Yardım:Ad alanı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Yardım:İçindekiler Ad alanı
Sayfaların ön eklerinin anlamını ve içeriğini anlatır.

Ad alanları hakkında

Viki sayfaları, "ad alanları" altında düzenlenmiştir. Sayfanın içeriği, bu ön eklere göre belirlenir. Bazı durumlarda tasarım ve/veya değiştirme izni değişebilir. Örneğin bu sayfanın ismi olan "Yardım:Ad alanı" iki kısımdan oluşmaktadır: "Yardım" ve "Ad alanı". "Yardım:" kısmının ne durumlarda kullanıldığı hakkında özet ve geniş bilgi bu sayfanın aşağı kısmındadır. Bu ön eklerin değişmesi ya da yenisinin eklenmesi için topluluk kararı gereklidir.

Her sayfanın bir "tartışma" sayfası vardır ve sayfanın içerğiyle ilgili bir güncelleme, sorun ya da soru olması durumunda bu kısımda tartışılır.

Her alan adının, Vikikaynak'ın veri tabanında karşılığı olan özel bir kodu vardır ve bu liste bu bağlantıda bulunabilir..

Vikikaynak Ad alanları

Ad Alanı Numara. Tartışma sayfası Numara. Alt sayfası Kullanım
Ana 0 Tartışma 1 var Bu sayfa, Vikikaynak'ın içeriklerini barındırır. Eserlerin okuyucuya sunulduğu yerdir, Ana: ön eki kullanılmaz.
Kişi 102 Kişi Tartışma 103 var Bu sayfa, eserleri barındırılan kişiler hakkında bilgi verile, eserlerinin ve hakkında yazılanların listelendiği sayfadır. Bkz: Yardım:Kişi sayfaları.
Kategori 14 Kategori Tartışma 15 var Kategoriler, konu, biçim vb. bağlamında ortaklık gösteren sayfaların birlikte toplandığı sayfalardır. Eklenmek istenilen içeriğin en altına [[Kategori:Kategori ismi]] şeklinde eklenir. Bkz:Yardım:Kategori.
Dosya 6 Dosya Tartışma 7 yok Vikikaynak'a istenilen pek çok dosya yüklenebilir, konuyla ilgili daha detaylı bilgi {{Dosya bilgisi}} şablonunda bulunabilir. Yüklenecek dosya yüklenmeden önce Commons'a uygunluğuna bakılmalıdır. Bkz: Yardım:Resim yükleme, Yardım:Ses ekleme ve Yardım:DjVu dosyaları
Yardım 12 Yardım Tartışma 13 var Yardım sayfaları, Vikikaynak düzenlemeleri konusunda teknik ve biçimsel bilgiyi sağlar. Bütün yardım içeriklerine Yardım:İçindekiler sayfasından ulaşılabilir.
Dizin 106 Dizin Tartışma 107 var Dizin sayfaları, bilgisayar ortamına taranmış her DJVU ya da PDF uzantılı dosyanın sayfa listesinin, içindekiler tablosunun, kapak resminin ve künye bilgisinin bulunduğu sayfadır. bkz: Yardım:İstinsah
Mediawiki 8 Mediawiki Tartışma 9 yok Mediawiki ön ekli sayfalar Vikikaynak'ın Mediawiki eklentileri ve CSS dosyaları gibi teknik yapı dosyalarının bulunduğu sayfalardır.
Sayfa 104 Sayfa Tartışma 105 var Sayfa ön ekli sayfalar, istinsah edilmiş eserlerin özgün sayfasının yanı başında çevirisinin ya da çeviri yazısının bulunduğu sayfalardır. Bu içeriklerin ayrıca bir sayfaya aktarılması için bkz:Yardım:Taranmış sayfa bağlama
Portal 100 Portal Tartışma 101 var Portal sayfaları, aynı konulu eserlere yer veren sayfalardır. Daha ayrıntılı bilgi için bkz: Yardım:Portaller.
Şablon 10 Şablon tartışma 11 var Şablon ön ekli sayfalar, içeriklerde kullanılması durumunda içeriği zenginleştirecek görseller ile metinlere hızlı ve basit ulaşım sağlayan Vikikaynak özelliğidir. {{ ve }} arasına şablon ismi ve gerekli değerler yazılarak kullanılır. Daha detaylı kullanım için: bkz: Yardım:Şablon. Vikikaynak'ta kullanılabilecek şablonlar için bkz: Vikikaynak:Şablonlar
Kullanıcı 2 Kullanıcı mesaj 3 var Her kullanıcının, kullanıcı ismininin önüne "Kullanıcı" ön ekiyle oluşturulmuş sayfası vardır. Bu sayfada kullanıcı hakkında kısa bilgiler bulunabilir, kullanıcıyla iletişime geçmeyi sağlayacak mesaj sayfasına erişim sağlar.
Vikikaynak 4 Vikikaynak Tartışma 5 var Vikikaynak ile ilgili bilgilerin bulunduğu, iletişimlerin kurulmasına olanak sağlayan sayfalardır.
Modül 828 Modül tartışma 829 yok Lua kullanılarak yazılmış Vikikaynak yazılımı sayfalardır.
Özel -1 N/A Özel sayfalar, Mediawiki yazılımı kullanarak talep edilen bilgileri listeler.
Media -2 N/A Bu alan adı, ilgili dosyaya doğrudan bağlantı verir, [[Media:Wiki.png]] biçiminde kullanılır. Sayfaya resim eklemek için [[File:Wiki.png]] tercih edilmelidir.