Yardım:İstinsah

Vikikaynak, özgür kütüphane
Yardım:İçindekiler İstinsah İstinsah eklentisi
Kısayol:
Y:İ
Y:İstinsah
Vikikaynak'ta istinsah, herkesin katılabileceği, özgün belgenin taranmış resimlerine dayanan, belgenin metin versiyonu ile yan yana sunulduğu bir etkinliktir. Vikikaynak'ta yeni iseniz Yeni başlayanlar için istinsah el kitabına bir göz atın. İhtiyacınız olduğunda yardımcı olabilecek detaylar bu sayfada yer almaktadır.
Özgün belgeyle, düzenlenen metninin yan yana göründüğü Vikikaynak sayfası.

İstinsah işlemleri, Vikikaynak'taki taranmış sayfaları gösteren düzenektir. Taranmış sayfalar DjVu veya PDF uzantısıyla Commons'a ya da Vikikaynak'a yüklenir.

Düzeltme, eserin ana sayfasına taşınmadan öncesinde, ilgili dizin sayfasında gerçekleştirilir.

İstinsah işlemlerinde her sayfanın durumunu tanımlayan çeşitli safhalar vardır.

Vikikaynak'ın biçem kılavuzu ve bazı kuralları vardır. Böylece istinsah işleminde metnin doğru aktarıldığından ve doğru biçimde yapıldığından emin olunur. Bütün bu istinsah işlemleri istinsah eklentisiyle sağlanır.

Ayın istinsahı, Vikikaynak'ta istinsahın nasıl çalıştığını öğrenmek isteyenler için güzel bir başlangıçtır. Bu proje her ay yeni bir çalışma yürütür ve her kullanıcıya açıktır.

Sayfa taramaları, istinsah düzeninin Vikikaynak'taki kullanımını anlatır. Nasıl kullanılacağını, keşfedileceğini, sayfaların nasıl düzenleneceğini ve dizin sayfalarındaki diğer kullanımları anlatır.

Yeni bir eserin istinsahını Vikikaynak'a taşımak için atılacak ilk adımı, dizin sayfalarının nasıl oluşturulup düzenleneceğini anlatır.

Sayfalar, matbu metinlerde numaralarla işaretlenmiştir. Bu sayfalar, metnin istinsahı sırasında "Sayfa" ön ekiyle açılacak Vikikaynak sayfalarında düzenlenir ve numaralara gerek üst bilgide gerekse alt bilgide yer verilebilir. İstinsah işlemine başlamış eserin Vikikaynak'taki .djvu ya da .pdf uzantılı ana dizininde kendiliğinden görüntülenecektir.

İstinsah sırasında sayfalar, istisnai hallerde iki ek durumla birlikte üç kısma ayrılır. Sayfanın durumu dizin sayfasındaki kısmının rengi ve ana ad alanı etiketiyle gösterilir. Bu sayfa bu durumları açıklamaktadır.

Bu sayfa, Sayfa ad alanındaki düzenlemeler için en iyi alıştırma olarak görülen standartları açıklamaktadır.

Yan yana sayfa resimlerinden metin istinsah edildikten sonra, "bağlama" Sayfa ad alanındaki metni ana ad alanındaki sayfalarda göstermek için kullanılır. Bağlama başka bir metnin sayfasını kopyalama ya da sonradan elle güncelleme zorunluluğu olmaksızın gösterir. Metne bağlama eklemenin amacı, metni mantıksal, makûl büyüklükte parçalar hâlinde gruplandırmaktır, bu gruplar sıklıkla kısımlar ya da bölümlerdir.

Daha fazlası[değiştir]

Yardım:İstinsah eklentisi[değiştir]

Vikikaynak, projenin istinsah fonksiyonunu çalıştırmak için ProofreadPage eklentisini kullanır. Bu sayfa yazılımla ilgili bazı teknik bilgileri barındırır.

Vikikaynak:Ayın Eseri[değiştir]

Her ayın başında istinsahı tamamlanmış bir metin, ana sayfada sergilenir.

Vikikaynak sayfa durumu kategori kodları[değiştir]

 
Kategori numarası Kategori başlığı
2 Doğrulanmış
3 İstinsah edilmiş
6 İstinsah edilmemiş
7819 Metin içermiyor
4067 Sorunlu


Ayrıca bakınız[değiştir]