İçeriğe atla

Vikikaynak:Hizmetliler

Vikikaynak, özgür kütüphane

Vikikaynak'ta hizmetlilik güç değil sorumluluk anlamına gelir. Hizmetlilerin topluluğu yönetme durumları yoktur. Tüm diğer Vikipedistler gibi eşit söz hakkına sahiptirler, kuralları koymazlar. Farkları sadece Vikikaynak'ta yazılımın sunduğu birkaç özel fonksiyonu kullanabilmeleridir. Bu görevler:

  1. Sayfa ve dosya silebilme veya silinen bir sayfayı geri getirebilme;
  2. Sayfaları geçici olarak korumaya alıp değiştirilmesini durdurma ya da korumasını kaldırıp değişikliğe tekrar izin verme;
  3. Bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden erişimi engelleme ya da tekrar erişimine izin verebilme olarak özetlenebilir.

Hizmetliler tecrübeli Vikipedistlerdir. Bunun yanı sıra Vikikaynak'ta ilkelere ve kurallara uyulması gibi konuları takip ederler, yanlışları ikaz ederler, yol gösterirler. Gerektiğinde de sorunu çözmek için yukarıda bahsedilen ek özellikleri kullanabilirler. Hizmetlilerin istatistikleri şu sayfadadır.

Hizmetli olmanın, kişinin yaptığı katkılardan ötürü hakedilmiş bir rütbe ya da ödül gibi düşünülmemesi gerekir. Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidirler. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan hoşnut olmayacak birinin hizmetli olmaması daha doğru olacaktır.

Bürokratlar

[değiştir]

Bazı hizmetliler ek olarak bürokrat sıfatına sahiptirler. Bürokratlar hizmetlilik görevlerinin yanı sıra iki ek fonksiyona daha sahiptirler.

  1. Normal bir kullanıcıyı hizmetli veya bürokrat atayabilirler. (Azledemezler. Azletme meta tarafından yapılabilir.)
  2. Bir kullanıcıya bot statüsü verebilir ya da bot statüsünü iptal edebilirler.

Bürokratlar görevlerini ancak bu yönde sonuçlanmış bir oylama mevcutsa uygulayabilirler.

Hizmetli ve bürokrat yetkilerinin kullanımı

[değiştir]

Eğer bir hizmetli veya bürokrat, yetkisindeki fonksiyonlardan birini kullanacaksa o fonksiyona ait Vikikaynak politikasına uymak zorundadır. Ayrıca, işlemi uygularken, ilgili politikanın hangi maddesine göre işlemi uyguladığını belirtmesi gereklidir. Örneğin; deneme olarak tanımlanabilecek yeni bir madde hızlı silme işlemi ile silinecekse, yönetici maddeyi silerken, neden kısmına Vikikaynak:Hızlı silme Genel, 2 benzeri bir ifade koymalıdır.

Hizmetlilerin listesi

[değiştir]
  1. Etkinlik sütunu, hizmetlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. Resmî bir anlamı yoktur ve el ile düzeltme yapıldığından güncel olmayabilir. 0-5 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.

Eski hizmetliler

[değiştir]

Güncel hizmetli listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili sayfalar

[değiştir]