Kategori tartışma:Sureler

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kaynak ve telif sorunu[değiştir]

  • kimin meali olduğu eklenmelidir. yani kaynak eklenmelidir. Bu imzasız yorum 3210 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  • kaynaksız olmaları bir yana, telifli olmaları yüksek ihtimal. şuradaki konuşmayı burada not etmek isterim. esasen burayı daha çok ilgilendiren bir konu olduğu için buraya taşımak gerekir. telif durumları belirsiz olanların da silinmesinde yarar var. --kibele 12:32, 10 Eylül 2016 (UTC)
  • Burada yer alan surelerin çevirilerin hiçbirisinde ne isim ne bir kaynak var. Derhal eklenmeli, aksi taktirde telif nedeniyle içeriklerin kaldırılma sorunu yaşanabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:55, 10 Eylül 2016 (UTC)
  • Tartışma:Kur'an-ı Kerim sayfasında bir süre önce dikkat çektiğim bu konunun farklı kullanıcıların da dikkatini çekmesi beni memnun etti. Orada belirttiğim üzere, şu konuşmadan da görülebileceği gibi çoğunlukla telifli Diyanet mealleri kullanılmış gözüküyor. Elbette ki en sağlıklısı her sureyi teker teker değerlendirmek; ancak iyi ihtimalle tamamının telif durumunun makul bir şaibe altında olduğunu belirtebiliriz. Bu durumda surelerin silinmesi için etiketlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • İlgili tartışmada belirtildiği gibi Elmalılı'nın meallerinin özgün metinleri buraya eklenebilir (tabii sağlıklı olan telifli sürümlerin korunmaması açısından bunun sayfa silindikten sonra yapılması). Şuradaki metinler sadeleştirilmiş midir? Bu konu hakkında derin bilgiye sahip değilim. --82 ~145 ileti 22:08, 14 Eylül 2016 (UTC)
tek tek işaretlenmesi gereksiz bir iş yükü. hizmetli seçilirse tümüyle ilgilenebilir. --kibele 11:27, 18 Eylül 2016 (UTC)
Maalesef hiçbir surenin kaynağı yoktu, hepsi silindi. Örnek olarak serbest telifli Elmalılı Hamdi Yazır mealini kullanarak Kur'an/İhlâs Suresi sayfasını bıraktım. Elimizdeki kullanımı serbest ve buraya aktarabileceğimiz tek meal Elmalılı'ya ait olduğundan dolayı hepsini Kur'an alt sayfasına taşımakta bir sorun görmedim. Kur'an sayfasının da yenilenmesi lazım aslında. --Cobija (mesaj) 09:03, 14 Ekim 2016 (UTC)

@Iskenderbalas şöyle değişiklikler yapıyor. bu tip bir ifadenin telif ihlalini ortadan kaldırdığını düşünüyor musunuz? @Cobija, @Seksen iki yüz kırk beş, @Ahmet Turhan.. --kibele 12:24, 9 Haziran 2017 (UTC)

Telif hakları ile ilgili sürecimiz belli. Diyanet İşlerinin resmî e-posta adresinden bir sorun olmayacağına dair OTRS onaylı izin almak gerekli. Bu tür kişisel izinlerin ileride sorun çıkarma olasılığı her zaman için mevcut olduğundan riske atmamak gerekli. --Cobija (mesaj) 14:10, 9 Haziran 2017 (UTC)
teşekkürler, değişiklikler geri alındı bu arada.. --kibele 19:24, 9 Haziran 2017 (UTC)