Vikikaynak:Şikâyet

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Topluluk sayfaları Şikâyet
"Şikâyetler sadece buradan yapılır."


Şikâyet yapmadan önce ve yaparken lütfen aşağıdaki kuralları ve önerileri göz önünde bulundurun:

  • Şikâyet nedenleri: Herhangi bir Vikikaynak kullanıcısını veya IP adresini iki ana neden yüzünden şikâyet edebilirsiniz. Bunlar:
  • Vikikaynak politikalarındaki kurallardan birini veya daha fazlasını ihlal etmek veya bu kurallardan biri veya daha fazlasına itaatsizlik.
  • Kişisel saldırı. Eğer şikâyet nedeniniz bir tür kişisel saldırı ise bunu somut bir şekilde kanıtlamanız gerekir. Kişisel saldırıya küçük düşürücü veya temeli olmayan ithamlar ve küfür/hakaret girer. Ayrıca, oylama, tartışma ve şikâyet sırasında itham, küfür/hakaret veya küçük düşürücü ifadelerde bulunmak kişisel saldırıya girer ve gerekli işlemlere tabii tutulabilir.
  • Şikâyet usulü: Şikâyet ederken, bir şikâyete cevap verirken birkaç noktaya dikkat etmemiz gerekir. Bunlar:
  • Şikâyet etmeden önce ve ederken yukarıda belirtilen nedenlerden en az birinin olduğunu somut bir şekilde kanıtlamak şarttır. Lütfen başka bir nedenle şikayette bulunmayınız, zira, topluluk tersi karar almadığı sürece, bu türden bir şikâyet geçersiz sayılır.
  • Şikâyet ederken uygun bir dil kullanmalıyız. Saldırı içeren, küçük düşürücü ifadelere yer veren ve küfür/hakaret içeren şikayetler Vikikaynak'ın temel kuralı olan “Kişisel saldırı yasaktır” gerekçesiyle geçersiz sayılır.
  • Şikâyetleri uygun sayfalarda yapmalıyız. Şikâyet sayfası dışında bir yerde bir kişiyi şikayet etmek, kişiye dair çeşitli yorumlarda veya ithamlarda bulunmak söz konusu kişiyi küçük düşürebileceği ve saldırı olarak nitelendirilebileceği için, ve temel kural olan “Kişisel saldırı yasaktır” gereğince hem kendisi şikâyete uğrayabilir, hem uyarı alabilir hem de şikâyet geçersiz sayılabilir.
  • Eski şikayetleri Arşiv sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca; Vikikaynak geneline yönelik şikâyetlerinizi bu sayfaya yazabilirsiniz.

Açık şikâyetler[değiştir]

Şimdilik açık olan bir şikâyet bulunmamaktadır.