Anasayfa

Vikikaynak, özgür kütüphane
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Accueil scribe invert.png
Özgür Kütüphane Vikikaynak'a hoş geldiniz.


  Eserlerine yer verilen: 451 kişi
  Metin sayısı: 9.078
  Madde sayısı: 17.062
  Matbu eser: 972 (Viki diline aktarılmış 5.139 sayfa)

Ayın eseri

Görsel Retorik Paradigması, Seda Liman Turan'ın görsel retorik kavramı hakkında yazmış olduğu bir makaledir.

Görsel retoriğin temel bileşeni görsel metinleri analiz etmektir. Görsel bir metni analiz etmenin yolu, mesajı ileten ve iletilen açısından anlamını aramaktır. Anlam, görsel bir metnin sahip olduğu gerçek anlamdan daha derin olmalıdır. İzleyen tarafından algılanan mesaj, izleyenin zihninde farklı değişkenler temelinde yorumlanıp anlamlandırılmaktadır. Görsel retorik, salt estetik düşüncenin aksine, görüntüleri kültürel ve bağlamsal anlamın duyusal ifadeleri olarak vurgulamaktadır. İzleyici, mesajın amacı ve türü ile ilgili nüansları tek bir çerçeve içinde analiz edilebildiğinden, tasarımcıların retorik seçimlerinin ardındaki mantığı çözümleyebilmesi gerekmektedir. Dijital çağda görüntünün gücü, simge ve semboller aracılığıyla potansiyel olarak küresel ölçekte eylemler üretebilmektedir. Çağdaş retorik kapsamında değerlendirilen görsel retorik paradigması, araştırmacılar için yeni bir çalışma alanı haline gelmektedir. Görsel retorik tasarımların üretilmesi ve değerlendirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Retorik imgeler yalnızca akademik anlamda araştırmalarda değil, eğitim olarak da benimsemeli, etkin ve sorumlu bir şekilde kullanılması teşvik edilmelidir. Bu durum, entelektüel değerlerimizi yeniden incelememizi, arkasındaki varsayımlar üzerinde düşünmemizi ve belki de bu değerleri ve varsayımları daha dikkatli bir şekilde ifade edip uygulamamızı gerektirmektedir. (devamını okuyun)


Knight academy lecture (Rosenborg Palace).jpg
Yeni eklenen metinler
Otel Madımak.jpg
Bunlar hoşgörü içinde yaşamak zorundadırlar. Yoksa birbirini boğazlarlarsa Türkiye'de bir şey çıkmaz. Ne düşünce çıkar, ne ilerleme olur, bunların önlenmesinin tek yolu hoşgörüdür. Ve bu hoşgörüye şiirleriyle Pir Sultan Abdal kendi zamanına göre bugün aynı şeyler geçerli değildir. Bugün aynı doğrultuda, aynı felsefi doğrultuda başka insanlar çıkabilir. Aynı şeyler olmaz, ama bu hoşgörüdür. Hatta bütün tarikatlar bir anlamda hoşgörüdür de. Ama en çok tarikat olmamakla birlikte, hatta bir mezhep olmamakla birlikte Alevilik bunu en güzel göstermiş sirkülerden biridir. Bir tanesidir. Tek bir tanesi değildir.

devamını okuyun

Vikikaynak nedir?

Vikikaynak, telifsiz kaynak metinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiği çevrim içi bir kütüphanedir. Topluluk portaline bakarak başlamak için yardım alabilir, Vikikaynak hakkındaki sorularınızı köy çeşmesinde sorabilirsiniz. Denemelerinizi ise deneme tahtasında yapabilirsiniz. Hazırsanız kaydolarak başlayabilirsiniz.

Compass-noun-project.svg Vikikaynak gezintisi

Add document icon (the Noun Project 27896).svg Sayfaların oluşturulması

Artworkbean broom.svg Sayfaların düzenlenmesi

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg İstinsah

InC.Icon-Only.dark.svg Telif hakları

Bütün başlıklar

A'dan Z'ye sayfalar  A'dan Z'ye kategoriler

Alfabetik sıraya göre kişiler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z
Alfabetik sıraya göre eserler
A  B  C  Ç  D  E  F  G  H  I  İ  J  K  L  M  N  O  Ö  P  Q  R  S  Ş  T  U  Ü  V  W  X  Y  Z