Vikikaynak:Köy çeşmesi/Arşiv/2020/Haziran

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikikaynak:Tarafsız bakış açısı[değiştir]

Merhabalar, Vikikaynak'ın yardım içeriğinde bu madde oluşturulmuş ancak burada TBA'nın söz konusu olduğunu düşünmüyorum. İngilizcede de yok. Vikikaynak'ın kütüphane olarak düzenlenen içerik yapısında da buna yer olmadığını görebiliyoruz. Açıkladığım bu sebeplerle ilgili sayfayı silmek istiyorum, topluluğun görüşlerini merak ediyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 19.56, 11 Haziran 2020 (UTC)

  • Türkçe içerikte bir sorun olmayabilir ama çeviri eserlerde böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Kullanıcıların iyi niyetle dahi olsa TBA ihlâli içerir katkıda bulunmaları mümkün olabilir, bu nedenle bu konuda biraz temkinli olunması ve iyice düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. --justinianus 20.04, 11 Haziran 2020 (UTC)

Sol kısımdaki yardım seçeneğinin hedef bağlantısının değişmesi[değiştir]

Merhaba sevgili katipler, Vikikaynak logosunun altındaki Anasayfa, Topluluk Portali, Köy Çeşmesi ve Son Değişiklikler seçeneklerinin altındaki "Yardım", mediawiki.org'a yönlendiriyor. Bunun Yardım:İçindekiler kısmına yönlendirilmesinin daha verimli olacağını düşünüyorum. Bunu oylamaya sunuyorum.

  • Destek Destek teklifi sunan olarak. Satirdan kahraman (mesaj) 19.45, 11 Haziran 2020 (UTC)
  • Symbol comment vote.svg Yorum: Yardım:Temel Bilgiler sayfası da bu konuda oldukça kullanışlı görünüyor, hatta Yardım:İçindekiler sayfası da oraya yönlendiriyor. Fikri genel olarak desteklemekle birlikte Temel Bilgiler sayfasına yönlendirmeyi de düşünebiliriz. --justinianus 20.09, 11 Haziran 2020 (UTC)
@Justinianus, Dizin sayfasının devamı niteliğindeki sayfa olduğu için bu sayfayı önermiştim ancak iki sayfanın büyük oranda birbirine benzediği de görülüyor. Aslında dizin sayfaları da Vikikaynak ön ekiyle başlıyor. Vikikaynak:Eserler, Vikikaynak:Hakkında, Vikikaynak:Topluluk gibi. O halde Vikikaynak:Yardım ismi altında iki sayfanın da birleştirilmesi daha ölçülü ve kolay bulunabilir olacaktır. Yönlendirmeyi de bu şekilde yapabiliriz. Bu imzasız yorum Satirdan kahraman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
@Satirdan kahraman, öneri bence uygundur. Diğer kullanıcılarımız için de bir sakıncası yoksa birleştirebiliriz. --justinianus 14.09, 17 Haziran 2020 (UTC)
Destek Destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 18.25, 22 Haziran 2020 (UTC)

Proofread için Türkçe isim önerisi[değiştir]

Bu Viki projesinin ayırt edici özelliği proofread isimli eklenti. Bu eklenti, kabaca metnin özgün sayfasıyla içerdiği metni yan yana görüntülemeyi sağlıyor. Örneğin, Sayfa:Kürk Mantolu Madonna.djvu/25. Vikikaynak için proofread isimli eklentiyi getireli çok zaman geçmedi, sağ olsun küresel topluluk olmasaydı da gelemezdi, geldiği haliyle bile üzerinde çalışmak gerekiyor. Var olsun, biçem kılavuzunu hazırlarken @Ahmet Turhan, tashih olarak çevirmiş. Tashih güzel bir karşılık ancak daha güzelini buldum ve görüşlerinizi merak ediyorum. Önerim, "istinsah" olacak. İstinsah, matbaanın olmadığı zamanlarda insanların mevcut kitapları elleriyle yazarak kopyasını çıkartma işlemine verilen isim. Burada yaptığımız da bunun sanal karşılığı aslında. Bir tarafta özgün sayfa var ve biz de makineler yardımıyla metnini yeni bir sayfaya aktarıyoruz. Satirdan kahraman (mesaj) 20.36, 12 Haziran 2020 (UTC)

  • Symbol comment vote.svg Yorum: Güzel bir öneri, yapacağımız işle kıyasladığım zaman tashihe nazaran kullanmak daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum. --justinianus 15.34, 15 Haziran 2020 (UTC)


Hizmetlilik başvurusu[değiştir]

  • Merhaba değerli Vikikaynak kullanıcıları, az önce yapmış bulunduğum hizmetlilik başvurusu için oylarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla. --justinianus 15.00, 17 Haziran 2020 (UTC)

Kardeş projeler[değiştir]

Ana sayfadaki kardeş projeler kısmının Kullanıcı:ToprakM/Kardeş sayfasındaki ile değiştirilmesini öneriyorum. --ToprakM 10.43, 18 Haziran 2020 (UTC)

Üst kısımdaki mavi tabanlı "WIKIMEDIA VAKFI" yazısını çıkartıp denediğimde diğer kutuların bitiminden sayfanın altına daha hoş bir geçiş sağladığını düşündüğümden ilgili tabanı çıkarttım. Elinize sağlık @ToprakM Satirdan kahraman (mesaj) 17.53, 19 Haziran 2020 (UTC)

Arayüz yöneticisi[değiştir]

Büyük bir eksiklik olarak gördüğüm şurada listesini gördüğünüz küçük araçları (ve belki farklı araçları) buraya eklemek için burada arayüz yöneticiliğine başvuruyorum. Vikikaynak'a yararlı olmasın temennisiyle --ToprakM 12.50, 21 Haziran 2020 (UTC)

  • Destek Destek Buraya yapılabilecek en güzel ve en önemli yardımlardan olacağı muhakkak. Küçük araçlar başta olmak üzere şablonlar ve eklentiler için gerekli düzenlemeleri topluluk içerisinde hızlı ve daha kolay çözümlenebilir yapabiliriz. Hoş geldiniz, uğurlu olması dileğiyle Satırdan Kahraman (mesaj) 14.47, 21 Haziran 2020 (UTC)
  • Teknik işlerle ilgilenebilecek deneyimli kullanıcılara kesinlikle ihtiyacımız var. Bu yönüyle Vikikaynak'ta önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Destek. --justinianus 15.15, 21 Haziran 2020 (UTC)
  • Destek Destek tabii ki. Başarılar Face-smile.svg--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.50, 22 Haziran 2020 (UTC)