Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
(Ana sayfa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Accueil scribe invert.png
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 450 kişi
  Metin sayısı: 8.930
  Madde sayısı: 16.424
  Matbu eser: 827 (Viki diline aktarılmış 4.968 sayfa)

Ayın eseri

Sivas Katliamına ilişkin TBMM Araştırması Komisyonu Raporu, TBMM Araştırma Komisyonu'nun Sivas Olayları ile ilgili hazırlamış olduğu rapordur.

1 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal'ı anmak için yapılan geleneksel toplantıdaki konuşmalar bahane edilerek Cuma Namazı sonrası, bazı güçler tarafından yönlendirildiği açık olan kişilerin saatler süren ve güvenlik güçleri tarafından yeterince müdahale edilmeyen hezeyanları sonrası, akşam saatlerinde Madımak Otelini yakmaları sonucu 40'a yakın insanımızın öldürülmeleri, insan canına duyarlı tüm insanlarımızı yasa boğmuştur.

Son iki yıldır, bir çok Cuma Namazı sonrası ortaya çıkan lâik cumhuriyet karşıtı görüntüler, ne yazık ki bu defa kana bulanmıştır.

Düşünce, anlatım ve inanç özgürlükleri demokrasilerin temel noktalarıdır. Parlamenter sistemlerin varlık nedenleridir.

Ne yazık ki, toplumda derin yaralar açan, dünün etnik kökenli katliamlarını anımsatan Sivas olayını, bazı yetkililer ve siyasetçiler hafife almışlar, yanlış teşhisler koymuşlar; kapalı, izinli meşru toplantıda özgürce ortaya konan bazı düşünceleri katliama neden olarak ortaya koymuşlardır. Bu çok sakat, çok yanlış, demokrasimizi yaralayacak, toplumda inanç ve etnik köken farklılıklarına dayalı bölünmelere neden olacak çok sorumsuz bir tavırdır.

Hükümetin olayların bastırılmasında basiretsiz davrandığı yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Hükümetin bu tavrı benzeri olayların yarın da tekrarlanmasının zeminini oluşturabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenlerle Meclis araştırması ile gerçeklerin ortaya çıkarılmasını zorunlu görüyoruz. (devamını okuyun)


Otel Madımak.jpg
Yeni eklenen metinler
Rev Robert Traill's New Testament (1656).jpg
İtalyaya denizden gitmemize karar verilince, Pavlusu ve başka bazı mahpusları, Avgustus taburundan Yulius denilen bir yüzbaşıya verdiler. Asya kıyısındaki yerlere gitmek üzre olan bir Edremit gemisine bindik, ve Selânikten olan Makedonyalı Aristarhos bizimle beraber olarak denize açıldık. Ertesi gün Saydaya uğradık; ve Yulius Pavlusu hoş tutarak kendisine bakılsın diye dostlarının yanına gitmesine izin verdi. Ve oradan açılarak Kıbrısın yel altından geçtik, çünkü yeller bize karşı idi. Kilikya ve Pamfilya denizinden geçerek Likyanın Mira şehrine geldik. Yüzbaşı orada İtalyaya gitmekte olan bir İskenderiye gemisi bulup bizi ona bindirdi. Bir çok günler ağır ağır gittik, ve güçlükle Knidos karşısına vardığımız zaman, yel bize müsaade etmediğinden Giridin yel altından Salmone karşısından geçtik; ve kıyı sıra güçlükle giderek Güzel Limanlar denilen bir yere geldik; Lasea şehri bu yere yakındı.

devamını okuyun

Yeni Ahit (1941)

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Compass-noun-project.svg Vikikaynak gezintisi

Add document icon (the Noun Project 27896).svg Sayfaların oluşturulması

Artworkbean broom.svg Sayfaların düzenlenmesi

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg İstinsah

InC.Icon-Only.dark.svg Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z