Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
(Ana Sayfa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Accueil scribe invert.png
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 451 kişi
  Metin sayısı: 9.076
  Madde sayısı: 16.999
  Matbu eser: 972 (Viki diline aktarılmış 5.104 sayfa)

Ayın eseri

Biga Halk Müziği Kültürü: Kültürel Kaynaşmanın Müzikal Yansıması, Alaattin Canbay'ın Biga'daki halk müziği kültürü hakkında yazmış olduğu bir makaledir.

Sözlü kültür unsurlarının en önemlilerinden biri olan müzik de Biga ve çevresinde, söz konusu yerel-bölgesel çeşitliliğin göstergelerinden biridir. Yerleşik halkın oldukça uzun bir süre içinde oluşturduğu ezgisel birikiminin bir yönü Orta-Asya Türk kültürü izlerini taşırken, diğer yandan öncesiyle birlikte Troya’dan başlayıp Roma-Bizans kültürüyle devam eden farklı medeniyetlerin karışımı niteliğindedir. Buna Osmanlı dönemi içindeki demografik ve kültürel hareketlilik de eklendiğinde Biga müzik kültürü tüm bu bileşenlerin bir arada kaynaştığı yer olduğu görülür. Biga halk müziği kültürü ve yapısal özelliklerini böylesi bir sosyo-kültürel yapı içinde ele alınıp değerlendirmek yerinde olur. Zeybek, Karşılama, sözlü-sözsüz oyun ezgileri gibi türlerin halk müziği kültürünü oluşturduğu Biga, Çanakkale’nin bir ilçesi olmasının yanında, farklı kültürlerin bir araya gelerek kaynaştığı, demografik yapısı, kültürel zenginliği ve çeşitliliği anlamında özel bir yere sahiptir. Biga yarımadası olarak sahip olduğu bu özellik doğal olarak halk müziği kültürü içinde türkü ve ezgilerine de yansımış böylece bir yandan Kuzey Ege-Güney Marmara-Trakya-Balkan etkileşimi içinde yöreye münhasır bir müzik kültürü oluşmuştur. Yapılan çalışmalarda, Biga coğrafi sınırları içinde yer alan ve farklı zamanlarda ilçeye gelerek yerleşen toplulukların kendilerine has kültürel dokuyu muhafaza etmeye çalıştıkları, yanı sıra çevre unsurlarla etkileşimde bulunarak yeni-canlı bir kültür oluşturdukları görülmektedir. (devamını okuyun)


Balıkkayamağara.jpg
Yeni eklenen metinler
Otel Madımak.jpg
Bunlar hoşgörü içinde yaşamak zorundadırlar. Yoksa birbirini boğazlarlarsa Türkiye'de bir şey çıkmaz. Ne düşünce çıkar, ne ilerleme olur, bunların önlenmesinin tek yolu hoşgörüdür. Ve bu hoşgörüye şiirleriyle Pir Sultan Abdal kendi zamanına göre bugün aynı şeyler geçerli değildir. Bugün aynı doğrultuda, aynı felsefi doğrultuda başka insanlar çıkabilir. Aynı şeyler olmaz, ama bu hoşgörüdür. Hatta bütün tarikatlar bir anlamda hoşgörüdür de. Ama en çok tarikat olmamakla birlikte, hatta bir mezhep olmamakla birlikte Alevilik bunu en güzel göstermiş sirkülerden biridir. Bir tanesidir. Tek bir tanesi değildir.

devamını okuyun

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Compass-noun-project.svg Vikikaynak gezintisi

Add document icon (the Noun Project 27896).svg Sayfaların oluşturulması

Artworkbean broom.svg Sayfaların düzenlenmesi

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg İstinsah

InC.Icon-Only.dark.svg Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z