Kullanıcı mesaj:Nosferatü

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Daha eski tartışmaları görmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki arşivlere bakınız.
Arşiv1yazar alan adı[değiştir]

Merhaba Nosferatü uzun süredir uğramıyorum Vikikaynağa daha doğrusu mesajlara pek bakmıyorum. O yüzden meajını daha yeni gördüm kusura bakma. Yazar alanadını ben İngilizce Vikikaynakta gördüm. Kitapların metinlerin yazarları için ayrı bir "Yazar:" anlamında bir alanadı oluşturmuşlar. Yani Nasrettin Hoca yerine metinlerle karışmaması için Yazar:Nasrettin Hoca şeklinde kişileri oluşturmuşlar .Bunun burada da olabileceğini düşündüm. Eğer olursa metinler ve yazarlar birbirine karışmamış ve ayrı bir şekilde sınıflandırılmış olurlar. Bunun için de yine Vikikitap'taki Yemek alanadındaki olduğu gibi Bugzilla'ya bir başvuru ve bir tartışma sayfası oluşturmamız gerekiyor. Bu şekilde yaparsak kısa sürede alanadını oluşturabiliriz. Tabii yazar yerine daha değişik bir alanadı da olabilirir (Kişi v.b.) ancak sözlükte İngilizce Vikikaynak'taki Author alanadı "yazar, yaratıcı" anlamlarına geliyor. Fikirlerini yazarsan çok sevinirim. Bu arada bir de MediaWiki:Nstab-main sayfasındaki yazıyı da köy çeşmesinde belirttiğim gibi değiştirirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. Metinler yukarıdaki sekmede madde şeklinde hoş görünmüyor bence ayrıca ana sayfada da ana sayfa şeklinde görünüyor. Cevabını bekliyorum ve mesajını geç gördüğüm için tekrar özür diliyorum.Srhat 12:51, 23 Şubat 2008 (UTC)

Yorumun için sağol Srhat 08:36, 24 Şubat 2008 (UTC)
Merhaba Nosferatü,kişi alanadı konusunda eğer hemfikirsek, bununla ilgili bir tartışma sayfası oluşturalım. Sonra da bugzillaya başvuruyu yaparız. Cevabını bekliyorum. Aynı mesajı Suelnur'a da yazdım.Srhat 17:18, 26 Şubat 2008 (UTC)
Tamam, sağol.Bir de Suelnur'un yorumuna bakalım. Sonra ben tartışmayı açarım artık. Srhat 20:23, 26 Şubat 2008 (UTC)
Ben tartışmayı köy çeşmesine açtım Sitentoiceye bir duyuru koyalım istersen. Ben hazırladım
Yazar Alanadı Oylamasına Katılın!

Köy çeşmesi sayfasında "kişi" alanadı için bir tartışma yapılmaktadır. Katılıp görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Srhat 18:00, 27 Şubat 2008 (UTC)

Nosferatü, tartışmayı sitenotice'de duyursak daha fazla katılım olur belki. Srhat 17:38, 2 Mart 2008 (UTC)

Biraz şundan biraz bundan:)[değiştir]

Meraba, maçı seyretmek için kalktığım bilgisayarın başına geri döndüğümde karşılaştığım mesajlar beni pek bir şaşırttı:) Aslında ben sana başka şeyler için mesaj bırakacaktım. Önce onları aradan çıkarayım: Diyecektim ki Serhat'ın site duyurusu için önerdiği ilandaki güncel olaylar ifadesini köy çeşmesi olarak değiştirsek, zira VikiKaynak'ta yerleşik olan tabir ikincisi. Diğeri de kullanıcı sayfasında engellenmiş görülen Kullanıcı:Alikıroglu61 nasıl oluyor da değişiklik yapabiliyor, adının şuradaki listede olmaması ile alakası var mı diye soracaktım. Tabi o sıra yoktu listede, şimdi hallolmuş, neyse dediğim gibi maça dalınca kaynadı.

Gelelim öteki mevzuya her ne kadar fazla muhabbetimiz olmasa da senin gibi vikilerdeki geçmişi epey eskiye dayanan bir kullanıcı tarafından VikiKaynak'ın emanet edilebileceği bir kişi olarak görülmek benim için önemlidir, teşekkür ederim. Tabi bu fikrimin nedeni yöneticiliği yukarlarda bir makam gibi görüyor olmam falan değil. Bir yöneticinin bir kullanıcıdan tek farkının engelleyebilme, koruyabilme, silebilme imkanlarına sahip olması olduğunu düşünüyorum. Yani muazzam katkılar yapmak, VikiKaynak'ı çok iyi yerlere getirmek için illa yönetici olmaya gerek yok. Ama yönetici olmak demek kişinin güvenilirliğinin, tarafsızlığının, sağduyulu olmasının vs.. mevcut topluluk tarafından teyit edilmiş olması demektir.

Peki benden yönetici olur mu? Birkaç gün önce buradaki bir senem doldu. Gerçi yazın uzunca bir ayrılık dönemi yaşadım. Son zamanlarda da itiraf etmeliyimki biraz Vikipedi'deki SM leri okuma işine merak sardığımdan burayı ihmal ettim. Yaptığım veya yapmadığım katkılar ortada, gerçi katkı anlamında geldiğim nokta hiç içime sinmiyor, şu bir senede çok daha fazlasını yapmalıydım, yapabilirdim. Öyle ya da böyle bugünlere geldik. O üç özelliğe ille de sahip olmak gibi bir hırsım, bir hedefim yok. Onlarsız da halimden memnun olarak burada devam edebilirim. Ancak açıkçası senden başka bir yöneticinin daha olması gerektiğini de düşünmüyor değilim. Gözlemim diğer yönetici arkadaşların şu bir sene içerisinde buraya fazla uğrayamadıkları yönünde, tabi ileride ne olur bilemem. Velhasıl kelam aday olmamam için bir sebep yok. Bir çekincem var, o da teknik bilgim çok az, kodmuş, viki yazılımıymış pek bilmiyorum. Bir topluluğumuz olmadığından sorup öğrenme, görüp yorumlama fırsatım da olmadı. Diğer vikilerdeki gezintilerim sırasında gözlemlediğim şeyler var o kadar. Yani bu endişemi giderirsen neden olmasın. Gerçi bu mevcutla nasıl oylama yaparız onu da bilmiyorum:) Pek bir uzun oldu, kusura bakma.. --Suelnurileti 22:41, 27 Şubat 2008 (UTC)

Teşekkür ederim Nosferatü, acemilikle abuk sabuk işler yaparsam kızma olur mu:P ayrıca zor görev diye diye gözümü korkuttuğun için elim ayağıma da dolaşabilir:) İnşallah hem kendim hem de VikiKaynak için hayırlı olur..--Suelnurileti 18:30, 6 Mart 2008 (UTC)

yapılanma[değiştir]

SElam Nosferatü, Serhat'la aramızda geçen şuradaki mesajlaşmaya bir göz atar ve fikrini söylersen sevinirim. Aslında orada da dediğim gibi belki köy çeşmesinde bir tartışma açmak lazım ama topluluğumuz olmadığı için ileti atmayı tercih ediyorum. Özellikle kategori mevzusundaki fikrin önemli zira mevcut kate. yapılanmasını oluşturanlardan birisin. Kolaylıklar diliyorum...--Suelnurileti 22:51, 12 Mart 2008 (UTC)

Merhaba Nosferatü, Dizin sayfaları oluşturma hakkında ne düşünüyorsun?Srhat 19:20, 15 Mart 2008 (UTC)

Gazavat-ı Hayrettin Paşa hakkında[değiştir]

Merhabalar Vadonlu sizi Gazavat-ı Hayrettin Paşa sayfalarını düzenlemeye ve oluşturmaya davet ediyorum lütfen katkılarınız olumlu ve iyi niyetli olsun --Nosferatu 18:03, 5 Mart 2008 (UTC)

Düzenleyebilmemiz için Gazavatın kullanıcı sayfalarına iade edilmesi gerekmektedir. Gazavat-ı Hayrettin Paşa Grubunun çalışmaları bildiğiniz gibi sizin kullanıcı sayfalarını silinmeniz sebebeyle silindi. Maalesef çalışamıyoruz. Moral bozukluğu oldu. --Vadonlu 14:32, 14 Mart 2008 (UTC)

Yeni kullanıcılar[değiştir]

Meraba Nosferatü, şuradaki durumu anlamamda yardımcı olabilir misin acaba? Aynı kullanıcı adıyla birkaç kere yeni kullanıcı kaydı düşülmüş sanki tekrar tekrar hesap açılmış gibi. Ayrıca bazılarının yanında yazan filanca yeni hesap yarattı ifadesini de anlayamadım.--Suelnurileti 18:45, 1 Nisan 2008 (UTC)

Teşekürler[değiştir]

Bende yıllarca Vikipedi`ye hizmet vermiş bir kullacıyım.Hoşgeldin mesajı için saol.--Vay 12:48, 5 Nisan 2008 (UTC)

Hamlet[değiştir]

Nosferatü, şuradan görebildiğim kadarıyla üstteki çeviriyi sen eklemişsin, acaba kaynağın belli mi? Telifliyse silelim, yok belli değilse şimdilik çevirmensiz olarak etiketleyelim.--Suelnurileti 19:00, 5 Nisan 2008 (UTC)

Yazar alanadı[değiştir]

Merhaba Nosferatü. MedyaViki:Sidebar bölümüne "Rastgele kişi" maddesini ekleyebilir misin ve de MedyaViki:Nstab-kişi sayfası da eser sahibi şeklinde görünürse daha iyi olur sanki. Şimdiden teşekkürler. Srhat mesaj 08:05, 20 Nisan 2008 (UTC)

Teşekkürler. İyi yolculuklar dilerim.Srhat mesaj 08:14, 20 Nisan 2008 (UTC)

selam[değiştir]

Nosferatü selam, burada pek durmuyorum, mesajını yeni farkettim.. Şiiri kendim çevirip koysam sorun olur mu? Yada illa ki çevirisi Türkçe ve telifsiz olmak zorunda mı ?--Nihan 19:31, 29 Nisan 2008 (UTC)

RE:Çalıkuşu[değiştir]

Merhabalar Runningfridgesrule , eserin üretiliş tarihi değil eser sahibinin ölüm tarihi telif süresi için önemli. Reşat Nuri Güntekin'in eserlerindeki telif 2026 yılında sona eriyor--Nosferatu 06:31, 14 Haziran 2008 (UTC)

Hayır, şuraya bakınız. Bu metine göre, 1 Ocak 1923'ten önce üretildiyse kamu malı olarak sayılmaktadır. Runningfridgesrule 12:19, 14 Haziran 2008 (UTC)

metin kalitesi[değiştir]

Merhaba. kodu buradan kopyalayabilirsin.Srhat mesaj 09:18, 30 Haziran 2008 (UTC)

Kişi alan adı[değiştir]

Meraba Nosferatü, -en son Kenan Evren örneğinde olduğu gibi- birkaç seferdir doğrudan isme açtığın sayfalardan kişi alanadına dahil sayfalara yönlendirme yaptığını gördüm. Böyle yaparsak kişi alan adına geçmemizin bir anlamı kalmayacağı kanaatindeyim. Alan adı kullanmaya geçmemizin nedeni kişilerin ve eserlerin sistemde ayrı ayrı tasnif edilmesini sağlamaktır. Böylece kişi olan Kenan Evren ile eser adı/eser olan Kenan Evren birbirine karışmayacaktır. Bu arada yukarıda bir kullanıcıyla girdiğin telif diyaloğu dikkatimi çekti ve bu vesileyle bir araştırmaya giriştim, sanırım telif hakları politikamızda değişikliğe gitmemiz gerekecek. Durumu kafamda olgunlaştırdığımda tartışmaya açacağım. Bu arada tatilden dönmüşsün, hoş geldin:)--Suelnurileti 20:30, 6 Temmuz 2008 (UTC)

Müzik dosyası??[değiştir]

Müzik dosyasını nereden ekleyeceğim vikicommonstan mı burada dosya yükle benim için çalışmıyor. --Denereri 10:02, 5 Ağustos 2008 (UTC)

Resim:Balerin_ağaç.jpg‎|250 px|thumb|recht|Sayın Nosferatü'ye bayram hediyesi --Hasan Sami 22:24, 25 Eylül 2008 (UTC)]]

Vikisözklük yönetici oylaması[değiştir]

Merhaba, vikisözlükte yeni bir yönetici adayı için oylama yapılmakta. şu ana kadar oy veren sayısı biraz düşük kaldı. Acaba oy vermen mümkün mü?--saltinbas 06:23, 30 Ekim 2008 (UTC)


Büyük harf meselesi[değiştir]

Merhaba Nosferatü,

Bazı türkülerin yazımında satırbaşı, mısra başı haricinde de diğer kelimelerin baş harfleri büyük harf olarak yazılmakta.. Satırbaşları, mısra başları dışındaki harflerin küçük yazılması gerekir diye düşünüyorum. Acaba, asniklopedinin teknik veya bir başka kuralı gereği mi böyle yazılıyor? Küçültmek istiyorum ama, bilmediğim bir şey varsa boşuna emek sarfetmeyeyim. Selamlar.--Hasan Sami 17:29, 14 Kasım 2008 (UTC)


Bayram Tebriği[değiştir]

Merhaba Nosferatü,
 • Ailece Bayramınız mübarek olsun.. Nice mutlu, huzurlu ve güzel yıllara..--Hasan Sami 00:49, 9 Aralık 2008 (UTC)

Kullanıcı adı değiştirme[değiştir]

Merhaba, Kullanıcı adımı Vikipedi'deki ile aynı olması için değiştirmek istiyorum. VikiKaynak'ta kullanıcı adı değiştirmek mümkün mü?--Oğuz256 12:18, 28 Aralık 2008 (UTC)

şiir davası kararı[değiştir]

Neden silindi öğrenebilir miyim?--13:06, 20 Ocak 2009 (UTC)


Ara verme - Vikisözlük[değiştir]

Merhaba,

1-2 ay ara vermem gerekli. Yönetici olarak birisine gereksinimiz var. Yardım eder misin?--saltinbas 06:18, 23 Şubat 2009 (UTC)

Merhaba[değiştir]

Kolay gelsin Nosferatü. Buraya birşeyler yazmıştım. Fikrini belirtirsen sevinirim. İyi çalışmalar. Pinar 03:52, 18 Nisan 2009 (UTC)

 • Sanırım şimdi daha iyi oldu. Vaktin olursa şu sayfaları taşıyabilirsin: 1 (Ana Sayfa), 2, 3, 4, 5 ve 6. Teşekkürler. Pinar 08:10, 18 Nisan 2009 (UTC)


Kategori ve isim değişikliği hk.[değiştir]

Merhaba Nosferatü;

Alparslan Türkeş'in Cemal Gürsel'e mektubu maddesinin:

a) Kategorilenmesini ve

b) Aramalarda kolaylık olması için -uygunsa- madde isminin "Türkeş'in Gürsel'e mektubu" şeklinde değiştirilmesinde yardımcı olursan sevinirim. (Madde ismi aynen kalsın diye düşünüyor olabilirsin, diye işi sana bıraktım.) selamlar.--Hasan Sami 03:35, 2 Mayıs 2009 (UTC)

 • selam, ne yazık ki şu sayfa silinmesi gerekli binlerce maddeyle dolu. :( kolay gelsin. --Kibele 10:14, 26 Mayıs 2009 (UTC)


 • Merhaba Nosferatü,

Birlikte çalışmalarımız oldu. Bunun için sana teşekkür ediyorum. Seni anlıyorum. Kullanıcı adımı da silersen çok memnun olurum. Selam, sevgi ve ömür boyu başarılı olman dileklerimle, hoşça kal.--Hasan Sami 05:34, 2 Haziran 2009 (UTC)

Hasan Sami[değiştir]

Selam Nosferatü. Acaba [bu] sayfalar neden silinmiyor. Sayısızca vandalizm sayfası oluşmuş, ilglenirseniz iyi olur. İyi çalışmalar..--Captain Jones 13:34, 24 Temmuz 2009 (UTC)

koruma isteği[değiştir]

 • nosferatü selam, ergenekon iddianamesi ve özellikle bazı sayfalar sürekli değiştiriliyor. ilgilenip korumaya alabilir misin lütfen. kolay gelsin. --Kibele 11:26, 31 Temmuz 2009 (UTC)

Yeni eklenen metinler[değiştir]

ergenekon durumları[değiştir]

 • selam nosferatü, maddelerdeki vandalizmi geri aldım, ancak şu kaldı, çünkü o kadar büyük bir madde ki kitleniyor benim bilgisayarım. teşekkürler. --Kibele 09:47, 14 Ağustos 2009 (UTC)
Selamlar Nosferatü. Bu madde açma vandalizmden biraz önce haberim oldu bayadır girmemişim demekki Vikikaynak'a :( . Mirc'de stewardlardan birinden geçici sysop yetkisi istemek için girdiğimde bir tanesinin aynı ip tarafından açılan bütün maddeleri silebilmek için bir script yazmış olduğunu öğrendim. Rica ettim sağolsun hepsini temizledi. Bundan sonra aklında bulunsun diye haber vereyim dedim. Kolay gelsin. --Eldarion 11:13, 28 Ağustos 2009 (UTC)

1982 Anayasası[değiştir]

 • Bu sayfanın adı Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasası olarak değişebilir mi?--Reality006 22:05, 28 Ağustos 2009 (UTC)

Merhaba[değiştir]

Her ne kadar Vikikaynak'a pek girmiyorsam da, burada hala eski kullanıcı adımla kaldığımı farkettim. Zamanım olmadığından fazla araştırma da yapamadım, ama VikiKaynak:Sisteme nasıl girilir?de bulamadığım için sormak istiyorum: Kullanıcı adımı vikipediyle aynı olacak şekilde nasıl değiştirebilirim? İyi çalışmalar. Levent Abi 10:00, 11 Aralık 2009 (UTC)

Vikikaynak hakkında[değiştir]

 • Selam Nosferatü. Vikikaynak'ta birkaç sorun gördüm düzeltilmesi gerek birazcık bilgi vereyim dedim ki muhtemelen biliyorsundur bunları. Birincisi tr.wikisource.org yazıp girince siteye önce Ana sayfa'dan Ana Sayfa'ya bir yönlendirme oluyor. Bunun önlenmesi gerek bunun için MedyaViki:Mainpage sayfasını Ana Sayfa olarak kaydetmek gerek. İkincisi diğer Vikiprojelerinde Ana sayfa'da

Ana Sayfa


şeklinde birşey göremezsin. Bunu görünümü güzelleştirmek için kaldırmışlar. Bende Vikihaber'de kaldırdım eğer kaldırmak istersen MedyaViki:Monobook.css sayfasına şuradaki kodu kopyalaman gerekir. Umarım Vikikaynak yakın zamanda daha iyi yerlere gelir. İyi çalışmalar.--Reality006 12:37, 20 Aralık 2009 (UTC)

 • Birde şu sayfadaki Vikihaber linkini Türkçe Vikihaber'e yönlendirebilir misiniz?--Reality006 12:46, 20 Aralık 2009 (UTC)
 • Sanırım Vikikitap, Vikisöz ve burada hizmetlisin. Diğer projelerde de uygulayabilirsin bu kodları istersen.--Reality006 13:03, 20 Aralık 2009 (UTC)
 • Yeni gördüm değişikliği gayet güzel olmuş elinize sağlık. Birde şu sayfaya Ana Sayfa yazarsanız tam olacak.--Reality006 20:00, 29 Aralık 2009 (UTC)

Kullanıcı adı[değiştir]

Sevgili Nosferatu;

Ne yazık ki bu sorunu bi türlü çözemedim. Biliyorum yanıt yazmakta da epey geç kaldım, özür diliyorum. AMa nedense bazı projelerde hala eski isim kaldı. düzeltemiyorum. Burda, vikipedideki gibi kullanıcı adı değişiklik sayfası yok mu? Levent Abi 22:22, 29 Aralık 2009 (UTC)

Yeni Ahit'te çeviri telifi[değiştir]

Merhaba,

Tartışma:Yeni Ahitburada cok ciddi bir acik var :)) sayfalari istedigim gibi siliyo edit yapiyorum |[ho?]] ni!] 22:14, 9 Mart 2010 (UTC)


Silinmeye aday sayfa[değiştir]

Merhaba, acaba görüşünüzü alabilir miyim? [1]--Ogniem 17:02, 24 Temmuz 2010 (UTC)

mecelleyi niye sildin[değiştir]

Mecellenin dosyasını viki kaynaktan niye sildin

Your admin status[değiştir]

Hello. I'm a steward. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc.) was adopted by community consensus recently. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on wikis with no inactivity policy.   You meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for 2 years) on trwikisource, where you are an administrator. Since that wiki does not have its own administrators' rights review process, the global one applies.   If you want to keep your rights, you should inform the community of the wiki about the fact that the stewards have sent you this information about your inactivity. If the community has a discussion about it and then wants you to keep your rights, please contact the stewards at m:Stewards' noticeboard, and link to the discussion of the local community, where they express their wish to continue to maintain the rights, and demonstrate a continued requirement to maintain these rights.   We stewards will evaluate the responses. If there is no response at all after approximately one month, we will proceed to remove your administrative rights. In cases of doubt, we will evaluate the responses and will refer a decision back to the local community for their comment and review. If you have any questions, please contact us on m:Stewards' noticeboard.   Best regards, Rschen7754 04:26, 17 Temmuz 2014 (UTC)

sayfa silme[değiştir]

https://tr.wikisource.org/wiki/G%C3%BCndo%C4%9Fdu_Mar%C5%9F%C4%B1 bir çok düzenleme yapılmış. bilgi kirliliği var. Rica etsem sayfayı sile bilir misiniz? sonra tekrardan açacağım. Qwert7878 (mesaj) 17:20, 31 Mayıs 2017 (UTC)

Hoş geldin Nosferatü!


Merhaba Nosferatü; güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük kütüphaneyi oluşturma amacıyla yola çıkmış Vikikaynak'a hoş geldin!

Vikikaynak, telif hakkı serbest olan eserlerin eklenebildiği özgür bir kütüphanedir. Bu nedenle TELİF HAKKI SAKLI OLAN ESERLERİ BURAYA EKLEMEMEN GEREKİYOR, BUNU SAKIN UNUTMA. Telif hakkı ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu sayfayı ziyaret edebilirsin.

Vikikaynak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsun, şu sayfa senin işini görecektir.

Burada ne mi yapabilirsin? Yapılabilecek pek çok şey var. Dilersen burada bulunmayan bir eseri ekleyebilirsin. Nasıl ekleyeceğinle ilgili bilgileri burada bulabilirsin. Sadece cesur ol ve katkıda bulun!

İlgi alanındaki bir madde burada var ama düzensiz mi görünüyor? Sorun değil, yalnızca sayfanın üstündeki "Değiştir" tuşuna bas, açılan sayfada istediğin gibi değişikliklerini yap ve kaydet. İşte bu kadar basit!

Nasıl düzenleme yapacağınla ilgili detaylı bilgiler için seni şuraya alalım.

Daha fazla detay istiyorsan İçindekiler sayfamıza bir göz atabilirsin. Hadi, kendine güven ve değiştirmeye başla!

Topluluk olarak gerekli duyuruları ve paylaşımları Köy Çeşmesinde bulabilirsin.

Topluluk portalımız da ziyaretine açık. Burada yapılacak işleri bulabilir ve hatta kendi önerilerini paylaşabilirsin.

Bir sorun olursa Vikikaynak kullanıcıları yardıma hazır. Mesaj sayfalarımıza uğraman yeterli.
Mesajını yazdıktan sonra sonuna dört adet tilde (~~~~) koymayı ya da butonuna basmayı unutma, böylece mesajı atanın sen olduğunu anlayalım.

Eğer kullanıyorsan Telegram kanalımıza da katılabilirsin. Buraya tıkla ve aramıza katıl!

Hadi! Vikikaynak seni ve güzel katkılarını bekliyor. İstersen aşağıdaki kutucuktan eklemek istediğin metni yazarak hemencecik eklemeye başlayabilirsin. Şimdiden iyi çalışmalar! --justinianus | mesaj 11.15, 6 Aralık 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]