Vikikaynak:Köy çeşmesi

Vikikaynak sitesinden
(VK:KÖY sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gtk-go-back-ltr.svg Topluluk sayfaları
Vikikaynak topluluğunun genel tartışma alanı

Köy çeşmesine hoş geldiniz.

Kısayol:
VK:KÖY

Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin. Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın. Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz olacaksa bunu şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir.

ARŞİV


Seçkin metinler[değiştir]

Vikikaynak'ta en:Wikisource:Featured texts oluşumuna denk düşen seçkin metin olayını burada başlatalım mı? Topluluk itirazı olmazsa ben girişimi başlatabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.45, 23 Mayıs 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan, bence uygundur.--Dr.Suskun (mesaj) 10.41, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Güzel bir çalışma olabilir. Önce politikalarını buraya aktarıp Türkçeleştirmek gerek. Proje başlamadan önce Şablon:Index_transcluded muhakkak Türkçeleştirilmeli ve kullanım kılavuzu hazırlanmalı. Aklımda olan bir tasarı ve şu maddeler halledilirse çok güzel olacaktır diyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 13.08, 23 Mayıs 2020 (UTC)

 • Vikikaynak:Seçkin metinler sayfasını oluşturdum. Diğer sürümlerde tüm adaylar arasından ayda bir kere seçilir olgusu var, bunu Türkçe Vikipedi'deki seçkin içerik kriterlerini öne çıkararak değiştirdim. Eğer itiraz gelmezse ana maddede yer alan alt sayfaları da oluşturmaya başlayacağım. Bahsi geçen ilgili maddeleri de diğer arkadaşlar açabilirse güzel bir projeye imza atmış oluruz. Seçkin içerik çalışmayı seviyorum, Vikikaynak'ta da olması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.11, 23 Mayıs 2020 (UTC)
 • Elinize sağlık. Şu sıralar birazcık yoğunluğum var hallettiğimde yardım edebilirim. Yİne de hhemencecik belirteyim ki Seçkin Madde için Şablon:Index_transcluded kullanımı zorunlu olmalı. Satirdan kahraman (mesaj) 13.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
O halde ben alt maddeleri hazırlamaya başlayayım. Siz de o şablonu ve diğer başka varsa ilgili kısımları hallederseniz (o şablonu türkçeleştirme, seçkin metin sayfasında bilgi verme vb.) iyi bir iş çıkarmış oluruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.30, 23 Mayıs 2020 (UTC)
 • Güzel fikir. Ben de naçizane elimden gelen yardımı gösterebilirim. Justinianus (mesaj) 14.44, 23 Mayıs 2020 (UTC)
@Justinianus, şuradaki seçkin metin şablonlarını oluşturmaya katkı sunabilirsin. Ayrıca Yardım:Tashih sayfasının tercümesi de gerekli. Ben diğer alt sayfaları ve ilgili yönergelerin oluşturuyorum, o yüzden o konularda işbirliği yapabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.50, 24 Mayıs 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, Tashih sayfasının çevirisini tamamladım, bazı kavramların bizde karşılığı bulunmadığından şimdilik kendimce çevirilerini yaptım, sonrasında gerekirse adlandırma konusunda değişiklikler yapılır. Yarın müsait olabilirsem şablon çevirilerine de başlayacağım. Siz de isterseniz çeviriyi kontrol edebilirsiniz, bir hata ya da eksiklik varsa birlikte üstünden geçebiliriz. @Satirdan kahraman ve @Dr.Suskun'a da haber verelim :). --justinianus 21.28, 28 Mayıs 2020 (UTC)

Politika ve yönerge tekliflerim[değiştir]

Yönerge teklifi: Biçem kılavuzu[değiştir]

Ana madde: Vikikaynak:Biçem kılavuzu

Vikikaynak'ta bir yazım standartına dair bir kılavuz olmadığını gördüm. Bu amaçla Vikikaynak:Biçem kılavuzu sayfasını hazırladım. İçeriği en:Wikisource:Style guide sayfasından çevirdim. Metnin üçüncü görüşlerle birlikte gelecek düzeltmelerle birlikte, Vikikaynak'ta resmî yönerge olarak yürürlüğe girmesi amacıyla bir öneri sunuyorum. Ayrıca bu içerik yine hazırladığım Vikikaynak:Seçkin metinler için de bir kriter olacak. Topluluğun görüşüne sunarım. Ana metnin onayıyla birlikte içerikteki kırmızı bağlantılı şablonları ve maddeleri hazırlamaya girişiriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.48, 23 Mayıs 2020 (UTC)

Elinize emeğinize sağlık. Dün geceye doğru bir iki yazım hatasını düzelttim güzel bir çalışma olmuş. Yakın bir zamanda etraflıca inceleyip görüşümü paylaşacağım. Satirdan kahraman (mesaj) 16.20, 24 Mayıs 2020 (UTC)

İletişim grubu kurma hakkında[değiştir]

 • Merhaba değerli Vikikaynak kullanıcıları,
Bildiğiniz üzere son dönemlerde başta Vikipedi olmak üzere tüm viki topluluklarında kullanıcılar arasında hızlı iletişim sağlanması, böylece projedeki ilerleyişi hızlandırma, güçlendirme ve kullanıcıların buraya katkıda bulunma motivasyonunu güçlendirme, yapılan etkinlik ve projelerin duyurulmasının sağlanması amacıyla anlık iletişim sağlayabilen çeşitli uygulamalarda proje görevlileri tarafından iletişim kanalları açılmakta. Yine Vikipedi üzerinden örneklersem, yıllardır yarı-etkin diyebileceğimiz IRC kanalının yanı sıra son dönemlerde aktif hâle gelen ve şu anda yüze yakın kullanıcının bulunduğu bir Telegram kanalı açıldı. Buna benzer bir kanalın Vikikaynak için de açılabileceğini düşünüyorum. Böylece kullanıcılar olarak buradan da iletişim sağlayabilir, örneğin çalıştığımız bir madde üzerinde bir sorunumuz/sorumuz olduğunda aktif ve ilgili bir kullanıcıdan hızlı bir dönüt alabiliriz. Özellikle Vikikaynak'a yeni katılan kullanıcıları da bu vesileyle kazanabilir, onların buraya katkıda bulunma motivasyonlarını artırabiliriz.
Elbette sizlerin de görüşleri önemli. Bu aşamada önerim, eğer bu yönde bir fikir birliği oluşursa kişisel verilerimizi (ad-soyad, telefon numarası gibi) diğer kullanıcıların göremeyeceği bir uygulamada, bu gizliliğe de dikkat ve özen göstererek bir kanal oluşturmak. Telegram bu anlamda benim aktif olarak kullandığım, bahsettiğim kişisel verilerinizi de gizleyebileceğiniz bir uygulama. Eğer topluluk da hemfikir olursa, Vikipedi için açılan grubun yanında bir de Vikikaynak grubu oluşturalım. Özellikle işbirliği gerektiren konularda çalışma yürütürken, yardıma ihtiyaç duyulan alanlarda ilgili ve bilgili kullanıcıların desteğini alabilmek adına, böyle bir platformda yer almayı uygun görüyorum. Eğer topluluk da bu fikirde ise Telegram üzerinde bir Vikikaynak grubu oluşturulabilir. Farklı görüşler gelmesi hâlinde; IRC, Discord veyahut başka bir platform üzerinde de bahsettiğim grup oluşturulabilir. Görüşlerinizi bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla. --justinianus 11.52, 30 Mayıs 2020 (UTC)
 • Ne zaman burada bir sorun olsa küresel topluluğun Telegram grubuna yazıyorum. Aynı gün içinde de bir çözüme kavuşmuş oluyoruz. Bu yüzden bu tip bir iletişim kanalınıın kullanımını önemsiyorum. Buradaki katipler topluluğunun insanlardan oluşup hevesini paylaşmasının yolunun da bu olduğunu düşünüyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 12.30, 31 Mayıs 2020 (UTC)

 • Tekrar merhaba değerli Vikikaynak kullanıcıları,
Bir önceki paylaşımımızın ardından @Satirdan kahraman ile birlikte bir Telegram grubu kurma kararı aldık. Bununla ilgili olarak Vikikaynak içerisinde de bir bilgi sayfası oluşturduk. Bu sayfadaki bağlantı vasıtasıyla gruba katılabilirsiniz. Saygılarımızla. --justinianus 14.59, 9 Haziran 2020 (UTC)

Vikikaynak:Tarafsız bakış açısı[değiştir]

Merhabalar, Vikikaynak'ın yardım içeriğinde bu madde oluşturulmuş ancak burada TBA'nın söz konusu olduğunu düşünmüyorum. İngilizcede de yok. Vikikaynak'ın kütüphane olarak düzenlenen içerik yapısında da buna yer olmadığını görebiliyoruz. Açıkladığım bu sebeplerle ilgili sayfayı silmek istiyorum, topluluğun görüşlerini merak ediyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 19.56, 11 Haziran 2020 (UTC)

 • Türkçe içerikte bir sorun olmayabilir ama çeviri eserlerde böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Kullanıcıların iyi niyetle dahi olsa TBA ihlâli içerir katkıda bulunmaları mümkün olabilir, bu nedenle bu konuda biraz temkinli olunması ve iyice düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. --justinianus 20.04, 11 Haziran 2020 (UTC)


İstinsah maratonu fikri[değiştir]

Selam Vikikatipler,

Uzun zamandır aklımda olan bir fikir için birtakım hazırlıklar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Gerek Osmanlıca gerek de Türkiye Türkçesi dosyalar yükledim, devam da edeceğim. hepsine şuradan bakmak mümkün. Bunları ekliyoruz ancak bazılarının istinsah edilmesi için bir maraton düzenleyelim mi, düzenleyeceksek nasıl yapalım, çok değerli görüşlerinizi bekliyorum, sevgiler. --Satırdan Kahraman (mesaj) 21.15, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • İstinsah ile ilgili Vikikaynak'ta bulunması gereken tüm sayfalar henüz tamamıyla oluşturulmadı, bununla birlikte ProofreadPage eklentisi de tam olarak Türkçeleştirilmiş değil. Sistemi derli toplu bir şekilde oturtmamız gerekiyor öncelikle, ama bunları yaptıktan sonra belirlenecek bir zaman periyodunca maraton çalışması yapabiliriz. --justinianus 18.13, 6 Ağustos 2020 (UTC)
 • Haklısınız hocam ancak dün yolun büyük kısmını hallettiğimizi gördüm. Bu yüzden görece çok zaman sürmeyecek birtakım değişiklikler sonrasında işleme koyabilelim diye burada tartışmayı başlattım. O sayfalar devam ederken -atla deve iş kalmadığını bir kez daha gururla söylerek- burada maratonun biçimini tartışıp şekillendirebiliriz dedim. --Satırdan Kahraman (mesaj) 18.18, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Elbette, güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. --justinianus 18.22, 6 Ağustos 2020 (UTC)

Technical Wishes: FileExporter and FileImporter become default features on all Wikis[değiştir]

Max Klemm (WMDE) 09.14, 6 Ağustos 2020 (UTC)

 • Sevgili Vikikatipler, Viki kullanıcıları tarafından geliştirilen FileExporter ve FileImporter özellikleri 7 Ağustos 2020'ye kadar tüm vikilerde varsayılan özellik olarak yer alacak. Bu eklentiler yerel vikiye yüklenmiş bir dosyanın özgün bilgileri (açıklama, kaynak, tarih, yazar gibi) muhafaza ederek Commons'a aktarılmasına imkan verecek. Ayrıca bu taşıma işlemi dosyanın geçmişinden görülebilecek.
Otomatik olarak onaylanmış kullanıcılar dosyanın sayfasında Commons'a taşıma seçeneğini görecekler. Bu seçeneği tıkladığınızda, eklenti kendiliğinden dosyanın Commons'a taşınabilir olup olmadığını denetleyecek. Eğer Commons'la uyumlu ise, dosya ile ilgili bilgileri güncelleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada işlemlerin tamamlanması ile birlikte dosya Commons'a aktarılmış olacak. Bilgilerinize sunarım. --justinianus 18.21, 6 Ağustos 2020 (UTC)

Sağ alttaki ikonların yerelleştirilmesi[değiştir]

Halihazırda kullanılan İngilizce sürüm
Çevirdiğim Türkçe sürüm
Furkan tarafından çevrilen Türkçe sürüm

Aşağıdaki yazı, direkt olarak Türkçe Vikipedi'de yapılan ilgili tekliften kopyalanmıştır. Görüş birliği oluşması hâlinde bu proje için de Phabricator'e başvurulup ilgili değişiklikler tarafımca yapılacaktır:

Selamlar. Şu anda sağ altta gözüken "A Wikimedia Project" yazısı İngilizce, ben SVG olduğu için bu dosyayı çevirip Dosya:A Wikimedia project template-tr.svg adıyla Commons'a yükledim. Diğer bazı vikiler de yerelleştirilmiş GUI ikonları kullanıyorken bizde neden Türkçesi kullanılmasın dedim. Görüş birliği çıkarsa Phabricator'e başvururuz. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.49, 16 Ağustos 2020 (UTC)


 • Destek Destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.49, 16 Ağustos 2020 (UTC)
 • Destek Destek yapılması elzemdir.--Can (mesaj) 14.29, 16 Ağustos 2020 (UTC)
 • Destek Destek -- Dr. Coal (mesaj) 14.38, 16 Ağustos 2020 (UTC)
 • Destek Destek - Satırdan Kahraman (mesaj) 16.18, 16 Ağustos 2020 (UTC)
 • Destek Destek Tüm projelerin aynı olması açısından gerekli bir uygulama. LuCKY (mesaj) 05.38, 17 Ağustos 2020 (UTC)
 • Destek Destek--Furkan 💬 10.18, 17 Ağustos 2020 (UTC)

Gördüğüm kadarıyla güncelleme gerçekleşmiş, uğurlu olsun. Satırdan Kahraman (mesaj) 15.26, 17 Ağustos 2020 (UTC)

Feedback requested: Ebook Export Improvement Project[değiştir]

Note: This message is in English, but we encourage translation into other languages. Thank you!

Hello, everyone!

I am pleased to announce that the Community Tech team at WMF has posted our August update on the Wikisource Ebook Export Improvement project! This project came out of our 2020 Community Wishlist Survey, and it was the #1 wish voted on by survey participants.

So, what does this mean? In short, we want your feedback! Now that we have posted the August update, we want to know what you think. The update includes findings from our community consultation, results from two separate analyses conducted by the team (on improving WSExport reliability & font rendering support), and proposed next steps. It is our hope that people can read our analysis, share their feedback, and engage in a conversation with us on the talk page. Your feedback will be invaluable, and it will help determine the next steps of the project.

Thank you to everyone who has participated in the consultation so far! It's been a joy to explore how we can improve the ebook export experience. Now, we look forward to reading a new round of feedback on the project talk page!

-- IFried (WMF) (Product Manager, Community Tech)

Sent by User:SGill (WMF) using MediaWiki message delivery (mesaj) 12.14, 17 Ağustos 2020 (UTC)

Mobil görünümdeki yazının logoya dönüştürülmesi teklifi[değiştir]

Logo olarak ekleyeceğim svg dosyası

Selamlar Vikikaynak topluluğu. Tıpkı Vikipedi'de olduğu gibi burada da mobil görünüm için logo ekleyebiliyoruz. Eklendiği taktirde sonuç olarak böyle gözükecek, görüş birliği oluştuğunda formaliteden Phabricator'de task açıp direkt logoyu ben değiştireceğim. Hemen gün içinde ilgili değişikliği yapar, ertesi gününe de deploy'a yetiştiririm sanırım. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.04, 18 Ağustos 2020 (UTC) • İstek yapıldı Yapıldı. Sayfayı yenileyiniz :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.46, 18 Ağustos 2020 (UTC)

Anasayfa mobil görünüm[değiştir]

Anasayfanın şuan ki görünümü hiç iyi değil. Tablolardan dolayı ekrana tam olarak oturmuyor ve sağa-sola kaydırmamız gerekiyor. Bundan dolayı anasayfanı elimden geldiğince mobile uyumlu hale getirmeye çalıştım ve sonuçtan memnunum. Masaüstü görünümde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde, anasayfanın Kullanıcı:ToprakM/Ana sayfasıyla güncellenmesini öneriyorum. --ToprakM 20.14, 21 Ağustos 2020 (UTC)

Selam, harika görünüyor. https://imgur.com/a/LQanxN5 bu mavi çizgiyi kaldırsak nasıl durur acaba merak ettim.--Satırdan Kahraman (mesaj) 20.40, 21 Ağustos 2020 (UTC)
O çizgi biraz karmaşıkmış kaldıramadım maalesef. --ToprakM 17.10, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Çabanız yeter. :) Mobil görünümün yer yer eziyete dönmesi sebebiyle deneme yayınına alıyorum. Kullanalım, görüş belirtmek isteyen olursa dinleriz. :) Gerekli değişiklikleri yapar mısın @ToprakM? Satırdan Kahraman (mesaj) 20.57, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Anasayfayı değiştiremiyorum. --ToprakM 11.58, 23 Ağustos 2020 (UTC)

Important: maintenance operation on September 1st[değiştir]

Trizek (WMF) (talk) 13.49, 26 Ağustos 2020 (UTC)

İki interviki botunun yetkilerinin alınması[değiştir]

Türkçe Vikipedi ve Türkçe Vikisöz'de yapılan interviki botu temizliği sonrası burada da aynısını yapabiliriz. Son değişiklikleri yıllar önce olan ve tek görevleri interviki bağlantılarını düzenli tutmak olan bu botlar yerini artık Vikiveri'ye bıraktı, dolayısıyla bot yetkilerinin durmasının bize ne kısa vadede, ne de uzun vadede bir getirisi yok. Bürokratımız olmadığından direkt olarak Meta'ya başvuracağız, başvururken elimizde bir topluluk kararı olsun diye direkt olarak buraya yazıyorum.

Özetlemek gerekirse, aşağıdaki iki hesabın bot yetkisi alınacaktır:

 1. Vagobot
 2. AvocatoBot

--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.52, 7 Eylül 2020 (UTC)


@Satirdan kahraman, Justinianus, ve ToprakM-evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.53, 7 Eylül 2020 (UTC)

Invitation to participate in the conversation[değiştir]

Wikisource Pagelist Widget: Ready to be enabled[değiştir]

Note: This message is in English, but we encourage translation into other languages. Thank you!

Hello everyone,

We are excited to announce that the Wikisource Pagelist widget is now available to be enabled on all Wikisources. Any interface admin on your wiki can enable it by using the instructions on the following page:

https://www.mediawiki.org/wiki/Special:MyLanguage/Help:Extension:ProofreadPage/Pagelist_widget

In case, your wiki doesn’t have an interface admin, reach out to us on the ‘Help with enabling the widget on your wiki’ section of the project talk page and we will connect you with a global interface admin:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Talk:Wikisource_Pagelist_Widget#Help_with_enabling_the_widget_on_your_wiki

You will need to hold a local discussion around what would be the labels for different page types in your language for the visual mode. (For example, ToC = ਤਤਕਰਾ in Punjabi, title = শিরোনাম in Bengali)

Feel free to also give us any feedback on the project talk page on Meta-Wiki as well.

Regards

Sohom Datta

Sent by Satdeep Gill (WMF) using MediaWiki message delivery (mesaj) 05.56, 15 Eylül 2020 (UTC)

Portaller[değiştir]

Vikikaynakta portallerin kullanıldığını ama aslında portal ad alanının açılmadığını fark ettim. Yan etileri olarak portaller ve alt sayfaları madde olarak sayılıyor ve tartışma sayfası "Tartışma:Portal:" şeklinde görünüyor. Bunun düzeltilmesi ve portal ad alanının "Portal" olarak, tartışma ad alanının da "Portal tartışma" olarak açılması için topluluk kararı gerekli. Görüşünüzü bekliyorum. --ToprakM 14.12, 16 Eylül 2020 (UTC)

 • Zamanında benim de dikkatimi çeken bir husustu, yapılabilecek bir şey varsa destekliyorum. --justinianus 20.12, 16 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Satırdan Kahraman (mesaj) 10.58, 17 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.03, 20 Eylül 2020 (UTC)

phabricator:T263358--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.06, 20 Eylül 2020 (UTC)

Kullanıcı tartışma ad alanı[değiştir]

Portal ile ilgili ad alanından söz açmışken nicedir dikkatimi çeken bir garipliği oylamaya sunuyorum. Kullanıcı ad alanına tıkladığımızda "Kullanıcı mesaj:X" başlığıyla çıkıyor ancak sekmenin adı tartışma olarak görünüyor. İlgili kısmın adının da Vikipedi uyarınca "Mesaj" olarak değiştirilmesini teklif ediyorum