Vikikaynak:Köy çeşmesi/Arşiv/2020/Ağustos

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İstinsah maratonu fikri[değiştir]

Selam Vikikatipler,

Uzun zamandır aklımda olan bir fikir için birtakım hazırlıklar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Gerek Osmanlıca gerek de Türkiye Türkçesi dosyalar yükledim, devam da edeceğim. hepsine şuradan bakmak mümkün. Bunları ekliyoruz ancak bazılarının istinsah edilmesi için bir maraton düzenleyelim mi, düzenleyeceksek nasıl yapalım, çok değerli görüşlerinizi bekliyorum, sevgiler. --Satırdan Kahraman (mesaj) 21.15, 5 Ağustos 2020 (UTC)
  • İstinsah ile ilgili Vikikaynak'ta bulunması gereken tüm sayfalar henüz tamamıyla oluşturulmadı, bununla birlikte ProofreadPage eklentisi de tam olarak Türkçeleştirilmiş değil. Sistemi derli toplu bir şekilde oturtmamız gerekiyor öncelikle, ama bunları yaptıktan sonra belirlenecek bir zaman periyodunca maraton çalışması yapabiliriz. --justinianus 18.13, 6 Ağustos 2020 (UTC)
  • Haklısınız hocam ancak dün yolun büyük kısmını hallettiğimizi gördüm. Bu yüzden görece çok zaman sürmeyecek birtakım değişiklikler sonrasında işleme koyabilelim diye burada tartışmayı başlattım. O sayfalar devam ederken -atla deve iş kalmadığını bir kez daha gururla söylerek- burada maratonun biçimini tartışıp şekillendirebiliriz dedim. --Satırdan Kahraman (mesaj) 18.18, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Elbette, güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. --justinianus 18.22, 6 Ağustos 2020 (UTC)


Technical Wishes: FileExporter and FileImporter become default features on all Wikis[değiştir]

Max Klemm (WMDE) 09.14, 6 Ağustos 2020 (UTC)

  • Sevgili Vikikatipler, Viki kullanıcıları tarafından geliştirilen FileExporter ve FileImporter özellikleri 7 Ağustos 2020'ye kadar tüm vikilerde varsayılan özellik olarak yer alacak. Bu eklentiler yerel vikiye yüklenmiş bir dosyanın özgün bilgileri (açıklama, kaynak, tarih, yazar gibi) muhafaza ederek Commons'a aktarılmasına imkan verecek. Ayrıca bu taşıma işlemi dosyanın geçmişinden görülebilecek.
Otomatik olarak onaylanmış kullanıcılar dosyanın sayfasında Commons'a taşıma seçeneğini görecekler. Bu seçeneği tıkladığınızda, eklenti kendiliğinden dosyanın Commons'a taşınabilir olup olmadığını denetleyecek. Eğer Commons'la uyumlu ise, dosya ile ilgili bilgileri güncelleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada işlemlerin tamamlanması ile birlikte dosya Commons'a aktarılmış olacak. Bilgilerinize sunarım. --justinianus 18.21, 6 Ağustos 2020 (UTC)


Sağ alttaki ikonların yerelleştirilmesi[değiştir]

Halihazırda kullanılan İngilizce sürüm
Çevirdiğim Türkçe sürüm
Furkan tarafından çevrilen Türkçe sürüm

Aşağıdaki yazı, direkt olarak Türkçe Vikipedi'de yapılan ilgili tekliften kopyalanmıştır. Görüş birliği oluşması hâlinde bu proje için de Phabricator'e başvurulup ilgili değişiklikler tarafımca yapılacaktır:

Selamlar. Şu anda sağ altta gözüken "A Wikimedia Project" yazısı İngilizce, ben SVG olduğu için bu dosyayı çevirip Dosya:A Wikimedia project template-tr.svg adıyla Commons'a yükledim. Diğer bazı vikiler de yerelleştirilmiş GUI ikonları kullanıyorken bizde neden Türkçesi kullanılmasın dedim. Görüş birliği çıkarsa Phabricator'e başvururuz. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.49, 16 Ağustos 2020 (UTC)


  • Destek Destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.49, 16 Ağustos 2020 (UTC)
  • Destek Destek yapılması elzemdir.--Can (mesaj) 14.29, 16 Ağustos 2020 (UTC)
  • Destek Destek -- Dr. Coal (mesaj) 14.38, 16 Ağustos 2020 (UTC)
  • Destek Destek - Satırdan Kahraman (mesaj) 16.18, 16 Ağustos 2020 (UTC)
  • Destek Destek Tüm projelerin aynı olması açısından gerekli bir uygulama. LuCKY (mesaj) 05.38, 17 Ağustos 2020 (UTC)
  • Destek Destek--Furkan 💬 10.18, 17 Ağustos 2020 (UTC)

Gördüğüm kadarıyla güncelleme gerçekleşmiş, uğurlu olsun. Satırdan Kahraman (mesaj) 15.26, 17 Ağustos 2020 (UTC)


Feedback requested: Ebook Export Improvement Project[değiştir]

Note: This message is in English, but we encourage translation into other languages. Thank you!

Hello, everyone!

I am pleased to announce that the Community Tech team at WMF has posted our August update on the Wikisource Ebook Export Improvement project! This project came out of our 2020 Community Wishlist Survey, and it was the #1 wish voted on by survey participants.

So, what does this mean? In short, we want your feedback! Now that we have posted the August update, we want to know what you think. The update includes findings from our community consultation, results from two separate analyses conducted by the team (on improving WSExport reliability & font rendering support), and proposed next steps. It is our hope that people can read our analysis, share their feedback, and engage in a conversation with us on the talk page. Your feedback will be invaluable, and it will help determine the next steps of the project.

Thank you to everyone who has participated in the consultation so far! It's been a joy to explore how we can improve the ebook export experience. Now, we look forward to reading a new round of feedback on the project talk page!

-- IFried (WMF) (Product Manager, Community Tech)

Sent by User:SGill (WMF) using MediaWiki message delivery (mesaj) 12.14, 17 Ağustos 2020 (UTC)


Mobil görünümdeki yazının logoya dönüştürülmesi teklifi[değiştir]

Logo olarak ekleyeceğim svg dosyası

Selamlar Vikikaynak topluluğu. Tıpkı Vikipedi'de olduğu gibi burada da mobil görünüm için logo ekleyebiliyoruz. Eklendiği taktirde sonuç olarak böyle gözükecek, görüş birliği oluştuğunda formaliteden Phabricator'de task açıp direkt logoyu ben değiştireceğim. Hemen gün içinde ilgili değişikliği yapar, ertesi gününe de deploy'a yetiştiririm sanırım. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.04, 18 Ağustos 2020 (UTC)  • İstek yapıldı Yapıldı. Sayfayı yenileyiniz :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.46, 18 Ağustos 2020 (UTC)

Anasayfa mobil görünüm[değiştir]

Anasayfanın şuan ki görünümü hiç iyi değil. Tablolardan dolayı ekrana tam olarak oturmuyor ve sağa-sola kaydırmamız gerekiyor. Bundan dolayı anasayfanı elimden geldiğince mobile uyumlu hale getirmeye çalıştım ve sonuçtan memnunum. Masaüstü görünümde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde, anasayfanın Kullanıcı:ToprakM/Ana sayfasıyla güncellenmesini öneriyorum. --ToprakM 20.14, 21 Ağustos 2020 (UTC)

Selam, harika görünüyor. https://imgur.com/a/LQanxN5 bu mavi çizgiyi kaldırsak nasıl durur acaba merak ettim.--Satırdan Kahraman (mesaj) 20.40, 21 Ağustos 2020 (UTC)
O çizgi biraz karmaşıkmış kaldıramadım maalesef. --ToprakM 17.10, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Çabanız yeter. :) Mobil görünümün yer yer eziyete dönmesi sebebiyle deneme yayınına alıyorum. Kullanalım, görüş belirtmek isteyen olursa dinleriz. :) Gerekli değişiklikleri yapar mısın @ToprakM? Satırdan Kahraman (mesaj) 20.57, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Anasayfayı değiştiremiyorum. --ToprakM 11.58, 23 Ağustos 2020 (UTC)

Important: maintenance operation on September 1st[değiştir]

Trizek (WMF) (talk) 13.49, 26 Ağustos 2020 (UTC)