Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
(Ana Sayfa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Accueil scribe invert.png
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 446 kişi
  Metin sayısı: 8.910
  Madde sayısı: 16.080
  Matbu eser: 788 (Viki diline aktarılmış 4.784 sayfa)

Ayın eseri

Eski Bir Alkoliğin Günlüğü, Ali Jean Çorakçı'nın 2016'da yayımlanan ve yaşantısının belli kısımlarını aktaran anı kitabıdır.

(...) Paris’te bir gün, sokakta yaşayan bir adamla tanıştım. Saint Michel civarındaydık. Yıl, 2005. (...) Sokakta karşılaştığım adam bana bir bira ısmarladı ve ben de “Hayır.” demedim tabii ki. İçtik beraber… Adam her konuyu a’dan z’ye biliyordu ve bu nedenle sohbetimiz sabah 5’e kadar devam etti. Bir anda içmekte olduğu birasını, tamamen yere döktü. İçtiğimiz bira, “köpek öldüren” dediğimiz biralardandı. Kafan güzelken en iğrenç içki bile güzel geldiği için sıkıntı olmuyor açıkçası... Birayı döktükten sonra bana döndü ve dedi ki: “Durmasını bileceksin.”. O sokakta yaşayan adam, beklemediğim bir anda bana unutamayacağım bir ders vermişti. Harika bir uyarıydı benim için. (devamını okuyun)


Ali Jean Çorakçı - Eski Bir Alkoliğin Günlüğü (page 78 crop).jpg
Yeni eklenen metinler
Lesser Coat of Arms of Ukraine (bw).svg
(...) Ukrayna'daki 1917-1991 komünist totaliter rejimi suçlu olarak kabul edilir ve bireysel ve toplu infazlar, infazlar, ölümler, sürgünler, işkence, zorla çalıştırma ve diğer biçimlerdeki sayısız insan hakları ihlali ile karakterize edilen bir devlet terörü politikası izlemiştir. Kitlesel fiziksel terör, etnik, ulusal, dini, siyasi, sınıfsal, sosyal ve diğer gerekçelerle taciz, siyasi amaçlarla psikiyatrik tedbirler kullanırken manevi ve fiziksel acıya neden olmak, vicdan, düşünce, ifade, basın özgürlüğünü ihlal etmek ve yoksunluk siyasi çoğulculuk ilkesine aykırıdır ve bu bakımdan insan ve yurttaşın temel hak ve özgürlükleriyle bağdaşmadığı için mahkûm edilir.

devamını okuyun

Ukrayna Yüksek Şurası

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Compass-noun-project.svg Vikikaynak gezintisi

Add document icon (the Noun Project 27896).svg Sayfaların oluşturulması

Artworkbean broom.svg Sayfaların düzenlenmesi

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg İstinsah

InC.Icon-Only.dark.svg Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z