Vikikaynak:Köy çeşmesi/Arşiv/2020/Ekim

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Call for feedback about Wikimedia Foundation Bylaws changes and Board candidate rubric[değiştir]

Merhaba. Apologies if you are not reading this message in your native language. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin..

Today the Wikimedia Foundation Board of Trustees starts two calls for feedback. One is about changes to the Bylaws mainly to increase the Board size from 10 to 16 members. The other one is about a trustee candidate rubric to introduce new, more effective ways to evaluate new Board candidates. The Board welcomes your comments through 26 October. For more details, check the full announcement.

Teşekkürler! Qgil-WMF (talk) 17.10, 7 Ekim 2020 (UTC)

Dil menüsüne eklenecek bir seçenek için topluluk onayı[değiştir]

Selamlar, Geçen günlerde Yunanca VK'de gördüğüm bir özellik müthiş hoşuma gitmişti ve aynısını buraya getirmek istiyorum. Yalnız ilgili komut common.js'ye ekleneceği için ve ilgili sayfayı arayaüz yöneticis olmadığımdan düzenleyemediğimden dolayı Meta'daki hizmetlilerden yardımcı olmalarını isteyeceğim. Bunun için de görüşlerinize ihtiyacım var. Eklenecek komut şu: mw.loader.load('//wikisource.org/w/index.php?title=MediaWiki:DoubleWiki.js&action=raw&ctype=text/javascript'); Bunu ekledikten sonra diğer dillere bağlantısı olan sayfalarda ilgili dilin yanında çift tarafla bir ok çıkacak ve oka tıklanırsa iki sayfa da iç içe görünecek. örneği de şöyle--Satırdan Kahraman (mesaj) 10.52, 13 Ekim 2020 (UTC)

 • Destek Destek Kaynak okumaları için oldukça yararlı bir eklenti. -- Ahmet Turhan(mesaj) 13.13, 13 Ekim 2020 (UTC)
 • Destek Destek Diller arası bağlantıları pratikleştiren, faydalı bir uygulama. Ben de destekliyorum. --justinianus 20.05, 13 Ekim 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --ToprakM 14.49, 16 Ekim 2020 (UTC)

Ad alanları için diğer adlar[değiştir]

@Vito Genovese'nin bu sayfada (kalıcı bağlantı) anlattığı değişikliğin benzerini burada da yapmayı öneriyorum.

Burada eklenmesini önerdiğim kısayollar şöyle:

'+trwikisource' => [
		'T' => NS_TALK,       | Tartışma
		'K' => NS_USER,       | Kullanıcı
		'VK' => NS_PROJECT,     | Vikikaynak
		'WS' => NS_PROJECT,     | Vikikaynak
		'Ş' => NS_TEMPLATE,     | Şablon
		'Y' => NS_HELP,       | Yardım
		'KAT' => NS_CATEGORY,    | Kategori
		'P' => 200,         | Portal
	],

--ToprakM 14.32, 16 Ekim 2020 (UTC)

Bu projede diğerlerinden farklı olarak Kişi ve Dizin ad alanları var. Ama beş ve üzeri sayıda harfin kısalmasını sağlamıyorsa yapmaya gerek yok prensibiyle hareket etmiştim orijinal öneride. Dolayısıyla bunların ad alanı olması çok gerekli değil diye düşünülebilir bir yandan. Ama diğer yandan da Kişi'nin K ile başlıyor olması bir sıkıntı yaratabilir. Dizin için kullanılabilecek olan D'nin de Vikiveri'nin kodu olduğunu biliyoruz, yani kullanamıyoruz. Tüm diğer kardeş projeler Kullanıcı için K seçimi yapacaksa Kişi K olsun demek de anlamsız olur. Aksi yönde ikna edici bir görüş gelene dek (lütfen seslenin öyle bir durumda) Toprak'ın önerisini olduğu hâliyle destekliyorum.
Vito Genovese 14.35, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Destek Destek Satırdan Kahraman (mesaj) 09.20, 22 Ekim 2020 (UTC)
 • Yeni yeni yürümeye başlayan İstinsah eklentisi Dizin sayfalarımızın sayısını oldukça artırıyor. Bununla birlikte bu sayfalardan eserin tüm sayfalarına (tekli sayfalar) ve eserin ana ad alanında yer alacak maddesine (istinsah edilen sayfaların toplu olarak görüntülendiği yer) bağlantı veriliyor. Bu nedenle Dizin sayfasının önemli olduğunu düşünüyorum. Kişi sayfaları da (kanaatimce) eser sayfalarında yazar parametresine de yer verdiğimiz için Vikikaynak'ta bulunması gerekli ve önemli sayfalar. Bu nedenle, öneri olması maksadıyla Kişiler için Kİ, Dizinler içinse DZ kısaltmalarını kullanabiliriz diye düşünüyorum. @Vito Genovese ve Satirdan kahraman ve diğer ilgili kullanıcılar; siz nasıl düşünürsünüz? --justinianus | mesaj 07.07, 23 Ekim 2020 (UTC)
@Justinianus: Burada kullanılacak "diğer ad"ların dil kodlarıyla çakışmaması gerekiyor. Çünkü EN gibi bir diğer ad belirlemeye çalıştığımızda, [[EN:Test]] kullanımı bize dillerarası bağlantı veriyor. Hatta iç bağlantı da vermiyor, doğrudan eskiden manuel yaptığımız, sonradan Vikiveri'nin devraldığı sol tablodaki dil bağlantısı işlevi kazanıyor. DZ Dzongkacanın, Kİ de Kikuyucanın kodu, o yüzden kullanamıyoruz. Zaten dört harfli adı iki harfe düşürmekten çok bir yarar elde etmeyiz sanıyorum.
Vito Genovese 11.57, 23 Ekim 2020 (UTC)
O zaman önerinin şu anki hali de uygundur, destek. --justinianus | mesaj 17.50, 23 Ekim 2020 (UTC)

Important: maintenance operation on October 27[değiştir]

-- Trizek (WMF) (talk) 17.12, 21 Ekim 2020 (UTC)