Yardım:Kategori

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım:İçindekiler Kategori

Kategori sayfaları, başlıkları gruplarda toplayan Vikikaynak'ın özel amaçlı sayfalarıdırlar. Kullanıcı tarafından belli bir kategoriye eklenmiş başlıklar o kategorinin sayfasında listelenirler. Bu kategorideki listelemeyi Kaynak kendisi gerçekleştirir. Örneğin Kategori:Halk edebiyatı Ağıtlar, Bilmeceler gibi Halk edebiyatı ile ilgili maddeleri içermektedir.

Alt kategoriler[değiştir]

Kategoriler makaleleri gruplandırdığı gibi diğer kategorileri de gruplandırabilir. Bir kategori altında listelenmiş kategoriler alt kategori olarak adlandırılırlar. Örneğin Kategori:Halk edebiyatı kategorisi altında Kategori:Ağıtlar ve başka kategori ve maddeler listelenmektedir.

Yapısı[değiştir]

Bir kategori sayfası 4 ana kısımdan oluşur. Sırasıyla

  1. Kategori sayfasının kısa açıklama yazısı
  2. O kategoriye bağlı alt kategorilerin listesi
  3. O kategoriye bağlı makalerin listesi
  4. O kategorinin bağlı olduğu üst kategori

Kullanıcı kategori sayfasında sadece 1. ve 4. kısımlarda değişiklik yapabilir. 2. ve 3. kısımdaki listeler otomatik olarak Vikikaynak tarafından oluşturulduğundan doğrudan müdahele edilemez. Ama o listeye girecek makale ya da kategorilerin hangisi olacağını elbetteki kullanıcılar belirlemektedir.

Vikikaynak'da kategorilerin düzenlenmesi[değiştir]

Vikikaynak'ınn kategorileri sürekli geliştirilmektedir. Bir makalenin hangi kategori altına konabileceğini sorusu her zaman tartışmaya açıktır ancak yine de bazı temel kurallar verilebilir:

  • Vikikaynak'ın Ana Kategorilere göz atabilirsiniz. Ana kategoriler altında bir ağacın dalları gibi bütün varolan kategoriler bulunmalıdır.
  • Vikikaynak'taki tüm kategorilere Özel:Kategoriler kısmından bakabilirsiniz - isterseniz bu sayfayı sürekli olarak başka bir pencerede açık tutabilirsiniz.
  • Arada sırada diğer Vikikaynak'lara bakmak gerekebilir çünkü Türkçe Vikikaynak'ta kategori bölümünde eksikliklerle karşılaşabilirsiniz. Eğer başka dil bilginiz varsa fikir almak için sol taraftaki diğer dillere bakabilirsiniz - başka Vikikaynak'lar bu kategori sistemine acaba nasıl çözüm getirmişler? (Mesela [:en:Category İngilizce Wikisource:Category])
  • Gerçekten eksik olan kategorileri siz de açabilisiniz (Kategori:eksik olan kategorinin adı).