Kullanıcı mesaj:Nosferatü/Arşiv1

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Nosferatü/Arşiv1!


Merhaba Nosferatü/Arşiv1; güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük kütüphaneyi oluşturma amacıyla yola çıkmış Vikikaynak'a hoş geldin!

Vikikaynak, telif hakkı serbest olan eserlerin eklenebildiği özgür bir kütüphanedir. Bu nedenle TELİF HAKKI SAKLI OLAN ESERLERİ BURAYA EKLEMEMEN GEREKİYOR, BUNU SAKIN UNUTMA. Telif hakkı ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu sayfayı ziyaret edebilirsin.

Vikikaynak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsun, şu sayfa senin işini görecektir.

Burada ne mi yapabilirsin? Yapılabilecek pek çok şey var. Dilersen burada bulunmayan bir eseri ekleyebilirsin. Nasıl ekleyeceğinle ilgili bilgileri burada bulabilirsin. Sadece cesur ol ve katkıda bulun!

İlgi alanındaki bir madde burada var ama düzensiz mi görünüyor? Sorun değil, yalnızca sayfanın üstündeki "Değiştir" tuşuna bas, açılan sayfada istediğin gibi değişikliklerini yap ve kaydet. İşte bu kadar basit!

Nasıl düzenleme yapacağınla ilgili detaylı bilgiler için seni şuraya alalım.

Daha fazla detay istiyorsan İçindekiler sayfamıza bir göz atabilirsin. Hadi, kendine güven ve değiştirmeye başla!

Topluluk olarak gerekli duyuruları ve paylaşımları Köy Çeşmesinde bulabilirsin.

Topluluk portalımız da ziyaretine açık. Burada yapılacak işleri bulabilir ve hatta kendi önerilerini paylaşabilirsin.

Bir sorun olursa Vikikaynak kullanıcıları yardıma hazır. Mesaj sayfalarımıza uğraman yeterli.
Mesajını yazdıktan sonra sonuna dört adet tilde (~~~~) koymayı ya da butonuna basmayı unutma, böylece mesajı atanın sen olduğunu anlayalım.

Eğer kullanıyorsan Telegram kanalımıza da katılabilirsin. Buraya tıkla ve aramıza katıl!

Hadi! Vikikaynak seni ve güzel katkılarını bekliyor. İstersen aşağıdaki kutucuktan eklemek istediğin metni yazarak hemencecik eklemeye başlayabilirsin. Şimdiden iyi çalışmalar! ~~~~


Herkese göderiğimden dolayı sizede göderdim.--AbSar 14:15, 17 Mayıs 2006 (UTC)

Elinize sağlık bayağı uğraşıyorsunuz. Vikikaynak çok zayıf durumda. Hep birlikte geliştireceğiz.İyi çalışmalar.--AbSar 14:04, 3 Mayıs 2006 (UTC)

Bencede öncelikle Vikipedi de iyi bir tanıtım yapmamaız gerekli.Buda:
 • Maddelere eklenecek Şablon:Vikikaynak şablonu ile olabilir. Çünkü çoğu kimse Vikikaynağın ne olduğundan dahi habersiz.
 • Köy çeşmesi gibi mekânlarda yapılabilir. (Genel tanıtım)
 • Kullanıcılarla görüşülebilir.

Bunları yapmağa çalışacağım.İyi çalışmalar.--AbSar 17:50, 5 Mayıs 2006 (UTC)

Kolay gelsin[değiştir]

öncelikle başınız sağolsun. Şablon için elinize sağlık. Bende Topluluk portalı, Köy çeşmesi gibi yerleri düzenledim. Ana Sayfade şekillenmeğe başladı. Çoğu şeyi Vikipediden kopyalayıp düzenliyorum belki ileride tekrar düzenlenebilir. Birde birşey sormak istiyorum vikipedide Vikipedist ismi kullanılıyor bende bazı yerlerde VikKaynakist dedim ama biraz saçma gibi oldu sizce ne olmalı.--AbSar 14:10, 11 Mayıs 2006 (UTC)

Şablon güzel olmuş. Vikipedide ki Kullanıcı sayfama kopyaladım. İyi çalışmalar.--AbSar 14:31, 11 Mayıs 2006 (UTC)
Benim aklıma birşey geldi. Türküleri illere göre kategorilesek ve Vikipedide Şablon:'''VikiKaynak''' şablonu ile her ilin maddesine yerleştirsek nasıl olur.--AbSar 14:34, 11 Mayıs 2006 (UTC)

Başınız sağolsun,[değiştir]

"...çoğu kimse Vikikaynağın ne olduğundan dahi habersiz." cümlesine ben de dahilim. Önce başınız sağolsun.. Buraya komşu Vikipedi'den ancak dört ayda gelebilmişim demek. Bürokrat ve yönetici oylamasına katılayım dedim, acemilikte olsa gerek imzamla oynarken rengini kaybettim.. Mavi iken güzeldi. Şu imzayı boyamama (mavileştirmeye) yardımcı olursanız sevinirim. Bakarsınız ileri günlerde birlikte kahve içecek kadar dost olmuşuz. Hoşbulduk ve şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.--Hasan Sami 06:36, 10 Mayıs 2006 (UTC)

 • Yahu kardeşim öyle bir zamanda mesajını okudum ki, şu koca yaşımda bu satırları yazmak için gözlüğümdeki yaşı silmek zorunda kaldım. Allah ikisine de rahmet eylesin, sana ve yakınlarına da sağlıklı, mutlu ömürler versin. Her fani ölümü tadacak da, özellikle vakitsiz gitmek, beklenmedik zamanda yolculuğa çıkmak insanı üzüyor. Yahya Kemal Beyatlı 1958 yılında vefat ettiğnde ben 16 yaşında idim ve uzun dalga (1648 m) Ankara radyosundan onun vefat haberi verilirken spikerin okuduğu son yazdığı beyit kulaklarımda ve bu beyiti de Vikipedi'nin Berceste maddesine kayıt ettim:

Ölmek kaderde var; yaşayıp köhnemek hazin..

Buna bir çare yok mu, ya Rabbilalemin.

İmza konusundaki yardımına teşekkür ederim, canım kardeşim.Bu mesajdan sonra bir ara o konuyu hallederim. --Hasan Sami 10:29, 10 Mayıs 2006 (UTC)


Burada[değiştir]

Kategori:VikiKaynak:Silinecek sayfalar burada.--AbSar 07:40, 12 Mayıs 2006 (UTC)

İsim - Slogan - Genel kullanıcı ismi[değiştir]

Köy çeşmesinde İsim - Slogan - Genel kullanıcı ismi hakkında bir oylama başlatalım derim. Yani İsim için VikiKaynak uygun mu yada özgür Kütüphane ve daha öncedende konuştuğumuz Vikipedist isimlerinin kullanımı ile ilgili. Sizce nasıl olur. --AbSar 06:53, 12 Mayıs 2006 (UTC)

Kategori[değiştir]

Kategori işi bitti sanırım. Artık yeni çalışmalara başlamalıyız. Yapılacak çok iş var.--AbSar 20:29, 13 Mayıs 2006 (UTC)

Şablonlar[değiştir]

Öncelikle bu şablonların ve maddelerin burada mı yoksa Vikipedi di mi olması gerektiğini tartışmalıyız. Gerçekten güzel olmuş ama Viki de olsa daha güzel olabilir.--AbSar 12:21, 15 Mayıs 2006 (UTC)

Tamam o zaman geliştirilerek daha güzel hale getirilebilir. Bu arada 2000. maddeye ulaştık.--AbSar 10:54, 17 Mayıs 2006 (UTC)

Yazarlar Dizini[değiştir]

Elinize sağlık. Atıl durunda olan çok önemli bir projeyi çalışır hale getirmişdiniz. Bu arada Ana Sayfada Yazarlar Dizininin yanına takvim ekledim ama Yazarlar Dizini yazısının üstünde durmasını istiyorum öyle daha hoş olabilir. Bir el atarmısınız.--AbSar 15:13, 19 Mayıs 2006 (UTC)

Takivimide ortalarsanız daha güzel olur.--AbSar 15:26, 19 Mayıs 2006 (UTC)
Takvim güzel olmuş elinize sağlık. --AbSar 10:10, 20 Mayıs 2006 (UTC)

kategoriler hakkında[değiştir]

İhtiyaca göre kategori yapılarının değiştirilmesi doğaldır. Fazla vaktim olmadığı için sürekli takip edemiyorum. VikiKaynak ile ilgilenmen beni sevindirdi. Kolay gelsin. --Egemensen 08:37, 20 Mayıs 2006 (UTC)

Surelerle ilgili[değiştir]

Sevgili Absar Sureleri bir standarta bağlasak hepsini Fatiha Suresi'ndeki gibi yapsak nasıl olur. Birde şablon yapar bütün sureler sayfasına yerleştiririz ulaşımı kolay olur--Nosferatü 18:06, 19 Mayıs 2006 (UTC)

Gerçekten güzel olur ama Arapçalarını bulmak sorun oluyor. Türkçe meali çoğu yerde var. Ama bulabilirsek hepsini aynı formatta hazırlayabiliriz. Şablon kesinlikle gerekli. Ben şimdilik Türkçelerinin eklemeye devam edeceğim. Zamanla şekillendiririz. İyi çalişmalar.--AbSar 09:56, 20 Mayıs 2006 (UTC)

Ellerine sağlık sureler kısmıyla ilgileniyorsun. Gerçi benim minik çekincelerim var, onları paylaşmak istedim:

 • Keşke eklenen ve mevcut olan surelerde mealin kime ait olduğunu belirtebilsek. Henüz katkı yapmadığım bir başlık ama zaman zaman yaptığım göz gezdirmelerde bazı surelerin Diyanet meali olduğunu, bazılarının ise olmadığını gözlemliyorum. Tabi ki illa Diyanet meali olacak diye bir şey yok.İmkan olsa da birçok farklı meali vikikaynak bünyesinde bulundurabilsek. İnternetteki Elmalılı Hamdi Yazır meallerini elimdeki matbuu mealiyle karşılaştırmak suretiyle vikikaynak bünyesine kazandırmak gibi uçuk bir hayalim var. Ancak epey zahmetli ve zaman gerektiren bir iş olacağı için şimdilik hayal rafında duruyor. Neyse konuya geri dönecek olursam, benim demek istediğim okuyucu kimin mealini okuduğunu bilmek ister diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanılıyor muyum?
 • İkinci olarak, Tebbet Suresi Mesed Suresi olarak da biliyor. Ancak, Diyanet ve Elmalılı Hamdi Yazır mealleri de dahil olmak üzere pek çok namaz suresi kitapçığında (malum Tebbet Suresi namaz suresidir) surenin adı Tebbet olarak geçer. Zira vikipediye de o şekilde girilmiş.
 • Son olarak sureler kategorisinde senin açtığın Mesed Suresi sayfasından hariç ikinci bir Tebbet Suresi maddesi olduğunu keşfettim. Ne yapılması gerek bilemediğim için sana havale ediyorum.

Ve kafama takılanları belirttiğim için içim rahat olarak ``hikayelerime´´ dönüyorum. Aslında elle girmek zorunda olmasam işim daha kolay olacaktı ama aradım taradım internette e-kitap tarzı bir şeye rastlayamadım. Başladık artık bir işe sonunu da getireceğiz tabiki :))--Suelnurmesaj 20:05, 21 Nisan 2007 (UTC)

Sen Diyanet mealini giriyor olabilirsin (ki bence de diğer yan meallerden önce bulunması gereken ana kaynak o olmalıdır) ama örneğin Tur Suresi ya da Muhammed Suresi Diyanet kaynaklı değil (katkıyı yapan kullanıcılar anonim olduğu için kaynaklarını sormak da mümkün değil) . Hal böyle olunca farklı kaynaklardan toparlanmış devşirme bir Kur'an meali ortaya çıkıyor. Acaba diyorum Diyanet'in online meali ile biz de mevcut olanlar karşılaştırılsa ve meal kaynağı farklı olan sureler Diyanet mealiyle değiştirilse o kullanıcıların katkılarına saygısızlık mı edilmiş olur? Öneriyi getiren kişi olarak bu işe gönüllü olduğumu belirtmeme gerek yok sanırım. Eğer bu önerimin uyglanabilme ihtimali yoksa en azından ayırt edici olması açısından eser şablonunun içerisinde Kuran-ı Kerim yazan satırın yanına parantez içinde Diyanet Meali diye bir ekleme yapsak, tabi bu vasfı taşıyanlara. Düşündükçe insanın aklına neler geliyor. Bir de şunu belirteyim, Fatiha Suresi gibi biçimlendirdiğin sayfalarda tablo başına Arapçası, Arapça okunuşu(bu ifadeden emin değilim), ve Türkçe meali gibi bi üst sıra eklesek nasıl olur? Ulusal marşlar sayfalarında yaptığına benzer bişey mesela. İş buyuruyorum gibi algılanmasın, bir örnek yapalırsa diğerlerine uygulayabilirim. :)) --Suelnurmesaj 22:59, 24 Nisan 2007 (UTC)

Yöneticilik[değiştir]

Yöneticiliği buradada çok iyi yapacağınıza eminim hayırlı olsun--Nosferatü 13:30, 22 Mayıs 2006 (UTC)

Nosferatü, amaç hizmet:) teşekkür ederim, istendiği anda görevden çekilmeye hazırım. Vikide son günlerdeki saçma tartışmaları ve yakıştırmalara sende tanık oluyorsun. Ciddi anlamda bir çok kullanıcının olumlu katkılarını bile zorlamaya başladılar. Şu anda buradaki maddelerdeki sorunumuz vikileştirilmemiş olma sorunları ve güzel kaynaklar sanırım. Ağırlıkta vikiden besleneceğimizi düşünüyorum, zaten bildiğin gibi asıl amacı vikiye destek olmak. Kolay gelsin --Ugur Basak 13:34, 22 Mayıs 2006 (UTC)
 • Teşekkür ederim Nosferatü, oylamada görebileceğin gibi kimliği belirsiz kişiler de oy kullanmış. Aceleye getirilmemesinden yanayım, ilk once kriterler oluşturulabilir, Vikipedi`den aynen alınabilir elbette, belki de biraz daha düşürülerek/indirilerek çünkü henüz bir tam bir grup oluşmamış durumda ve o kriterleri sağlayabilecek çok az insan var.


Benim imzamı boyayın lütfen[değiştir]

Sayın AbSar, sizlerin imzası gibi benimkini de boyayın lütfen. Tarifinize rağmen bir türlü beceremedim. Boyamazsanız öbür tarafa kaçarım, haberiniz olsun. --Hasan Sami 03:14, 28 Mayıs 2006 (UTC)

 • Sayın Nosferatü, Yahya Kemal Beyatlı'nın telif hakkı olmayan Endülüste raks isimli şiirini ekledim.. Sizin, bir hayli türküler eklemenizi örnek alarak, böyle kamuya mal olmuş birçok şiiri eklesem Vikikaynak prensiplerine uygun hareket etmiş olur muyum? Madde sayısını artırmamız lazım diye düşünüyorum da.. Selamlar.--Hasan Sami 18:50, 20 Haziran 2006 (UTC)

Merhaba[değiştir]

Uzun bir arada sonra Merhaba. Kategorileme bittikten sonra siz pek göremedik. Bu arada Mütevelli Heyeti Seçimlerinde Türkçe VikiKaynaktan da oy kullanınız. Zaten oy hakkına sahip olan fazla kimse yok. Sizi burada daha fazla görme temennilerimle. İyi çalışmalar.--Absarileti 11:43, 1 Eylül 2006 (UTC)

Election[değiştir]

Hi, and thanks for your welcome message!

I see that you have voted both from here and from tr.Wikipedia in the current election. Be aware that you may not vote from more than one project, even though you fulfil the voter criteria on several projects. I have therefore struck your vote from trwiki, as you have more edits here. Jon Harald Søby 10:07, 4 Eylül 2006 (UTC)

User:Dbl2010 said he would help us. Dbl2010 will kindly translate this message, if necessary. --Aphaia 11:23, 4 Eylül 2006 (UTC)
 • Merhaba Nosferatü, Hem buradan hem de Vikipedi'den oy kullanmışsın. election sayfasında gözüküyor. bir kişinin toplamda sadece 1 oy kullanması kuralı gereği, senin ekstra oyları sileceklermiş. En çok edit sayısı burada olduğu için, buradaki oyunu sayacaklar ve vikipedi'kini oyunu silecekler. (Yukarıdaki John Harald Søby'nin mesajının çevirisi) babil kulende ingilizce olmadığı için, Anladığına emin olmak için benim çevirmemi istediler. Senin birşey yapmana gerek yok. --Dbl2010 14:38, 4 Eylül 2006 (UTC)
 • merhaba. vikikaynak'ta ilk kez bir katkıda bulundum. giriş metnine eklemeler yaptım. buranın işleyişini tam olarak bilmiyorum, bir problem varsa bilmek isterim. kolay gelsin. --Kibele 15:01, 2 Ekim 2006 (UTC)

hosbulduk[değiştir]

Merhaba hoşbulduk. Vikikaynak'a kuran sureleri gibi dini metinleri girerken kimlerin tefsiri olduğunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum, zira tefsirlerin hepsi farklı birbirinden. Tesekkürler, iyi çalışmalar. --Abuk78 23:49, 15 Aralık 2006 (UTC)

Vikipedi Açık bir kaynaktır[değiştir]

GNU Özgür Belgeleme Lisansı kapsamındadır. Niye siliyorsunuz onca dosyayı ? Biraz elden geçendi VikiKaynak standartlarına getirilirdi. Şimdi anlaşılıyor neden 1 yılda anca 2500 madde yazılabildiği ve kimsenin buraya uğramadığı.

Dostum Merhaba[değiştir]

Düzeltirdik onları beraber, Bir şablon oluşturur aynı şablonu hepsine uygulardık.. Ben katkım olsun istedim. 2 kişi uğraşıyor gördüğüm kadarıyla. Ee zor zenaat tabii. Hem ne güzel kaynak ve telif hakkı sorunu da yoktu Vikipedide :-)

Peki siz bilirsiniz[değiştir]

Bence enerjinizi tek tek hepsini silmek yerine yapıcı yönde kullanabilirdiniz. Hem VikiKaynak gelişirdi. Silin o zaman hepsini. Bana bir faydası yok nasıl olsa..

Yeni şablonlar[değiştir]

Merhabalar Absar İngilizce vikikaynağı örnek alarak hazırladığım yeni şablonları bir kontrol edersen iyi olur. Bunlara göre ana sayfadaki şablonu da değiştirmek gerekiyor veya korumayı sadece kullanıcılar değiştirecek şekilde düzenlersen ben de yapabilirim--Nosferatü 21:18, 30 Aralık 2006 (UTC)

Ben zaten geniş bir Ana Sayfa düzenlemesi düşünüyordum. Korumayı kısa bir süreliğine kaldırırım. Sen işini bitirdikten sonra hallederiz. Şablonlar için eline sağlık. Kolay gelsin. İyi çalışmalar. --Absarileti 14:38, 4 Ocak 2007 (UTC)

Tahribat aciklamasi isteniyor[değiştir]

http://tr.wikisource.org/wiki/Resim:LettertoDefenceMinister.pdf belge sayfasindaki tahribat, silme ve kapatma tehditlerinizin manasini aciklarmisiniz? Tesekkurler.

Yöneticilik[değiştir]

Yöneticilik ataman yapıldı. Kolay gelsin. --Dbl2010 20:37, 18 Ocak 2007 (UTC)


Yöneticiliğin hayırlı olsun. Bu arada, Ahmet Muhip Dıranas'a ait bir şiir yüklemiştim:Serenad. (Sil) şablonu koymuş ama sebebini belirtmemişsin. Açıklama yaparsan, bundan böyle "silinecek" bir madde yazılmamış olur. Teşekkürler, iyi çalışmalar.--Hasan Sami 21:45, 18 Ocak 2007 (UTC)
Not:Konuyu çözdüm.Açıklama yapmana gerek yok. Kategori:(Şair) sayfası açmadan şiir yüklenmiş.Selam.İyi çalışmalar.--Hasan Sami 22:43, 18 Ocak 2007 (UTC)

Yöneticilik[değiştir]

Hayırlı olsun. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.--Absarileti 13:10, 21 Ocak 2007 (UTC)

yardım[değiştir]

merhaba,

açıkçası ben bu wikipedia içindeki bürokratik şeyleri çok iyi bilmediğimden, ben sadece text konusunda yardım edebilirim ve de yalnız başıma olan birşey olduğu için daha rahat oluyor. o zaman, telif haklarıyla korunmamış herhangi bir roman gireyim mi? vikikaynak'ta vikipedi'de olduğu gibi olmazsa olmaz tarzında bir liste var mı? yada başka bir konuda yardım ister misin spesifik olarak?--Quinlan Vos 21:39, 20 Ocak 2007 (UTC)

Hrant Dink makaleleri...[değiştir]

Bu makalelerden yapılan alıntılar pek çok gazetede yayınlandı. Orjinal makaleleri Agos Gazetesi'nin Google Önbelleğinden(cache) buldum {site yas nedeniyle siyah beyaz olup kapanmıştı) Eser sahibi öldüğüne göre yazıların telifi ya Agos gazetesi'ne aittir, ya da Dink'in yasal varislerine. Her ikisinin de makalenin Viki'de bulunmasına karşı çıkacağını sanmıyorum. Gerekirse Agos Gazetesi'nin yeni yayın yönetmenine e-mail yollayıp bunu sorabiliriz ama şimdilik telif şablonu gerektiren bir durum var mı...
... kısaca ben de bilmiyorum :)
--Doma 10:12, 26 Ocak 2007 (UTC)


yardım[değiştir]

hocam yapmış olduğum şarkı sözlerine tehlif hakkı yazısı eklenmiş bnde kaynağa taşıdımm eee şimdi ne yaim silinecek flan diyor .2 ssat ığraşdım bne bilgisayrın başında --88.233.240.226 13:35, 26 Ocak 2007 (UTC)


başka_nick_bulamadım kulanıcı adım[değiştir]

Selamlar sayın Nosferatü hiç uyarılmadan pınar adlı yönetici tarafından engellendim acaba bizi kontrol etmeniz gerekdiği halde tek çözüm engellememidir. yada direk engellemek dahamı rahat gelmektedir.resım silindini görünce (kayıt olalı daha 1 gün oldu) bende yanlışlık yapdığımı zanettim ve tekrar yükledim ama SAYIN yöneticilerden pınar HANIM beni direk engelledi .hiç yokdan sadece 1 KERE uyarmazmıydı.Bne bu olayı hiç mi hiç bir yöneticiye yakıştıramıyorum .beliki bu yazı yüzünden banlanabilirm ama umrumda değil . VİKİPEDİDE ENGELLEDİM ÇOK ÇALIŞKAN YÖNETİCİLER TARAFINDAN ONDAN VİKİKAYNAKDA YAZIYORUM

iyi çalışmalar

heycanını anlayamıyorum[değiştir]

arkadaşım benim uğraştığım yerlerle uğraşma ben bişey yapıyom sen bi elliyon hepsi gidiyo lütfen biraz sabırlı ol hayır benim veya başkasının yapması mühim değil ama işte beni uğraştırıyon--Ali Karacan 14:01, 27 Ocak 2007 (UTC)

yöneticilik için[değiştir]

kabul edilmedim mi yoksasadece bir tavsiye mi?--Ali Karacan 16:35, 29 Ocak 2007 (UTC)

Nosferatü merhaba, Telifliler meselesinde benim bildiğim kadarıyla özel izin yoksa bu telifli oluyor bu nedenele Mahir Çayan maddelerine ekledim. Birde Yapı Kredi yayaınları kendi sanatçılarının eserlerini kâr amacı gütmeyen internet sitelerinde yayınlanmöasına izin verdi. Aslında bede katılacaktım ama olmadı neler konuştunuz?--Absarileti 13:01, 1 Şubat 2007 (UTC)

Hem gelme hemde ne konuştunuz diye sor, gelseydin söylemiyorum işte !( adama böyle eziyet ederler) valla dersler olmasa oradaydım ama ders çalışmamız gerekiyor. Bahsettiğin tüm konuların tam içeriğini bende bilimiyorum. Bunun dışında ben YKY na bir e-posta atalım derim. İzin tesçillenmiş olur. Sonra bir şablon yapar ve ilgili maddelere ekleriz.--Absarileti 14:19, 7 Şubat 2007 (UTC)

konun benle ne alakası var burda yapılan bir fiile veya bir kişiye bir övgü yok bu mahir çayanın yazdığı bir yazıdır. ve o döneme ait önemli bir dönemeç yazısıdır. bu yazının dediğin yasa kapsamına girebilmesi için sahibinin bu yazıdan hüküm giymesi gerekir. böyle bir durum olmadığınıda biliyoruz. bu konuya yaklaşımınızı önyargılı buluyorum yazının silinmesi yanlış bence taraflı bir tutum olur. --Ali Karacan 21:48, 15 Şubat 2007 (UTC)

Nasıl bir sayfa?[değiştir]

"Bu sayfada yazdıklarınızı Vikikaynak sayfası yapabilirmisiniz." Diye soruyorsunuz. Nasıl bir sayfa istiyorsunuz, gerçekten kavrayamadım. Biliyorsunuz belki, Vikinin teknik kurallarını yeterince biliyor sayılmam.. Biraz açıklama yapar, bir küçük örnek sunabilirseniz yazmam kolaylaşır. Bekliyorum. Ayrıca teşekkür ediyorum.--Hasan Sami 19:27, 15 Şubat 2007 (UTC)

Konuyu anladım.. Biraz hazırlık yapmam gerek. Sonra bunları sizin, Absar ve diğer kullanıcıların görüşlerine sunarım. Sanırım faydalanılabilecek bir sayfa olur.. Bir kaç günlük zaman lütfen.--Hasan Sami 00:26, 17 Şubat 2007 (UTC)

Danışma[değiştir]

 • Teşekkürler, burayı da hoşbulacağım inşallah:)Belki çok basit ama bişey danışacaktım: Yöresel maniler içinde yer alanların aynı zamanda alfabetik kısımda da yer alması gibi bir genel teamülümüz var mı? Bir fikre varmak için gözattığımda gördüm ki; bazısı eklenmiş bazısı eklenmemiş,emin olamadım. Eğer cevabın müsbet olursa kendi ilavelerimle birlikte diğerlerini de elden geçireceğim.(yine imzamı unuttum :)) Suelnur 22:21, 21 Şubat 2007 (UTC)
 • Çok temel bir konuda kafama oturtamadığım birşey için bilgine ihtiyacım var.Mevzu şu: Eserin kendisi ve yaratıcısı ile ilgili bir telif ihlali olmadığı halde, eserin aktarıldığı kaynağı belirttiğimizde telif sorunu yaşar mıyız? Daha somutlaştırırsam ben Kayseri Manileri ya da Ömer Hayyam Rubailerini aktardığım kitabı (doğruluğunun kontrolü açısından)burada kaynak olarak gösterirsem, maddeyi telifli duruma mı düşürmüş olurum? Bundan dolayı mıdır ki vikikaynaktaki hiçbir maddede kaynakça kısmı yoktur? Ya da vikikaynağın kendisi bir kaynak olduğu için maddelerde kaynakçaya gerek duyulmaz diye mi düşünmeliyim?--Suelnur 19:49, 3 Mart 2007 (UTC)
 • Yine ben :)) Nicelikten önce nitelik diyerek genel göz gezdirme faaliyetime türküler kategorisiyle devam etmek niyetindeyim. Her kelimenin büyük harfle başlaması gibi imla hataları bir yana muhtemel telif ihlalleriyle karşılaşıyorum, örnek: Lale sümbül bağına, Ela Gözlü Nazlı Yari (eser sahibi Aşık Ferrahi'nin vefat tarihi 22 Nisan 1969). Karşılaştığım bu tip durumlarda telifli içerikten dolayı direk sil şablonu mu koymalıyım yoksa muhtemel telif ihlali şablonu mu? --Suelnur 23:28, 6 Mart 2007 (UTC)
 • Vikipedide bir arkadaşta görmüştüm imzasının arkasına yine ben diye eklemiş ben de mi öyle yapsam acaba :P Bu sefer danışma değil yardım ricam olucak. Birincisi Ahmet Haşim'in Bülbül eserini ekleyeceğim lakin Mehmet Akif Ersoy'un aynı adlı bir eseri olduğu için yapamadım. Şu anlam ayrım sayfalarından açmak gerek galiba ama ben o iş nasıl yapılır bilmiyorum. İkincisi yine Ahmet Haşim'in şiirlerinin yanı sıra elimde mevcut olan bazı nesirlerini de eklemeyi düşünüyorum. Uygun şekilde kategorilendirmek lazım sanırım, ben bazen o işi de karıştırıyorum (anlayacağın tam çömez halleri). Müsait vaktinde yardımını esirgemez bir el atarsan sevinirim:) --Suelnur 20:29, 10 Mart 2007 (UTC)
 • Kısa bir aradan sonra merhaba :) yine halledemediğim minicik sorunlarım var. İlk olarak şu sayfada üstteki kısa notu o hale getirmeyi becerdim ama bir türlü sağa alamıyorum :( İkincisi Ahmet Haşim'in düzyazılarında şu formatı uygulamak istiyorum bi mahsuru var mıdır? yoksa nasıl yapacağımı gösterirsen gerisini ben hallederim.(aslında saat erken uykulu falan da değilim ama bunu da halledemedim:) Şimdiden teşekkür ederim. --Suelnurmesaj 21:39, 2 Nisan 2007 (UTC)
 • Nosferatü, kanun künye şablonunun kategorisiz olduğunu görünce şablonlar kategorisine ekleyeyim dedim. Ve fakat bu sefer de şablonun kullanıldığı kanun maddelerini şablonlar kategorisine bağlandı.(Örnek).Gerçi şablonlar kategori sayfasında bu maddeler görünmüyor. (bunun nasıl olduğunu da pek anlamadım ama neyse:)) bi bakabilir misin? --Suelnurmesaj 22:32, 6 Nisan 2007 (UTC)
 • Meraba.. Numara sırasına göre kanunlar maddesine ekleme yaparken keşfettim, Kategori:Kanun Sayıları diye bir kategorimiz varmış. Galiba benzer amaçla açılmış, ama pek kullanılmamış gibi, belki gözünden kaçmıştır diye seni haberdar edeyim dedim :) Bir de hazır mesaj atmışken ufak bir şey sorayım. Şablon:Eser ve Şablon:Eser1 arasında ne fark var? Teoriktekini karşılaştırınca görüyorum ama pratiktekini çözemedim. Teşekkür ederim..--Suelnurmesaj 20:48, 9 Mayıs 2007 (UTC)

normal dağılım tablosu[değiştir]

bu tablonun bir benzeride frasızca vikikaynakta vardı. istatistikte bu tablo yararlanılan bir kaynaktır tıpkı mektuplar yazılar deklarasyonlar gibi. tek başına bir ansiklopedik bir değer taşımadığını düşünüyorum. ayrıca

yöneticilik için[değiştir]

bana verilen oyu başka değişiklik yapmadığı içibn geçersiz saymışsınız ancak görüyorum ki sen seçilirkende sana oyveren vito genoesenin oyunu aynı şekilde geçersiz sayılmamış

onun için çifte standart olmaması adına lütfen oyumun geçersizliğini kaldırın--Ali Karacan 22:12, 7 Mart 2007 (UTC)

Yöneticilik[değiştir]

Nosferatü uzun bir aradan sonra merhaba, Bizim tıpkı Vikipedi gibi Yöneticilik (v.b.) seçimlerinde kullanılan oylar için belirlenmiş kıstaslarımız ve seçim süresi için belli bir süre ne yazık ki yok. VikiKaynak:Yöneticilik başvurusu/Ali Karacan bir oy geçersiz sayılmış ve oylama kaldırılmış. Bence oy kabul ve oylamaya devam. (Acilen bunları belirlememeiz lazım).--Absarileti 13:11, 9 Mart 2007 (UTC)

 • Nosferatü elbette ki doğru söylüyorsun. Tabii ki hiçbir değişiklik yapmadan direkt olarak oy kullanılabilmesi çok saçma olur. Yalnız dikkat edersen gerek Uğur'un, gerek benim, gereksede senein oylamalarında yeni kullanıcıların oyları var. Kıstasları belirlememiz lazım. Bence oy kulanabilmek için:
 1. 100 (sayı değişebilir) değişiklik
 2. En az 1 (bu da değişebilir) aylık kullanıcı olma şartı.

Yöneticilik içinse:

 1. 500 değişiklik. Nasıl?--Absarileti 12:57, 11 Mart 2007 (UTC)

Selam[değiştir]

Selam arkadaşım. Ben aynı kullanıcı ismi ile Vikipedi'de aktif olarak vakit geçiriyorum. Daha çok kimya konularında yazıyorum orada. Bu siteye de kimya ile ilgili bişeyler yapabilirm diye üye oldum . Fakat haftalardır bi katkıda bulunamadım. Çünkü burada işler nasıl yürür bir türlü çözemedim. Aslında bi Kaynakça site ama hep türküler ve halk edebiyatı parçalarından oluşuyo. Birkaç da hukuk maddesi var. Ben buraya ne gibi bi faydada bulunabilirim sence? Yani burada yapılmak istenen ne? Bi son değişiklikler devriyesi olarak burada pek fazla bişey yapılamadığını da görüyorum maalesef. Buraya bi canlılık kazandırabilmek için Vikipedi'deki bazı sayfalardan buradaki sayfalara bağlantılar da verdim ama burda aktivite çok az. Oysa ki Vikipedi'ye üye olan çoğu kullanıcı buraya da üye. Ben ne gibi bi yardımda bulunabilirim. Beni biraz yönlendir lütfen..--Maderibeyza 16:13, 12 Mart 2007 (UTC)

Ermeni sorunu[değiştir]

 • Merhaba Nosferatu
İnternette 1915 olaylarıyla ilgili araştırma yapıldığında ermeniler tarafından hazırlanan binlerce siteye karşılık Türklerin hazırladığı sitelerin sayısı ne yazık ki çok yetersiz. Benzer şekilde farklı dillerdeki wikipedia'larda dahi soykırım iftirası, ermenilerle ilgili hemen her sayfada geçerken Türk tezlerine dair madde sayısı çok az.
http://www.tsk.mil.tr/ermeni_sorunu/index.htm adresinde Genelkurmay Başkanlığı'nın ermeni tezlerine karşılık yayımladığı belgeler (hem Türkçe hem de İngilizce) bulunmakta. Buradaki belgelerin wiki projelerine taşınmasının Türk tezlerinin ve belgelerinin daha geniş kitlelere ulaşacağını düşünüyorum.
İlk olarak Genelkurmay'ın yayımladığı Türkçe ve İngilizce vikikaynak projelerine ekleyerek çalışmalara başlayabiliriz. Bu konuda fikirlerini ve yardımlarını bekliyorum.--Fuzûlî ileti 12:27, 25 Mart 2007 (UTC)
 • Merhaba Nosferatu
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim.
Ermeni faaliyetleri - Mektuplar (Taslak) isimli bir taslak sayfa hazırladım. Taslak sayfadaki gibi belirleyeceğimiz bir düzene göre Genelkurmay arşivlerindeki belgelerin tamamını VikiKaynak'a taşıyabiliriz. Telif hakları söz konusu olursa eğer, Genelkurmay'ın kendi sitesinden dağıttığı kitabın içinde telif ile ilgili bir kısım bulunmuyor. Ayrıca bu belgelerin yayımlanması bilindiği gibi ticari olmaktan çok uzak. Esas amaç Türk tarih tezlerini geniş kitlelere duyurmak olduğundan söz konusu belgelerin farklı kaynaklarda yer alması Genelkurmay'ın ve devletimizin amaçlarına hizmet edecektir. İnternet üzerinde mevcut bulunan belgelerin burada da yayımlanması gereksiz gibi görülebilir. Ancak günümüzde internetin önemli bir araştırma kaynağını olduğunu, araştırmalara çoğunlukla arama motorlarından başlandığını, Wiki projelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer aldığını, bilimsel amaçlı araştırma yapmayan kimselerin de çoğunlukla ilk okudukları bilgiye inanmaya eğilim gösterdikleri düşünülürse, söz konusu belgelerin wiki projelerine taşınmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Çalışmalara eş zamanlı olarak Türkçe ve İngilizce VikiKaynak'lara bu belgelerin eklenmesi ile başlanabilir. Farklı Wiki projelerinde etkin görev yapan kimseleri bu konudan haberdar edip çalışma grupları oluşturursak kısa sürede büyük aşama kaydedebiliriz.
Bu konuda fikirlerini ve yardımlarını bekliyorum. --Fuzûlî ileti 16:53, 26 Mart 2007 (UTC)

Selam[değiştir]

Selam Nosferatü, Biliyosun ki vikipedi de memleketimizi tanıtalım diye başlattığımız proje iyi işe yaradı. Şu anda Türkiye'nin pek çok köyü var vikide. Burada da Türkiye'nin köyleri diye bir listeleme maddesi oluştursak içerik olarak ters düşmez değil mi? Bence kaynak olabilecek niteliktedir. Hem telif ihlali de söz konusu olmaz. Uygunsa başlayacağım. Yoksa boşuna uğraşmak istemem. Bi danışayım dedim?--Maderibeyza 15:32, 29 Mart 2007 (UTC)

haksız muamele[değiştir]

Aren Oportünizminin Niteliği adlı Mahir Çayan imzalı makaleyi bir süre önce silmiştin konuyla ilgili ben bir araştırma yaptım senin dediğin yasa kapsamında olan bir durum değil bu yazının tekrar yayınlanmasını istiyorumyaptığınız şey sadece yorumdur. konuyla ilgili nerden bilgi aldığınızı size kimin yol gösterdiğinide sormak istiyorum lütfen sorularımı cevaplayın teşkkürler.--Ali Karacan 23:04, 1 Nisan 2007 (UTC)

yazıyla ilgili[değiştir]

aslında bunu belgelendiremem çünkü bu yazıdan dolayı mahir çayana dava açılmamış yani olmayan bir belge istiyorsunuz. aslında bunun tersini kanıtlanması lazım yani ilgili yazıdan hüküm giyimiş olduğunun kanıtlanması gerekiyor. birde lütfen bu tip şeyleri yaparken karşı taraftan bunu belgelendirmesini isterseniz ii olur. --Ali Karacan 23:13, 3 Nisan 2007 (UTC)

Düzenleme sayfasındaki kısayollar[değiştir]

Merhaba Nosferatu

Düzenleme sayfalarında metin kutusunun hemen altında bulunan ve "Üstteki karakterlere tıklayarak imlecin olduğu yerde o karakterin çıkmasını sağlayabilirsiniz." cümlesiyle açıklanan kısayollara ekleme yapman mümkün mü?

Örneğin: <div align="right"></div>; <br> gibi. Vikipedi'de olduğu gibi üstteki kısayollar da zenginleştirilebilir. Belgeleri VikiKaynak'a taşırken en çok bu html kodları zaman alıyor.

Vikipedi'de düzenleme sayfalarının hemen üstünde ek düğmeler var. Kaynağına baktım "MedyaViki:Monobook.js" isimli bir dosyada bulunuyor ve bu isimli bir dosya Vikikaynak'ta yok. Viki projelerinin teknik kısımlarını pek bilmiyorum belki başka bir isimde vardır benzer bir işlevi gören dosya. Vikipedi'deki "MedyaViki:Monobook.js" dosyasını Vikikaynak'a taşıyabilir miyiz? Yalnız Vikipedi'de sadece sola ve ortaya hizalama kısayolları var. Bunlara ek olarak sağa hizalama ve iki yana yaslama seçeneklerini de ekleyebiliriz. Bu kısayollara simge olarak
Resim:Button_align_justify.png]]
dosyaları kullanılabilir.
Sanıyorum gerekli kodlar için en uygun yer
 addCustomButton('http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/5/5f/Button_center.png','Ortala','<div style="text-align: center;">\n',"\n</div>",'ortala');
kodunun hemen alt satırı.--Fuzûlî ileti 11:24, 23 Nisan 2007 (UTC)

Selam Nosferatü, farkettiğin üzere eski ahitten ancak başlayabildim. Internette sağlam kaynak bulamadığım için şimdilik elimdeki kitab-ı mukaddesten tek tek elimle yazıyorum. Sen üst taraftaki şablonu düzeltmişsin eline sağlık, altta da aynı kurandaki sureler şablonu gibi bütün bölümlere geçiş sağlayan bi şablon kullansak nasıl olur. Ben biraz uğraşırsam yaparım ama sen daha pratik bi çözüm bulabilirsin gibi geldi bana. Bi bakıver istersen. Kolay gele... --maderibeyzamsj 13:15, 4 Mayıs 2007 (UTC)

E ben iki kısım yazmıştım. Onları da gönderdiğin kaynağa göre değiştireyim. Bari görsel bütünlük olsun. Kuran-ı Kerim karmakarışık oldu zaten. Ben diyanetten girdim. Başkası başka siteden. Bir başkası arapça girdi. Bir başkası hem arapça hem türkçe. Benimkiler yalın türkçe. Onları da bi ara aynı formata sokmak gerek aslında. Ama vikipedideki ateşli tartışmalardan başımı kurtarabilirsem onlarla da ilgileneceğim. Kolay gele... --maderibeyzamsj 13:33, 4 Mayıs 2007 (UTC)

Yardım istemi[değiştir]

[1] maddesinde yer alan nüfus tablosunu almam gerekiyor ama orada her anlamda bloklu olduğum için alamıyorum. Eğer alıp geçici bir sayfaya ekleyebilirseniz çok sevinirim. Özellikle türkçe harf ile ilgili maddede öyle bir tabloya gereksinim duymaktayım. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.--Etrüsk 15:32, 4 Mayıs 2007 (UTC)

selam Nosferatü, Ben bu sabah oturum açmadan iki marş ekledim. Sonra sd de belirttim hatamı. Ama olan oldu. Bu tip durumlar sonra olaya sebebiyet veriyo (vikipedide öyle olmuştu en azından) Burası için de sorun teşkil ederse sil ikisini ben yeniden girerim. Haberin olsun dedim. Hadi kolay gele::::) --maderibeyzamsj 07:25, 31 Mayıs 2007 (UTC)

merhaba[değiştir]

Duyum'da yaptığınız düzeltme için teşekkürler. Bir şiiri birden fazla kişi çevirmişse alt alta devam edebiliyoruz dimi ?--Nihan 19:45, 18 Haziran 2007 (UTC)

Merhaba eserin oluşturulmasından itibaren 100 yıl geçmiş. Normalde 80 yıl geçince kabul görüyor. Çevirileri kendim mi yapmalıyım ?--Nihan 18:07, 21 Haziran 2007 (UTC)


Merhaba Nosferatü,

Antalya türküleri maddesinde düzenleme yaparken sen silmişin, bense o anda bitirmiştim. Sayfaya bir göz at ve silinmesi gerekiyorsa yine de sil; eğer normal görünüyorsa emeğim boşa gitmemiş olsun. Selamlar, hayırlı ramazanlar.--Hasan Sami 10:22, 30 Eylül 2007 (UTC)

Aslında, madde kalsa bile yeni düzenleme de gerekli görülüyor, değil mi?--Hasan Sami 10:27, 30 Eylül 2007 (UTC)

Tekrar merhaba, Akıncılar Marşı 1958 yılında vefat etmiş olan Yahya Kemal Beyatlı'ya ait. Sizce bu madde telif sayılabilir mi? --Hasan Sami 10:37, 30 Eylül 2007 (UTC)

ve tekrar merhaba,

Bazı şiir, türkü ve destanlarda; mısralardaki kelimeler özel isim ve satır başı olmadıkları hâlde, baş harfler büyük yazılmış. Bunun, ansiklopediye has özel bir durumu var mı acaba? Ben bazılarını düzelteyim dedim ama, yanlış bir iş yapmamayım diye de sormak istedim. İyi çalışlamalar.--Hasan Sami 08:42, 24 Ekim 2007 (UTC)


Merhaba Nosferatü, Susurluk Raporu (Kutlu Savaş) maddesini silmişsiniz, neden sildiğinizi anlayamadım. Susurluk olaylarına farklı bir bakış olması açısından çok önemli bir kaynak [2] adresinden almıştım. Sayfaya bir göz at ve silinmesi gerekiyorsa yine de sil; eğer normal görünüyorsa emeğim tabiiki böyle kıymetli bir kaynak boşa gitmemiş olsun. Çünkü insanların olaya farklı bakmaya da ihtiyaçlarıda var, sanırım. Hatta TBMM Susurluk Raporunun da olması lazım. Güvenlikle alakalı bir sıkıntı veya korkunuz varsa silinmiş kalsın.Önemi yok. Sıkıntıya girmenizi hiç istemem.-- 3210  (T) 21:20, 17 Kasım 2007 (UTC)

telif[değiştir]

selam nosferatü :) Maderibeyza'nın eklediği Yoksulların Ölümü ve Balkon (şiir) eserlerinde muhtemel telif ihlali olduğunu düşünüyorum. Sebebine gelince; bunlar tercüme olması dolayısıyla işlenmiş eser olarak tanımlanıyor. Yasanın ilgili maddesi diyor ki:

Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları mahfuz kalmak şartıyla onu işleyendir.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu,Madde-8

Burada sözkonusu işleyen Cahit Sıtkı Tarancı ve malum olduğu üzere onunla ilgili telif süresi henüz dolmadı. Benzer bir mesajı Maderibeyza'ya da yollayacağım. Sana msj attığım için telif şablonu koymaya gerek görmüyorum. Her işin kolay gelsin:))--Suelnurmesaj 20:24, 20 Kasım 2007 (UTC)

 • Kuşbeyin ve Suelnur'un yukarıda belirttiği diğer metinleri vikipediden buraya aktardım. telif durumlarını çok iyi bilmediğim için işin gerisini size bıraktım. Kolay gele:) --maderibeyzamsj 14:36, 4 Aralık 2007 (UTC)

hoş bulduk--Erenaktas 11:27, 6 Aralık 2007 (UTC)

hoşbulduk--Erenaktas 11:28, 6 Aralık 2007 (UTC)

Teşekkürler

Hoşbulduk[değiştir]

Biz mesnevi üzerin çalışıyoruz. Yalnız Farsça harf şablonu yok. Yordımcı olur munuz?--Hhaydar61 12:00, 6 Aralık 2007 (UTC)

Hoşbulduk.[değiştir]

Mesnevi konusunda çalışmalarımız var.Teşekkürler.--AhmetÇavuş 12:07, 6 Aralık 2007 (UTC)

Hoşbulduk--Mehmetsahin 12:11, 6 Aralık 2007 (UTC)

Hoşbulduk[değiştir]

Biz mesnevi grubunda çalışıyoruz.İnşallah katkıda bulunabiliriz.--Dilekisildar 12:24, 6 Aralık 2007 (UTC)

hoşbulduk--Ozgur61 21:50, 6 Aralık 2007 (UTC):hoşbulduk,teşekkür ederim..

hoşbulduk[değiştir]

hoşbulduk.vikikaynak Mesnevi Türkçe Bölüm Sorumlusuyum.--Yusuf tanrıöven 07:04, 7 Aralık 2007 (UTC)

HOŞBULDUK[değiştir]

Mesnevi çalışma grubundayız.İnşallah faydalı oluruz.--Memin 07:07, 7 Aralık 2007 (UTC)

hoş gördük...[değiştir]

Mesnevi çalışması için gönül yoruyoruz... Yardım ederseniz çok memnun kalacağız--Kadiryurduseven 08:01, 7 Aralık 2007 (UTC)

hoşbulduk[değiştir]

hoş bulduk.Mesnevi çalışma grubu Türkçe Bölümünde Çalışıyorm.yardımcı olursanız sevinirim.

Şablon Yardımı[değiştir]

Değerli Yönetici,

http://tr.wikisource.org/wiki/Ruh-ul_Mesnevi/Mukaddime

sayfasını üç sayfaya bölmeye çalışıyoruz.Ama olmadı. Nasıl yapacağımızı bana veya gruba mesaj atarsanız sevinirim . Çünkü sayfa çşablon ve tasarımı bana ait bir sorumluluk . Peşinen teşkkür ederim.

NOT:Vikikaynakta tercihlerden emailinizi girmemişsiniz.

selamlar.--Pinarsan83 09:06, 14 Aralık 2007 (UTC)

Teşekkürler[değiştir]

Bu kadar kısa zamanda yanıtladığınız için teşekkürler. Problemimiz çözülmüş oldu. Bu dil tamamen html sanırım baştan farkedemedim.dreamweaver da tasarlanıp buraya da aktarılabilir sanırım dnemedim ama bundan sonra bu şekilde halletmeye çalışacağım.kolay gelsin.--Pinarsan83 20:25, 14 Aralık 2007 (UTC)

iyi bayramlar[değiştir]

İyi bayramlar Nosferatü... Mesnevi grubu ile ilgili şablonlara şu vs.. ibaresini eklediğim halde kategori:şablonlarda neredeyse bütün kullanıcı sayfaları gözüküyor. Acaba şu ne işe yaradığını çözemediğim Şablon:Userbox tan mı kaynaklanıyor? Bi el atabilir misin?(sayfayı yenilemiş olmama rağmen aynı duruyordu ama az önce baktım benim düzeltmem işe yaramış, geç tesir etmiş galiba:P)

Bir de bazen vikipedide rastladığım bir şeyi sorayım; mesela şu sayfada kategoriyi tanımlarken sonuna konulan o yıldız(*) ne işe yarar, ya da ne fark yaratır? teşekkür ederim şimdiden:) --Suelnurmesaj 22:21, 22 Aralık 2007 (UTC)

Şablon MH[değiştir]

Merhabalar ,

Sanırım şablonu (gizle/göster) şablonu haline getirebilirsiniz, Buna başta Hayrat proje gurubu olmak üzere yapacağınız katkı Hayratınızdan dolayı sanırım VikiKaynakçılar size teşekkür ederler. Kolay gelsin.-- 3210  (T) 21:54, 26 Aralık 2007 (UTC)

acil yardım lazım[değiştir]

Değerli yönetici: öncelike şöyle söliyim: Mesnevi/1-10 sayfasında şöyle bişey yapmak istiyorum.tablonun bir hücresine mesneviyi mısra olarak değil de beyit olarak gireceğim.yanii bir hücrede alt alta iki mısra olarak sayfaları değiştirmek istiyorum..ama arap harflerinin sağdan sola yazılması sebebiyle sanırım bir türlü başaramadım.iki mısra aynı hücrede ve arassına ":" koyduğum halde yine kafasına göre bir yere kopyalıyo yazıyı. Ama bu işi yaparken emeklerimizde boşa gitmesin lütfen varolan sayfalar üzerinde bu sorunu çözmeye çalışalım.çünkü bu güne kadar 4000 beyite yakın hazırlanmış.Yardımcı olursanız sevinirim..Şimdiden teşekkürler.--Pinarsan83 11:50, 28 Aralık 2007 (UTC)

İstediğiniz şey aşağıda örneğini verdiğim tablo gibi midir acaba ? Kullanıcı:Nosferatü

FARSÇA ORJİNALİ
LATİNO TRANSKRİPTİ
TÜRKÇE TERCÜMESİ
İNGİLİZCE TERCÜMESİ
هر کسی کو دور ماند از اصل خویش
باز جوید روزگار وصل خویش
Herkesi ko dur manad ez aslı xueiş
Baz cüyed ruzgarı vaslı xueiş
Herkesi ko dur eyle kendi aslından
Yine arar durur kendi vaslından
Who roams in exile from his parent bow'r,
Pants to return, and chides each ling'ring hour.

Çalışmalarınıza destek[değiştir]

Merhabalar 3210 Mesnevi çalışmalarınıza katkıda bulunmak için ana sayfada bir bağlantı verdim. Eğer metin üzerinde değişiklik yapmak isterseniz lütfen bana not bırakınız. Bazı şablonlar birbirinin benzeri olduğundan değişiklik yaptım , Haberleşme portalınızı şablon olmaktan çıkarıp proje sayfası haline getirdim böylelikle her kullanıcı istediği anda haberleşme projesine ulaşırken tartışma sayfalarını asıl işlevinde kullanabilecekler. Şablon:MÇG'yi Şablon:MH‎'ye yönlendirdim Şablon:MH zaten bütün kullanıcıların sayfalarında ve tartışma sayfalarında yer alıyor Şablon:MH'den VikiKaynak:Mesnevi çalışma grubu proje sayfanıza bağlantı verildi. Viki dilinin kullanımından dolayı oluşan hataları zaman zaman projenize direk müdahale etmeden yapmayı sürdüreceğim. Saygılarımla--Nosferatu 23:33, 29 Aralık 2007 (UTC)

Çok şükür sizinle anlaşabileceğiz galiba. Ben aslında wiki projesine canı gönülden destek veren biriyim. Ama wikipedia da anlaşamadım. Anladım ki anlaşmazlığımızın temelinde güvensizlik ve özellikle kaynaklarda ve kavramlarda sıkıntı var Ve bu yüzdendir ki kendimi özellikle Vikisözlük ,Vikikaynak ve Vikisöz e adadım. Çünkü sözler sözcükler ve kaynaklar ulaşılabilir olmayınca ortada kavga gürültü oluyor. Beraat eden adamın biyoğrafisine savcı şunu dedi gibi utanmazca şeyler koyuyoruz. Yahuu adam berat etmiş. BERAAT. Önemli değil diyorlar. Biz koyalım, manupile edelim de gerisi hikaye mantığı var. İşte ben bu ik yüzlülüğe dayanamıyorum. o zaman ben de kendimi kaynaklara verdim. Baktım ki o kadar çok yapılacak şey var ki anlatılamaz. O zaman organize olmak ekip ruhuyla ve işbölümüyle olaya el atmak lazım. Bunu çok şükür ki yeni yeni başarmaya başladık. İnşaallah bundan sonrada beraber kardeşlik, yarenlik, ahretlik gibi türk kültürünün en temel esaslarına göre yardımlaşarak beraber çalışırız.
Yardım ve destek konunuza gelince ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Şablonları düzenleme konusuna gelince şimdi bundaki mantığımızı ve kurgulamamızı izah etmek lazım Şablon:MH yi aslında kullanıcı sayfasına koymamızdaki temel espiri şu:Kullanıcılar kalıpları şablonları bilmiyorlar. Bu şablonlarla en azından mesaj sayfalarının başında ne hata yaptıklarını görürler, dedik. Kullanıcı mesaj sayfalarının başına koyduk ve Şablon:MH yi fasılları böldük ki kullanıcı anında mesnevi grubundaki kendi eksikliğini veya başkasının eksiğini not ederek kendi hatalarını düzeltir ve arkadaşı kullanıcılar hatalarınıda düzeltir ,mesaide ikaz eder. Hatta Şablon:MH yi anında edit ederek eksikliği yazararak düzletmeye yardımcı olur. Sorunlar böylece daha ivedi çözülür diye böyle bir mantıkla hazırladık. Bu mantık Vikipedide bile yok. Burada sizin yaptığınız aslında sade oluyor ama linkle ulaşınca kullanıcılar hatalarını anında göremiyor ve bizde anında edit ederek yardımcı olamıyor ve tüm kullanıcılara genel uyarı yapamıyoruz. Bir de kullanıcılar hemen o linke şablona bakmayı düşünmüyorlar. Bence acil not ve belki şablon kısmı hariç diğer kısmı gizle/göster tarzı şablon daha iyi olur. Hem Şablon:MH hem Şablon:MÇG için daga iyi olur. Şablon:VKH de gizli sayfa olursa ona da arada gizle/göster i tıklatarak açarız. Şablon:VKH de gizle/göster tarzı olursa o da bayağı işe yarayacak . Çünklü şimdilerde vekaleten baktığım Köprübaşı ilçesimizden de "Gazavat-ı Hayrettin Paşa" yı VikKaynağa koyacağız. Mehmet Akif Ersoy Haftası adına onun Külliyatı Vikikaynakta çok eksik, mevcutlarda yarım. Hem o eksikleri tamamlayacağız hem de orjinali, sadeleştirilmiş hali ve de zor terkipleri izah ederek koyacağız. Dolayısıyla bu şablonları ayrı ayrı yapsak ve gizle/göster tarzı yapsak daha iyi olacak. Şimdiden katkılarınıza peşine teşekkür ederim . Ayrıca Mesneviye geçen emeklerinize Türk Kültürü ve Mevlana adına teşekkür ederim.-- 3210  (T) 17:59, 30 Aralık 2007 (UTC)

Ana sayfadaki "online" sözcüğü[değiştir]

Merhaba, Ana sayfada "online" sözcüğü Mesneviyi tanıtan bölüm içinde kullanılmakta ve Vikipedi'ye omayan bir bağlantı vermekte. Acaba "online" sözcüğünü "çevrimiçi" sözcüğüyle değiştirebilir misin? Teşekkürler--Saltinbas 18:03, 5 Ocak 2008 (UTC)

yardım[değiştir]

selam nosferatü,
keşke burada daha fazla daimi kullanıcı olsa da bi şeyler istemek için habire senin kapını çalmasam:) öncelikle sol konsoldaki "donate" ifadesini de "bağış" olarak değiştirsek daha iyi olmaz mı? sayfa sonu notlarım için vikipediden w:şablon:kaynakçayı buraya şablon:dipnot olarak aynen aktarmıştım. Uyguladığımda harfler normal boyutlarında görünüyor, örn:Topuz, ama ben kendi kodlu uygulamalarımda ve şablonun orijinalinde olduğu gibi küçük görünmesini istiyorum. Bi bakabilir misin acaba? Son bir şey de şablon:eser1i veya ötekini kullanırken önceki ve sonraki parametrelerini kullanacağımız zaman "—,→" işaretlerini bi yerlerden kopyalayıp ekliyoruz veya &mdash;,&larr; şeklinde kendimiz yazıyoruz. Acaba bu ok işaretini "önceki" ve "sonraki" parametrelerini doldurduğumuzda kendiliğinden görünür olacak şekilde şablonun içine yerleştirebilir misin? Aslında wikisource'da bizimkinin muadili olan Template:Header2 şablonunun benzer bir özelliği olduğunu deneme yanılma yöntemiyle:P gördüm. Ama kodlar benim için neresini alıp da bizimkine monte edeceğimi göremeyecek kadar karışık. Aslında ufak bir ayrıntı ve acelesi yok ama bi ara bakarsan sevinirim. İyi çalışmalar:)--Suelnurmesaj 21:41, 5 Ocak 2008 (UTC)

Tarzınız inanılmaz[değiştir]

İnanılmaz bir tarzınız var şablonları inanılmaz şekide zorlaştırıyorsunuz . Şablonlarınızda pek çok işe yaramayan ve kullanılmayan metinler var mesela <div style="padding:0.25em;"> diye bir kod kullanıyorsunuz hiç bir işe yaramıyor bunları sadeleştirmek bir yana halen kalabalıklaştırıyorsunuz. Kopyala yapıştır şeklindeki devşirme şablonlarla sayfaları düzenli hale getirmeniz çok zor. Şablon:MH yi eski haline getirerek kullanıcıların tartışma sayfalarını kullanmamalarını sağladınız umarım hedefinize ulaşırsınız bu şekilde ezbere dayalı öğrenmeyi engelleyen bir sistem inanılmaz ama yinede başarılar dilerim--Nosferatu 12:13, 1 Ocak 2008 (UTC)

Doğrusu tarzımın inanılmaz olduğunu değerlendirmenize çok şaşırdım. Aslında tarzım sizden farklı değil. Yalnız ben grubun yapısına göre uyumlu çözümler oluşturmaya çalışıyorum. Mersnevi grubu çok yetersiz wiki bilgisine sahip. Bu da onların seviyesine inmemizi ve onların katkılarını artıracak yöntemleri sunmamıza bağlı. Bizde ona göre çözüm üretmeye çalışıyoruz. İngilizce mesneviye bakarsanız favkalade yetersiz. Biz onun bin katı daha mükemmel yapıyoruz. Belki yakında ingilizcesine de el atarız. şablonları neden öyle yapıyorum konusuna gelecek olursak. Neden gayet basit grup içi iletişimi artırmak, eksikleri anında göstermek için. Aşağıda şablonu yeniden oluşturdum ki istenen ve çalışılan bölüme anında ıulaşılsın. Sanırım şablon başı ve sonu çerçeve olmadığı için mesnevi şablonu tam olmadı. Sayfanın devamınıda istemediğim halde maalesef içine alıyor. Belki siz el atabilirsiniz. Vikisözlükteki mesela çok güzel oldu Vikisözlük Mesnevi Çalışma Grubu Haber Portali
Ezbere sistem değerlendirmenize gelince aslında sistem ezbere dayalı değil ,belki taklide dayalı ama o da bir nevi öğrenme şekli ve bu süreçte olayın mantığı da yavaş yavaş kapılıyor. Sanırım yapı oturacak.
İnanılmaz şeklindeki değerlendirmenize bende katılıyorum . Mesnevi Projesinde zaten herşey inanılmaz oluyor. İnanılmaz da teveccüh oluyor. Hatta 4 Aralıkta ilk kullanıcılar kaydoldu ve 15 günde 3500 beyit olunca ben de gözlerimi siliyor ve acaba rüya mı görüyorum diye kendime bazen soruyorum , hatta rüya olabilir diye kendi kendime çimdik bile atıyorum. Ama hadise inanılmaz. Sanki Mevlana himmet ve yardım ediyor galiba diye inceleyenlerden bazıları yorum yapyor. Evet, inanılmaz hızla da Mesnevi Grubu Çalışmasındaki ilerleme devam ediyor. -- 3210  (T) 10:12, 7 Ocak 2008 (UTC)


Ruhul Mesnevi Beyitleri Silmişsiniz[değiştir]

Nosferatü ,

Merhabalar,

"Ruh-ul Mesnevi Çalışması"nda beyitler halinde İsmail Hakkı Bursevi'nin yorumu eklenmektedir. Neden sildiğinizi anlayamadım. Mesnevi çalışması önemli bir çalışmadır. Ruh-ul Mesnevi'de çalışması da o devrin en önemli çalışması olup Türkçesinin ve tercümesinin aşılamaması nedeniyle çok önemli bir yere sahiptir. Zahmet olmazsa silme yanlışlığını geri alabilirmisiniz? Kolay gelsin.--Gülşah 08:57, 14 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba Lütfen css yardım[değiştir]

Ben sayfama uygulayacağım bir style (css) dosyası hazırladım bunu sayfalarıma nasıl include edeceğim yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

Soner SAYAR--Sonersayar 14:42, 16 Ocak 2008 (UTC)

kardeş viki logoları[değiştir]

meraba nosferatü, anasayfadaki kardeş viki logolarına bir ara el atıversen. vikiversitenin logosu değişmiş, diğer logoların da kimisi büyük kaçmış bir kısmı görünmüyor, wikinews'inki de çok küçük. Aslında şu an gece ama ben iyi günler diyeyim:)--Suelnurmesaj 21:40, 17 Ocak 2008 (UTC)

Mesnevi Şablonu[değiştir]

Yönetici Bey,

Mesnevi şablonunu ingilizce wikipediadaki şablonların genel özelliği olan edit edilebilir şablon haline getirebilir misiniz? Vikisözlükte Viki bunu yapmıştı. Mesnevi Şablonuna yardımcı olabilirseniz, Mesnevi Çalışma Grubu(kısaca MÇG) size karşı fevkaladeden müteşekkir olacaktır. Bu alemde teknik işleride yapacak hadimler lazım. Selams & Hurmets-- 3210  (T) 11:12, 3 Şubat 2008 (UTC)

Selamlar Nosferatü.Ayetlerin meallerinin olduğu sayfalarda mealin kimin tarafından yapıldığını belirtmek gibi bir düşünceniz varmı onu merak etmiştim.Çevirilerde ve yorumlarda bazen farklar olabiliyor.Birkaç Kur'an meali var bildiğim kadarıyla dolayısıyla kimin meali olduğunu yazmak daha bilgilendirici olabilir.İyi çalışmalar.--Eldarion 22:21, 7 Şubat 2008 (UTC)

KUR'AN-I KERİM (ŞABLON:KÇG HAKKINDA)[değiştir]

MERHABA SAYIN YÖNETİCİ EVET VİKİ KAYNAKTA KUR'AN MADDESİ VAR FAKAT SADECE MEALDEN İBARET VE SINIRLI. BİZİM OLUŞTURDUPĞUMUZ KUR'AN ÇALIŞMASINDA 25 ADET FARKLI MEAL VE EN AZ 10 ADET FARKLI TEFSİRDEN OLUŞACAK OLAN BİR ÇALIŞMADIR. BU KONUDA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALRI LÜTFEN ENGELLEMEMENİZİ VE VİKİ KAYNAĞA YAPACAK OLDUĞUMUZ BU KATKIYA DESTEK OLMANIZI İSTİYORUZ. --Mustafahoca 17:44, 14 Şubat 2008 (UTC)

KUR'AN-I KERİM ÇALIŞMALARININ SİLİNMESİ[değiştir]

Sayın yönetici gece geç saatlere kadar çalışarak oluşturduğumuz Kur'an-ı Kerim meali ve tefsiri çalışması şablonlarını silmişsiniz. bu konuda eksiklerimiz hakkında bize bilgi verseniz ve silmeden eksiklerimi gidersen daha uygun olmazmı ?--Mustafahoca 17:18, 15 Şubat 2008 (UTC)

Kur'an çalışması[değiştir]

hayırlı akşamlar yapmış olduğumuz kur'an çalışması diğer çalışmalardan farklı bir çalışma biz aynı anda 15 meal 7 tefsirden oluşan bir çalışma yapmayı düşünüyoruz bu konuda sizdende yar dım bekliyoruz bize yardımınızı esirgemezsiniz herhalde kolay gelsin--Ahmetaslan 18:22, 15 Şubat 2008 (UTC)

AYLARDIR DEVAM EDEN "RUH-UL MESNEVİ" ÇALIŞMASINI SİLMENİZ HAKKINDA[değiştir]

Nosferatü,

Ruh-ul Mesnevi Çalışmasını Türkçe değil diye silmişsiniz. Bakınız:[3]

Eğer Ruhul Mesnevi çalışması TÜRKÇE DEĞİLSE NEDEN BU KADAR ZAMAN BEKLEDİNİZ.

VİKİSÖZLÜKTE YAPILAN MESNEVİ ÇALIŞMANIN VİKİSÖZLÜĞE UYMADIĞINI VE VİKİKAYNAĞA AKTARILMASI GEREKTİĞİNİ TARTIŞMIŞTINIZ.

Oradaki tartışmada da buna itiraz etmediniz.

Ama Vikikaynakta AYLARDIR GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE SÜREN RUH-UL MESNEVİ ÇALIŞMASINI maalesef SİLDİNİZ.

Lütfen klasiklere saygılı olalım. SİZ DE de biliyorsuz ki Ruh-ul Mesnevi'nin dili ağdalı da olsa Ruh-ul Mesnevinin dili Türkçedir.

O Edebiyat dünyasında EN MÜHİM TÜRKÇE MESNEVİ KLASİĞİ olarak anılıyor.

SİLMENİZİ DOĞRUSU ENTERESAN BİR VAK'A.

GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE AYLARCA SÜREN VE SORUN GÖRÜLMEYEN SÜRMENE GRUBU ÇALIŞMASININ SİLİNMESİNİ KELİMENİN BASİT ANLATIMIYLA MAAALESEF ANLAYAMADIM.

Lütfen silme yanlışınızı geri alır mısınız? -- 3210  (T) 05:52, 18 Şubat 2008 (UTC)

Gazavat-ı Hayrettin Paşa Çalışmasını Silmeniz[değiştir]

Gazavat-ı Hayrettin Paşa Çalışmasını yapan kullanıcıların kullanıcı sayfalarını silmişsiniz. Acemi kullanıcı olabilirler. Çalışmalarını orada yapıyorlar. Onların 2 aylık emekleri var .Kullanıcıların emekleri Gazavat-ı Hayrettin Paşaya henüz aktarılamadı. Yakında aktarılacaktı. Az sabırlı olsak ve çalışmaları boşa çıkarmasak. Lütfen rica ediyorum ; msilme yanlışlarını geri alır mısınız? --88.249.64.234 08:42, 18 Şubat 2008 (UTC)

Silme Sebebiniz[değiştir]

Merhaba , Nasılsınız.Uzun süreden beri devam eden Mesnevi çalışmalarımızın silinmiş olduğunu üzülerek gördüm.Kendimce bunun için sebeb aradım fakat sebeb bulamadım.Uzun süreden beri çok iyi giden bir proje birdenbire ne oldu da yanlış gözükmeye başladı bunu çok ama çok merak ediyorum.Madem proje yanlıştı niçin başlarken müdahale edilmedi.Müdahale edilmediği projeye yardım edildi.Şaka gibi.Sadece mesnevi değil okuduğum kadarıyla Gazavatı Hayrettin Paşa ve yeni başlayan Kuranı Kerim çalışmasının da silinmiş olması biraz düşündürücü.Bu projelerin ne zararı olacağını çok merak ediyorum.Açıkçası hayal kırıklığına uğradım ve üzüldüm.Gerçekten emek veren kişilerin emeklerine yazık.Bu yanlışın düzeltileceğine inanıyorum. Hiç bir açıklamam yapılmaması da çok anti demokratik bir tutum.Kolay gelsin.--Gökhan 19:46, 18 Şubat 2008 (UTC)

RUHUL MESNEVİ[değiştir]

Uyarı için teşekkür ederim.Çalişmanızda başarılar dilerim.--İbrahim alican 08:51, 20 Şubat 2008 (UTC)

yardım isteği[değiştir]

ben ilahi bölümüne N harfiyle veya başka harf altında ilahi yazmak istiyorum.Fakat harfi başlı olarak nasıl koyacağımı biliemiyorum.Yardımılarınız bekliyorum. --Hamzahoca 11:58, 21 Şubat 2008 (UTC)

Vikikaynağa eklediğim yeni sayfa silinmiş neden?[değiştir]

Eklediğim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Sayfasını Silmişsiniz Vikikaynak bilgi paylaşımı için kullanacabileceğimiz bir site değilmi bu silmelerinize bir anlam veremiyorum böyle yöneticilikmi olur seviyeli olduktan sonra insanların katkıları silinmemeli bence emeğe saygınız yok ve Vikikaynağa kimsenin girmesini istemiyorsunuz galiba--Gülşah 18:40, 21 Şubat 2008 (UTC)

Ayrıca VikiKaynak:Silme politikası ndaki hangi maddeye uyuyor silmeleriniz resimlerim eklediğim sayfalar silme politikasına aykırı değil bence bu politikaları iyice okuyup ve silerken hangi maddeye göre sildiğinizi açıklamanız gerekmektedir--Gülşah 18:51, 21 Şubat 2008 (UTC)

Katkılarınız[değiştir]

Lütfen iyi niyetli olarak katkılarınızı sürdürünüz vikikaynağın amacı bellidir. Aynı sayfalardan tekrar tekrar üretmeyiniz, öncelikle elinizdeki Mesnevi projesini sade ve temiz sayfalar bırakarak bitiriniz. Ortaya bir sürü proje atarak bir şeyler ortaya çıkmıyor maalesef ve katkılarınızı ortamı germeden yapınız--Nosferatu 15:53, 21 Şubat 2008 (UTC)

Hımmm. iyi niyetli katkı... Evet doğrusu sizin bunu telefuz etmenizi çok önemsiyorum. İyi niyetli katkılarınızı ise daha bir önemsiyorum. Doğrusu yarım kalan gazavatı Köprübaşı grubu öğrencilerinin hem de yöneticlik yetkilerinide aşarak kullanıcı sayfasından silmenizden sonra İYİ NİYETİN KALMADIĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜM. MESAJIMA CEVAP YAZMAYINCA İYİ NİYET OLMADIĞINA KANAAT GETİRMİŞTİM. Umarım anlaşırız.
Bir sürü projenin mahsuru yok gazavat gazavatta gidiyor. Şimdi Ankaradayım olaya el atamıyorum. Siz silince çocuklarda el atamıyor. Mesnevi sayfalarından KORUMA ALTINA ALMAM GERKENLER VAR. Ama yönetici sizsiniz.Ama olayla alakasızsınız. Sadece sil yapıyorsunuz. Projeler unutmayın ki bitmeyecek.BEN VİKİKAYNAĞI ÖNEMSİYORUM. Benim için Vikikaynak yönetimden de daha önemli bu projelerin yürümesi.
Sürmene müftülüğü Kur'an çalımaları grubunun ayet bazlı sayfalarda tüm tefsir ve mealleri verecekleri Türkiyenin en orjinal çalışmasını yani Kur'an çalışmalarını da sildiniz. İnanmazsınız ama bu faydalı çalışmayı silmeniz hoş değil.
Diyanet işleri Başkanlığının çalışması olan Elmalı Tefsiri çalışmasınıda telif diye sildiniz. Üstelik Atatürk yaptırmıştı elmalıya.70 sene önce. Neresinde telif varsa? O temel kaynak olmayacak mı? Oysa Kullanıcı:Suelnur'un tartışmasında olayı makulize bulmuştunuz.
Siliyorsunuz ha bire...
yeni kullanıcılarımızıda yanlışlıklarında sanki sayfa vandallıyormuş gibi hemen temelli süresiz engelliyorsunuz.24 saat ilkin engelle ..Niye temelli.üstelik normal sayfalarda vandallama da yapmıyor zavallı iyi niyetli kulanıcılar. Kullanıcı:Ahmetaslan gibi lütfen adamı azad et yazsın katkısı olsun.
Tartışma sayfasında düzenleme yaptı diye adam temelli süresiz engellenmezki.Kullanıcı:Alikıroğlu.61 ..gibi ,
evet ortamı germeden tartışmak çok önemli. Ama lüzumsuz silmeleriniz hem ortamı hem de diğer kullanıcıları geriyor. Tek katksısı olmayan pınarın karşı oyunun orda bırakılması daha fazla geriyor. 300'ün üzerinde katkısı olan Pınar83 'ün oyunun sayılmaması ortalığı dahada geriyor. Taraflılık her zaman insanları germiştir. Ama sağ olsun kullanıcılar gerilmeden soğuk kanlılıkla olayı değerlendiriyorlar. Bilmedikleri alanları öğreniyorlar.İYİLİKLE ve GÜZELLİKLE VİKİKAYNAĞA POZİTİF KATKIYLA KALIN....-- 3210  (T) 06:10, 22 Şubat 2008 (UTC)

VİKİ KAYNAĞIN KENDİ ALANINDA EN BÜYÜK PROJESİ OLAN KUR’AN MEAL VE TEFSİRİ NİÇİN ENGELLENDİ ?[değiştir]

Nosefaru Absar ve Suelnur arasında 2007 yılında Kur'an-ı Kerim maddesi ile ilgili yaptıkları mesajlar

Sevgili Absar Sureleri bir standarta bağlasak hepsini Fatiha Suresi'ndeki gibi yapsak nasıl olur. Birde şablon yapar bütün sureler sayfasına yerleştiririz ulaşımı kolay olur--Nosferatü 18:06, 19 Mayıs 2006 (UTC)

Gerçekten güzel olur ama Arapçalarını bulmak sorun oluyor. Türkçe meali çoğu yerde var. Ama bulabilirsek hepsini aynı formatta hazırlayabiliriz. Şablon kesinlikle gerekli. Ben şimdilik Türkçelerinin eklemeye devam edeceğim. Zamanla şekillendiririz. İyi çalişmalar.--AbSar 09:56, 20 Mayıs 2006 (UTC)


Ellerine sağlık sureler kısmıyla ilgileniyorsun. Gerçi benim minik çekincelerim var, onları paylaşmak istedim:

 • Keşke eklenen ve mevcut olan surelerde mealin kime ait olduğunu belirtebilsek. Henüz katkı yapmadığım bir başlık ama zaman zaman yaptığım göz gezdirmelerde bazı surelerin Diyanet meali olduğunu, bazılarının ise olmadığını gözlemliyorum. Tabi ki illa Diyanet meali olacak diye bir şey yok.İmkan olsa da birçok farklı meali vikikaynak bünyesinde bulundurabilsek. İnternetteki Elmalılı Hamdi Yazır meallerini elimdeki matbuu mealiyle karşılaştırmak suretiyle vikikaynak bünyesine kazandırmak gibi uçuk bir hayalim var. Ancak epey zahmetli ve zaman gerektiren bir iş olacağı için şimdilik hayal rafında duruyor. Neyse konuya geri dönecek olursam, benim demek istediğim okuyucu kimin mealini okuduğunu bilmek ister diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanılıyor muyum?
 • İkinci olarak, Tebbet Suresi Mesed Suresi olarak da biliyor. Ancak, Diyanet ve Elmalılı Hamdi Yazır mealleri de dahil olmak üzere pek çok namaz suresi kitapçığında (malum Tebbet Suresi namaz suresidir) surenin adı Tebbet olarak geçer. Zira vikipediye de o şekilde girilmiş.
 • Son olarak sureler kategorisinde senin açtığın Mesed Suresi sayfasından hariç ikinci bir Tebbet Suresi maddesi olduğunu keşfettim. Ne yapılması gerek bilemediğim için sana havale ediyorum.

Ve kafama takılanları belirttiğim için içim rahat olarak ``hikayelerime´´ dönüyorum. Aslında elle girmek zorunda olmasam işim daha kolay olacaktı ama aradım taradım internette e-kitap tarzı bir şeye rastlayamadım. Başladık artık bir işe sonunu da getireceğiz tabiki :))--Suelnurmesaj 20:05, 21 Nisan 2007 (UTC)

Aslında benim bu konu ile ilgili projem tüm dini kitapları buraya yerleştirmek. Kitab-ı Mukaddese başlamıştım ama öncelikle daha önceden başlanmış olan Kuran-ı Kerimi bitirmenin uygun olacağını düşündüm. Sayfaları tektipleştirmek için Fatiha Suresini örnek alıyorum ve çeşitli çevirileri değil de sadece Diyanetin çevirisini buraya geçiyorum iş çok yol uzun ama bir yerlerden başlamak gerek. Bu arada Tebbet Suresini düzelttim--Nosferatu 06:54, 23 Nisan 2007 (UTC)
Sen Diyanet mealini giriyor olabilirsin (ki bence de diğer yan meallerden önce bulunması gereken ana kaynak o olmalıdır) ama örneğin Tur Suresi ya da Muhammed Suresi Diyanet kaynaklı değil (katkıyı yapan kullanıcılar anonim olduğu için kaynaklarını sormak da mümkün değil) . Hal böyle olunca farklı kaynaklardan toparlanmış devşirme bir Kur'an meali ortaya çıkıyor. Acaba diyorum Diyanet'in online meali ile biz de mevcut olanlar karşılaştırılsa ve meal kaynağı farklı olan sureler Diyanet mealiyle değiştirilse o kullanıcıların katkılarına saygısızlık mı edilmiş olur? Öneriyi getiren kişi olarak bu işe gönüllü olduğumu belirtmeme gerek yok sanırım. Eğer bu önerimin uyglanabilme ihtimali yoksa en azından ayırt edici olması açısından eser şablonunun içerisinde Kuran-ı Kerim yazan satırın yanına parantez içinde Diyanet Meali diye bir ekleme yapsak, tabi bu vasfı taşıyanlara. Düşündükçe insanın aklına neler geliyor. Bir de şunu belirteyim, Fatiha Suresi gibi biçimlendirdiğin sayfalarda tablo başına Arapçası, Arapça okunuşu(bu ifadeden emin değilim), ve Türkçe meali gibi bi üst sıra eklesek nasıl olur? Ulusal marşlar sayfalarında yaptığına benzer bişey mesela. İş buyuruyorum gibi algılanmasın, bir örnek yapalırsa diğerlerine uygulayabilirim. :)) --Suelnurmesaj 22:59, 24 Nisan 2007 (UTC)
Eğer sayfalarla ilgili olarak şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi bir fikrin varsa fikrini gerçekleştirebilirsin . Kur'an maddeleri ile ilgili olarak ben http://www.kuran.gen.tr/ adresini kullanıyorum. Giriş yaptığım tasarım da belli zaman içinde ayetlerin hepsi tektipleşecektir. Vikilerin yapısı itibariyle eksiklikler veya yanlışlıklar nitelikli giriş yapan kullanıcılar tarafından düzenlenecektir--Nosferatu 10:12, 25 Nisan 2007 (UTC)

VİKİ KAYNAĞIN EN BÜYÜK PROJESİ OLAN KUR’AN MEAL VE TEFSİRİ NİÇİN ENGELLENDİ ?

 • Suelnur isimli kullanıcı diyor ki: İnternetteki Elmalılı Hamdi Yazır meallerini elimdeki matbuu mealiyle karşılaştırmak suretiyle vikikaynak bünyesine kazandırmak gibi uçuk bir hayalim var İki adet meali karşılaştırıp viki kaynağa kazandırmayı uçuk bir hayal görüyor , sayın suelnurun bu iyi niyetli tesbitini canı gönülden destekliyorum. Kendi branşı bu olmadığı için böyle yazdığına inanıyor ve katılıyorum.
 • Ancak bırakınız iki adet meali karşılaştırmalı olarak viki kaynağa kazandırmayı 15 adet meal ve 10 adet tefsiri viki kaynağa kazandırma projesi engellendi ve silindi.
 • Yine sayın suelnur : epey zahmetli ve zaman gerektiren bir iş olacağı için şimdilik hayal rafında duruyor Şeklinde bir değerlendirme yapıyor evet onun 2006 yılında hayal ettiğini biz bugün gerçekleştirme gayretine girdik ve malesef sebebini anlayamdığımız bir şekilde engellendik.
 • Yine sayın suelnur çok önemli bir tesbit yapıyor diyor ki: okuyucu kimin mealini okuduğunu bilmek ister diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanılıyor muyum? Evet sayın suelnurun bu tesbitine kesinlikle katılıyorum. Bizim başlattığımız çalışma da zaten örnek şablonda görüleceği üzere böyle bir çalışmaydı.
 • absar diyorki: Arapçalarını bulmak sorun oluyor. Türkçe meali çoğu yerde var. Ama bulabilirsek hepsini aynı formatta hazırlayabiliriz. Şablon kesinlikle gerekli. Ben şimdilik Türkçelerinin eklemeye devam edeceğim. Zamanla şekillendiririz. sayın absar sizin de aşağıdaki şanlonda gördüğünüz gibi arapça orjinal metinlerde var. bun metinleri yazmak ve şablona yerleştirmek bizim hiçin hiç sorun olmuyor. çok rahatlıkla bunun üstesinden gelebilir. Burada tek bir sorun var sayın nosferatunun bu çalışmayı enggellemesi.

ÖRNEK ŞABLON

FATİHA SURESİ AYET/1 MEAL[değiştir]

ORJİNAL METİN
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Okunuş Bismillahirrahmanirrahim
Diyanet Bismillâhirrahmânirrahîm
Diyanet Vakfı Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla
Elmalılı Orijinal Rahmân, Rahîm Allahın ismiyle
Elmalılı Sade Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
Ö. N. Bilmen Rahmân ve Rahîm olan Allah Teâlâ'nın ismiyle (tilâvete başlarım)
S. Ateş Rahmân ve Rahim Allâh'ın adıyla
Ali Bulaç Hamd Alemlerin Rabbi'nedir
Muhammed Esed RAHMAN, RAHİM ALLAH ADINA
Y.N. Öztürk Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
S. Yıldırım Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla
Tefhimü-l Kuran Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Fizilalil Kuran Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Abdülbaki Gölpınarlı Rahman ve rahim Allah adiyle
Ş. Piriş Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
İngilizce In the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.


Aslında nosferatu da bizim gibi düşünüyordu ancak bu düşüncesinden niçin vaz geçtiğini anlayabilmiş değilim. Nosferato diyor ki: Aslında benim bu konu ile ilgili projem tüm dini kitapları buraya yerleştirmek. Kitab-ı Mukaddese başlamıştım ama öncelikle daha önceden başlanmış olan Kuran-ı Kerimi bitirmenin uygun olacağını düşündüm. Sayfaları tektipleştirmek için Fatiha Suresini örnek alıyorum ve çeşitli çevirileri değil de sadece Diyanetin çevirisini buraya geçiyorum iş çok yol uzun ama bir yerlerden başlamak gerek. --Nosferatu 06:54, 23 Nisan 2007 (UTC)

 • Evet sayın nosferatu; biz bir yerden başladık ve bu büyük kur’an tefsir ve meal brojesini elbirliği ile viki kaynağa kazandırmayı hayal ettik başladık ancak tarafınızdan sebebini anlamadığımız bir şekilde engellendik.
 • Ayrıca örnek şablonda görüldüğü gibi Kur’an Kerimin orijinal ayetlerini de çalışmamıza dahil ediyorduk. Viki kaynaktaki Kur’an çalışmasında sadece Fatiha Suresinin orijinal metni var diğer surelerin orijinal metinleri yok.


 • Son olarak başta yönetici nosferatü olamak üzere bütün viki kaynak camiasına sesleniyorum destek olun yardımcı olun ve bu büyük kültür hizmetini viki kaynağa kazandırlım. Hatalarımız olabilir uyarıldığımızda zaten hatalarımız hemen düzeltiyoruz. Bütün viki camiasına saygı ve sevgilerimle.--Mustafahoca 12:09, 22 Şubat 2008 (UTC)

Yardım[değiştir]

Yöresel türküler :Trabzon türküleri bölümüne yeni türküler eklemek istiyorum fakat ekleyeceğim S harfi yok eklemek konusunda yardımcı olursanız sevinirim Kolay gelsin--Gökhan 15:21, 22 Şubat 2008 (UTC)

Teşekkür[değiştir]

Teşekkür ederim ,kolay gelsin--Gökhan 15:57, 22 Şubat 2008 (UTC)


nosferatü ben sizin objektifliğinizi kaybettiğinizi düşünüyorum siz kendi ihtiraslarınız yüzünden vikiye büyük zarar verdiğinizin farkında değilsiniz heralde .bir an önce ihtiraslarnızdan kurtulun ve objektif bir yönetici olmaya çalışın yoksa bu siteyi ziyaretçi kabül etmemek gibi bir düşünceniz varsa açıkça belirtin girmeyelim o zaman siz tek başınıza silin katkı yapın boş boş uğraşın derim yönetici eleştiriye açık olmalı.saygılar

Yardım[değiştir]

türküyü yazdım ancak kategoriye eklemiyor yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin--Gökhan 16:43, 22 Şubat 2008 (UTC)