Vikikaynak:Vikikaynak gezintisi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Vikikaynak gezintisi


Vikikaynak'ın solunda bulunan bağlantılar olabilecek tüm gezinme yöntemlerini içermektedir. Vikikaynak'ın hangi sayfasında olursanız olun, soldaki bağlantılar her zaman orada olmaya devam edecektir. Son değişiklikler ile Vikikaynak'taki değişiklikleri sıcağı sıcağına takip edebilirsiniz. Ayrıca bu kısmın en altındaki diller başlığı altındaki kısımdan ilgili maddenin varsa diğer dillerdeki eşdeğerine ya da başka projelerdeki karşılıklarına erişebilirsiniz.

Arama yapmak[değiştir]

Vikikaynak'ta gezinmenin en basit yolu arama yapmaktır. Bunun için, sayfanın solunda yeralan ara bölümündeki kutuya kelime girilir. Yazılan kelime ismindeki makaleye gidilmek isteniyorsa Git'e tıklanır. Eğer kelimenin geçtiği tüm makaleler bulunmak isteniyorsa, Ara'ya basılır. Aramalarınızda Türkçe karakterleri mutlaka kullanınız.

Burası herkesin katkıda bulunduğu bir kütüphane olduğu için, yazılan isimde bir madde henüz Vikikaynak'ta olmayabilir. Bu durumda önünüze, size sayfayı yazma imkânı veren değişiklik kutusu ile birlikte boş bir sayfa gelecektir. Bu durumda bu makaleyi siz başlatabilirsiniz.

Dizin ile[değiştir]

Vikikaynak:Dizin ile aranan başlığı ilk iki harfiyle tarayabilirsiniz. Bu size o harflerle başlayan makaleleri listeleyecektir. Bu menüye sol kısımdan da erişebilirsiniz.

Kategorilere göre[değiştir]

Özel:Kategoriler ile bütün kategorilere göz atabilirsiniz

Alfabetik katalog[değiştir]

Göz at ile Vikikaynak'ın tüm sayfalarını ilk harflerine göre sıralayabilirsiniz.

Rastgele sayfa[değiştir]

Diğer bir yöntem yine solda yer alan Rastgele sayfa bağlantısıdır. Bu bağlantıya basıldığında Vikikaynak size rastgele bir sayfa getirir. Ansiklopedi kurtları için gezintinin eğlenceli bir yolu olabilir.

Rastgele kişi[değiştir]

Bu bağlantıya basıldığında Vikikaynak size rastgele bir kişi getirir. Yazarı, külliyat olarak okumayı sevenler için birebir.

Topluluk portali[değiştir]

Topluluk portali, yapılmakta olan ve yapılacak işlerin bulunduğu panodur. Bir şekilde katkıda bulunmak istiyor ve ne yapacağınıza karar veremiyorsanız ilk adım için güzel bir duyuru panosu olabilir

İki dilli görünüm[değiştir]

İki dilli görünüm ile tek viki sayfasında iki farklı dile ait içeriği okuyabilirsiniz.

Kısayollar[değiştir]

Sık kullanılan bazı sayfalara daha hızlı ulaşmak için kısayollar kullanılabilir. Kısayolların listesine Vikikaynak:Kısayol sayfasından ulaşılabilir.