Vikikaynak:Engelleme politikası

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım:İçindekiler Engelleme politikası
Bu sayfada, bir kullanıcının Vikikaynak'ta değişiklik yapmasının engellenme sebepleri ve engelin verilme ve kaldırılma esasları açıklanmaktadır.Eğer bir yönetici veya bürokrat, yetkisindeki fonksiyonlardan birini kullanacaksa o fonksiyona ait Vikikaynak politikasına uymak zorundadır. Ayrıca, işlemi uygularken, ilgili politikanın hangi maddesine göre uyguladığını belirtmesi gereklidir. Örneğin; deneme olarak tanımlanabilecek yeni bir madde hızlı silme işlemi ile silinecekse, yönetici maddeyi silerken, neden kısmına Vikikaynak:Silme politikası Genel, 2 benzeri bir ifade koymalıdır.

Aşağıdaki engelleme kuralları dışındaki herhangi bir nedenden dolayı hiç kimse engellenemez. Engellemelere itirazınız varsa bu sayfanın en altındaki ilgili başlığı okuyun. Engellemeyi yapan yönetici dışında bir yöneticiden engellemeyi kaldırmasını istemeyin, bunun yerine engellemeyi yapan yönetici ile konuşun. Aşağıda da belirtildiği gibi hiçbir yönetici bir diğer yöneticinin yaptığı bir engellemeyi, engellemeyi yapan yönetici ile tartışıp bir orta yol bulmadan kaldıramaz.


Engelleme kuralları[değiştir]

 1. Küfürlü değişiklik - Herhangi bir Vikikaynak sayfasında küfürlü değişiklik yapan dinamik IP adresi en fazla 24 saatliğine engellenir. Herhangi bir Vikikaynak sayfasında küfürlü değişiklik yapan statik IP adresi veya kullanıcı en az 24 saatliğine engellenir. Eğer eyleme devam ederse daha uzun süreliğine engellenebilir.
 2. Karşıtlık ve rahatsızlık vermek - Vikikaynak'ın genel yönetmeliklerine karşı davranan, ısrarla ve sürekli belli kişi veya kişilere saldırıda bulunan, yanıltıcı değişikliklerde bulunan ve bu davranışı nedeniyle uyarılmasına rağmen devam eden, taciz yapan, kullanıcıların imzalı yorumlarını değiştiren IP adresleri engellenir. Engellemeden önce kullanıcı en az bir kez uyarılmalıdır. Dinamik IP adresleri en fazla 24 saatliğine, statik IP adresleri ve kullanıcılar ise ilk olarak 24 saatliğine engellenir. Eğer 24 saat sonunda eylemlerine devam ederlerse daha uzun süreliğine engellenebilirler. Eğer engellenen bir kullanıcı yeni bir kullanıcı adı ile bahsi geçen eylemlere devam ederse ve devam edeceğini belirtirse (“Beni engelleyemezsiniz!!!” gibi), bu yeni kullanıcı adı da engellenir. Bu kural nedeniyle yapılan engellemelerin bir kısmı tartışmalı olabilir.
 3. Botlar - Topluluk tarafından onay almamış veya standartlara uymayan botlar ilk kez en fazla 24 saatliğine engellenir. Eğer botun operatörü gerekli değişikliği yapmaz veya topluluk tarafından onay alınmamış olmasına rağmen botu çalıştırmaya devam ederse bot daha uzun süreliğine engellenebilir.
 4. Yoğun geri dönüş - - Üç geri-dönüş kuralını ihlal eden kullanıcılar engellenebilirler. 24 saat içerisinde bir sayfayı üçten fazla (dört ve üzeri) geri döndüren kullanıcı hizmetliler tarafından en fazla 24 saatliğine engellenebilir. Aynı kullanıcı tarafından ihlalin tekrarı halinde bu süre uzatılabilir. Birden çok kullanıcının Üç geri-dönüş kuralını ihlal ettiği durumlarda hizmetliler taraflara eşit davranmalıdır. Eğer hizmetli bir kişiyi Üç geri-dönüş kuralının ihlali nedeniyle engelleyecekse, engellemeden önce söz konusu kullanıcıyı uyarması tavsiye edilir. Eğer bu nedenle engellenen bir hizmetli ise söz konusu hizmetli kendisine konan engellemeyi kaldıramaz.
 5. Vandalizm - Yöneticiler vandalizm yapan IP adreslerini, takdirlerine göre engelleyebilirler. Dinamik IP adresleri için bu nedenle konulan bir engelleme en fazla 24 saatlik olmalıdır. Statik IP adresleri içinse ilk olarak 24 saatliğine engelleme konulur, eğer söz konusu kişi vandalizme devam ederse süre uzatılabilir. ‘Sadece’ vandalizm yapan kullanıcılar ise statik IP adresleri için geçerli olan şekilde engellenebilir. Fakat, kullanıcıların hata sonucu yaptığı düşünülen vandalizmler bu kapsama alınmaz.
 6. Kullanıcıyı veya kullanıcıları tehlikeye sokan kişisel saldırılar - Vikikaynak içinde ya da dışında, biri ya da birileri diğer bir Vikisöz yazarını siyasi, dinî ya da devlet organları veya işvereni benzeri kurumlara şikâyet etmek yönünde tehdit eder ya da eylemde bulunursa, eylemi yapan kişi engellenir. Böyle bir durumu farkeden yönetici, eylemi yapan kullanıcının erişimini anında engellemelidir.
 7. Kullanıcıların kişisel bilgilerini kişilerin onayı olmaksızın yayımlamak - Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayımlayan kullanıcılar, olayın boyutuna ve ehemmiyetine göre yöneticinin uygun gördüğü bir zaman dilimi için, sınırsız dahil, engellenebilirler.
 8. Israrla telif ihlali ve intihal - Başkalarının çalışmalarını, izinsiz veya kaynak göstermeksizin Vikikaynakta kullanmak kabul edilemez bir davranıştır. Telif haklarının ihlali veya intihal ciddi bir ahlaki ve yasal sorundur. Eğer iyi niyetle davranılıyorsa ve durum bulanıksa, durum berraklaşıncaya ve Vikikaynakta söz konusu içeriğin kullanılabileceği netleşinceye kadar editörlerin içeriği çıkarmaları gerekir. Israrla, uyarıldıktan sonra, telif hakları bakımından tartışmalı içerikleri ekleyen kullanıcı veya anonim IP'ler, projenin iyiliği için engellenebilir. Fakat bu konuda yöneticilerin dikkatli davranması ve iyi niyetle hareket eden, bu tür davranışları tamamen hata sonucu gerçekleştiren kullanıcıları (veya anonim IP'leri), hemen engellemek yerine, gerektiği biçimde bilgilendirmesi ve uyarması gerekir.
 9. Anonim ve açık vekil sunucular - Yöneticiler anonim vekil sunucuları (proxy) zamansız engelleyebilirler, buna izin verilmiştir hatta bu davranış teşvik edilir.

Notlar[değiştir]

 1. Bu kurallar yazıldıktan sonrası için geçerlidir. Daha önceki eylemlerden dolayı bu kurallar sebep gösterilip engelleme yapılamaz.
 2. Hiçbir yönetici kişisel sebeplerden, Engelleme Politikasında belirtilmeyen bir sebepten veya keyfi olarak hiçbir kullanıcı veya anonim IP adresini engelleyemez. Buna, özel durumlar dışında, kullanıcının veya IP adresinin engellenme talepleri de dahildir. Kullanıcı ve IP adreslerinin kişisel sebeplerden, Engelleme Politikasında belirtilmeyen bir sebepten veya keyfi olarak kendilerinin engellenmesini hiçbir yöneticiden talep etmemeleri rica olunur.

Birisi yanlışlıkla engellendiğinde[değiştir]

Zaman zaman, yöneticilerin dikkatsizliği ve kötü niyet taşımayan kişisel hataları nedeniyle, zaman zamansa daha önceden engellenmiş dinamik bir IP'nin başka bir kullanıcı tarafından kullanılıyor olması nedeniyle, kullanıcılar yanlışlıkla engellenmiş olabilir. Bu durumda en iyi yol, engeli koymuş gözüken yöneticiye veya aktif gözüken herhangi bir yöneticiye durumu bildirmektir

Engellemenin kullanılamayacağı durumlar[değiştir]

Bir tartışmada avantaj kazanmak için engelleme fonksiyonunun kullanılması yasaktır. Yöneticiler, herhangi bir tartışmada kendileriyle beraber bulunan herhangi bir kullanıcıyı engelleyemezler.

Ayrıca iyi niyet ile hareket etme ihtimali olan kullanıcılara karşı engelleme fonksiyonu kullanılmadan önce iki kez düşünülmelidir.

Bir engellemeye itirazınız varsa...[değiştir]

Eğer bir yönetici başka bir yöneticinin yaptığı engellemeye itiraz ederse, her şeyden önce engellemeyi yapan yönetici ile konuşmalıdır. Örnek itiraz nedenleri:

 • Kullanıcının engelleme politikası ihlal edilerek engellenmesi,
 • Engelleme nedeninin artık var olmaması.
 • Çözüm bulamadığınızı düşündüğünüz durumda Vikikaynak:Şikayet sayfasını kullanın.

Engellenen kullanıcının engelini kaldırmadan önce lütfen engelleyen yönetici ile görüşün. Engellenen bir kullanıcının engelini kişisel nedenler yüzünden kaldıramazsınız.