Vikikaynak:Hoş geldiniz

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım:İçindekiler Yardım


Vikikaynak'a hoş geldiniz!

Tamamen okuyucuları tarafından yazılan ve yönetilen özgür Vikikaynak kütüphanesine hoş geldiniz.
Burada editör kadrosu diye bir kavram yok.
Burada editör olmak için izin almak veya beklemek yok.
Herkes, siz de dahil, şu anda buranın editörüsünüz. İstediğiniz sayfada değişiklik yapabilirsiniz. (Hatta bu sayfada bile!)

Sizi Vikikaynakçı olarak görmek bizi mutlu edecektir. Türkçe Vikikaynak, olması gereken yerden çok geride. Daha ileriye gitmek için Vikikaynak'ın kesinlikle size ihtiyacı var. Sadece madde yazmak olarak düşünmeyin, Vikikaynak'ın düzenlenmesine yönelik birçok projede de desteğinize ihtiyacımız var. Burası sizin kütüphaneniz. İsterseniz kendinizi Vikikaynak topluluğuna Tanışma sayfasından tanıtıp Vikikaynak sıcaklığını görebilirsiniz ve ilk sayfada değiştirme denemenizi yapmış olursunuz.
Neler yapılabilir?

Burada;

Bütün bunları şu anda yapabilirsiniz. İlk başta inanmak zor. Ama hemen deneme tahtasında bir şeyler karalayın ve ne kadar kolay olduğunu görün.

Kurallar

Vikikaynak'ta dikkat ettiğimiz birkaç kural var. Bunları ilkeler ve kurallar sayfasında görebilirsiniz. Ama en temel ilkelerden bahsedecek olursak:

  • Tarafsızlık: Bir makale tek taraflı olamaz. Olaya her açıdan bakabilmeli ve farklı görüşler içermelidir.
  • Telif: Vikikaynak GNU Özgür Belgeleme Lisansı'na sahiptir. Bu lisans, herkesin Vikikaynak'tan belli şartlarla özgürce alıntı yapmasını sağlar. Bu nedenle Vikikaynak'a konulan yazıların alıntı yapıldığı yerden bunu belirterek izin alınması ya da kamu malı sayılan kaynaklardan yararlanılması gerekmektedir. Elbette ki çeşitli kaynaklardan yaptığınız derlemeleri buraya yazmak, herhangi bir telif sorunu getirmez.
  • Nezaket: Vikikaynak'ta hep beraberiz. Eğer bir anlaşmazlık çıkarsa soğukkanlılığımızı koruyup medenî bir şekilde tartışmayı sürdürmeliyiz. Gerekirse tartışmaya 1-2 gün ara verip daha sağlıklı düşünülmesine zaman tanımalıyız.
  • İmla[1]: Vikikaynak diğer tüm sürümlerinde (Wikipedia: The Free Encyclopedia) de dünyanın en düzgün dilbilgisi kurallarıyla yazılan İnternet kaynaklarından biridir. Türkçe Vikikaynak'ı da bu standartların üstünde tutmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Çekinmeyin

Eğer bir çıkmaza düşerseniz yılmayın. Yardım sayfalarına bir göz atın. Çözüm bulamazsanız diğer Vikikaynak kullanıcılarından yardım isteyin. Sayfayı bozarım, yanlışlık yaparım diye korkmayın. Hepimiz ilk başta burada yabancıydık. Merak etmeyin, hata yapsanız bile biri mutlaka düzeltip size yardımcı olacaktır. Kendinizi değişiklik yapmaktan alıkoymayın.

Katılmak ister misiniz?

Siz de bu yepyeni dünyaya adımınızı atıp bizlere katılmak ister misiniz? Vikikaynak'ın şimdiki ve gelecek nesillere Türkçe eşsiz bir kaynak olabilmesi için size ihtiyacı var. İsterseniz kendinizi Vikikaynak topluluğuna Tanışma sayfasından tanıtabilir, hem de ilk denemenizi yapmış olursunuz...

Daha fazla bilgi için

  • Topluluk portalı: Yapılacak işlerin projelendirildiği sayfa
  • Yardım: Vikikaynak'ta sayfa yazma ve düzenleme ile ilgili yardım sayfaları

(Her iki sayfaya solda bulunan "sitede yol bulma" menüsünden de kolayca ulaşabilirsiniz.