Vikikaynak:Köy çeşmesi/Genel Kullanıcı İsmi oylaması

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Değerli Vikikaynak kullanıcıları,

Bilindiği üzere, mevcut Genel Kullanıcı ismi Vikipedist'tir. Bu genel kullanıcı ismi, Mayıs 2006'da yapılan bir oylama sonucu belirlenmiştir. Fakat; Vikikaynak'ın Vikipedi'nin kardeş projesi olduğu düşünüldüğünde genel kullanıcı isminin doğruluğu tartışmaya açıktır. Bunun için 29 Haziran 2006 tarihinde önerilen Vikikâtip adını, genel kullanıcı adı olarak öneriyorum. Ve bunu oylamaya sunuyorum.--Dr.Suskun (mesaj) 17.04, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Olumlu Olumlu[değiştir]

Olumsuz Olumsuz[değiştir]

Tarafsız Tarafsız[değiştir]

Geçersiz Geçersiz[değiştir]

Yorum Yorum[değiştir]

  • Viki kısmından sonra proje kapsamında ek alıyor aslında. w:Vikipedi:Vikipedist'in resmi bir kullanımı yok benim gördüğüm, o bir deneme. w:Vikipedist tanımı "Vikipedi yazarı" olarak yönlendirilmiş. Vikikaynak için doğru olamayacağı tezine katılıyorum, ancak -katip olarak başka bir ek sunmak bana yararsız geldi. Ayrıca bu tanımı nerede kullanmak için ve ne için yapıyoruz? O soru da önemli. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.33, 23 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, bunun resmi olmadığının farkındayım. Bu oylamayı başlatma amacım ufak da olsa Vikikaynak'ta bulunan bir hatayı gidermektir.--Dr.Suskun (mesaj) 22.35, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Güzel bir öneri aslında. Bu tip tanımlamalar, kullanıcı kimlikleri resmiyette bir şey ifade etmese de moral verici geliyor. Buraya özel bir jargon oluşturmanın hazzıdır belki sadece.
Nerede kullanacağımız, güzel soru aslında. En olmadı kullanıcı kutularında kalsın veya kullanıcı sayfalarının kategorilerinde. Şimdilik önemli olmadığını düşünmekle birlikte öneme haiz olabileceğini not edeyim. İçeriklerimizi oluşturup etrafın tozunu biraz daha aldığımızda seve seve olur vereceğim. Satirdan kahraman (mesaj) 20.50, 23 Mayıs 2020 (UTC)
Görüşüme verdiğiniz önem için teşekkür ederim.--Dr.Suskun (mesaj) 22.35, 23 Mayıs 2020 (UTC)
  • Güzel bir öneri. Nerede kullanılacağı sorusuna aslında basitçe Vikipedi'de Vikipedist nerede kullanılıyorsa biz de Vikikâtip ismini orada kullanacağız diye cevap verebiliriz. Burası Vikipedi değil, Vikikaynak. Bu nedenle oradan farklı bir isim kullanmak buradaki kullanıcıları da Vikipedi'den farklı bir Wikimedia projesinde katkı sağladıkları intibaını yaratabilir, bu da onları katkıda bulunmaya yüreklendirebilir. Bu nedenle ben şahsen farklı bir isim kullanılmasını destekliyorum. Ama bu Vikikâtip mi olur, farklı bir şey mi olur bilemem. Ama Vikipedist'i Vikikaynak için kullanmamalıyız, çünkü ansiklopedi yazmıyor; telif hakkı serbest olan içerikleri topluyoruz. --justinianus 18.24, 24 Mayıs 2020 (UTC)
  • @Dr.Suskun Konuyla ilgili bir şey buldum: İngilzce Vikikaynak'ın terimler sayfasında "Wikisourcer", "Wikisourcerer or Wikisourceror" kullanıcı isimleri olarak tanımlanmış. Oylama sonucundan hareketle de Vikikaynak:Terimler sayfasına da Vikikaynak kullanıcıları için Vikikâtip denildiğini ekliyorum, esenlikler ve sevgiler.--Bu imzasız yorum Satirdan kahraman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.