Yardım:Sayfa düzenleme

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım sayfaları Sayfa düzenleme

Sayfa oluşturma[değiştir]

Bir sayfayı değiştirmek için, sayfanın üst, alt ya da yanındaki "değiştir" bağlantısına tıklamanız, bir sayfayı tartışmak içinse "'tartışma" bağlantısına tıklayıp "değiştir"i seçmeniz yeterlidir. Bu yapıldığında, içinde değiştirebileceğiniz yazı olan metin kutusu ile birlikte bir sayfa açılacaktır.

Ve yazmaya başlayın! Metin kutusunun altındaki küçük tek satırlık özet alanına da 'değişiklik özeti'ni yazmayı unutmayınız. Yazınız bitince "Sayfayı kaydet"e basınız! Değişikliklerinizi kaydetmeden önce "Önizlemeyi Göster"e basarak oluşturduğunuz sayfayı gözden geçirmeniz sizi tekrar tekrar sayfayı değiştirmekten kurtarır.

Sayfa ismini değiştirmek[değiştir]

Bir Sayfanın ismini, üzerinde bulununan "adını değiştir" bağlantısına tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Eski ismi yeni isme otomatik yönlendirilecektir (Bakınız: Sayfa yönlendirme). Yazım farklılıklarının tek bir sayfaya yönlendirilmesi tekrarların önlenmesini sağlar ve bilgiye ulaşımın kolaylığını artırır.

Eğer sayfa ismi yanlış girilmişse, içine {{sil}} yazılarak silinecekler arasına eklenebilir (bakınız: Sayfa silme kuralları)

Bir sayfanın ismini değiştirirken içeriğini kopyala/yapıştır yapmayın, çünkü bunu yapmanız tüm değişiklik geçmişini yokeder. (Tüm katkıda bulunan kişilerin sayfa üzerinde hakkı bulunmaktadır. Normal telif süresi doluncaya kadar, tüm değişiklik geçmişlerinin saklanması gerekmektedir)

Sayfayı eski sürüme döndürmek[değiştir]

Bu işlem için sırasıyla :

  • Kaynağın en üstünde bulunan geçmiş sekmesine tıklanır.
  • Karşınıza kaynağın tüm sürümleri liste halinde tarihleri ile çıkar.
  • Buradan kaynağın istediğiniz sürümü hangisi ise o tarihe tıklanarak istenilen sürüme geçilir.
  • Yine sayfanın üstünde bulunan değiştir sekmesine tıklanır.
  • Hiç bir değişiklik yapmadan ya da yaparak kaydedilip çıkılır.

Sayfa Yönlendirme[değiştir]

A isimli kaynağı B isimli kaynağa yönlendirmek için:

  1. A kaynağını açın,
  2. Değiştir'e tıklayın,
  3. İçini tamamen silin
  4. #YÖNLENDİRME [[B]] yazın, (Başka herhangi bir yazı olmamalıdır)
  5. Kaydedin.

Bundan böyle A kaynağını açan herkes otomatik olarak B kaynağına gidecektir. Farklı yazılışı olan isimlerde, veya sadece 'Bakınız B' yazan makalelerde kullanışlı bir komuttur.

Yazım farklılıklarının tek bir sayfaya yönlendirilmesi tekrarların önlenmesini sağlar ve bilgiye ulaşımın kolaylığını artırır.

Örnek olarak, "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları" isimli maddeye yapılan "TCDD" yönlendirmesi maddeyi "TCDD" olarak arayan kullanıcının bilgiye ulaşmasını sağladığı gibi, kullanıcının "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları" maddesi dururken bir "TCDD" maddesi başlatmasını engeller.

Bunun yanı sıra, Vikikaynak özel isimlerde büyük ve küçük harflerle başlayan kelimelerin birlikte kullanıldığı madde başlıklarını tamamen küçük harflerle aratıldıklarında bulamayabilir. Örnek olarak "Luar na Lubre" maddesi, "luar na lubre" aratıldığında, "Torres del Paine" maddesi "torres del paine" aratıldığında bulunamayacaktır. Bu gibi bir durumu kontrol etmek ve gerekli yönlendirmeleri yapmak kullanıcıların maddeye ulaşımını kolaylaştırır ve tekrarı önler.

Ek olarak; eğer bir sayfanın ismini değiştirirseniz, eski ismi otomatik olarak yeni isme yönlendirilecektir.

Ayrıca bakınız[değiştir]

Yardım:Düzenleme