Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak sitesinden
(Vikikaynak:Güncel olaylar sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
VikiKaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Filing cabinet icon.svg
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.


Wiki Loves Folklore[değiştir]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (mesaj) 06.15, 18 Ocak 2020 (UTC)

Movement Learning and Leadership Development Project[değiştir]

Hello

The Wikimedia Foundation’s Community Development team is seeking to learn more about the way volunteers learn and develop into the many different roles that exist in the movement. Our goal is to build a movement informed framework that provides shared clarity and outlines accessible pathways on how to grow and develop skills within the movement. To this end, we are looking to speak with you, our community to learn about your journey as a Wikimedia volunteer. Whether you joined yesterday or have been here from the very start, we want to hear about the many ways volunteers join and contribute to our movement.

To learn more about the project, please visit the Meta page. If you are interested in participating in the project, please complete this simple Google form. Although we may not be able to speak to everyone who expresses interest, we encourage you to complete this short form if you are interested in participating!

-- LMiranda (WMF) (talk) 19.01, 22 Ocak 2020 (UTC)

Şiir ve İnşa makalesini eklemek.[değiştir]

Sayfayı açamıyorum. Vandalizm gerekçesi ile otomatik olarak reddediyor. ekleyeceğim metin, işlenmiş metin değil, özgün halinin çeviriyazısı. kaynağım da şu: http://katalog.marmara.edu.tr/muyayinevi/YN521.pdf (PDF sayfası 62- 66) Satirdan kahraman (mesaj) 00.16, 23 Ocak 2020 (UTC)

Wikisource Conference in Warsaw[değiştir]

Dear Wikisource Community,

Meeting the Wikisource community expectations, we are working with Wikimedia Polska and Wikimedia Foundation on organiziing the 2nd Wikisource Conference in Warsaw. We already had a survey that showed high interest in the Conference within the community. We also had recently a meeting on the conference organization process and its requirements. However, we are still at a very early stage of the Conference organization process. But we are hoping this event will happen in September this year.

In order to apply for Wikimedia Foundation support, we need some input from the community about the Conference goals and the community expectations. If you are a wikisourcian, you wish to participate the conference or you wish to help the Wikisource community that the conference take place, please fill the short survey linked below before January 29 (due to short deadline for grant applications). Please, also share this request among Your communities. Here is the link to the survey

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf7FnFgMLPHeyWtBqjgXwLDYvh5vxeTnsZ0OIjTdSDrZlX0PA/viewform

Feel free to contact us, if you have any questions, suggestions, proposals, or if you wish to help us in any other way.

On behalf of the Organizing Commitee,

Nicolas Vigneron

Satdeep Gill

Ankry

Askeri Ceza Kanunu'nu Düzenlemek[değiştir]

https://tr.wikisource.org/wiki/Askeri_Ceza_Kanunu bağlantısındaki Kanun'u 1982 Anayasası gibi düzenli bir içeriğe dönüştürelim. Halledeyim dedim ama tablo oluşturma konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Bu imzasız yorum Satirdan kahraman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Additional interface for edit conflicts on talk pages[değiştir]

Sorry, for writing this text in English. If you could help to translate it, it would be appreciated.

You might know the new interface for edit conflicts (currently a beta feature). Now, Wikimedia Germany is designing an additional interface to solve edit conflicts on talk pages. This interface is shown to you when you write on a discussion page and another person writes a discussion post in the same line and saves it before you do. With this additional editing conflict interface you can adjust the order of the comments and edit your comment. We are inviting everyone to have a look at the planned feature. Let us know what you think on our central feedback page! -- For the Technical Wishes Team: Max Klemm (WMDE) 14.15, 26 Şubat 2020 (UTC)

Ana sayfa düzenlemesi hakkında[değiştir]

sevgili gönüllüler, @Iskenderbalas, @Magurale, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Samizambak, @Sabri76, @HakanIST @Kibele @ToprakM, @LuCKY ve @Emineozveri. Aktif sayıldığınızdan özellikle sizlere seslendim. Ana sayfamız, en son 2017 yılında düzenlenmiş ve ufak bakımlar gerekiyor. Bunu yaparken de ilk düşündüğüm şey, yeni bir kullanıcının mevcut metinlere hızlıca erişim sağlayabilmesi ve istediği türe hızlıca ulaşabilmesi. Mevcut ana sayfa bu yönden eksik kalmakta. O yüzden sizin görüşlerinizi bekliyor ve o zamana kadar da sizlere, kendi düşüncelerimi aktarıyorum. (Burada görmek istediğiniz içeriği, Vikikaynak'ın diğer dillerine giderek ana sayfalarından görebilirsiniz.)

  • Başlığın, Vikikaynak'ın dizinie de yer verebilecek şekilde böyle bir başlık ile değiştirilmesi
  • Kardeş projeler kısmının, sayfanın altına, telif çubuğunun üstüne, yerleştirilmesi,
  • Diğer Dillerde Vikikaynak kısmının, kardeş projeler boyutuna küçülterek onun yerine alınması,
  • Diğer Dillerde Vikikaynak'ın boş kalan kısmına Vikikaynak'ı keşfet şablonunun koyulması, (koyulmadan önce şablondaki başlıklar düzenlecektir)
  • Yeni eklenen metinler kısmı da aynı boyda ve aynı yerinde [| İngilizcedeki] "New Texts" şablonunun uyarlaması şu [| şablonla] değiştirilecek. --Satirdan kahraman (mesaj) 16.46, 7 Mart 2020 (UTC)

Romanlar Hususu[değiştir]

Burada sahibi vefat etmiş kişilerin romanlarını ekleyebiliyor muyuz? Ekleyebiliyorsak bu durum yabancı bir yazar için de geçerli olur mu? Dr.Suskun (mesaj) 22.37, 25 Mart 2020 (UTC)

Muhtemelen evet. @Satirdan kahraman'a danışabilirsiniz. - Felecita (mesaj) 05.31, 26 Mart 2020 (UTC)
İlginiz için minnettarız. Burası damla damla katkılarla çok güzel bir yer oluyor. Bunun için de en hassas konumuz telif haklarıdır. Eser sahibinin ölümünün üzerinden yetmiş yıl geçmesiyle eser, telif hakkı koruması altından kalkar ve kamu malı sayılır. Böylece buraya ekleyebiliriz. Telif hakkındaki diğer sorularınız için https://tr.m.wikisource.org/wiki/Yard%C4%B1m:Telif sayfasına bakabilir, sayfama mesaj bırakabilirsiniz, esenlikle. Satirdan kahraman (mesaj) 09.45, 26 Mart 2020 (UTC)

Metin sayısı[değiştir]

Anasayfada görüntülenen metin sayısı halihazırda en az 1 iç bağlantıya sahip maddeleri temel almakta ve bu durum bazı maddelerin toplam sayıya eklenmesine engel olmakta. Hesaplama yöntemini değiştirmek için ise topluluk onayı gerekli. Bilginize. --Superyetkin (mesaj) 17.22, 28 Mart 2020 (UTC)

Destekliyorum. - Felecita (mesaj) 10.35, 30 Mart 2020 (UTC)
Destekliyorum.--Dr.Suskun (mesaj) 16.52, 30 Mart 2020 (UTC)

@Superyetkin çok kalabalık bir topluluğumuz yok, olanı da onayladı, iletebilir miyiz? Satirdan kahraman (mesaj) 19.39, 30 Mart 2020 (UTC)

İletildi. --Superyetkin (mesaj) 20.14, 30 Mart 2020 (UTC)

Hizmetli başvurusu[değiştir]

Daha önceki başvurum sonucu üç aylık bir hizmetli yapılmıştım ve bu süre de 4 Haziran'da bitiyor. Bir kez daha hizmetli olmak için başvurumu yaptım, herkesi olumlu ya da olumsuz oy kullanmaya davet ediyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 19.48, 21 Nisan 2020 (UTC)

Hizmetlilik başvurunuzu destekliyorum.Dr.Suskun (mesaj) 19.18, 26 Nisan 2020 (UTC)

buradan oy kullanıyoruz hocam. Olumlu ya da olumsuz görüşünüze göre ilgili başlığın altına yazıyorsunuz, orada görmek isteriz, var olun :) Satirdan kahraman (mesaj) 19.21, 26 Nisan 2020 (UTC)

Küresel sıralamadaki yerimiz[değiştir]

Metin sayısında temel alınan iç bağlantıya sahip olma şartını oy birliğiyle kaldırma kararı bugün sisteme yansıdı. Böylece Vikikaynak küresel sıralamasındaki 40 küsur olan yerimiz 37'ye yükseldi. Satirdan kahraman (mesaj) 00.14, 30 Nisan 2020 (UTC)

Seçkin metinler[değiştir]

Vikikaynak'ta en:Wikisource:Featured texts oluşumuna denk düşen seçkin metin olayını burada başlatalım mı? Topluluk itirazı olmazsa ben girişimi başlatabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.45, 23 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan, bence uygundur.--Dr.Suskun (mesaj) 10.41, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Güzel bir çalışma olabilir. Önce politikalarını buraya aktarıp Türkçeleştirmek gerek. Proje başlamadan önce Şablon:Index_transcluded muhakkak Türkçeleştirilmeli ve kullanım kılavuzu hazırlanmalı. Aklımda olan bir tasarı ve şu maddeler halledilirse çok güzel olacaktır diyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 13.08, 23 Mayıs 2020 (UTC)

  • Vikikaynak:Seçkin metinler sayfasını oluşturdum. Diğer sürümlerde tüm adaylar arasından ayda bir kere seçilir olgusu var, bunu Türkçe Vikipedi'deki seçkin içerik kriterlerini öne çıkararak değiştirdim. Eğer itiraz gelmezse ana maddede yer alan alt sayfaları da oluşturmaya başlayacağım. Bahsi geçen ilgili maddeleri de diğer arkadaşlar açabilirse güzel bir projeye imza atmış oluruz. Seçkin içerik çalışmayı seviyorum, Vikikaynak'ta da olması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.11, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Elinize sağlık. Şu sıralar birazcık yoğunluğum var hallettiğimde yardım edebilirim. Yİne de hhemencecik belirteyim ki Seçkin Madde için Şablon:Index_transcluded kullanımı zorunlu olmalı. Satirdan kahraman (mesaj) 13.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
O halde ben alt maddeleri hazırlamaya başlayayım. Siz de o şablonu ve diğer başka varsa ilgili kısımları hallederseniz (o şablonu türkçeleştirme, seçkin metin sayfasında bilgi verme vb.) iyi bir iş çıkarmış oluruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.30, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Güzel fikir. Ben de naçizane elimden gelen yardımı gösterebilirim. Justinianus (mesaj) 14.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
@Justinianus, şuradaki seçkin metin şablonlarını oluşturmaya katkı sunabilirsin. Ayrıca Yardım:Tashih sayfasının tercümesi de gerekli. Ben diğer alt sayfaları ve ilgili yönergelerin oluşturuyorum, o yüzden o konularda işbirliği yapabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.50, 24 Mayıs 2020 (UTC)
  • Tamamdır, şablonu halledeyim. Şablon önemli çünkü VK'nin en seçkin özelliği o. :) Satirdan kahraman (mesaj) 20.42, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Genel Kullanıcı İsmi Oylaması[değiştir]

Genel kullanıcı ismi hususunda herhangi bir görüş bildirmek isterseniz, buradan bir görüş belirtebilirsiniz.--Dr.Suskun (mesaj) 17.06, 23 Mayıs 2020 (UTC)

İnterwiki sekmesinin eklenmesi[değiştir]

Sayfalara girdiğimiz zaman sol sekmede diğer dil sürümlerine bağlamak için interwiki kısmı bulunmuyor. Dolayısıyla Diğer dillere girip oradan trwiki'ye bağlamamız gerekiyor. O modülü ekleyebilir miyiz. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.24, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Fermanlar, şiirler ve sınıflandırmalar olsun o kadar kaybolmuşum arasında, bu eksikliği biraz da işim düşmediğinden görmemişim bile. Uyarınız için teşekkürler, @Superyetkin'i tekrar rahatsız etmek durumunda kalıyoruz. O da mazur görecektir bizi umarım. İlgili eklenti şu imiş:https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Interwiki Satirdan kahraman (mesaj) 16.33, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Bu özellik nerede çalışmıyor? Nutuk sayfasında sorun yok. --Superyetkin (mesaj) 17.37, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Sol kısımdaki "Araçlar" sekmesinin altında bağlantı kısmı olması olması lazımdı, orada yok. Ana sayfada var ama mesela Nutuk'ta veya diğer maddelerde yok. @Superyetkin --Ahmet Turhan (mesaj) 17.49, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Superyetkin https://tr.wikisource.org/wiki/P%C4%B1nar_ba%C5%9F%C4%B1ndan_bulan%C4%B1r_(Bornova) Örneğin bu sayfayı Yunanca karşılığı var diyerek bağlamak istesek https://imgur.com/kYSW8I2 ekleme seçeneği yok. Satirdan kahraman (mesaj) 18.30, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Sorun vector örgesinde sanırım. Şu sayfanın içeriğini buraya taşıyabilir misinz? --Superyetkin (mesaj) 20.26, 24 Mayıs 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, var olun. istekte bulundumSatirdan kahraman (mesaj) 20.53, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Değişiklik sayılarına göre kullanıcılar listesi[değiştir]

  • Vikikaynak'a yapılan katkıların gösterilmesi adına bu veya bu gibi "Değişiklik sayılarına göre kullanıcılar listesi" listesini bot yardımıyla oluşturalım derim. Bu konuda @Superyetkin'in botu devreye giriyor sanıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.33, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Politika teklifi: Koruma politikası[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Koruma politikası

Vikikaynak:Koruma politikası sayfasını en:Wikisource:Protection policy sayfasından çevirdim. İngilizce sürümde olduğu gibi Türkçe Vikikaynak'ta da resmî politika olarak yürürlüğe girmesini topluluğun onayına sunuyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.00, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Sayın @Ahmet Turhan doğru söylüyorsunuz Türkçe Vikikaynak açılalı 14 sene oldu fakat doğru düzgün bir politikamız yok. Bunun için sizi destekliyorum ve Koruma politikasının yürürlüğe girmesini talep ediyorum.Dr.Suskun (mesaj) 09.48, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Yönerge teklifi: Kırmızı bağlantılar[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Kırmızı bağlantılar

Vikikaynak:Kırmızı bağlantılar sayfasını İngilizce sürümde yönerge statüsünde olan en:Wikisource:Red link guidelines sayfasından çevirdim. Pek bir standardımız olmadığı malum, Türkçe Vikikaynak'ı standartlaştırmak adına uygun bir yönerge olduğunu düşünüyorum, topluluğun önerisine sunarım. Bununla birlikte metin içinde geçen Özel:Sayfa istekleri sayfasının da oluşturulmasını bir zorunluluk görüyorum. (en:Special:WantedPages) @Satirdan kahraman. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.21, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Doğru hatırlıyormuşum, böyle bir sayfamız var hocam: https://tr.wikisource.org/wiki/%C3%96zel:%C4%B0stenenSayfalar. Satirdan kahraman (mesaj) 23.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)
Ah süper, hemen bağlantı veriyorum yönerge sayfasında. Teşekkür ettim. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.37, 25 Mayıs 2020 (UTC)