Yardım:Yeni bir sayfaya başlamak

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım:Şablonlar Yeni bir sayfaya başlamak

Bu sayfa Nasıl yeni bir Vikikaynak sayfası oluşturulabileceği hakkındadır. Herkes, siz dahil, Vikikaynak'ta yazabilir.

Şu anda aşağıdaki kutuya yazmak istediğiniz başlığı girip "Maddeyi oluştur" a tıklayarak yazmaya başlayabilirsiniz.

Genel İlkeler[değiştir]

  • Arama kutusunu kullanarak başkasının, baştan yazmak istediğiniz konuyu yazmamış olduğuna emin olun.
  • Önceden var olan bir bağlantıdan başlayarak yeni bir sayfa yaratmak önerilebilecek bir yoldur. Bu bağlantılar "hayalet bağlantı" ya da "kırmızı bağlantı" olarak adlandırılırlar, yani, bunlar olmayan bir makaleye yapılmış olan bağlantılardır. Bunun nasıl kullanılabileceği için aşağıya bakınız.
  • Makaleye bir giriş yazmayı unutmayınız. Makaleye "Yazarın üçüncü makalesidir" diyerek başlamayınız; siz o yazarın makalesindeki bir bağlantıyı tıklamış olabilirsiniz ancak başkaları yazdığınız makaleye başka yollardan ulaşmış olabilirler.
  • Bir makaleye ad koymadan önce VikiKaynağın adlandırma ilkelerine bir göz atınız. Böylece, ileride yazdığınız sayfanın adının değiştirilmesi olasılığı daha az olacaktır.
  • Makalenin başlığı olan söz ya da sözleri makalenin başına çok yakın bir yerde vurgulayınız.

Yeni bir sayfaya başlama şekilleri[değiştir]

Bunun için çeşitli yollar vardır. İlk anlatılan yöntem en kolay yoldur.

Bu sayfanın en üstünde yer alan kutucuğu kullanarak yapabilecekleriniz[değiştir]

Bu sayfanın en üstüne doğru bulunan kutucuğa makalenin ismini girin ve "Makaleyi oluştur"a basın. Bu işlem sizi adını yazdığınız makalenin iskelet sayfasına götürecektir. O sayfa da yazdıktan sonra kaydedip çıktığınızda artık o başlıkta bir makale Vikikaynakta yayınlanmaya başlıyacaktır.

Varolan ya da oluşturduğunuz kırmızı bir bağlantıya tıklayarak[değiştir]

Yeni bir sayfaya başlarken, yeni sayfanın başlığı içeren bir bağlantıdan başlıyabilirsiniz. Vikikaynak başlıklarını okurken, içeriği yazılmamış (bunun gibi: Örnek konu başlığı "not: bu çalışan bir bağlantı değildir") tıklanabilir bağlantılar göreceksiniz.

Yazılmamış sayfalara olan bağlantılar kırmızı renk ile görünecektir. (Eğer Oturum açmış iseniz, bunu soru işaretine Tercihler'i kullanarak dönüştürebilirsiniz). Bağlantıya tıkladığınızda şu notu göreceğiniz bir sayfa çıkacaktır:

Henüz varolmayan bir sayfaya konulmuş bir bağlantıya tıkladınız.
Bu sayfayı yaratmak için aşağıdaki metin kutusunu kullanınız.

Büyük kutuya konunuzu yazarak başlayabilirsiniz. Bitirdiğinizde, "Önizlemeyi göster" düğmesine basarak sayfanın nasıl gözükeceğini ve hata yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Sonra sayfanın en altındaki "Sayfayı kaydet" düğmesine basınız.

Diğer sayfalara bağlantılar oluşturma[değiştir]

Var olan bir sayfayı değiştirirken kendine ait bir makalesi olması gerektiğini düşündüğünüz bir söz ya da söz dizisi dikkatinizi çekerse, bu sözü (ya da dizisini) köşeli ayraç içine alınız, örneğin [[burada olduğu gibi]]. Bu işlemi "vikileştirme" olarak adlandırıyoruz. Değiştirmekte olduğunuz makaleyi kaydettiğinizde köşeli ayraç içine aldığınız bu sözler ya bir bağlantı haline dönüşecektir (o adla bir makale zaten varsa), ya da yukarıda sözü edilen yeni makale yaratmanıza yardımcı olan kırmızı bağlantılara dönüşecektir. Bu, yeni bir makale yaratmanın hoş bir yoludur.

Deneme tahtasından yeni bir sayfaya başlama[değiştir]

Eğer istediğiniz sayfaya oluşturacağınız bağlantıyı koyacak uygun bir makale bulamadıysanız deneme tahtasını kullanabilirsiniz.

  • Deneme tahtasında istediğiniz değişiklikleri yapın, daha sonra yeni bir bağlantı oluşturun.
  • Ardından yeni makalenizi yaratmak için bu yeni bağlantıyı tıklayın.

Not: Deneme tahtası düzgün aralıklarla silinmektedir, bu nedenle yarattığınız sayfaları, ileride tekrar dönüp değiştirebilmek için, tarayıcınızdaki favorilerinizin (Bookmarks) arasına eklemeyi unutmayın. Eğer kayıtlı bir kullanıcıysanız, katkıda bulunduğunuz sayfalara sağ üst köşedeki "Katkılarım" bağlantısını izleyerek de ulaşabilirsiniz. Aşağıda Ancak'la başlayan paragrafta bahsettiğimiz yetimler konusuna da dikkat etmenizde fayda vardır.

URL değiştirilmesiyle yeni bir sayfaya başlama[değiştir]

Yeni bir sayfaya başlamanın en kolay yollarından birisi de tarayıcınızda aşağıdakine benzer bir adres açmaktır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Örnek_makale_başlığı

Elbette "Örnek_makale_başlığı" yerine yazmak istediğiniz makalenin başlığını koymanız gereklidir. Mesela "Gereksizşeyler" başlıklı bir makale yaratmak için yazmanız gereken:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gereksizşeyler

adresidir.

Bunu yaptığınızda bir "iskelet sayfa" karşınıza gelir ve henüz bu başlıklı makalenin içersinde kayıtlı metin olmadığını belirten bir uyarı görürsünüz. Sayfanın yukarsındaki "değiştir" bağlantısına basmanız yepyeni makalenizi yazmaya başlayabilmeniz için yeterlidir. Elbette makalenizi yazarken, yazdıklarınızın doğruluğuna ve tarafsızlığına özen gösterirseniz bizleri minnettar kılarsınız.

Ancak bu yöntemle yarattığiniz makaleler, başka sayfalardan onlara bağlantı olmadığı için, "yetim" kalırlar. Bu Vikipedi içersinde istenilen bir şey değildir. Belki de yukarıda anlatılanları yapmak yerine önce yazmak istediğiniz makaleye, ilgili bir sayfada link yaratarak başlasanız daha iyi olur.

Daha fazla bilgi[değiştir]

Sayfaları oluştururken, kaydetmeden önce, yazınızı imla denetleyicisinden geçirmek iyi bir hareket olacaktır. Orijinal sayfanın kopyasını alıp, üzerinde çalışıp, geri yapıştırmanız sizin için daha kullanışlı olacaktır. Yepyeni konu başlıkları üretmek, Vikipedi'nin gelişimi ve derinliğinin artması için oldukça önemli bir yoldur.

Not: Vikikaynak açık içerikli bir ansikopedidir. Özgür ve herkesçe kullanılabilir bir veritabanı bilgisine katkıda bulunuyorsunuz. Herşeyi otomatik olarak GNU Özgür Belge Lisansı altında lisanslamış bulunmaktasınız; Bunu sadece içeriğin haklarına sahipseniz (diğer bir deyişle, eğer siz oluşturduysanız) veya içerik halka açık bir bölgede ise yapabilirsiniz. Detaylar için telif hakları sayfasına bakınız.

Ayrıca Bakınız[değiştir]

Sayfa nasıl yazılır