Kullanıcı mesaj:Suelnur/2008 arşivi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Irk Bitig[değiştir]

Merhabalar,
Irk Bitig maddesinde dikkatimi çeken bir nokta hasebiyle paylaşmak istediğim bir konu var. Maddenin başlığında Çeviren:Talat Tekin ibaresi geçiyor. Malumunuz üzere vikikaynakta telif haklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Açıkçası ben bu eserde muhtemel bir telif ihlali olduğunu düşünmekteyim. Zira çeviriler işlenmiş eser olarak tanımlanmaktadır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun ilgili sekizinci maddesinde "Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları mahfuz kalmak şartıyla onu işleyendir." der. Belki kaçırdığım bir nokta vardır, belki doğrudan aktarım yapmamışsınızdır, vs.. diyerek fikrinizi almak istedim. --Suelnurmesaj 23:25, 1 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba, Bu çeviride kullandığım kitap Tekin Talat'ın çevirisi. Ancak Orhun alfabesi ile yazılan resimlerden bende çeviri yapıyorum. Ayrıca Tekin Talat'ın çevirilerini birebir almamaktayım. Ayrıca aşağıdaki Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda aşağıdaki maddeyi buldum;
3. Temsil serbestisi:[değiştir]

Madde 33 - Yayımlanmış bir eserin; umumi mahallerde, munhasıran eğitim ve öğretim maksadiyle veya intifa kasdı olmaksızın meccanen temsili serbesttir.

Aynı kaide safi gelirleri tamamen hayır gayelerine tahsis edilen müsamereler hakkında da uygulanır.

Bununla beraber eser sahibinin ve eserin adını mütat şekilde zikretmek icap eder.

Ama bu konularda çok bilgili değilim. O yüzden eğer bir sorun var ise VikiKaynaktan silebiriz.--Saltinbas 10:02, 5 Ocak 2008 (UTC)

Tekrar merhaba, öncelikle iş becereyim :) derken şablonda dolayısıyla maddenin sayfa düzeninde meydana getirdiğim karışıklıktan dolayı özür dilerim, kontrol etmeyi ihmal etmişim, gerçi rutin bir eklemenin neden sorun yarattığını çözemedim. Asıl mevzuya gelince dayanak aldığınız maddenin daha açık ve anlaşılır ifadesine şuradan bakarsanız bahsi geçen durumun bizimle ilgisi olmadığını görebilirsiniz. (vikikaynaktaki ilgili kanun hem eksik hem de nereden alındı bilemiyorum ama dili biraz karışıktır.) Aslında ben de bu konuda karar verebilecek noktada değilim. Ancak anladığım kadarıyla kendi çevirilerinizi de kullanıyor ve eserden direk aktarım yapmıyor olmanız net bir şekilde telif ihlali olduğunu söylememe engel oluyor. Düzenli katkı yapan topluluğumuzun olmaması bu tip konularda karara varmayı zorlaştırıyor. Benimkisi bir kuşkudan ibaret olduğuna ve konu üzerine eğilecek başka da kimse olmadığına göre şimdilik kalmasında bir sakınca yok sanırım. Size iyi çalışmalar :)--Suelnurmesaj 19:21, 5 Ocak 2008 (UTC)

yardım[değiştir]

selam nosferatü,
keşke burada daha fazla daimi kullanıcı olsa da bi şeyler istemek için habire senin kapını çalmasam:) öncelikle sol konsoldaki "donate" ifadesini de "bağış" olarak değiştirsek daha iyi olmaz mı? sayfa sonu notlarım için vikipediden w:şablon:kaynakçayı buraya şablon:dipnot olarak aynen aktarmıştım. Uyguladığımda harfler normal boyutlarında görünüyor, örn:Topuz, ama ben kendi kodlu uygulamalarımda ve şablonun orijinalinde olduğu gibi küçük görünmesini istiyorum. Bi bakabilir misin acaba? Son bir şey de şablon:eser1i veya ötekini kullanırken önceki ve sonraki parametrelerini kullanacağımız zaman "—,→" işaretlerini bi yerlerden kopyalayıp ekliyoruz veya —,← şeklinde kendimiz yazıyoruz. Acaba bu ok işaretini "önceki" ve "sonraki" parametrelerini doldurduğumuzda kendiliğinden görünür olacak şekilde şablonun içine yerleştirebilir misin? Aslında wikisource'da bizimkinin muadili olan Template:Header2 şablonunun benzer bir özelliği olduğunu deneme yanılma yöntemiyle:P gördüm. Ama kodlar benim için neresini alıp da bizimkine monte edeceğimi göremeyecek kadar karışık. Aslında ufak bir ayrıntı ve acelesi yok ama bi ara bakarsan sevinirim. İyi çalışmalar:)--Suelnurmesaj 21:41, 5 Ocak 2008 (UTC)

telif[değiştir]

merabalar, merak ettiğim bir nokta var da, şu sıra buralarda olan siz olduğunuz için sorumu size yönelteyim istedim. Mesnevi'nin ingilizce çevirilerini sizin yani ekibinizin yaptığını sanıyordum. Ancak gördüğüm kadarıyla bir siteye link veriyorsunuz. Telif konusundaki hassasiyetimiz herkesce malum, kullanılan çeviriler kime aittir, ya da site yetkililerinden gerekli izin alındı mı acaba? müsait bir vaktinizde yanıt verirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar..--Suelnurmesaj 14:59, 14 Ocak 2008 (UTC)

Siteye link vermemiz arkadaşların ingilizcesini kolay bulmalarını sağlamak için yapılmakta. İngilizcesi Nicholson un tercümesidir. Ben bunu tercih etmekteyim. Bununda telifinde sorun yoktur.1926 yılında basılmıştır. bu adresten [1] konuyu inceliyebilirsiniz? Biz grup olarak telifli eserlerin girilmemesi konusunda hassasız. Kaymakam Beyde zaten telifli olan yazıları eklememizi bize söylemektedir. ilk 20 beyitin manzum türkçe tercümeleri kendilerine aittir. Farsçasında ve transkriptinde telif söz konusu olamaz.--Gülşah 15:13, 14 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba[değiştir]

merhaba Serhat, aslında sana bu notu hoşgeldin mesajı attığımda düşecektim ama es geçmiştim. Köy çeşmesine açtığın başlığı az önce görünce yazayım dedim. Teknik mevzulardan pek anlamadığım için o husus da yorum yapamayacağım ama origami faaliyetlerini göz ucuyla:P izleyen biri olarak (üstelik marifetlerinin bundan ibaret olmadığını da biliyorum:))güzel katkılarını vikikaynaktan esirgememeni temenni ediyorum. İyi günler....--Suelnurmesaj 22:04, 17 Ocak 2008 (UTC)

Buraya da olumlu katkılarda bulunabilirsem ne mutlu bana. İnşallah Vikikaynağın daha da gelişmesine yardımcı olabilirim. Bu arada kullanıcı sayfandaki rengarenk sayfası çok işime yaradı böyle bir sayfayı gökte ararken yerde buldum diyebilirim. Şimdilik bu kadar ileride görüşürüz :)Srhat 14:37, 18 Ocak 2008 (UTC)

uyarınız için teşekkürler[değiştir]

merabalar Mustafa bey, henüz başlangıcında olduğunuz Kuran-ı Kerim çalışmasıyla ilgili görüşlerimi ilgili tartışma sayfasında belirteceğim ancak burada dikkatinizi çekmek istediğim başka bir nokta var. Lütfen mesaj ve tartışma sayfalarına, özet kutularına düştüğünüz notlarda küçük harf kullanınız. İnternet dilinde büyük harf bir nevi bağırmak anlamına gelir ve hoş karşılanmaz. İyi akşamlar.--Suelnurmesaj 20:29, 14 Şubat 2008 (UTC)

internet dilinde büyük harflerin bu manaya geldiğini hiç duymamıştım. bundan sonra bu uyarınızı dikkate alacağım iyi çalışmalar--Mustafahoca 20:35, 14 Şubat 2008 (UTC)

VİKİ KAYNAĞIN KENDİ ALANINDA EN BÜYÜK PROJESİ OLAN KUR’AN MEAL VE TEFSİRİ NİÇİN ENGELLENDİ ?[değiştir]

 • Suelnur isimli kullanıcı diyor ki: İnternetteki Elmalılı Hamdi Yazır meallerini elimdeki matbuu mealiyle karşılaştırmak suretiyle vikikaynak bünyesine kazandırmak gibi uçuk bir hayalim var İki adet meali karşılaştırıp viki kaynağa kazandırmayı uçuk bir hayal görüyor , sayın suelnurun bu iyi niyetli tesbitini canı gönülden destekliyorum. Kendi branşı bu olmadığı için böyle yazdığına inanıyor ve katılıyorum.
 • Ancak bırakınız iki adet meali karşılaştırmalı olarak viki kaynağa kazandırmayı 15 adet meal ve 10 adet tefsiri viki kaynağa kazandırma projesi engellendi ve silindi.
 • Yine sayın suelnur : epey zahmetli ve zaman gerektiren bir iş olacağı için şimdilik hayal rafında duruyor Şeklinde bir değerlendirme yapıyor evet onun 2006 yılında hayal ettiğini biz bugün gerçekleştirme gayretine girdik ve malesef sebebini anlayamdığımız bir şekilde engellendik.
 • Yine sayın suelnur çok önemli bir tesbit yapıyor diyor ki: okuyucu kimin mealini okuduğunu bilmek ister diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanılıyor muyum? Evet sayın suelnurun bu tesbitine kesinlikle katılıyorum. Bizim başlattığımız çalışma da zaten örnek şablonda görüleceği üzere böyle bir çalışmaydı.
 • absar diyorki: Arapçalarını bulmak sorun oluyor. Türkçe meali çoğu yerde var. Ama bulabilirsek hepsini aynı formatta hazırlayabiliriz. Şablon kesinlikle gerekli. Ben şimdilik Türkçelerinin eklemeye devam edeceğim. Zamanla şekillendiririz. sayın absar sizin de aşağıdaki şanlonda gördüğünüz gibi arapça orjinal metinlerde var. bun metinleri yazmak ve şablona yerleştirmek bizim hiçin hiç sorun olmuyor. çok rahatlıkla bunun üstesinden gelebilir. Burada tek bir sorun var sayın nosferatunun bu çalışmayı enggellemesi.

ÖRNEK ŞABLON

FATİHA SURESİ AYET/1 MEAL

ORJİNAL METİN
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Okunuş Bismillahirrahmanirrahim
Diyanet Bismillâhirrahmânirrahîm
Diyanet Vakfı Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla
Elmalılı Orijinal Rahmân, Rahîm Allahın ismiyle
Elmalılı Sade Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
Ö. N. Bilmen Rahmân ve Rahîm olan Allah Teâlâ'nın ismiyle (tilâvete başlarım)
S. Ateş Rahmân ve Rahim Allâh'ın adıyla
Ali Bulaç Hamd Alemlerin Rabbi'nedir
Muhammed Esed RAHMAN, RAHİM ALLAH ADINA
Y.N. Öztürk Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
S. Yıldırım Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla
Tefhimü-l Kuran Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Fizilalil Kuran Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Abdülbaki Gölpınarlı Rahman ve rahim Allah adiyle
Ş. Piriş Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
İngilizce In the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.


Aslında nosferatu da bizim gibi düşünüyordu ancak bu düşüncesinden niçin vaz geçtiğini anlayabilmiş değilim. Nosferato diyor ki: Aslında benim bu konu ile ilgili projem tüm dini kitapları buraya yerleştirmek. Kitab-ı Mukaddese başlamıştım ama öncelikle daha önceden başlanmış olan Kuran-ı Kerimi bitirmenin uygun olacağını düşündüm. Sayfaları tektipleştirmek için Fatiha Suresini örnek alıyorum ve çeşitli çevirileri değil de sadece Diyanetin çevirisini buraya geçiyorum iş çok yol uzun ama bir yerlerden başlamak gerek. --Nosferatu 06:54, 23 Nisan 2007 (UTC)

 • Evet nosferatu; biz bir yerden başladık ve bu büyük kur’an tefsir ve meal brojesini elbirliği ile viki kaynağa kazandırmayı hayal ettik başladık ancak tarafınızdan sebebini anlamadığımız bir şekilde engellendik.
 • Ayrıca örnek şablonda görüldüğü gibi Kur’an Kerimin orijinal ayetlerini de çalışmamıza dahil ediyorduk. Viki kaynaktaki Kur’an çalışmasında sadece Fatiha Suresinin orijinal metni var diğer surelerin orijinal metinleri yok.


 • Son olarak başta yönetici nosferatü olamak üzere bütün viki kaynak camiasına sesleniyorum destek olun yardımcı olun ve bu büyük kültür hizmetini viki kaynağa kazandırlım. Hatalarımız olabilir uyarıldığımızda zaten hatalarımız hemen düzeltiyoruz. Bütün viki camiasına saygı ve sevgilerimle.--Mustafahoca 12:10, 22 Şubat 2008 (UTC)

Yazar alanadı[değiştir]

Merhaba Serhat, işin teknik kısmından hala anlamıyorum:D ama nasıl olmasını istediğini wikisource'a bakınca anladım. Düzen açısından faydalı olacağı muhakkak. SD sayfasına aşağıdan yukarı baktığım için works ifadesini birebir çalışmalar diye çevirdiğini görüp, tüh keşke serhat eserler deseymiş diyordum ki, bir de baktım o şekilde değiştirmişsin. Böylece kategori ağacımızın en tepesi wikisource'dakine eş olmuş, ancak orayı göz önüne aldığımızda kategorilendirmeyle ilgili yapılması gereken çok iş var... Nosferatü'ye attığın mesaja göz misafiri oldum:)) bir iki kelam edeyim dedim. Aslında biliyorsun, bizde düz yazı(roman, öykü, deneme...) eser yaratıcıları için yazar, şiir tipi eser yaratıcıları için de şair ifadesini kullanmak gibi bir ayrım sözkonusu. Yani Cahit Sıtkı sayfasının tepesinde Yazar:Cahit Sıtkı yazması biraz yadırganabilir ama yapılabilecek başka bir şey de yok sanırım. Aslında ingilizcedeki author kelimesini kullanım olarak bizde karşılayan eser sahibi ifadesi, ama bu da iki kelimeli olduğu için sorun olabilir hatta olur:) Daha uygun bir alternatif bulunur mu bilemiyorum. --Suelnurmesaj 20:13, 23 Şubat 2008 (UTC)

Merhaba Suelnur! Aslında dediğin doğru bunu bende düşündüm ama bulabildiğim alternatif sadece "kişi" oldu. Aklıma bir fikir geldi. Alan adını kişi yapabiliriz ve de yukarıdaki sekmede kişi olarak değilde eser sahibi olarak görünmesini de sağlayabiliriz. Bu, sorunumuzu çözebilir bence. Sen ne düşünüyorsun bu konuda? Kafam çok karışık heralde yanlışlıkla kendi mesaj sayfama yazmışım :))))Srhat 20:42, 23 Şubat 2008 (UTC)
Bir kopyada sende bulunsun zararı yok:D Bakalım doğru anlamış mıyım? isimleri girerken Kişi:Orhan Kemal diye gireceğiz ama yukarda madde yazan yerde eser sahibi diye görünecek, bilemiyorum, açıkçası olur ya da olmaz diye net bir fikrim yok. Yanlız merak ettiğim şey her ne şekilde olursa olsun şahıslar için özel alanadaı oluşturulduğunda bütün kişi sayfalarında isim değişikliği yapmamız gerekecek di mi?--Suelnurmesaj 22:03, 23 Şubat 2008 (UTC)
Evet doğru anlamışsın. Ben de onu söylemek istiyordum. Şu an için olabilecek en mantıklısı bu gibi geliyor bana. Eğer bunları yaparsak tüm kişilerin adlarını buna göre değiştirmemiz lazım ama uğraşmaya değer bence. Srhat 07:10, 24 Şubat 2008 (UTC)
Merhaba Suelnur,kişi alanadı konusunda eğer hemfikirsek, bununla ilgili bir tartışma sayfası oluşturalım. Sonra da bugzillaya başvuruyu yaparız. Cevabını bekliyorum. Aynı mesajı Nosferatü'ye de yazacağım.Srhat 17:17, 26 Şubat 2008 (UTC)
Ben de seni desteklerim:) fikrimi daha önceki yazışmalarımızdan biliyorsun ama işin prosedür kısmı nasıl yürüyor bilmiyorum. Yemek alan adından tecrübeli olduğuna hatta nosferatü ile birlikte olduğunuza göre (bir çift göz sizi izliyor:D) ben uyarım size. --Suelnurmesaj 21:36, 26 Şubat 2008 (UTC)
Tartışmayı açtım yorum yazarsan sevinirim.Srhat 18:58, 27 Şubat 2008 (UTC)

Yöneticilik[değiştir]

Merhabalar Suelnur, buraya tek başıma yetişemiyorum malum iş güç zor oluyor, benim şahsi görüşüm olumlu katkı yapan her kullanıcının yönetici yetkilerine kavuşmasından yana eğer sen de düşünürsen yöneticiliğe başvuru yapmanı isteyecektim inan şimdiden bir olumlu oyun var. --Nosferatu 19:08, 27 Şubat 2008 (UTC)

Meraba, maçı seyretmek için kalktığım bilgisayarın başına geri döndüğümde karşılaştığım mesajlar beni pek bir şaşırttı:) Aslında ben sana başka şeyler için mesaj bırakacaktım. Önce onları aradan çıkarayım: Diyecektim ki Serhat'ın site duyurusu için önerdiği ilandaki güncel olaylar ifadesini köy çeşmesi olarak değiştirsek, zira VikiKaynak'ta yerleşik olan tabir ikincisi. Diğeri de kullanıcı sayfasında engellenmiş görülen Kullanıcı:Alikıroglu61 nasıl oluyor da değişiklik yapabiliyor, adının şuradaki listede olmaması ile alakası var mı diye soracaktım. Tabi o sıra yoktu listede, şimdi hallolmuş, neyse dediğim gibi maça dalınca kaynadı.
Gelelim öteki mevzuya her ne kadar fazla muhabbetimiz olmasa da senin gibi vikilerdeki geçmişi epey eskiye dayanan bir kullanıcı tarafından VikiKaynak'ın emanet edilebileceği bir kişi olarak görülmek benim için önemlidir, teşekkür ederim. Tabi bu fikrimin nedeni yöneticiliği yukarlarda bir makam gibi görüyor olmam falan değil. Bir yöneticinin bir kullanıcıdan tek farkının engelleyebilme, koruyabilme, silebilme imkanlarına sahip olması olduğunu düşünüyorum. Yani muazzam katkılar yapmak, VikiKaynak'ı çok iyi yerlere getirmek için illa yönetici olmaya gerek yok. Ama yönetici olmak demek kişinin güvenilirliğinin, tarafsızlığının, sağduyulu olmasının vs.. mevcut topluluk tarafından teyit edilmiş olması demektir.
Peki benden yönetici olur mu? Birkaç gün önce buradaki bir senem doldu. Gerçi yazın uzunca bir ayrılık dönemi yaşadım. Son zamanlarda da itiraf etmeliyimki biraz Vikipedi'deki SM leri okuma işine merak sardığımdan burayı ihmal ettim. Yaptığım veya yapmadığım katkılar ortada, gerçi katkı anlamında geldiğim nokta hiç içime sinmiyor, şu bir senede çok daha fazlasını yapmalıydım, yapabilirdim. Öyle ya da böyle bugünlere geldik. O üç özelliğe ille de sahip olmak gibi bir hırsım, bir hedefim yok. Onlarsız da halimden memnun olarak burada devam edebilirim. Ancak açıkçası senden başka bir yöneticinin daha olması gerektiğini de düşünmüyor değilim. Gözlemim diğer yönetici arkadaşların şu bir sene içerisinde buraya fazla uğrayamadıkları yönünde, tabi ileride ne olur bilemem. Velhasıl kelam aday olmamam için bir sebep yok. Bir çekincem var, o da teknik bilgim çok az, kodmuş, viki yazılımıymış pek bilmiyorum. Bir topluluğumuz olmadığından sorup öğrenme, görüp yorumlama fırsatım da olmadı. Diğer vikilerdeki gezintilerim sırasında gözlemlediğim şeyler var o kadar. Yani bu endişemi giderirsen neden olmasın. Gerçi bu mevcutla nasıl oylama yaparız onu da bilmiyorum:) Pek bir uzun oldu, kusura bakma.. --Suelnurileti 22:41, 27 Şubat 2008 (UTC)
Olumlu oylar iki oldu. Bir de benden :) Srhat 19:14, 27 Şubat 2008 (UTC)
Oyumu verdim, yöneticilikle ilgili desteğin için ayrıca teşekkür ederim. Nosferatü'ye uzunca bir mesaj bıraktım sana o kadar uzatmayayım:D Ama tecrübenden istifade edeyim, ne de olsa sen de bir yöneticisin: Yöneticiler bana hep vikiler konusundaki teknik bilgileri yüksek ve yöneticilik esnasında da bunlarla fazlaca haşır neşir olan kullanıcılar gibi gelmiştir. O yüzden birazcık endişem var, gerçi insan bilmediği şeyi öğrenir tabi de.. Sorun yok halledersin derseniz ben aday olurum da kim seçer onu bilmiyorum:D--Suelnurileti 23:00, 27 Şubat 2008 (UTC)
Ben Vki alemine yaklaşık 4 ay önce girdim.Zamanla birçok şey öğrendim. Bunu sen de yapabilirsin. Hem yöneticilik sadece teknik bilgi istemez.Teknik bilgilerden çok anlamayan da yönetici olabilir ve zamanla kendini gelişitirirsinSrhat 09:23, 28 Şubat 2008 (UTC)
Bu arada istedğin her konuda biz sana yardım olabiliriz. Zaten Viki kodları vs. hepsini burada vakit geçirerek oğrenebilirsin. Aday olursan seni sonuna kadar desteklerim. Srhat 14:52, 28 Şubat 2008 (UTC)

Altsayfa[değiştir]

Merhaba Suelnur sorunun cevabını buldum. Verdiğin köy çeşmesi linkini inceledim. O zamanlar altsayfa özelliği kapalıymış herhalde VikiKaynak'ta ancak ben şimdi meta:Help:Link#Subpage feature sayfasının verdiği bilgilere dayanarak Kullanıcı:Srhat/Çalışma sayfamda denedim. Altsayfa özelliği VikiKaynak'ta açık .

Senin bana gönderdiğin ingilizce sayfadaki linklere ve metadaki sayfaya baktım baktım. Sistem şu şekilde çalışıyor:

 • Alt sayfa özelliğinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için A:B/c/d sayfasında {{BASEPAGENAME}} B/c yi {{SUBPAGENAME}} bize c yi verir.
 • İşleri kolaylaştırmak açısından linkleri uzun uzun yazmamak için;
Bendeniz bütün denemelerimi hep bir ana sayfa üzerinde yapıyor ve sonuç alamıyordum. Ve dediğin gibi Kullanıcı mesaj:Suelnur/s kullanınca netice çıkmıyordu. Oysa [[/s]] kullanmam gerektiğini gözden kaçırmışım. Denememi de yaptım yani her şey yolunda, çok teşekkür ederim :)--Suelnurileti 22:05, 2 Mart 2008 (UTC)
Önemli değil. Her zaman sorulara açığım. Bu arada yöneticilik işlemin dün onaylanmış tebrik ederim Srhat 17:25, 4 Mart 2008 (UTC)
Teşekkür ederim, Serhat şu an değişen ne diye sağa sola bakmakla meşgulüm. Kim onaylamış, ne zaman onaylamış fikrim yok:D Garip karşılamazsan senin nerden haberin olduğunu sorabilir miyim, ekranımdaki değişiklikler ve sizin mesajlarınız olmasa ben farkedemezdim de:D--Suelnurileti 18:36, 6 Mart 2008 (UTC)
Meta'daki başvurunu ben yaptım oradan biliyorum. Buradaki başvurundan sonra yetkilerinin verilmesi için meta:Request for permissions sayfasına başvuru yaptım. Oradan onaylandığını görünce bir tebrik edeyim dedim:) Srhat 15:03, 7 Mart 2008 (UTC)

Yöneticiliğiniz[değiştir]

Merhabalar Suelnur artık seni zor bir görev bekliyor. Yöneticiliğiniz hayırlı olsun--Nosferatu 18:11, 5 Mart 2008 (UTC)

Teşekkür ederim Nosferatü, acemilikle abuk sabuk işler yaparsam kızma olur mu:P ayrıca zor görev diye diye gözümü korkuttuğun için elim ayağıma da dolaşabilir:) İnşallah hem kendim hem de VikiKaynak için hayırlı olur..--Suelnurileti 18:30, 6 Mart 2008 (UTC)
Hata yapmaktan korkma telafi edilebilir. Elin ayağına da dolaşmaz merak etme her zamanki girişlerinde farklı bir şey yapmayacaksın sadece silme , engelleme , koruma altına alma yetkilerini aldın. Kızmak mı? nasıl olabilir ki!. İşin en zor yanı!!!zaten göreceksin anlatmaya gerek yok--Nosferatu 19:48, 6 Mart 2008 (UTC)

kategori[değiştir]

madem buralardasın, bakındığım bir konu hakkındaki fikrini sorayım:) biz metinleri eser sahiplerinin adına açılmış kategorilere atıyoruz. Yani sistem öyle oluşturulmuş ama bu bana gereksiz geliyor. Çünkü eser sahibinin kişi sayfasından zaten o eserlere ulaşmak ve toplu halde görmek mümkün. Bence kategoriler normal sayfalarda bir arada bulunamayacak listeler oluşturmak için kullanılmalı. Örneğin bütün kişilere ait şiirlerin ya da öykülerin vs.. birarada görülebileceği, şiirler, öyküler, vs. kate. olmalı, onların üstünde de türüne göre eserler kategorisi olabilir. Veya eserleri yayımlandığı zaman aralığına, konusuna göre tasnif eden kategoriler olmalı, bunu çeşitlendirmek mümkün. Epeydir inceliyorum wikisource'da da benzer bir sistem kullanıyorlar en:Category:Works, eserler için her çeşit kategori mevcut ama bizdekinin tekabülü gibi olan works by author diye bir kate. kullanmıyorlar. Gerçi onlar bizim için kıstas mıdır bilemiyorum ama:) Yani kişiyle aynı adı taşıyan kategori oluşturma alışkanlığımızda vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum. Böylece aynı adı taşıyan hem kişi sayfası hem de kategori sayfası olmamış olur. Sen ne dersin?--Suelnurileti 20:49, 8 Mart 2008 (UTC)

Merhaba Suelnur. Yazdığın mesajı okudum. Dediğin gibi kişiler için ayrı bir kategori oluşturulması gerçekten iyi olmayacaktır. Hem bu ileride çok büyük bir kategori fazlalığına da yol açabilir. Onun yerine eserler kategoririsinde konularına göre eserler v.b. şeklinde kategoriler oluşturursak daha iyi olur fikrine de katılıyorum. Bu arada benim bir fikrim var;
Vikikaynak:Dizin sayfasını Vikikikaynak:Dizin/Alfabetik sayfasına aktarsak ve Vikikaynak:Dizin sayfasına Vikikaynak'ın içeriği ile ilgili linkleri koysak örneğin Vikikaynak:Eserler Vikikaynak:Kişiler Yardım:İçindekiler v.b sayfaların linklerini koyarak bu şekilde dizin sayfaları oluştabiliriz. Oluşturulacak olan dizin sayfalarını da "Dizin sayfaları" diye bir kategori oluşturup onun içine koyarız . Hem bu sayede metinlerdeki eser şablonlarında Önceki sayfa kısmı Ana sayfada son bulmaz. Dzin sistemini oluşturursak çok iyi olur bence sen bu konuda ne düşünüyorsun peki?Srhat 07:16, 9 Mart 2008 (UTC)
Hımm, düşündüm, inceledim (o bahsettiğin öncekiler faslının ana sayfada neticelendiğini farketmemişim hakikaten öyleymiş:P), enwiki deki uygulamasına baktım, zaten iyi kötü ingilizce bildiğimden genelde orayı kurcalıyor ve onların yapılanma sistemlerine sıcak bakıyorum. Yani her iki mevzuda da hemfikiriz. Acaba direk uygulamaya geçmeden önce köy çeşmesinde bir tartışma açmak mı lazım, gerçi sen, ben ve Nosferatü dışında bir daimi topluluğumuz yok ama.
Bu vesileyle merakımı da konuşturayım:D Şu monobook zımbırtısının, senin eklediğin css uzantılı olması ile js uzantılı olması (örnek) arasında ne fark var? Ben baktığımda ardarda sıralanmış harf ve işaretlerden başka bir şey görmüyorum ama galiba bazı kısa yol kolaylıkları sağlıyorlar. Çok karışıksa hiç anlatma, ne sen yorul ne de ben:D--Suelnurileti 18:55, 9 Mart 2008 (UTC)
Özür dilerim iki gün bilgisayardan uzak kaldığım için mesajını göremedim. Dizin konusunda köy çeşmesine konuyu açsak mı bilemiyorum; ama bir an önce işe başlasak iyi olur Srhat 19:15, 13 Mart 2008 (UTC)
 • Merhabalar Suelnur nedenini bilmiyorum ama işyerimdeki bilgisayarımdan mesaj sayfana ulaşamıyorum, evimdede bilgisayarı bir kaç gündür açmadığımdan not bırakamadım. Fikrine kesinlikle katılmak istediğimi belirtmek isterim. Aslında kategorilendirme çalışmasına bile gerek yok çünkü daha önceden yapmaya çalıştığım ve pek çok dizin sayfasında uygulamaya başladığım bir konu örneğin Dinî metinler , Tarihî belgeler, İnsan hakları belgeleri sayfalarında olduğu gibi. Örneğin Ahmet Haşim sayfasında tüm eserleri yazılı iken bir de Kategori:Ahmet Haşim kategorisi oluşturmuşuz. Bir an önce bu sistemi terketmemiz gerekiyor, giriş sayısı arttıkça başedemeyebiliriz--Nosferatu 16:59, 15 Mart 2008 (UTC)

Şablon:Eser Şablon:Eser1 ve en:Template:Process header[değiştir]

Merhaba Suelnur konu başlığı biraz uzun oldu :) kusura bakma. Başlıktaki gibi Vikikaynakta iki tane eser şablonu kullanılıyor ve metinler dışındaki prosedür sayfalar için de bu şablonlardan biri kullanılıyor. İngilizce Vikikaynak'ta bu sayfalar için en:Template:Process header kullanılıyor. Şablondaki arkaplan daha belirgin ve ayrıca sayfanın kısayolunu belirtebilme özelliği var. Acaba biz de böyle bir şey oluşturalım mı yoksa bu şekide devam mı etsin? Srhat 20:01, 13 Mart 2008 (UTC)

Rica ederim özüre gerek yok. Dizin ve kategori konusunda Nosferatü'ye mesaj bıraktım, onun da fikrini alıp ona göre başlayalım derim. Kastettiğin başlığın bizdeki hali şu olsa gerek hatta yakın zamanda en:ws dekine göre ufak değişiklik yapmış ve VK:SP de uygulamıştım. Şu an sadece kategori:kişilerdeki sayfalarda kullanılıyor ancak bütün proje sayfalarında kullanmak taraftarıyım.--Suelnurileti 20:51, 13 Mart 2008 (UTC)
Pardon görmemişim :) Onu tüm proje sayfalarında kullanalım Srhat 14:15, 14 Mart 2008 (UTC)

MedyaViki:Create[değiştir]

Merhaba Suelnur. MediaWiki yazılımına yeni bir özellik eklendi herhalde MedyaViki:Create sayfası yeni çıkmış Türkçe çeviri işlemini yapar mısın? Varolmayan bir sayfaya girince create yazıyor yukarı menüde.Srhat 11:10, 15 Mart 2008 (UTC)

İstediğin şeyi Nosferatü benden önce halletmiş, yazdığın mesajı gördüm de dizin konusunda bir itirazı olsa belirtirdi sanırım:)--Suelnurileti 19:59, 15 Mart 2008 (UTC)
Doğru, ama ben yinede bir sorayım dedim :-)Srhat 20:02, 15 Mart 2008 (UTC)
İyi etmişsin, fikir çeşitliliği her zaman iyidir. Serhat bu arada şu bizim ana sayfadaki Şablon: Ana sayfa kardeş projelerde logoları bir türlü düzgün oturtamıyorum. Vikikitaptaki ölçülerin aynısını kullanayım dedim (oradakiler gayet güzel görünüyor da) ama neden bilmem buraya uymuyor acaba korumayı kaldırsam sen bir bakabilir misin?--Suelnurileti 20:08, 15 Mart 2008 (UTC)
Ben kullanıcı alt sayfamda kodların üstünde çalışırım. Korumayı kaldırmana gerek yok Suelnur-Srhat 20:12, 15 Mart 2008 (UTC)
Açıkçası tam koruma gerektirecek kadar yoğun olduğumuzu düşünmediğim için gevşetmek niyetindeydim bu da vesile oldu:)--Suelnurileti 20:16, 15 Mart 2008 (UTC)
İşlem tamam :)Srhat 20:37, 15 Mart 2008 (UTC)

Dizin[değiştir]

Bu arada Kullanıcı:Srhat/Dizin sayfasında çalışmalar yapmaktayım. Tablo stillerinin kodları Kullanıcı:Srhat/monobook.css sayfasında. Onları MedyaViki:Common.css sayfasına ekler misin? Böylece çalışmalarım nasıl olmuş görmüş olursun. Srhat 20:07, 15 Mart 2008 (UTC)
Oldu sanırım, dizin sayfan önceki halinden epey farklı görünüyor. Hazır fırsat bulmuşken sorayım hemen, şimdi bazı arayüz metinlerinde imla veya bağlantı hataları görüyorum (örneğin silme işini yaptığım ekranda silme politikalarına düzenlenmemiş kırmızı bağlantı var), değiştirmek için listeye baktığımda ilgili arayüz sayfası oluşturulmamış görünüyor. Mevcut halini değiştirmek için arayüz sayfalarını oluşturmam gerek di mi?--Suelnurileti 20:43, 15 Mart 2008 (UTC)
Serhat, dizin sayfanda küçük değişiklikler yaptım ama hoşuna gitmezse geri alabilirsin. Bir de ufak önerim var: Tablodaki renklerin tonunu biraz daha açsak, mesela açık renk koyunun yerine geçse açık tonun yerine de daha da açığını kullansak nasıl olur. Niye böyle diyorsun dersen, sayfa açıldığında ilk dikkat çekici noktanın başlık olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi sırf bu sayfa için değil mevcut ve yaratılacak bütün sayfalar için bu geçerli. Aşağıdaki renkler yukarıyı bastıracak kadar koyu olmamalı tabi bence:)--Suelnurileti 00:56, 16 Mart 2008 (UTC)
Merhaba Suelnur. Değişikler iyi olmuş, teşekkür ederim. Bu arada renk değişikliklerini yaptım. Alttakini üste koydum ve alttaki rengi de açmaya çalıştım (elimden geldiği kadar :)). Kullanıcı:Srhat/Dizin nasıl olmuş yeni renkler? Srhat 06:58, 16 Mart 2008 (UTC)
O açılma bana yetmedi azıcık daha oynadım:P Üstte arayüzlerle ilgili bir sualim vardı, ileti trafiğinden arada kaynamış olma ihtimali yüksek. Gerçi şu ara kate. ve dizin işinden fırsat bulabileceğimi sanmıyorum ama öğreneyim işi:D--Suelnurileti 21:36, 16 Mart 2008 (UTC)
Evet, üzerinde değişiklik yapacağın o sayfalar varsayılan olarak o haldeler yani o sayfalar silince ya da değişikilik ihtiyacı duyulmadıkça o halleriyle durur. Değişiklik yapman için oluşturman gerek. Demek istediğin, örneğin MedyaViki:Confirmdeletetext sayfasında sayfa yokmuş gibi gözüküyor; ama halbuki metin yazıyor. Bu sayfaları oluştur sekmesinden oluşturmam mı gerekiyor şeklinde bir soru mu acaba? İnşallah doğru anlamışımdır.Srhat 20:20, 19 Mart 2008 (UTC)
Serhat, sen bana bırakacağın mesajı yine kendi sayfana mı yazdın yoksa bana mı öyle geldi?:D Yazdığını inceleyeyim cevap bırakırım.--Suelnurileti 19:11, 20 Mart 2008 (UTC)
Hay Allah! O kadar da kontrol ettim yanlış olmasın diye :D Srhat 19:13, 20 Mart 2008 (UTC)
Aynen onu sormuştum. Bak örnek verdiğin sayfada da bir silme kurallarına kırmızı bağlantı varmış, işe girişince onu da düzelteyim. Ne çetrefilli işleri çözüyorsun da bu mesaj işini bi türlü halledemedin:D bu arada White cat burada da bürokratlık için nabız yokluyor. Sayfasına bıraktığım mesaja bir göz atar mısın? Orada da dediğim gibi prosedür yönünden eksiğim, bilgi edindiğinde beni de haberdar et olur mu? Ayrıca şu alanadı başvurusunda seni biraz heeycanlı bulmuşlar:P--Suelnurileti 19:54, 20 Mart 2008 (UTC)
Biraz sabırsızlığım tuttu herhalde alanadı işinde :). Bürokratlık işi ilgili olarak da, aynı başvuruyu White Cat Vikikitap'ta bana da yaptı. Tabi Vikikitap'ta aktif kullanıcılar sayılı olduğu için herhalde oylama yapacağımızı zannetmiyorum; ama burası Vikikitap'tan daha hareketli, oylama yapılmalı; fakat kullanıcın katkıları ile ilgili nereye bakılır onu bilemiyorum ama büyük ihtimal dediğin gibi olur. Kullanıcın VikiKaynak'a yararı olacaktır diye düşünüyorum. Prosedür konusunda benim de pek bir fikrim yok Srhat 20:20, 20 Mart 2008 (UTC)

Aktif bürokrat[değiştir]

Aktif bürokrat olmadığı için bu görevi yürütebilirim. Seçim şeklindede yapılabilir. Ne düşünüyorsunuz? -- Cat chi? 19:58, 16 Mart 2008 (UTC)

Bu görevden kastınız?--Suelnurileti 20:03, 16 Mart 2008 (UTC)
Yonetici/hizmeli secimlerini kapatmak, bot flaglerini vermek, kullanici isimlerini istege bagli olarak degistirmek gibi. 2005ten beri en.wikipedia ve commons olmak uzere bircok wikide calistim. Deneyimliyim ve yardimci olmaktan mutluluk duyarim. -- Cat chi? 06:15, 19 Mart 2008 (UTC)
Merhabalar, anladığım kadarıyla bürokratlığa adaysınız. İzahınız için teşekkür ederim, halihazırda bir de bot başvurunuz olduğu için ben sadece hangisini kastettiğinizden emin olamamıştım. Henüz ne yönetici ne de bürokrat seçme kriterlerimiz oluşmadı dolayısıyla net bir şartnamemiz yok ancak talipseniz topluluğun görüşüne sunmanız gerekli diye düşünüyorum. Vaktinde Uğur'un yaptığı bürokratlık başvurusunun projede en az dört yönetici olması gerekliliği dolayısıyla kabul edilmediğini biliyorum. Açıkçası prosedüre hakim olmadığım için bu tip ince ayrıntıları, burada yönetici dahi olmayan bir kullanıcının direk bürokrat olup olamayacağını bilemiyorum. Tabi commons'ta yönetici olmanız dolayısıyla bu konuları siz daha iyi bilebilirsiniz. Adaylığınız halinde burada hiç katkınız olmadığı için diğer wikilerdeki katkılarınız değerlendirmeye tabi tutulacaktır en azından benim nazarımda, tabi en çok da Vikipedi'deki katkılarınız. Vikipedi'deki en son yöneticilik oylamanıza yetişmiş bir kullanıcı olarak kullanıcı adınıza aşinayım ve net fikrimi bir seçime girdiğiniz takdirde belirtmek taraftarıyım. Bu arada Türkçe bildiğinize göre bot başvurunuzda neden başka bir dili tercih ettiğiniz de merakımı uyandırdı. Kolaylıkalr diliyorum.--Suelnurileti 19:39, 20 Mart 2008 (UTC)
Ben yardim etmek isterim. Tabiki topluluga sorulabilir ve sorulacaktir. Bir secim sistemi yok anladigim kadariyla o yuzden basvuru VikiKaynak:Topluluk portalı'a konabilir. Sizce en uygun yer neresi olur?
Bot basvurusunu verirken hangi wikiye koyduguma fazla dikkat etmiyordum. 100e yakin wikide es zamanli basvuru yapiyordum copy-paste usulu. Hafif stresli bir istir.
-- Cat chi? 03:35, 21 Mart 2008 (UTC)

Şiir formatlaması[değiştir]

Merhaba Suelnur. Gördüğüm kadarıyla şiirlerde ve marşlarda her satırın başına : konularak mısralar yazılmış. Şiirler ve marşlar için Viki'de <poem> etiketi kullanılıyor. Bunu tüm şiirlerde uygulasak daha iyi olmaz mı? Ben söylediğim şekilde oluşturulmuş sayfaları (Örnek:Gündoğdu Marşı) gördükçe düzeltiyorum. Srhat 20:33, 20 Mart 2008 (UTC)

Tabi ki kullanabiliriz hatta ben şu tip metinler eklerken en:The Marvelous Land of Oz/Chapter 19 sayfasında geçen formatlamayı kullanmak istemiştim ama çalıştıramamıştım. Sonra Nosferatü bizdeki sayfadaki kodu önerdi bana, daha sonra da {{ortala}} diye bir şablon yapmış ama bunlar için de <div class="prose"></div> etiketini kullanabilsek ne iyi olur. --Suelnurileti 20:45, 20 Mart 2008 (UTC)
prose classı eklemek için MediaWiki:Common.css ye

.prose {
width:35em;
margin:0px auto;
text-align:justify;
}

bu kodu ekle yeterli herhalde.Srhat 20:52, 20 Mart 2008 (UTC)

Galiba oldu. Aslında başlıksız sayfalara başlık da atılması gerek ama ben o işi şu alan adı mevzusu netleşene kadar askıya aldım. Çünkü bizdeki her iki şablon da (Şablon:Eser, Şablon:Eser1) doğrudan kişi adına göre düzenlenmiş yani alanadı uygulaması başlayınca yazar parametresi boşta kalacak. Aslında o parametrenin de yazar değil kişi olarak değişmesi lazım. Hatta bizdeki şablonu en:Template:Header2 ye göre revize etmemiz lazım. Çünkü bizde çevirmen parametresi eksik oysa çeviri eserlerde ihtiyaç olabiliyor. Ben becerebilir miyim diye bakındım ama şablon benim için fazla karışık. Velhasıl kelam sen bir boş vaktinde iki şablondan birini seçip güncelleme yapabilir misin? Nihai şablonu da ana şablon olarak belirleriz böylece ikilik olmaz. Biliyorum hep bir şeyler istiyorum ama:P şurada bir avuç kişiyiz.--Suelnurileti 21:02, 20 Mart 2008 (UTC)
Ufak değişiklikler yaptım nasıl olmuş? Aşağıda kafadan uydırma bir örnek kullanım var:)
Şablon hatası: Lütfen boş parametreleri çıkarmayın (biçim rehberi ve şablon belgelemesini okuyun).

Bu arada {{ortala}} şablonunun içeriğini <div class="prose"> ile değiştirelim mi? Srhat 20:36, 21 Mart 2008 (UTC)

Yukarıdaki bağlantıları vermek konusundaki beceriksizliğim yüzünden kendimi takdir ettim:P yazar parametresi eser sahibi diye görünmese sanki daha iyi olur gibi. Ayrıca yine yazar parametresi bu haliyle müstakbel kişi alan adı uygulamasıyla uyumlu değil sanırım ama onun için zaten başvurunun onayını beklemek lazım. Ortala şablonu da dediğin şekilde değişebilir mesele yok. Alt sayfandaki dizin çalışmasını da normal sayfasına alıyorum, sanırım sorun olmaz.--Suelnurileti 23:24, 21 Mart 2008 (UTC)

:)[değiştir]

:) Benim de tesadüfen dikkatimi çekti sayfalar. Son değişikiliklerden gördüm ve düzelteyim dedim. Srhat 15:42, 22 Mart 2008 (UTC)

Madde şablonu[değiştir]

Merhabalar, oluşturduğunuz madde şablonunda her maddenin yanında başlığı yazmasa daha sade bir görüntü olmaz mı zaten ilgili kanun sayfalarında maddeler ait oldukları başlıkların altında listeleniyor. Yine de benim bilemediğim bir avantajı veya özelliği varsa öğrenmek isterim. Kolay gelsin.--Suelnurileti 17:46, 22 Mart 2008 (UTC)

Anayasa dokumanının özelliği Kısım-Bölüm. Başlık ise madde özelliği; başlık maddelerin amacını veriyor. Bir örnek vereyim. Bir madde kanun yapıcı tarafından çıkarılınca Kısım-Bölüm anayasada kalıyor ama kanunun çıkmasıyla başlık da beraberinde çıkarılıyor. Bu yüzden madde şablonu başlık içeriyor. Dokumanın içinde oluşturulan (heading taq) olmaması lazım, ama bireysel görüşüm kullanım kolaylığı için kalması. --Rateslines 17:59, 22 Mart 2008 (UTC)
Formatı Siyasi Partiler Kanunu/Beşinci Kısım halinde olmalı. Bölüm başlığı ve altında maddeler.--Rateslines 18:24, 22 Mart 2008 (UTC)

Açıkçası ben e-mevzuattaki formata göre düzenleme yapmayı tercih ediyorum. Ayrıca çevrim içi Resmi Gazete yayınlarında da aynı format kullanılmaktadır.--Suelnurileti 18:46, 22 Mart 2008 (UTC)

Sayfalar için sağol. İçeriklerin korunması tartışılmaz. Format (şekil) ise zamanla gelişiyor. Düz kağıt üzerinde okunumu kolaylaştırmak için yapılan şekil (linklerindeki gibi) elektronik ortamın kazançlarını ekleyebiliriz. Wikikaynağın üstünlüğü olarak. Bunun en guzel ornegi dipnotlar da. Düz yazıda parantez acarak verilen dip not kaynakça olarak olusturuldugunda benim kullandığım browser fare üzerinden gecince pop-up kutu acip kaynakcayi gosteriyor. Ayrica maddenin fıkraları, başlıkları değiştikçe maddenin eski fıkraları eklenen çıkarılan cümleleri bu şablonla düzenlenebiliriz. Eskilerini otomatik olarak saklar ve okuyucu isterse gösteririz. Melsela:
{{madde
Baslik = asfdsghsjas
baslik-eski = sdasdasasd 
fikra1 = adada
fikra1-eski == adsdsddd 
}}

Birde sematik web olgusu var. Eger "madde sablonuna" bakarsan sementik ogeleri ekledim. Yani madde madde taq i icinde fikralar fikra taq'i. --Rateslines 19:06, 22 Mart 2008 (UTC)

:Öncelikle şunu belirtmek isterim buradaki düzenlemeler sizin veya bir başkasının browser özelliklerine göre yapılmamakta ya da buna uygun hale getirilmemektedir. İkinci olarak oluşturmuş olduğunuz madde şablonu uygulandı takdirde Siyasi Partiler Kanunu/İkinci Kısım#Büyük Kongre gibi # işareti vasıtasıyla hem ilgili sayfa içindeki hem de bir başka sayfadaki alt başlıklara bağlantı verilememekte, konu başlıkları listesi tamamen ortadan kalkmış, ayrıca ikilcil/üçüncül başlıkları tamamen kaldırmış olduğunuz için doğrudan bu kısımlarda değişiklik yapmak mümkün değil--Suelnurileti 19:37, 22 Mart 2008 (UTC)

Kaynakça kullanımı wikipedide çok eskiden beri var. Bunu sadece ben kullanmiyorum. Yardım edecek yüzlerce insan wıkıpedıalar da var. Konu başlıkları listesi için daha önce soylediğim gibi format değiştirmek çok kolay. Bu yeni format karşıyor mu? --Rateslines 19:54, 22 Mart 2008 (UTC)
Ben bu işten vaz geçtim. Sen haklısın, benım senın eskıden alıştığın butun yapıları saklayıp hemde mw:Semantic MediaWiki de acıklandıgı gıbı mw:Extension:Infobox Data Capture yapıya ımkan yok. --Rateslines 20:07, 22 Mart 2008 (UTC)

Mesele benim alışkanlıklarım değil mesele kullanışlılıktır --Suelnurileti 19:37, 22 Mart 2008 (UTC)
Kullanışlılıktır: bu kelimenin bir sürü anlamı var amaç erişebilirlikse, indekslenebilirlikse Semantic kodlar ve madde şablonu bunun şu anki enson gelişmiş hali. Ama "bu kısımlarda değişiklik yapmak" ise başka. Bence burada uğraştığımız şey kanun maddelesi. anayasada bir ayda kaç madde değişiyorki okuyuculara madde bazında edit bağlantısı gerekli olabilir. Hani böümlere edit bağlantısı koysakda... İstersen şu linkleri bir dene.

Ayrıca:

 • Madde içinde sadece madde numarası kullanarak referans verebiliyorus. [bu değişikle numara] kullanarak referans verdim. Sayfa gider bakarsan #102 hatta fikrasina kadar #102.2 link verme yapılabilmekte.
 • [değişikle Madde numarası] kullanarak, maddenin başlığını bilmeseniz bile bir sayfadan başka bir sayfaya bağ kurabiliyorsunuz. Böylece kanun içinde sadece numara ile verilen linkler sizin numaranın başlığını bilmeseniz bile rahatça kurulabilmekte.

Burada olduğu gibi daha önce olmayan bazı özellikler vermiş olduk. Madde başlığı, Madde numarası, hatta hatta fıkrasına kadar bağlantı verebiliyoruz. Bunu sağlamanın tek yolu madde şablonu kullanmak. --Rateslines 23:07, 22 Mart 2008 (UTC)Bunların size anlatmamın ve kullanmanızı sağlamaya çalışmamın amacı bu konuyla çok ilgilendiğiniz ve hoşunuza giderse kullanmanız için. Yoksa kimseye birşey kanıtlamak için değil. --Rateslines 23:33, 22 Mart 2008 (UTC)

Suelnur, Kanun kısımlarının adları Siyasi Partiler Kanunu/Birinci Kısım, Siyasi Partiler Kanunu/İkinci Kısım iken adları kısım başlıklarıyla değiştirilmiş. Numaralandırma daha uygun olur gibi geliyor bana. Sen ne düşünüyorsun bunun hakkında? Rateslines'a bir mesaj yazdım bunu hakkında. Srhat 05:22, 23 Mart 2008 (UTC)
Bunların size anlatmamın ve kullanmanızı sağlamaya çalışmamın amacı bu konuyla çok ilgilendiğiniz ve hoşunuza giderse kullanmanız için. Bu cümlenize istinaden benim için zahmette bulunmayınız diyorum. VikiKaynak'ta doğru ve nesnel olan yaklaşımlar ya da yöntemler değerlendirilir, bendenizin yahut başkalarının hoşuna gidip gitmemesi önemli değildir. Diğer bir nokta da dün gece yapmış olduğunuz isim değişiklikleri ile ilgili: Burası VikiKaynak, Wikisorce özgür kütüphane projesinin Türkçe ayağı. Her ne kadar Vikipedi ile kardeş projeler olsak da, oradaki çalışmalar bizi bağlamaz. VikiKaynak projesinin içeriğinden dolayı kendine özgü bir yapılandırma ve çalışma düzeni, vs. var. Dolayısıyla Vikipedi'de şöyle burada da aynısı olur demek mümkün değil. Kanun maddesi veya değil, alt sayfalar çoğunlukla sıralı metinlerdir. Sizin yaptığınız gibi isme dayalı adlandırmada hangi sayfanın hangi sayfanın artçılı ya da öncülü olduğunun anlaşılması mümkün değildir. Velhasıl kelam yapmış olduğunuz değişikliği geri alacağım, ısrarcı olmayacağınızı umuyorum.--Suelnurileti 16:53, 23 Mart 2008 (UTC)
Sizin buraya butun iyi niyetinizle "herkesin" yararina olan seyler yapmaya calistiginizi biliyorum. Bunun kendi fikriniz olmadığını söylüyorsunuz. Bunun bir kuralı ve kuralın da bir amacı var diyorsunuz. Bunları kanıtlayacak linkler verebilirmisiniz. Ben Srhat değerli zamanımdan ayırarak; Yukarıdakı cevapda bulunan

Manual of Style madde başlıkları ve

WP:UE başlık yazım kuralları

ile sayfalar gösterdim. Ayrıca bu kuralların hangi mantıkla geliştiğini açıkladım. Bunların bıreysel degıl çoğulun yararlanmasına yönelik kurallar olduğunu göstermek için. Amaçım size "hımm. Belki daha iyi yöntem olabilir" diye düşündürmek. Yoksa soylediklerimin dogrulugu konusunda bir suphem bulunmamaktadir. Sayfanin basina kosca bir sablon koyuyoruz amacimiz bulunduğunuz sayfadan hangilerinin "artçılı ya da öncülü olduğunun" göstermek değilmidir? Bu arada siralama icin indeksler (siralamayi kurmak) icin var degiller mi? Yoksa wikipedia sayfalari basliklarina gore zaten siralamiyor. Siz "Bolum bir" "bolum iki" deseniz bile. Ben sizin ne kadar bilimsel oldugunuzu bildigimden "kanunlar madde 1 2 3 .. Bolum 1 2 3 diye siralanmasi onem sirasini gostermez" gibi fikirlere girmeyecegim. Ben cevap verirken hep nezaket icinde kalmaya calisiyorum. Emredici soylevlerden kaciniyorum. Bunu yanlis anlamayin. Kullandigim ton yuzunden "Velhasıl kelam yapmış" degilim. Bu tartistigimiz (manali basliklar-numarali basliklar) konular "isin gerisi teferruattır" a girmiyormu. Zamanınız için sağ olsun. --Rateslines 20:38, 23 Mart 2008 (UTC)

çeviri için[değiştir]

Merhabalar; uzun süredir uğramıyorsunuz ama yine de yazayım. Eklemiş olduğunuz Vladimir İlyiç Lenin'in eserleri ve Marx'tan Paris'teki P. V. Annenkov'a yazdığı mektup ile ilgili aydınlatılması gereken bir nokta var. Şöyle ki; bunlar çeviri metinler, ve telif haklarına göre çeviriler işlenmiş eserler olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla da çevirmen için telif hakkı doğuyor. Sizin eklediğiniz eserlerin çevirmeni belirsiz yani olası telif ihlali sözkonusu. Eğer biliyorsanız çevirmen bilgilerini eklemenizi rica ediyorum, böylece telif durumları açıklığa kavuşsun. İyi günler--Suelnurileti 21:51, 25 Mart 2008 (UTC)

umarım bu makalelerin telif hakları ihlali bahanesi ile kaldırmaya çalışmıyorsunuzdur. ama genede ben size kimin çevirileri olduğu hakkında bilgi vereyim
ne yapmalı? Türkçe çevirisi Muzaffer Ardos tarafından yapılmıştır. Sol Yayınları, Mart 1977, Birinci Baskı]
devrimcii maceracılık Eriş Yayınları tarafından düzenlenmiştir.Bu imzasız yorum Ali Karacan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Öncelikle sizi iyi niyet olduğunu varsaymaya davet ediyorum. VikiKaynak'ta işler bahanelerle yürümez. Ayrıca telif hakkı ihlalleri bahane olmayacak kadar ciddi bir konudur. Kendinizde bakabilirsiniz ama ben yine de belirteyim: Yukarıda da yazdığım gibi çeviriler işlenmiş eserlerdir ve,
Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları mahfuz kalmak şartıyla onu işleyendir.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu,Madde-8
Dolayısıyla inceleme yapıldıktan sonra telif ihlali olduğuna kaanat edilirse pek tabi silinebilirler. Ancak bunda sizin ima ettiğiniz gibi bir keyfilik sözkonusu olamaz. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim, iyi günler.--Suelnurileti 21:49, 29 Mart 2008 (UTC)


daha önce sizinle lenin makaleleri ile ilgili yazışmıştık onlarda bilinmeyen çevirmen şablonlarını nasl kaldırabiliriz diye soracaktım yardımcı olursanız sevinirim--Ali Karacan 03:19, 15 Ağustos 2008 (UTC)

Kullanıcı kayıtları[değiştir]

Meraba Nosferatü, şuradaki durumu anlamamda yardımcı olabilir misin acaba? Aynı kullanıcı adıyla birkaç kere yeni kullanıcı kaydı düşülmüş sanki tekrar tekrar hesap açılmış gibi. Ayrıca bazılarının yanında yazan filanca yeni hesap yarattı ifadesini de anlayamadım.--Suelnurileti 18:45, 1 Nisan 2008 (UTC)

Verdiğin bağlantıyı kontrol ettim 3210 ve grubunun emir komuta zinciri içinde peşpeşe açılmış kayıtları sadece --Nosferatu 17:40, 2 Nisan 2008 (UTC)

konusuna göre eserler[değiştir]

Merhaba Suelnur. Eserler kategorisinde belli bir kategoride bulunmayan Tarihi belgeler, Hukuk, Edebiyat, Tiyatro gibi kategoriler var. Bunları bir kategoriye yerleştirsek ne iyi olur. Bir de konluarına göre eserler kategorisi oluşturalım diyorum. Tarih, Ekonomi, Din v.b gibi alt kategorilerini de oluştururuz sonra da kategorilere yerleştiririz Srhat 19:51, 3 Nisan 2008 (UTC)

Ben kategoriyi oluşturuyorum Srhat 19:52, 3 Nisan 2008 (UTC)
Selam Serhat, eserleri konularına göre tasnif etmek konusunda isabetli düşünmüşsün zaten ben de aynı düşüncedeydim ancak henüz sıra gelmemişti o işe. Halen kişi kategorilerini temizleyip çeviri olan metinleri etiketlemekle meşgulüm. --Suelnurileti 16:43, 5 Nisan 2008 (UTC)
Bende şiir formatlaması ve başlık eklemeleriyle uğraşıyorum. Zaman buldukça konusuna göre eserler kategorisini geliştirmeye çalışacağım. Srhat 18:59, 5 Nisan 2008 (UTC)

Merhaba Suelnur, Bir adınız var mı sizin acaba isimli şiirin altındaki imzayı neden çıkarttığınızı merak ettim. Ben buranın acemisiyim, düzelteyim dedim ama belki de benim bilmediğim bir şey vardır diye düşündüm. O şiir Hasan Sami Bolak'a aittir ve ünlü bir bestekar tarafından bestelenmiş olup TRT arşivindedir. Ayrıca, şairin bütün şiirlerini toplayan Kategori:Hasan Sami Bolak'ı da silmişsiniz. Siz sanıyorum buranın yetkili bir yöneticisiniz herhalde. Hasan Sami Bolak'ı sanal alemden; gazete ve edebiyat-sanat dergilerindeki yazı ve şiirlerinden uzun zamandır uzaktan tanırım. Aruz ve heceyi en iyi kullanan yaşayan şairlerimizden biri olarak bilirim. Diğer şiirlerini okuyunca bana hak vereceğinizi sanıyorum. Gülü solmaz sanılan bahçe, aruzun kusursuz kullanıldığı çok kaliteli bir eser mesela. Naçizane ben Ankara'da bir lisede edebiyat öğretmeniyim. Sizin sayfanızda belittiğiniz gibi ben de Haşim'i çok severim. Merakımdan olacak, konuyu sormak istedim sadece. Fazıl Karadağ Bu imzasız yorum 85.106.185.251 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Anonim bir kullanıcı olduğunuzu düşündüğü için cevabı buraya yazayım, belki tekrar uğrar okursunuz. Fazıl bey öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kayıt olup sabit bir kullanıcı adı edinirseniz hem size ulaşmak daha kolay olacaktır hem de katkılarınızı toplu halde görmek mümkün olur. Sorduğunuz soruya gelince, aşağıda Kullanıcı:Srhat'ın da dediği gibi daha sağlıklı olduğuna inandığımız yeni bir düzenlemeye gidiyoruz. Bunun neticesinde kişi adlarına ait kategorilerin mevcudiyetine son veriliyor. Hasan Bey'in eserlerine Hasan Sami Bolak sayfasından ulaşmanız mümkün olacaktır. VikiKaynak, katkılarınızı bekler, özellikle de branşınıza dair yapabileceğiniz çok şey var. İlginiz için teşekkür ederim:)--Suelnurileti 17:10, 5 Nisan 2008 (UTC)

Merhaba Sayın Suelnur, Hasan Sami Bolak'a ait Bir adınız var mı sizin acaba adlı şiirin altına imza koymayışınızın, bu tür uygulamaya yeni başlanılmış olmasından dolayı ileri geldiğini sonradan anladım ve sanki sizi sorguluyormuşum gibi "Niçin şairinin adını koymadınız" şeklinde ifademden de çok utandım.. Zira, mesaj sayfalarınızı okuyunca anladım ki Hasan Bey de bir zamanlar burada ileri derecede katkıda bulunmuş ve sizler birbirlerinize karşı da çok kibar üsluplar kullanmışınız. Bu bakımdan özür diliyorum efendim. Bir kullanıcı ismi almama gelince: Buraya Google'dan, bir Yüksek Lisans tezinde kullanmak üzere Hasan Sami Bolak'ın biyografisini araştırırken gelmiş oldum ve büyük bir memnuniyetle gördüm ki, aruzu kusursuz kullanımına hayran olduğum şairimizin bir çok şiiri burada derli toplu. Telif konusu da olmadığına göre bu tezimde bu şiirleri kullanmayı düşünüyorum. Ama Yine de kendisi ile irtibata geçip iznini almayı daha etik bulmaktayım. Sizler kendisini daha iyi ve yakından tanıyor olmalısınız; beni kırmadan "Peki" der mi acaba? (Bu arada, kendisinin bir kısım şiirlerini sizin yaptığınız değişiklikleri örnek alarak, yeni düzene göre dizyan ettim. Sanırım bir yanlışlığı yoktur.) Benim anlayışıma göre öğretmenlik hem çok kutsal, hem de çok araştırmayı gerektiren bir meslek.. Bahsettiğim üzere, yüksek lisans için çok çalışmam gerekiyor. Eğer bir kullanıcı adı alırsam, hakkını vermem gerekir.. Sizlerin çalışmalarını gördüğümde ne yalan söyliyeyim hem garipsedim ve hem de "Acaba ücret karşılığında mı bu kadar çalışıyorlar?" diye içimden geçirdim. Ne kadar kötü düşünmüşüm. Kısmet olursa, gelecek yıl ben de bir kullanıcı adımla gelir ve çırağınız olurum. Sevgi, saygı efendim. Fazıl Karadağ.

Rica ederim, kimsenin ustası olmak haddimize değil, elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz pek tabi. Size yüksek lisans çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum, bilirim çok zor işlerdir. Hasan Sami Bey hemşehrim olmasına rağmen kendisini yakinen tanıyorum diyemem. Eğer kendisine ulaşmak istiyorsanız buradaki Kullanıcı mesaj:Hasan Sami sayfasına veya daha sık uğradığı vikipedi'deki w:Kullanıcı mesaj:Hasan Sami sayfasına mesaj bırakabilirsiniz. Karşılıklı ve özel olarak haberleşmek için hesabını kullanırsanız daha çabuk ve kolay netice alabilirsiniz. İyi günler....--Suelnurileti 22:39, 10 Nisan 2008 (UTC)
Vikikaynak'ta bundan sonra eserler için eser sahiplerinin isimlerinde kategori açılmayacaktır. Büyük ihtimal Suelnur'un Hasan Sami Bolak kategorisine şiiri koymaması da bu yüzdendir Srhat 10:50, 5 Nisan 2008 (UTC)

Şiir adları[değiştir]

Merhaba, şiir isimlerinin bazılarının her kelimesi büyük harfle başlamış bazıları ise küçük harfle. Bunların nasıl olması gerekiyor. Yani şiir adları büyük mü yazılmalı yoksa küçük mü?Srhat 19:11, 5 Nisan 2008 (UTC)

Kusura bakma vikikitapta çiziktirdiğim birkaç satır için araştırma yapmakla meşguldum, cevap gecikti. Genel olarak en.kaynakta rastgele sayfadan gezindiğimde eser adlarında her kelimenin büyük harfle başladığını görüyorum, ayrıca yine en.kaynakta şiirler kategorisine, bakarsan çoğunlukla her kelime büyük harfle başlamış. İlaveten TDK'nın yazım kılavuzundaki madde 14 ve en alttaki F başlığınında aynı şeyi işaret ettiğini düşünüyorum. Oluşturulmuş resmi bir biçem kılavuzumuz olmadığı için net bir kuralımız yok ancak yukarıda yazdıklarımın ışığında ben büyük olmasından yanayım. Gecikme için tekrar özür dilerim --Suelnurileti 20:14, 5 Nisan 2008 (UTC)
Önemli değil, zaten acil bir cevap beklemiyordum. Cevabın için teşekkürler Srhat mesajFace-wink.svg 20:22, 5 Nisan 2008 (UTC)

Meraba[değiştir]

Selam, Serhat görüşmeyeli iyisin umarım. Son derece de hızlısın:) bana yapacak isim değişikliği kalmamış, yine de kontrol edeyim belki gözden kaçmış vardır:P geleyim sayfanı sebebi ziyaretime: İki maruzatım var, birincisi şablon:eser1 ile ilgili, şablon bu haliyle Ömer Seyfettin'den Kişi:Ömer Seyfettin'e yönlendirme olduğu için çalışıyor. Ama bundan sonra doğrudan Kişi:Filanca diye sayfa açacağımız için çalışmayacak diye düşünmüştüm (bilmiyorum yanıldım mı?) Neyse, her seferinde şablonu doldururken kişi yazılmasın diye onu kodun içine şablon çalışırken görünmeyecek şekilde yerleştireyim dedim ama beceremedim:( bir bakabilir misin acaba? İkincisi de daha kişisel bir rica, ben {{subst:hoşgeldin}} şablonunu çok kullanıyorum malum, her seferinde ya bir yerden kopyalamam ya da elden yazmam gerekiyor ki yazım hatası yaptığım oluyor. Acaba diyorum bana bir monobook yazıp bunu bir sekme haline getirmen mümkün müdür? Tabi zahmet olmazsa. --Suelnurileti 22:24, 19 Nisan 2008 (UTC)

Merhaba Suelnur. Şablon:Eser1 şablonunda gerkeli düzenlemeyi yaptım. Bundan sonra yeni oluştuyrulacak eser sayfalarında bu şablon linki Kişi:Birisi şeklinde veriyor.
'
Ömer Seyfettin

Şablonda yaptığın değişikliği olmamasının sebebi ise başına "[[" koymayı nutmuş olman :)

Sekme yerine sayfa değiştirme ekranında görünen butunlardan birisi şeklinde yaptım umarım beğenirsin. Bu kodu Kullanıcı:Suelnur/monobook.js sayfasına ekle. Bu arada Şablon:Hoşgeldin şablonuna ~~~~ yazısının ekledim. Böylece sonuna imza atmaya gerek kalmaz. Kodu Kullanıcı:Srhat/monobook.js sayfasından kopyalayabilirsin.Srhat mesajFace-wink.svg 07:59, 20 Nisan 2008 (UTC)

Estağfurullah, beğenmemek ne demek. Sekme veya değil, benim işimi görsün yeter. Ellerine sağlık:) Suelnurileti 17:57, 20 Nisan 2008 (UTC)
Önemli değilSrhat mesajFace-wink.svg 19:18, 20 Nisan 2008 (UTC)

Şablon:eser1[değiştir]

Allah'tan son değişikliklerimiz çok yoğun değil de kendi sayfana mesaj bıraktığını takip edebiliyorum:)) Serhat şablon:eser1 de yaptığımız değişiklik neticesinde şurada olduğu gibi bir sorun ortaya çıkmış. Şablonun eski halinde yazar parametresini doldururken iç bağlantıyı kendimiz vermemiz gerekiyordu, şimdiki halinde otomatik verilince "[[" bunlar fazlalık yapmış. en:Template:Header2de de yazar kısmı şu an bizde olduğu gibi çalışıyor. Yalnız onlar iç bağlantı gerektirmeyen yazar parametresi için ayrı bir fonk. yapmışlar override diye bir ek kullanıyorlar. Velhasıl kelam şablon bu şekilde çalışmalı, sağlıklı olanı bu, ortaya çıkan sorunu da maddelerde gezip parantezleri tek tek silerek gidermeliyiz desem, yanlış mı olur?--Suelnurileti 19:28, 20 Nisan 2008 (UTC)

Yine ben, aktif kullanıcı sayısı az olunca, bu seferde gideyim falancayla fikir teatisinde bulunayım diyemiyorum tabi. Yukarıdaki notu revize ettim, ayrıca düşününce yeni şeyler aklıma geldi. Alan adını kişi olarak aldık ancak en temel şablonumuzda halen yazar ifadesini kullanıyoruz. Bu ikiliği ortadan kaldırıp parametreyi kişi olarak düzenlemeliyiz diye düşünüyorum. Tabi bu şablonun kullanıldığı bütün sayfaları elden geçirmeyi gerektirecek. Sence fazla mı radikal bir karar, hiç bulaşmamak mı lazım? Gerçi buradan bakınca yaklaşık 700 sayfada kullanılıyor, altından kalkılmayacak bir şey değil ama emin değilim.--Suelnurileti 23:37, 21 Nisan 2008 (UTC)

Şablonda dediğin gibi fazladan parantez olan sayfaları gördüğümüzde düzeltsek daha iyi olur sanırım. Yazar parametresini değiştirme fikrine de katılıyorum. Yavaş yavaş sayfaları buna göre düzenleriz. Biz bunu tamamlayana kadar şablondan yazar parametresini silmeyelim fazladan eser sahibi yada kişi diye bir paramtere ekleyelim ikisi de aynı kapıya çıksın. Şablonun Kullanımı bsşlığı altına da yazarı silip yeni koyduğumuz parametreyi koyarız. İşimiz bitince yazar parametresini kökten sileriz. Zaten hem yazar hem de yeni oluşturacağımız parametreyi birden kullananın olacağını sanmıyorum. Şablonun sayfasına bunun ile ilgili bir not da ekleyebiliriz.Srhat mesajFace-wink.svg 14:38, 22 Nisan 2008 (UTC)
Tamam o zaman, aslında ben ilk başta eser sahibi uzun bir ifade kısaca kişi olsun diye düşünmüştüm ama şablonu dolduran herhangi birinin gözünden bakınca da kim kastediliyor bu kişiden? gibi bir muğlak durum ortaya çıkabilir mi acaba? Yani eser sahibi ifadesiyle ne kastedildiği gayet açık olur. Öncelikle ilgi alanımdaki maddelerden başlayarak fazla parantezleri silecektim ama şablondaki değişiklik işini bekleyeyim de sayfaya bir igirşte iki işi birden halledeyim.--Suelnurileti 18:41, 22 Nisan 2008 (UTC)
Merhaba Suelnur. "eser1" şablonunda yazar parametresini eser sahibi parametresine çevirirken işimize yarayacak bir şey aklıma geldi Biz "what links here" sayfasında hangisinde eser sahibi hangisinde yazar parametresi kullanıldığını bilmiyoruz. Geçici olarak yazar parametresi kullanılan sayfaların Kategori:Yazar parametresi kullanan sayfalar kategorisine eklenmesini sağlayabiliriz. Bu kategoriyi de Kategori:VikiKaynak inşaat kategorisine ekleriz. İşimiz bitince de bu kategoriyi sileriz. Böylece kaç tane yazar parametresi kullanan sayfa kaldığından haberimiz olur Srhat mesajFace-wink.svg 06:43, 27 Nisan 2008 (UTC)
Param. ile ilgili karışıklık olabileceği benim de aklıma gelmişti. Değişikliklere başlamadan önce şablon:eser1'e bağlantısı olan sayfaları şuraya kopyalayarak kendimce bir çözüm bulmuştum. Listedekilerin hepsinde yazar param. kullanılıyor, değişiklik yaptıkça oradan siliyorum. Kafi gelmeyeceğini düşünüyorsan senin söylediğin gibi de yapabiliriz--Suelnurileti 18:08, 27 Nisan 2008 (UTC)
Dediğin şekilde olabilir; fakat ikimiz de (belki de başkaları) bu sayfaları düzenlemede çalışacağımız için belki listeden çıkarmak zor olabilir. Biz hiç bir listeyle uğraşmadan otomatik olarak kategoriden çıkartılır. Kategorili şekilde yapsak daha kolay olur sanki. Srhat mesajFace-wink.svg 13:39, 28 Nisan 2008 (UTC)
Dediğin doğru, sırf kendimi düşünmüşüm:P Ancak ben herhangi bir şablon için kullanıldığı maddeleri bir kategoriye dahil etmeyi bilmekle birlikte, özel bir parametrenin kullanım durumuna göre bunun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yani sen halledersen ben de öğrenirim:P--Suelnurileti 21:39, 29 Nisan 2008 (UTC)
İşlem tamam. Şu an kategori boş görünüyor ama iş kuyruğu çok uzun. O yüzden sayfaların kategoride görünmesi biraz zaman alabilir--Srhat mesajFace-wink.svg 16:04, 30 Nisan 2008 (UTC)Dost sitemi[değiştir]

Önce merhaba ve sonra da aşkolsun! Sizin gibi çok değerli bir arkadaşımız benim hemşehrim olacak ve ben o değerle tanışmaktan mahrum bırakılacağım? Ben size n'aptım da ancak dolaylı yoldan hemşehri olduğumuza vakıf oldum? Haksız mıyım? Selam, sevgi ve saygılar.--Hasan Sami 21:45, 30 Nisan 2008 (UTC)

VikiKaynak'tan taşıma[değiştir]

Merhaba, VikiKaynak'a s:Edil Türkçesi/Kısa sözlük diye bir metin eklenmiş, silmeden önce buraya aktarılma gibi bir ihtimal olabilir mi diye sorayım dedim?--Suelnur 18:48, 1 Mayıs 2008 (UTC)

Bence taşınmasına gerek yok. Düşündüğün için teşekkürler.--Saltinbas 19:18, 1 Mayıs 2008 (UTC)
Rica ederim. Kolay gelsin....--Suelnurileti 19:23, 1 Mayıs 2008 (UTC)

Selam[değiştir]

Öncelikle yöneticiliğinizi kutlayarak başlayayım. Uzun süredir ne burada ne de Vikipedi de aktif değilim. Ben yokken bayağı gelişme olmuş. Neyse artık daha fazla buradayım. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.--Absarileti 13:36, 2 Mayıs 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Her ne kadar yeterli olmasa da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.--Suelnurileti 15:09, 3 Mayıs 2008 (UTC)

TemplateScript[değiştir]

Herhalde kodda bir sorun varmış (ben javascript'ten pek anlamam :) ) kodun sahibi Pathoschild'a mesaj yazdım yanlışlığı düzeltti. Bu sayfadan doğru kodu kendi monobook dosyana kopyala tabi kendi değişikliklerini yaparak--Srhat mesajFace-wink.svg 15:19, 6 Mayıs 2008 (UTC)

Teşekkür ederim. Böyle daha güzel olmuş. Bu arada sorun zaten kodun ana kaynağındaki koddaymış--Srhat mesajFace-wink.svg 05:42, 7 Mayıs 2008 (UTC)

Bot[değiştir]

Merhaba, henüz almış olduğunuz bir bot statüsü olmadığı için yapmakta olduğunuz işlemlerin botunuzu deneme amaçlı olduğunu düşünürsem yanılmış mı olurum?--Suelnurileti 19:33, 22 Nisan 2008 (UTC)

Yapmış olduğunuz denemelerde (izinsiz bot çalıştırmayacağınızı düşünerek bunları deneme olarak niteliyorum) hatalar tespit ettim. Tartışma:Güncel olaylar‎, VikiKaynak tartışma:Güncel olaylar ve VikiKaynak tartışma:Köy Çeşmesi sayfalarında yanlış yönlendirmeler yapmış durumdasınız. Lütfen Kullanıcı:Bilgisayar'ın VikiKaynak'taki faaliyetini durdurun. Değişikliklerde ısrarcı olmanız halinde engellenebilirsiniz.--Suelnurileti 19:50, 22 Nisan 2008 (UTC)
Yapmış olduğum ikaza aldırmıyor olmanıza binaen Kullanıcı:Bilgisayar 24 saat süreyle engellenmiştir.--Suelnurileti 21:22, 22 Nisan 2008 (UTC)
Baskasinin hatasindan beni sorumlu tutmamalisiniz. Kullanici Nosferatü yaptigi isim degisikligi Special:Doubleredirects sayfasinda nasil algilandiysa, botta buradaki direktife gore hareket edecektir. Bana email atmis olsaydiniz olayla daha cabuk ilgilenebilirdim. 300un uzerinde wiki ile ilgileniyorum. -- Cat chi? 18:42, 11 Mayıs 2008 (UTC)

Kutlama[değiştir]

Merhaba Suelnur, uzun süredir (yaklaşık 1 yıl) internet ortamında olmadığım için hiç buralara bakamamıştım. Yönetici seçilmişsiniz, kutlarım ve başarılı çalışmalarınızın sürekli olmasını dilerim.--Etrüsk 23:41, 14 Mayıs 2008 (UTC)
Teşekkür ederim. Her ne kadar yeterli olmasa da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.--Suelnurileti 18:40, 15 Mayıs 2008 (UTC)

Hoşgeldin[değiştir]

Merhaba, Suelnur. Hoşgeldin, daha bugün farkettim döndüğünü. Bu ne kısa molaymış böyle dedirttin yani :)) Neyse sonra görüşürüz.--Srhat mesajFace-wink.svg 14:01, 2 Temmuz 2008 (UTC)

Merhaba Serhat, valla haklısın, güya bir haftadan döneceğim diye sarı kurdele takmıştım sayfama:P birkaç mevzu üst üste gelince uzattık arayı:) Oldukça yüklü bir gündemle dönüş yaptım, buralarda işler hiç bitmiyor, görüşürüz:)--Suelnurileti 17:23, 2 Temmuz 2008 (UTC)

Metin kalitesi[değiştir]

Merhaba Suelnur! İngilizce Vikikaynak'taki gibi metin kalitelerini burada da uyuglayalım diyorum Vikikaynak:Metin kalitesi sayfasını oluşturdum ancak bir eksik var MediaWiki:Monobook.js sayfasında <source lang=javascript> yazısını kaldırır mısın acaba?Srhat mesajFace-wink.svg 07:22, 3 Temmuz 2008 (UTC)

Serhat istediğin değişikliği yaptım. Bu arada ilgili sayfadaki prova tahsisinden kastın proofreading yani prova tashihi olsa gerek. Ancak ben bunun fazla kullanışlı bir ifade olduğunu düşünmüyorum. Zira yayıncılık camiası dışındakilere yabancı gelebilir. Onun yerine düzelti okuması gibi bir ifadenin daha uygun olacağı kanaatindeyim.
Yapılacaklar listene göz ucuyla baktım da: Page alanadını kullanabilmemiz için elimizde ocr hatta iyisimi djvu formatında kaynaklar olması gerekiyor. En.WS de sayfanda linki olan e-kitap arşivlerinden ya da bireysel olarak üniversite kütüphanelerinden vs.. bunları çok rahat temin edebiliyorlar. Oysa biz de bırak djvuyu falan, Türkçe e-kitapların (tabi buraya eklenebilecek olan klasik eserlerin) sayısı bile son derece sınırlı. Araştırmanın neticesinden beni de haberdar et:)--Suelnurileti 19:56, 6 Temmuz 2008 (UTC
Düzelti okuması bence de daha uygun olur. Bu arada tashihi tahsis yazmışım gerçekten pardon :) Bir kaç gündür giremiyordum cevabını hâliyle okuyamadım özür dilerim. Neyse, sonra görüşürüz.Srhat mesajFace-wink.svg 13:59, 9 Temmuz 2008 (UTC)
Bu arada bir eksiklik daha farkettim. Add quality buttons on edit view başlığının else bölümündeki kodu aşağıdakiyle değiştirebilir misin?
	else {
		s = form.elements["wpTextbox1"].value;
		s = s.replace(/\{\{TextQuality\|(.*?)\}\}/gi,"")
		form.elements["wpTextbox1"].value="{"+"{MetinKalitesi|"+value+"}"+"}"+s;
	}

Srhat mesajFace-wink.svg 14:13, 9 Temmuz 2008 (UTC)

Merhaba bugünlerde çok yazım hatası yapıyorum :) Üstteki kodda bulunan MetinKalitesi bölümünü Metin kalitesi olarak değiştirir misin? Srhat mesajFace-wink.svg 19:53, 9 Temmuz 2008 (UTC)
Ohoo Serhat bey ne bu dalgınlık:P Gerekli düzeltme derhal yapılıyor efendim:) --Suelnurileti 19:58, 9 Temmuz 2008 (UTC)
Evet bayağı dalgınım :) Kodu düzelttiğin için sağol. Srhat mesajFace-wink.svg 09:18, 10 Temmuz 2008 (UTC)

Kişi alan adı[değiştir]

Hoşbulduk (tavsiye ederim) . Uyarı için teşekkürler dikkat ederim.--Nosferatu 14:54, 7 Temmuz 2008 (UTC)

Hoşbuldum :)[değiştir]

 • Merhaba Burak, görüyorum ki, karşılama konusunda kendi işini kendin halletmişsin. Ben yine de tekrar aramıza hoşgeldin demek isterim. Burada yapacağın her katkı çok kıymetlidir zira göreceğin üzere katılımcı sayımız çok çok az, Vikipedi'ye olduğu gibi VikiKaynak'a da vakit ayırmanı dilerim.:)--Suelnurileti 16:29, 12 Temmuz 2008 (UTC)
 • Merhaba Suelnur. Hoşbuldum... :) Evet, çok az katkı yapılıyor buraya. Aklıma geldikçe birşeyler eklemeye çalışırım. Yalnız merak ettiğim bir konu var. Burada kayda değerlik mevzusu var mı? Yani telifsiz her eseri ekleyebilir miyiz? Kayda değer olsun olmasın. Tekrardan teşekkürler. :)  Burak ileti 17:54, 13 Temmuz 2008 (UTC)

teknik işler[değiştir]

Serhat, vaktin olduğu bir ara teknik işler uzmanlığına ihitiyacım var:)

Birinci konu monobook.js sayfamla ilgili: şu yan panoma eklemlediğim şablonlar, sayfaya yerleştirmek için tıkladığımda hep sayfanın altında beliriyorlar. Sayfa boşsa sorun olmuyor ama doluysa tekrar kes yapıştırla yukarı taşımak zorunda kalıyorum. Acaba benden kaynaklı bir durum mu yoksa scriptin özelliği mi? Ve her iki durumda da müdahale edilebilir mi?

İkincisi de, eser1 şablonumuzla alakalı: en.ws da aynı şablonu burada ve şurada görebileceğin gibi farklı şekilde kullanabiliyorlar. Farklılıktan kastım author parametresinin kullanımında, çoğunlukla ikinci şekilde kullanılıyor ancak kişi adının yanına not düşmek icab ettiğinde ilkini kullanabiliyorlar. Ben de benzer şekilde kullanmak istedim ama beceremedim. --Suelnurileti 16:18, 12 Temmuz 2008 (UTC)

Merhaba Suelnur bir seyehatteydim. Yazdığın mesaja cevap veremedim, kusura bakma. En kısa zamanda ilgileneceğim. --Srhat mesajFace-wink.svg 14:47, 14 Temmuz 2008 (UTC)
Merhaba Suelnur. TemplateScript sorununu çözdüm galiba. Metnin üste eklenmesi için
document.write('<script type="text/javascript" src="'
 + 'http://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Pathoschild/Scripts/TemplateScript.js' 
 + '&action=raw&ctype=text/javascript"></script>');

kodunu

document.write('<script type="text/javascript" src="'
 + 'http://tr.wikisource.org/w/index.php?title=Kullanıcı:Srhat/TemplateScript.js' 
 + '&action=raw&ctype=text/javascript"></script>');

koduyla değiştirmelisin.Srhat mesajFace-wink.svg 08:00, 16 Temmuz 2008 (UTC)

Eline sağlık. Pathos yerine sana bağlantı verince istediğim gibi çalışır oldu:) Gerçi o da Pathos kaynaklıymış ama olsun:P--Suelnurileti 21:11, 16 Temmuz 2008 (UTC)
Sadece ufak bir değişiklik yaptım yaptım zaten. Geri kalan kod aynı. Kullanıcı:Srhat/monobook.css sayfamda bir de templateScript ile ilgili bir kod var sende deneyebilirsin. #p-templates div... olan kısım. --Srhat mesajFace-wink.svg 17:36, 17 Temmuz 2008 (UTC)

Benim de teknik bir problemim mevcut yardımcı olursanız sevinirim. Localde çalışan 1.15 i 1.16 ya yükselttim ancak yeni sayfa kaydında ""Veritabanı sorgu sözdizimi hatası oluştu. Bu yazılımdaki bir hatadan kaynaklanabilir. "LogPage::saveContent" işlevinden denenen son sorgulama: (SQL gizli sorgu) . Veritabanının rapor ettiği hata "1054: Unknown column 'log_user_text' in 'field list' (localhost "" şeklinde bir hata alıyorum. Nasıl düzeltebilirim. Veritabanına bakım yaptım.--Ogungunes 06:27, 7 Eylül 2010 (UTC)

Kayda değerlik[değiştir]

 • Merhaba Burak,
  Burada vikipedi'deki gibi bir kayda değerlik mevzusu yok. Tabi bu, herkes önüne gelen her metni ekleyebilir demek değil:) Bir metnin VikiKaynak'a dahil edilebilirliği ile ilgili üç temel noktamız var. Eser; öncelikle telifsiz olmalı, ikincisi published yani bizdeki tabirle alenileşmiş/yayımlanmış olmalı (yani VikiKaynak özgün çalışmaların tanıtım,aktarım vs. yeri olamaz) ve son olarak da Türkçe VikiKaynak'ta ancak Türkçe metinler yer alabilir (eserin orijinali yabancı dilde yazılmışsa, iki yol vardır ya VikiKaynak kullanıcıları tarafından benim tabirimle amatör çeviri yapılabilir ya da işlenmiş eser niteliği taşıyan, yayımlanmış ancak tabi ki telifsiz bir çevirisi kulanılabilir).İngilizce biliyor musun bilmiyorum ama bizde bu kadar detaylı bir içerik sayfası olmadığından mecburen bu bağlantıyı vereceğim. Buradan içerik politikası hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.
  Şunu da not düşmem gerekiyor: Eklemiş olduğun son iki Rus şarkısını bu haliyle burada muhafaza etmemiz mümkün değil. Zira son şartı sağlamıyorlar yani Türkçe değiller. Eğer Türkçe çevirisini yapabilirsen, ya da yaptırabilirsen çok iyi olur. orijinal eserin telif durumuna da bakmak lazım ama o sonraki iş. --Suelnurileti 21:06, 16 Temmuz 2008 (UTC)
 • Merhaba Suelnur. Açıklamaların için çok teşekkür ederim. Maalesef hiç yabancı dil bilmiyorum, bu yüzden verdiğin bağlantıyı okuyamam. Face-sad.svg Neyse, geleyim o Rusça şarkılara. Polyuşko Pole ve Kalinka adlı şarkıları Vikipedi'deki maddelerden çıkarıp buraya taşımıştım. Buraya eklerken de düşünmüştüm sorun yaratabileceğini ve birine çevirtmeyi. Sanırım birkaç gün içinde halledebilirim. Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar... Face-smile.svg  Burak ileti 23:08, 16 Temmuz 2008 (UTC)

Şablon:eser1[değiştir]

 • Selam Suelnur. Bu şablonda kullanılan kod özeelikle dini metinlerde Eski Ahit kişi adı yazar adı falan gibi bi karışıklığa neden oluyo. Ben bilemedim beceremedim. İlgilenirsen sevinirim. --Crystal ksmiletris.pngmaderibeyzamsj 08:21, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Bot uyarı[değiştir]

Kullanıcı White cat'e mesaj sayfası üzerinden ulaşım zorluğu dolayısıyla yollanmış olan e-postanın kopyası:

Merhabalar, Geçen seferden aldığım tecrübeyle bu defa kullanıcı sayfanıza değil, epostanıza msj bırakıyorum. Kullanıcı:Bilgisayar'a tr.ws'de verilmiş bir bot statüsü bulunmmaktadır, en azından benim bildiğim kadarıyla. Ancak siz botunuzu tr.ws'de kullanmakta herhangi bir sakınca görmemektesiniz. Daha önce almış olduğunuz uyarıları da göz önünde bulundurarak lütfen buna bir son veriniz.

--Suelnurileti 18:10, 9 Temmuz 2008 (UTC)

Siz bilirsiniz. Sizin kaybiniz, benim degil. tr.wikisourcea biraz katkim olsun istemistim. Fikrinizi degistirirseniz haberim olsun. -- Cat chi? 21:40, 18 Ağustos 2008 (UTC)


Bayram tebriği[değiştir]

Merhaba Sn. Suelnur,
 • Bayramınız mübarek olsun. Ailece, nice mutlu huzurlu ve güzel günlere..--Hasan Sami 00:51, 9 Aralık 2008 (UTC)