Vikikaynak:Sisteme nasıl girilir?

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yardım:İçindekiler Sisteme nasıl girilir?

Vikikaynak'da gezinmek için ya da değişiklikler yapmak için kayıt olmanız şart değildir. Ama kayıtlı olmanız diğer Vikipedistler ile iletişimde olmanızı kolaylaştıracaktır.

Yeni hesap açtırma[değiştir]

Daha önce hiç kayıt olmadıysanız her sayfada sağ üstte yer alan Oturum aç ya da yeni hesap edin bağlantısına tıklayarak kayıt olmaya başlayabilirsiniz. Gelecek olan sayfada

  • kullanıcı adınızı
  • parolanızı (2 defa)
  • E-posta adresinizi (İsteğe bağlıdır ama girmenizde yarar var. e-posta adresiniz hiçbir yerde gözükmeyecektir.) girin.

Yeni hesap aç düğmesine tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirin. Hepsi bu kadar. Artık kayıtlı bir Vikipedistsiniz.

Oturum açma[değiştir]

Eğer önceden kayıt olduysanız ama sayfanın en sağ üst köşesinde "Oturum aç ya da yeni hesap edin" görüyorsanız Vikipedi'de daha oturum açmamışsınız demektir. Her sayfada sağ üstte yer alan Oturum aç ya da yeni hesap edin bağlantısına tıklayarak oturum açabilirsiniz. Gelecek olan sayfada ilk iki alan olan

  • kullanıcı adınızı
  • parolanızı

giriniz. Eğer bulunduğunuz bilgisayarda Vikikaynak'ın parolanızı hatırlamasını istiyorsanız "Parolayı hatırla" kutucuğuna tıklayarak seçili olmasını sağlayınız. (Eğer o bilgisayarda sadece siz Vikikaynak'a bağlanıyorsanız bunu işaretleyin.) "Oturumu aç" düğmesine tıklayarak Vikikaynak'a girişi tamamlayınız.

Parolanızı unuttuysanız[değiştir]

E-posta adresinize şifre gönderilecektir.

Eğer kayıt olurken e-posta adresi girmediyseniz ya da e-posta adresiniz iptal olduysa Vikikaynak'ın size parolayı ulaştırması mümkün olmayacaktır. Bu durumda yeni bir kullanıcı hesabı açtırmaktan başka seçeneğiniz yok.