Kullanıcı mesaj:Srhat

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Hoş geldin Srhat!


Merhaba Srhat; güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük kütüphaneyi oluşturma amacıyla yola çıkmış Vikikaynak'a hoş geldin!

Vikikaynak, telif hakkı serbest olan eserlerin eklenebildiği özgür bir kütüphanedir. Bu nedenle TELİF HAKKI SAKLI OLAN ESERLERİ BURAYA EKLEMEMEN GEREKİYOR, BUNU SAKIN UNUTMA. Telif hakkı ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu sayfayı ziyaret edebilirsin.

Vikikaynak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsun, şu sayfa senin işini görecektir.

Studying Star Wars.jpg

Burada ne mi yapabilirsin? Yapılabilecek pek çok şey var. Dilersen burada bulunmayan bir eseri ekleyebilirsin. Nasıl ekleyeceğinle ilgili bilgileri burada bulabilirsin. Sadece cesur ol ve katkıda bulun!

İlgi alanındaki bir madde burada var ama düzensiz mi görünüyor? Sorun değil, yalnızca sayfanın üstündeki "Değiştir" tuşuna bas, açılan sayfada istediğin gibi değişikliklerini yap ve kaydet. İşte bu kadar basit!

Nasıl düzenleme yapacağınla ilgili detaylı bilgiler için seni şuraya alalım.

Daha fazla detay istiyorsan İçindekiler sayfamıza bir göz atabilirsin. Hadi, kendine güven ve değiştirmeye başla!

Topluluk olarak gerekli duyuruları ve paylaşımları Köy Çeşmesinde bulabilirsin.

Topluluk portalımız da ziyaretine açık. Burada yapılacak işleri bulabilir ve hatta kendi önerilerini paylaşabilirsin.

Bir sorun olursa Vikikaynak kullanıcıları yardıma hazır. Mesaj sayfalarımıza uğraman yeterli.
Mesajını yazdıktan sonra sonuna dört adet tilde (~~~~) koymayı ya da Signature button.png butonuna basmayı unutma, böylece mesajı atanın sen olduğunu anlayalım. Face-smile.svg

Eğer kullanıyorsan Telegram kanalımıza da katılabilirsin. Buraya tıkla ve aramıza katıl!

Hadi! Vikikaynak seni ve güzel katkılarını bekliyor. İstersen aşağıdaki kutucuktan eklemek istediğin metni yazarak hemencecik eklemeye başlayabilirsin. Şimdiden iyi çalışmalar! ~~~~

--Suelnurmesaj 19:51, 12 Ocak 2008 (UTC)

selam[değiştir]

merhaba Serhat, aslında sana bu notu hoşgeldin mesajı attığımda düşecektim ama es geçmiştim. Köy çeşmesine açtığın başlığı az önce görünce yazayım dedim. Teknik mevzulardan pek anlamadığım için o husus da yorum yapamayacağım ama origami faaliyetlerini göz ucuyla:P izleyen biri olarak (üstelik marifetlerinin bundan ibaret olmadığını da biliyorum:))güzel katkılarını vikikaynaktan esirgememeni temenni ediyorum. İyi günler....--Suelnurmesaj 22:04, 17 Ocak 2008 (UTC)

Yazar alan adı[değiştir]

Merhabalar serhat mesajı gördüm daha önce dikkatimden kaçmış yazdığın mesaj ama bu konu ile ilgili bir çalışma yapalım. Fazla vaktim yok malum iş çıkışı --Nosferatu 16:19, 25 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba Serhat, işin teknik kısmından hala anlamıyorum:D ama nasıl olmasını istediğini wikisource'a bakınca anladım. Düzen açısından faydalı olacağı muhakkak. SD sayfasına aşağıdan yukarı baktığım için works ifadesini birebir çalışmalar diye çevirdiğini görüp, tüh keşke serhat eserler deseymiş diyordum ki, bir de baktım o şekilde değiştirmişsin. Böylece kategori ağacımızın en tepesi wikisource'dakine eş olmuş, ancak orayı göz önüne aldığımızda kategorilendirmeyle ilgili yapılması gereken çok iş var... Nosferatü'ye attığın mesaja göz misafiri oldum:)) bir iki kelam edeyim dedim. Aslında biliyorsun, bizde düz yazı(roman, öykü, deneme...) eser yaratıcıları için yazar, şiir tipi eser yaratıcıları için de şair ifadesini kullanmak gibi bir ayrım sözkonusu. Yani Cahit Sıtkı sayfasının tepesinde Yazar:Cahit Sıtkı yazması biraz yadırganabilir ama yapılabilecek başka bir şey de yok sanırım. Aslında ingilizcedeki author kelimesini kullanım olarak bizde karşılayan eser sahibi ifadesi, ama bu da iki kelimeli olduğu için sorun olabilir hatta olur:) Daha uygun bir alternatif bulunur mu bilemiyorum. --Suelnurmesaj 20:13, 23 Şubat 2008 (UTC)
Sana güldüğüm için aynı şeyi ben de yaptım:D Diyecektim ki:Bir kopyada sende bulunsun zararı yok:D Bakalım doğru anlamış mıyım? isimleri girerken Kişi:Orhan Kemal diye gireceğiz ama yukarda madde yazan yerde eser sahibi diye görünecek, bilemiyorum, açıkçası olur ya da olmaz diye net bir fikrim yok. Yanlız merak ettiğim şey her ne şekilde olursa olsun şahıslar için özel alanadı oluşturulduğunda bütün kişi sayfalarında isim değişikliği yapmamız gerekecek di mi?--Suelnurmesaj 22:05, 23 Şubat 2008 (UTC)
MedyaViki:Nstab-main sayfasındaki değişikliği yaptım. Ayrıca Kişi yazması yazar, şair ve benzeri ifadeleri yazmaktan daha mantıklı gözüküyor--Nosferatu 08:07, 24 Şubat 2008 (UTC)

yazar alan adı[değiştir]

Seni desteklerim --Nosferatu 20:22, 26 Şubat 2008 (UTC)

Ben de seni desteklerim:) fikrimi daha önceki yazışmalarımızdan biliyorsun ama işin prosedür kısmı nasıl yürüyor bilmiyorum. Yemek alan adından tecrübeli olduğuna hatta nosferatü ile birlikte olduğunuza göre (bir çift göz sizi izliyor:D) ben uyarım size. --Suelnurmesaj 21:36, 26 Şubat 2008 (UTC)
Oyumu verdim, yöneticilikle ilgili desteğin için ayrıca teşekkür ederim. Nosferatü'ye uzunca bir mesaj bıraktım sana o kadar uzatmayayım:D Ama tecrübenden istifade edeyim, ne de olsa sen de bir yöneticisin: Yöneticiler bana hep vikiler konusundaki teknik bilgileri yüksek ve yöneticilik esnasında da bunlarla fazlaca haşır neşir olan kullanıcılar gibi gelmiştir. O yüzden birazcık endişem var, gerçi insan bilmediği şeyi öğrenir tabi de.. Sorun yok halledersin derseniz ben aday olurum da kim seçer onu bilmiyorum:D--Suelnurileti 23:00, 27 Şubat 2008 (UTC)

Yardım[değiştir]

Madem yardım etmeye bu kadar heveslisin:D işte sana bir soru: wikisource'da şu tip alt sayfaların başlık şablonları doldurulurken kullanılan bir ifade var. Basitçe Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu/Bölüm 1 yerine [[../Bölüm 1]] yazıyorlar şablonda. Ben bunu bizde uygulayamıyorum. Önce görünümleri aynı olmasına rağmen kodu bizimkinden farklı olan (en azından bana öyle gelen:P) en:template:Header2 şablonundan kaynaklandığını düşündüm ama sonra eski defterleri karıştırırken bulduğum şu notla ilgisi olduğuna dair bir fikre kapıldım. Müsait vaktinde alaka gösterirsen sevinirim:)--Suelnurileti 21:10, 1 Mart 2008 (UTC)

Bendeniz bütün denemelerimi hep bir ana sayfa üzerinde yapıyor ve sonuç alamıyordum. Ve dediğin gibi [[../s]] kullanınca netice çıkmıyordu. Oysa [[/s]] kullanmam gerektiğini gözden kaçırmışım. Denememi de yaptım yani her şey yolunda, çok teşekkür ederim :)--Suelnurileti 22:05, 2 Mart 2008 (UTC)
Teşekkür ederim, Serhat şu an değişen ne diye sağa sola bakmakla meşgulüm. Kim onaylamış, ne zaman onaylamış fikrim yok:D Garip karşılamazsan senin nerden haberin olduğunu sorabilir miyim, ekranımdaki değişiklikler ve sizin mesajlarınız olmasa ben farkedemezdim de:D--Suelnurileti 18:36, 6 Mart 2008 (UTC)

kategori[değiştir]

madem buralardasın, bakındığım bir konu hakkındaki fikrini sorayım:) biz metinleri eser sahiplerinin adına açılmış kategorilere atıyoruz. Yani sistem öyle oluşturulmuş ama bu bana gereksiz geliyor. Çünkü eser sahibinin kişi sayfasından zaten o eserlere ulaşmak ve toplu halde görmek mümkün. Bence kategoriler normal sayfalarda bir arada bulunamayacak listeler oluşturmak için kullanılmalı. Örneğin bütün kişilere ait şiirlerin ya da öykülerin vs.. birarada görülebileceği, şiirler, öyküler, vs. kate. olmalı, onların üstünde de türüne göre eserler kategorisi olabilir. Veya eserleri yayımlandığı zaman aralığına, konusuna göre tasnif eden kategoriler olmalı, bunu çeşitlendirmek mümkün. Epeydir inceliyorum wikisource'da da benzer bir sistem kullanıyorlar en:Category:Works, eserler için her çeşit kategori mevcut ama bizdekinin tekabülü gibi olan works by author diye bir kate. kullanmıyorlar. Gerçi onlar bizim için kıstas mıdır bilemiyorum ama:) Yani kişiyle aynı adı taşıyan kategori oluşturma alışkanlığımızda vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum. Böylece aynı adı taşıyan hem kişi sayfası hem de kategori sayfası olmamış olur. Sen ne dersin?--Suelnurileti 20:49, 8 Mart 2008 (UTC)

Hımm, düşündüm, inceledim (o bahsettiğin öncekiler faslının ana sayfada neticelendiğini farketmemişim hakikaten öyleymiş:P), enwiki deki uygulamasına baktım, zaten iyi kötü ingilizce bildiğimden genelde orayı kurcalıyor ve onların yapılanma sistemlerine sıcak bakıyorum. Yani her iki mevzuda da hemfikiriz. Acaba direk uygulamaya geçmeden önce köy çeşmesinde bir tartışma açmak mı lazım, gerçi sen, ben ve Nosferatü dışında bir daimi topluluğumuz yok ama.
Bu vesileyle merakımı da konuşturayım:D Şu monobook zımbırtısının, senin eklediğin css uzantılı olması ile js uzantılı olması (örnek) arasında ne fark var? Ben baktığımda ardarda sıralanmış harf ve işaretlerden başka bir şey görmüyorum ama galiba bazı kısa yol kolaylıkları sağlıyorlar. Çok karışıksa hiç anlatma, ne sen yorul ne de ben:D--Suelnurileti 18:55, 9 Mart 2008 (UTC)
İlave:Sorumu geri çeksemde nasıl olsa geçmişten bakar okursun, o yüzden kalsın ama buradan ve şuradan bir fikir sahibi olduğumu belirteyim:)--Suelnurileti 23:16, 10 Mart 2008 (UTC)

yapılanma işi:)[değiştir]

Rica ederim özüre gerek yok. Dizin ve kategori konusunda Nosferatü'ye mesaj bıraktım, onun da fikrini alıp ona göre başlayalım derim. Kastettiğin başlığın bizdeki hali şu olsa gerek hatta yakın zamanda en:ws dekine göre ufak değişiklik yapmış ve VK:SP de uygulamıştım. Şu an sadece kategori:kişilerdeki sayfalarda kullanılıyor ancak bütün proje sayfalarında kullanmak taraftarıyım.--Suelnurileti 20:51, 13 Mart 2008 (UTC)

İstediğin şeyi Nosferatü benden önce halletmiş, yazdığın mesajı gördüm de dizin konusunda bir itirazı olsa belirtirdi sanırım:)--Suelnurileti 19:59, 15 Mart 2008 (UTC)
İyi etmişsin, fikir çeşitliliği her zaman iyidir. Serhat bu arada şu bizim ana sayfadaki Şablon: Ana sayfa kardeş projelerde logoları bir türlü düzgün oturtamıyorum. Vikikitaptaki ölçülerin aynısını kullanayım dedim (oradakiler gayet güzel görünüyor da) ama neden bilmem buraya uymuyor acaba korumayı kaldırsam sen bir bakabilir misin?--Suelnurileti 20:08, 15 Mart 2008 (UTC)
Açıkçası tam koruma gerektirecek kadar yoğun olduğumuzu düşünmediğim için gevşetmek niyetindeydim bu da vesile oldu:)--Suelnurileti 20:16, 15 Mart 2008 (UTC)
Oldu sanırım, dizin sayfan önceki halinden epey farklı görünüyor. Hazır fırsat bulmuşken sorayım hemen, şimdi bazı arayüz metinlerinde imla veya bağlantı hataları görüyorum (örneğin silme işini yaptığım ekranda silme politikalarına düzenlenmemiş kırmızı bağlantı var), değiştirmek için listeye baktığımda ilgili arayüz sayfası oluşturulmamış görünüyor. Mevcut halini değiştirmek için arayüz sayfalarını oluşturmam gerek di mi?--Suelnurileti 20:43, 15 Mart 2008 (UTC)
Evet, üzerinde değişiklik yapacağın o sayfalar varsayılan olarak o haldeler yani o sayfalar silince ya da değişikilik ihtiyacı duyulmadıkça o halleriyle durur. Değişiklik yapman için oluşturman gerek. Demek istediğin, örneğin MedyaViki:Confirmdeletetext sayfasında sayfa yokmuş gibi gözüküyor; ama halbuki metin yazıyor. Bu sayfaları oluştur sekmesinden oluşturmam mı gerekiyor şeklinde bir soru mu acaba? İnşallah doğru anlamışımdır.Srhat 20:20, 19 Mart 2008 (UTC)
Serhat, sen bana bırakacağın mesajı yine kendi sayfana mı yazdın yoksa bana mı öyle geldi?:D Yazdığını inceleyeyim cevap bırakırım.--Suelnurileti 19:11, 20 Mart 2008 (UTC)
Hay Allah! O kadar da kontrol ettim yanlış olmasın diye :D Srhat 19:13, 20 Mart 2008 (UTC)
Aynen onu sormuştum. Bak örnek verdiğin sayfada da bir silme kurallarına kırmızı bağlantı varmış, işe girişince onu da düzelteyim. Ne çetrefilli işleri çözüyorsun da bu mesaj işini bi türlü halledemedin:D bu arada White cat burada da bürokratlık için nabız yokluyor. Sayfasına bıraktığım mesaja bir göz atar mısın? Orada da dediğim gibi prosedür yönünden eksiğim, bilgi edindiğinde beni de haberdar et olur mu? Ayrıca şu alanadı başvurusunda seni biraz heeycanlı bulmuşlar:P--Suelnurileti 19:54, 20 Mart 2008 (UTC)

dizin[değiştir]

Serhat, dizin sayfanda küçük değişiklikler yaptım ama hoşuna gitmezse geri alabilirsin. Bir de ufak önerim var: Tablodaki renklerin tonunu biraz daha açsak, mesela açık renk koyunun yerine geçse açık tonun yerine de daha da açığını kullansak nasıl olur. Niye böyle diyorsun dersen, sayfa açıldığında ilk dikkat çekici noktanın başlık olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi sırf bu sayfa için değil mevcut ve yaratılacak bütün sayfalar için bu geçerli. Aşağıdaki renkler yukarıyı bastıracak kadar koyu olmamalı tabi bence:)--Suelnurileti 00:56, 16 Mart 2008 (UTC)

O açılma bana yetmedi azıcık daha oynadım:P Üstte arayüzlerle ilgili bir sualim vardı, ileti trafiğinden arada kaynamış olma ihtimali yüksek. Gerçi şu ara kate. ve dizin işinden fırsat bulabileceğimi sanmıyorum ama öğreneyim işi:D--Suelnurileti 21:35, 16 Mart 2008 (UTC)
Dizin üzerinden gidersek bir aşama daha katedebiliriz. Vikikaynak daha sistemli olarak yoluna devam eder diye düşünüyorum.--Nosferatu 11:33, 16 Mart 2008 (UTC)

Formatlama[değiştir]

Tabi ki kullanabiliriz hatta ben şu tip metinler eklerken en:The Marvelous Land of Oz/Chapter 19 sayfasında geçen formatlamayı kullanmak istemiştim ama çalıştıramamıştım. Sonra Nosferatü bizdeki sayfadaki kodu önerdi bana, daha sonra da {{ortala}} diye bir şablon yapmış ama bunlar için de <div class="prose"></div> etiketini kullanabilsek ne iyi olur. --Suelnurileti 20:45, 20 Mart 2008 (UTC)

Galiba oldu. Aslında başlıksız sayfalara başlık da atılması gerek ama ben o işi şu alan adı mevzusu netleşene kadar askıya aldım. Çünkü bizdeki her iki şablon da (Şablon:Eser, Şablon:Eser1) doğrudan kişi adına göre düzenlenmiş yani alanadı uygulaması başlayınca yazar parametresi boşta kalacak. Aslında o parametrenin de yazar değil kişi olarak değişmesi lazım. Hatta bizdeki şablonu en:Template:Header2 ye göre revize etmemiz lazım. Çünkü bizde çevirmen parametresi eksik oysa çeviri eserlerde ihtiyaç olabiliyor. Ben becerebilir miyim diye bakındım ama şablon benim için fazla karışık. Velhasıl kelam sen bir boş vaktinde iki şablondan birini seçip güncelleme yapabilir misin? Nihai şablonu da ana şablon olarak belirleriz böylece ikilik olmaz. Biliyorum hep bir şeyler istiyorum ama:P şurada bir avuç kişiyiz.--Suelnurileti 21:02, 20 Mart 2008 (UTC)
Yukarıdaki bağlantıları vermek konusundaki beceriksizliğim yüzünden kendimi takdir ettim:P yazar parametresi eser sahibi diye görünmese sanki daha iyi olur gibi. Ayrıca yine yazar parametresi bu haliyle müstakbel kişi alan adı uygulamasıyla uyumlu değil sanırım ama onun için zaten başvurunun onayını beklemek lazım. Ortala şablonu da dediğin şekilde değişebilir mesele yok. Alt sayfandaki dizin çalışmasını da normal sayfasına alıyorum, sanırım sorun olmaz.--Suelnurileti 23:24, 21 Mart 2008 (UTC)

:)[değiştir]

Ben slash leri dahi nasıl koyacağımı bilmezden önce:P Arkandan da temizlik yapayım bari--Suelnurileti 15:26, 22 Mart 2008 (UTC)

Kanun kısımları[değiştir]

Merhaba Rateslines mevcut olan Siyasi Partiler Kanunu/Birinci Kısım, Siyasi Partiler Kanunu/İkinci Kısım sayfalarını adlarını değiştirmişsiniz. Halbuki VikiKaynak'ta bir metin bölünürken bölümlerin başlıklarıyla değil numaralandırma adlandırılır. Kanunun giriş sayfasında Başlıklara bölmek istiyor iseniz şu şekilde düzenlemek daha uygun olur sanırım:

... Srhat 05:33, 23 Mart 2008 (UTC)

Çok sağol. Burada başlatmış olduğunuz işler çok güzel. Kanunları bölümlere ayırmak kararınız çok akıllıca olduğunu belirtmeliyim. Her bölümüm kavramsal olarak bir bütün olduğundan sayfalar bölümlere göre açılınca içerik olarak çok yüzel duruyor. Başlıkların önemli fonksiyonları arama araçlarına indeks oluştururken ip içu olmasıdır. Bu yüzden sizinde gösterdiğiniz gibi başlıkların şeçimi sadece sembolik bir özelliğinden öte islevsel bir amacıda bulunmaktadır. Bir örnek vereyim. Gazetede bir yazı okudum ve siyasi bir partinin ana taşkilatının nasıl olduğunu merak ettim. google a gidip "Siyaset Teşkilatlanması" dediğimde sayfa başlığında "Siyasi Partilerin Teşkilatlanması" olan bir sayfa "Birinci bölüm" olan bir sayfadan önce gelecekdir. Bu okuyucular içinde geçerlidir. Ben bir bilgi arayınca "Siyasi Partilerin Teşkilatlanması" konu içeriğinden daha açıklayıcı gelmektedir. Başlıkların "manalı" "içeriğe uygun" "tarafsiz" ve ... olmasi gerektiği Wikipedia:Manual_of_Style#Article_titles sayfasinda ve başlıkların oluşturulurken yazım kuralları için Wikipedia:UE de , kullanılmamsı geren özel karakterler gibi, bulabilirsiniz.

Ayrıca ben her zaman "Genel Esaslar" sayfasina "Birinci Kısım" redirek edilmesinin tarafindayim. İçeriğe sedakatla seçeneklerimizi fonksiyonellik tarafında yapmamız diğer kullanıcılara kolaylık sağlamakda mesela İkinci olarak oluşturmuş olduğunuz madde şablonu uygulandı takdirde Siyasi Partiler Kanunu/İkinci Kısım#Büyük Kongre gibi # işareti vasıtasıyla hem ilgili sayfa içindeki hem de bir başka sayfadaki alt başlıklara bağlantı verilememekte. Şu soruyu hep kendime soruyorum yukarıdaki bağlantıyı hatırlamak me kolay yoksa Siyasi Partiler Kanunu/Siyasi Partilerin Teşkilatlanması#Büyük Kongre bağlantısını hatırlamak mı daha kolay. Ben içinciyi seçiyorum çünki Büyük Kongrenin ikinci veya diğer bölümlerde olduğunu hatırlamaktansa doğal bir türkçe ile "Siyasi Partilerin Teşkilatlanması" nin altinda olmasi gerektiğini biliyorum.

Ayrica iginizi template:Madde sayfasina çekmek isterim. Bu sayfada olan template sayesğnde

verebilmekteyiz. burada "Beşinci Kısım" yerine "Kapatılma" desek... Bu şablon google gibi tarayıcılara maddelerın fıkralarına kadar nerede olduğunu söylemekde. En son halinde Madde başlığı ve numarasını ilişkilendirmekde. Hangi kanun ve hangi bölüm bu şablonun fonksiyonelliğinde bulunmamakda. Bunu daha geliştirebiliriz. Sayfa başlığını belli kurrallara bağlı kalarak "anlamlı çümlelerden" oluşturursak başlıkdaki "Siyasi Partiler Kanunu" ve "Siyasi Partilerin Teşkilatlanması" kelimelerini kanunun meaddesinin tanimlanmasinda kullanma ihtimalimiz olur.

Ben sonuç olarak kanunları bölümlere bölmenizi destekliyor ama bölüm başlıklarını gerçek bölüm başlıkları (sadece birinci bölüm demek yerine)olarak adlandırılması gerekir diyorum. Umarım nedenlerini açıklayabilmişimdir. Söylediklerimi desteklemek için kuralların özetlendiği bağlantıları ingilizceden verdim, inşallah sorun çıkarmamışdır.

Ayrıca Siyasi Partiler Kanunu indeksi bu fikirler doğrultusunda daha kullanışlı hale geldiğini düşünüyorm ne dersiniz? Eksik kalan veya anlaşılmamış birşey varsa açıklamaya çalışabilirim. yardımlarınız için sağolun. --Rateslines 15:12, 23 Mart 2008 (UTC)

Mesajınızı okudum. İsimlendirmeleri Google arama motorundaki aramalarında daha çabuk bulunması maksadıyla yapmak istemenizi anlıyorum. Fakat VikiKaynak'ta kullanılan sisteme göre bölümler numaralandırılarak ayrılır. Bölüm başlıklarının konuları ile ilgili açıklamalar da dediğim gibi linkin yanına yazılarak yapılmalıdır. Bunun için sayfaların numaralandırılarak ayrılması daha hem linkleri kısaltacak hem de daha fazla bütünlük sağlayacaktır. İyi çalşımalar Srhat 19:22, 23 Mart 2008 (UTC)
Sizin buraya butun iyi niyetinizle "herkesin" yararina olan seyler yapmaya calistiginizi biliyorum. Bunun kendi fikriniz olmadığını söylüyorsunuz. Bunun bir kuralı ve kuralın da bir amacı var diyorsunuz. Bunları kanıtlayacak linkler verebilirmisiniz. Ben size değerli zamanımdan ayırarak; Yukarıdakı cevapda bulunan

size Manual of Style madde başlıkları ve

WP:UE başlık yazım kuralları

ile sayfalar gösterdim. Ayrıca bu kuralların hangi mantıkla geliştiğini açıkladım. Bunların bıreysel degıl çoğulun yararlanmasına yönelik kurallar olduğunu göstermek için. Amaçım size "hımm. Belki daha iyi yöntem olabilir" diye düşündürmek. Lütfen sizde aynı şekilde cavap verirseniz çok yararlı bir iletişim kurmuş oluruz. Lutfen bir uzlaşmaya varadan tek basınıza haraket etmeyın. Zamanınız için sağ olsun. --Rateslines 20:00, 23 Mart 2008 (UTC)

Meraba[değiştir]

Selam Serhat, eserleri konularına göre tasnif etmek konusunda isabetli düşünmüşsün zaten ben de aynı düşüncedeydim ancak henüz sıra gelmemişti o işe. Halen kişi kategorilerini temizleyip çeviri olan metinleri etiketlemekle meşgulüm. --Suelnurileti 16:43, 5 Nisan 2008 (UTC)

Şiir adları[değiştir]

Merhaba, şiir isimlerinin bazılarının her kelimesi büyük harfle başlamış bazıları ise küçük harfle. Bunların nasıl olması gerekiyor. Yani şiir adları büyük mü yazılmalı yoksa küçük mü?Srhat 19:11, 5 Nisan 2008 (UTC)

Kusura bakma vikikitapta çiziktirdiğim birkaç satır için araştırma yapmakla meşguldum, cevap gecikti. Genel olarak en.kaynakta rastgele sayfadan gezindiğimde eser adlarında her kelimenin büyük harfle başladığını görüyorum, ayrıca yine en.kaynakta şiirler kategorisine, bakarsan çoğunlukla her kelime büyük harfle başlamış. İlaveten TDK'nın yazım kılavuzundaki madde 14 ve en alttaki F başlığınında aynı şeyi işaret ettiğini düşünüyorum. Oluşturulmuş resmi bir biçem kılavuzumuz olmadığı için net bir kuralımız yok ancak yukarıda yazdıklarımın ışığında ben büyük olmasından yanayım. Gecikme için tekrar özür dilerim --Suelnurileti 20:14, 5 Nisan 2008 (UTC)

Merhaba[değiştir]

Selam, Serhat görüşmeyeli iyisin umarım. Son derece de hızlısın:) bana yapacak isim değişikliği kalmamış, yine de kontrol edeyim belki gözden kaçmış vardır:P geleyim sayfanı sebebi ziyaretime: İki maruzatım var, birincisi şablon:eser1 ile ilgili, şablon bu haliyle Ömer Seyfettin'den Kişi:Ömer Seyfettin'e yönlendirme olduğu için çalışıyor. Ama bundan sonra doğrudan Kişi:Filanca diye sayfa açacağımız için çalışmayacak diye düşünmüştüm (bilmiyorum yanıldım mı?) Neyse, her seferinde şablonu doldururken kişi yazılmasın diye onu kodun içine şablon çalışırken görünmeyecek şekilde yerleştireyim dedim ama beceremedim:( bir bakabilir misin acaba? İkincisi de daha kişisel bir rica, ben {{subst:hoşgeldin}} şablonunu çok kullanıyorum malum, her seferinde ya bir yerden kopyalamam ya da elden yazmam gerekiyor ki yazım hatası yaptığım oluyor. Acaba diyorum bana bir monobook yazıp bunu bir sekme haline getirmen mümkün müdür? Tabi zahmet olmazsa. --Suelnurileti 22:24, 19 Nisan 2008 (UTC)

Estağfurullah, beğenmemek ne demek. Sekme veya değil, benim işimi görsün yeter. Ellerine sağlık:) Suelnurileti 17:57, 20 Nisan 2008 (UTC)
Önemli değilSrhat mesajFace-wink.svg 19:18, 20 Nisan 2008 (UTC)

Şablon:eser1[değiştir]

Allah'tan son değişikliklerimiz çok yoğun değil de kendi sayfana mesaj bıraktığını takip edebiliyorum:)) Serhat şablon:eser1 de yaptığımız değişiklik neticesinde şurada olduğu gibi bir sorun ortaya çıkmış. Şablonun eski halinde yazar parametresini doldururken iç bağlantıyı kendimiz vermemiz gerekiyordu, şimdiki halinde otomatik verilince "[[" bunlar fazlalık yapmış. en:Template:Header2de de yazar kısmı şu an bizde olduğu gibi çalışıyor. Yalnız onlar iç bağlantı gerektirmeyen yazar parametresi için ayrı bir fonk. yapmışlar override diye bir ek kullanıyorlar. Velhasıl kelam şablon bu şekilde çalışmalı, sağlıklı olanı bu, ortaya çıkan sorunu da maddelerde gezip parantezleri tek tek silerek gidermeliyiz desem, yanlış mı olur?--Suelnurileti 19:28, 20 Nisan 2008 (UTC)

Yine ben, aktif kullanıcı sayısı az olunca, bu seferde gideyim falancayla fikir teatisinde bulunayım diyemiyorum tabi. Yukarıdaki notu revize ettim, ayrıca düşününce yeni şeyler aklıma geldi. Alan adını kişi olarak aldık ancak en temel şablonumuzda halen yazar ifadesini kullanıyoruz. Bu ikiliği ortadan kaldırıp parametreyi kişi olarak düzenlemeliyiz diye düşünüyorum. Tabi bu şablonun kullanıldığı bütün sayfaları elden geçirmeyi gerektirecek. Sence fazla mı radikal bir karar, hiç bulaşmamak mı lazım? Gerçi buradan bakınca yaklaşık 700 sayfada kullanılıyor, altından kalkılmayacak bir şey değil ama emin değilim.--Suelnurileti 23:37, 21 Nisan 2008 (UTC)
Tamam o zaman, aslında ben ilk başta eser sahibi uzun bir ifade kısaca kişi olsun diye düşünmüştüm ama şablonu dolduran herhangi birinin gözünden bakınca da kim kastediliyor bu kişiden? gibi bir muğlak durum ortaya çıkabilir mi acaba? Yani eser sahibi ifadesiyle ne kastedildiği gayet açık olur. Öncelikle ilgi alanımdaki maddelerden başlayarak fazla parantezleri silecektim ama şablondaki değişiklik işini bekleyeyim de sayfaya bir igirşte iki işi birden halledeyim.--Suelnurileti 18:41, 22 Nisan 2008 (UTC)
Param. ile ilgili karışıklık olabileceği benim de aklıma gelmişti. Değişikliklere başlamadan önce şablon:eser1'e bağlantısı olan sayfaları şuraya kopyalayarak kendimce bir çözüm bulmuştum. Listedekilerin hepsinde yazar param. kullanılıyor, değişiklik yaptıkça oradan siliyorum. Kafi gelmeyeceğini düşünüyorsan senin söylediğin gibi de yapabiliriz--Suelnurileti 18:08, 27 Nisan 2008 (UTC)
Dediğin doğru, sırf kendimi düşünmüşüm:P Ancak ben herhangi bir şablon için kullanıldığı maddeleri bir kategoriye dahil etmeyi bilmekle birlikte, özel bir parametrenin kullanım durumuna göre bunun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yani sen halledersen ben de öğrenirim:P--Suelnurileti 21:39, 29 Nisan 2008 (UTC)

Yazar alanadı[değiştir]

İstediğiniz değişiklikleri yaptım bilginize.( iki günlük bir İstanbul seyahatim var burada olmayacağım) --Nosferatu 08:13, 20 Nisan 2008 (UTC)

kediyi merak öldürürmüş:)[değiştir]

Gece gece işi gücü bıraktım nelerle uğraşıyorum, tabi yine yolun sonu sana çıktı. Şimdi efendim gezinirken şurada bir şeye rastladım. Gittim menşeini inceledim. Kullanışlı bir şeye benziyor ben de kendime uydurayım (hatta iş becerirsem Serhat'a övüneyim diyordum) dedim ama sükut-u hayale uğradım. Bakıyorum bakıyorum nerede hata yaptım göremiyorum. Bir rahat zamanında -hiçbir aciliyeti olmadığını belirteyim- göz atabilirsen müteşekkir kalırım.--Suelnurileti 23:25, 3 Mayıs 2008 (UTC)

Enteresan, halbuki sağlam olsun diye ana kaynaktan kopyalamıştım. Teşekkür ederim, bu arada uyarlamamda ufak bir düzelti yaptım artık tıkladığımda şablon:eser1'deki = işaretleri aynı hizada çıkıyor.(ne büyük gelişme:P)--Suelnurileti 18:21, 6 Mayıs 2008 (UTC)

MedyaViki:Monobook.js hakkında[değiştir]

Merhabalar Serhat bir haftadır yoktum kısa bir tatil yaptım bu süre içinde hiç bilgisayara yanaşmadım ama bol bol fotoğraf çektim (commonsa yakında yükleyeceğim) Bu arada Kullanıcı:Srhat/monobook.js sayfasını MedyaViki:Monobook.js sayfasına yüklemem için hazırlamışsın da ben nasıl ekleyeceğimi çözemedim acaba kendi sayfanda her iki monobook sayfasını birleştirebilirmisin sadece kopyala yapıştır yapıyım--Nosferatu 18:10, 29 Haziran 2008 (UTC)

Selam[değiştir]

Merhaba Serhat, valla haklısın, güya bir haftadan döneceğim diye sarı kurdele takmıştım sayfama:P birkaç mevzu üst üste gelince uzattık arayı:) Oldukça yüklü bir gündemle dönüş yaptım, buralarda işler hiç bitmiyor, görüşürüz:)--Suelnurileti 17:23, 2 Temmuz 2008 (UTC)

Cvp:Metin kalitesi[değiştir]

Serhat istediğin değişikliği yaptım. Bu arada ilgili sayfadaki prova tahsisinden kastın proofreading yani prova tashihi olsa gerek. Ancak ben bunun fazla kullanışlı bir ifade olduğunu düşünmüyorum. Zira yayıncılık camiası dışındakilere yabancı gelebilir. Onun yerine düzelti okuması gibi bir ifadenin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Yapılacaklar listene göz ucuyla baktım da: Page alanadını kullanabilmemiz için elimizde ocr hatta iyisimi djvu formatında kaynaklar olması gerekiyor. En.WS de sayfanda linki olan e-kitap arşivlerinden ya da bireysel olarak üniversite kütüphanelerinden vs.. bunları çok rahat temin edebiliyorlar. Oysa biz de bırak djvuyu falan, Türkçe e-kitapların (tabi buraya eklenebilecek olan klasik eserlerin) sayısı bile son derece sınırlı. Araştırmanın neticesinden beni de haberdar et:)--Suelnurileti 19:56, 6 Temmuz 2008 (UTC

Ohoo Serhat bey ne bu dalgınlık:P Gerekli düzeltme derhal yapılıyor efendim:) --Suelnurileti 19:58, 9 Temmuz 2008 (UTC)

Şablon:Kişi[değiştir]

  • Merhabalar Srhat. Kişi şablonuna bir bakabilir misiniz? Şuradan görebileceğiniz üzere sorun var. Ya da bana öyle geldi. :) İyi çalışmalar.  Burak ileti 14:21, 10 Temmuz 2008 (UTC)
  • Merhaba, düzeltmeyi yaptım artık sorun yok. İyi çalışmalar --Srhat mesajFace-wink.svg 13:05, 11 Temmuz 2008 (UTC)
  • Çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık. İyi çalışmalar.  Burak ileti 21:42, 11 Temmuz 2008 (UTC)

Teknik işler[değiştir]

Serhat, vaktin olduğu bir ara teknik işler uzmanlığına ihitiyacım var:)

Birinci konu monobook.js sayfamla ilgili: şu yan panoma eklemlediğim şablonlar, sayfaya yerleştirmek için tıkladığımda hep sayfanın altında beliriyorlar. Sayfa boşsa sorun olmuyor ama doluysa tekrar kes yapıştırla yukarı taşımak zorunda kalıyorum. Acaba benden kaynaklı bir durum mu yoksa scriptin özelliği mi? Ve her iki durumda da müdahale edilebilir mi?

İkincisi de, eser1 şablonumuzla alakalı: en.ws da aynı şablonu burada ve şurada görebileceğin gibi farklı şekilde kullanabiliyorlar. Farklılıktan kastım author parametresinin kullanımında, çoğunlukla ikinci şekilde kullanılıyor ancak kişi adının yanına not düşmek icab ettiğinde ilkini kullanabiliyorlar. Ben de benzer şekilde kullanmak istedim ama beceremedim. --Suelnurileti 16:18, 12 Temmuz 2008 (UTC)

Eline sağlık. Pathos yerine sana bağlantı verince istediğim gibi çalışır oldu:) Gerçi o da Pathos kaynaklıymış ama olsun:P--Suelnurileti 21:11, 16 Temmuz 2008 (UTC)