See the footnote below.

{{smallrefs}}

One caution. Some authors use long footnotes with several paragraphs.[1] Unfortunately the breaks will disappear if you use the normal wikitext conventions. See the footnote below.

 1. Here is an example. There is a paragraph break in this footnote but it didn't appear.
The solution is to use more html notation to replace the breaks.&lt;ref&gt;This is a similar example.&lt;br /&gt;This sentence will start a new line.&lt;/ref&gt; You can use either a line break, &lt;br /&gt; or new paragraph &lt;p&gt;.

{{smallrefs}}

The solution is to use more html notation to replace the breaks.[1] You can use either a line break, <br /> or new paragraph <p>.

 1. This is a similar example.
  This sentence will start a new line.
When footnotes extend over 2 or more pages, they need to be linked by name.&lt;ref name=first&gt;The first part of the footnote will be printed on the first page in the page space. &lt;/ref&gt;

For the second page there is a special attribute called "follow". These will be joined up in the main transclusion.&lt;ref follow=first&gt;Here is the second part which eventually joins up.&lt;/ref&gt;

{{smallrefs}}

When footnotes extend over 2 or more pages, they need to be linked by name.[1]

For the second page there is a special attribute called "follow" These will be joined up in the main transclusion.

 1. The first part of the footnote will be printed on the first page in the page space. Here is the second part which eventually joins up.

Bağlantılar[değiştir]

Vikikaynak içerğinde, diğer bir Wikimedia projesine ya da başka bir ağ sayfasına bağlantı vermek mümkündür.

 • Vikibağlantılar: [[Kürk Mantolu Madonna]] kullanımı, Vikikaynak içerisindeki bir sayfaya bağlantı verecektir: Kürk Mantolu Madonna. İki adet köşeli ayraç içerisine koyduğunuz bağlantının başka bir isimle görüntülenmesini isterseniz de ikisinin arasında " | " karakteri kullanabilirsiniz. [[Kürk Mantolu Madonna|Bir Sabahattin Ali romanı]] şöyle görüntülenecektir:Bir Sabahattin Ali romanı
 • Kişi bağlantıları: Kişi ad alanına verilecek bağlantıyı, çift köşeli ayraç içerisinde bu ön eki kullanarak sağlayabilirsiniz: Kişi:Sabahattin Ali. Görüntülenecek bağlantıdıaki ön eki, bağlantı ile bağlantı isim arasına koyacağınız " | " karakteriyle görünmez kılabilirsiniz: [[Kişi:Sabahattin Ali|S. Ali]], şöyle görüntülenecektir: S. Ali. Bununla birlikte Kişi bağ şablonu kullanarak da aynı bağlantıyı sağlayabilirsiniz. {{kişi bağ|Sabahattin Ali}}, şöyle görüntülenecektir: Sabahattin Ali
 • Alt sayfa bağlantıları: Romanlar gibi birden fazla sayfadan oluşan metinler, sayfa başlığından sonra konulan " / " karakteri ile sıralanırlar. Örneğin, [[/Bölüm 1]], [[../Bölüm 2]]. Örnek bir kullanım için, Nutuk/1. bölüm sayfasına bakılabilir.
 • Diğer Dillere Bağlantı: Başka dildeki Vikikaynak içeriğine bağlantı vermek için ağ sayfası adresindeki wikisource.org'dan önceki ön eki kullanabilirsiniz. Örneğin Azerice Vikikaynak'a bağlantı vermek için, ağ sayfasının adresi olanaz.wikisource.org'un ön eki az kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yapmak istediğinizin bağlantı vermek ya da mevcut sayfanın o dildeki eşdeğerini eklemek mi olduğudur. Azerice örneğinden hareket edilerek [[az:Müəllif:İmadəddin Nəsimi]] kodu, Vikikaynak yazılımı tarafından söz konusu Türkçe içeriğin başka dildeki versiyonu olarak algılanacak ve ekranın sol kısmındaki "diller" kısmına ekleyecektir. Bu konuda daha detaylı bilgi için Dillerarası bağlantı (Vikipedi yardım sayfasına) ve aşağıdaki maddeye bakabilirsiniz.
  • Diğer dillere metin içi bağlantı vermek: Hemen üst satırda yapıldığı gibi bazı durumlarda bir sözcüğün başka bir Viki projesine bağlantı verilmesi gerekebilir. Örneğin Vikipedi'ye verilmiş bağlantı [[:w:Yardım:Dillerarası bağlantı|Dillerarası bağlantı (Vikipedi yardım sayfasına)]] şeklinde yapılmıştır.[[ :(proje kodu): ]] kullanımı ilgili sözcüğü başka bir Viki projesine taşıyan bağlantıyı yaratacaktır. [[ (proje kodu): ]] kullanımı ise o sayfanın diğer sayfanın çevirisi olarak metin dışı bir bağlantı kuracaktır. Örneğin [[:az:Müəllif:İmadəddin Nəsimi|Bu bağlantı, Nesimi'nin Azerice sayfasına metin içi bağlantı ekler.]] kodu şöyle görüntülenecektir: Bu bağlantı, Nesimi'nin Azerice sayfasına metin içi bağlantı ekler.
   • Başka bir dildeki Viki projesine bağlantı vermek için projenin kodunu başa, dil kodunu arkasına ve bağlantı verilecek başlığı da sona yazarak verebilirsiniz. Örneğin [[w:az:Hərb və Sülh (roman)]], şöyle görüntülenecektir:w:az:Hərb və Sülh (roman). Bağlantı ismi ile metin içerisindeki isim farklı olması için de " | " işareti kullanılır.[[w:az:Hərb və Sülh (roman)|Savaş ve Barış'ın Azerice Vikipedi sayfası]], şöyle görüntülenecektir:Savaş ve Barış'ın Azerice Vikipedi sayfası

Vikipedi projelerinin kodlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Proje Uzun hali Kısayol
Vikipedi [[wikipedia:]] [[w:]]
Vikisözlük [[wiktionary:]] [[wikt:]]
Vikihaber [[wikinews:]] [[n:]]
Vikikitap [[wikibooks:]] [[b:]]
Vikisöz [[wikiquote:]] [[q:]]
Vikikaynak [[[[wikisource:]]]] [[s:]]
Vikitür [[wikispecies:]] [[species:]]
Vikiversite [[wikiversity:]] [[v:]]
Vikigezgin [[wikivoyage:]] [[voy:]]
Vikimedya Vakfı [[wikimedia:]]
[[foundation:]]
[[wmf:]]
Vikimedya Commons [[commons:]] [[c:]]
Wikimedya Meta-Wiki [[metawikipedia:]]
[[meta:]]
[[m:]]
Wikimedia Incubator [[incubator:]]
MediaWiki [[mediawikiwiki:]] [[mw:]]
Bugzilla [[mediazilla:]]
[[bugzilla:]]
Phabricator [[phabricator:]] [[phab:]]
Testwiki [[testwiki:]]
Vikiveri [[wikidata:]] [[d:]]
WikiTech [[wikitech:]]
Tool Labs [[toollabs:]]
 • Dış bağlantılar: Vikikaynak dışındaki bir ağ sayfasına gidecek dış bağlantılar, bir çift köşeli ayraç içerisine yazılır: [http://orneksayfa.org]. Bu kod şöyle görüntülenecektir:[1].

Bağlantı adının metin içerisindeki farklı bir metinle görüntülenmsei için adresten sonra bir adet boşluk bırakarak görüntülenmesi istenen metin yazılır. Örneğin, [http://orneksayfa.org bu bir dış bağlantıdır] kodu, bu bir dış bağlantıdır şeklinde görüntülenecektir.

Kategoriler[değiştir]

 • İçerik sayfasına Vikibağlantı yerleştirerek bir veya daha fazla kategori eklemek önemlidir ve şöyle kullanılır: [[Kategori:Kategori ismi]]. Bununla birilkte Tercihlerim kısmındaki "küçük araçlar" sekmesinden etkinleştirebileceğiniz "HotCat" isimli araç, sayfanın bir kategori çubuğu ekleyerek işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Daha detaylı bilgiyi Yardım:Kategori sayfasında bulabilirsiniz .

Tablolar[değiştir]

En temel tablo biçimi aşağıda gösterildiği üzere yapılır:


{|
| sütun 1
| sütun 2
|-
| satır 2 c1
| satır 2 c2
|}

sütun 1 sütun 2
satır 2 c1 satır 2 c2

Daha detaylı bilgiyi, Yardım:Tablo sayfasında bulabilirsiniz.

Başlıklar[değiştir]

Başlıklar, Bir örneği bu içeriğin üstünde yer alan "Başlıklar". içeriği kısımlara bölmeye yarar. Kişi ve diğer Vikikaynak sayfalarında kullanılır, ana sayfalardaki başlıklar ve bölümler için önerilmez.

 • = Başlık = (Neredeyse hiç kullanılmamalıdır, sayfanın üst başlığa (bu sayfa için, Yardım:Düzenleme) eşdeğerdir.)
 • == Alt başlık 1 == (En çok kullanılan başlık türüdür. )
 • === Alt başlık 2 === (Alt başlık 1'in alt kısmıdır.)
 • ==== Alt başlık 3 ==== (Alt başlık 2'nin alt başlığıdır.)
 • ===== Alt başlık 4 =====

Genealogy diagrams[değiştir]

These can be produced using the {{soyağacı}} or {{çizelge2}} templates. Here is an example:

Grandma
Grandpa
Mom
Dad
Aunt Daisy
My brother Joe
Me!
My little sister

Ayrıca bakınız[değiştir]

Yardım:Sayfa düzenleme