Şablon tartışma:Eser son

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Normalde bu tartışmayı benim açmam saçma oluyor, değişiklik fikri tartışılırdı burada. İşbirliğiyle değiştirilmiş, kullanıma sokulmuş bir şablonu değiştirip neden aynı şekilde kalması gerektiğini benim açıklamam garip ama neyse. @𐰇𐱅𐰚𐰤meramınızı anlatmanız gereke sizsiniz. Değişiklik geçmişine bakarsanız nedeninini anlarsınız. Yıllardır burada kalması bu tartışmada geçersiz çünkü hep beraber atıllıktan kurtarmaya çalıştığımız, harıl harıl politika çevirip istinsah yaptığımız bir proje burası. @Justinianusseni de çağırayım da kapatalım konuyu, yapacak çok iş varken böyle tartışmalara zaman ayırmak lüks. --Satırdan Kahraman (mesaj) 17.59, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Vikipedi kadar aktif olmayan böyle bir projede ufacık bir noktayı düzelten bir kullanıcı bile oldukça kayda değer bir iş yapmış oluyor, bu nedenle buraya zaman ayırıp düzenleme yapan hiçbir kullanıcıyı üzmemek, onların heveslerini kırmamak bu topluluğun üyeleri olarak bizim üzerimize vazifedir diye düşünüyorum. Bu nedenle iki kullanıcıyı da sakin bir şekilde, yapmak istediklerini uygun ve anlaşılabilir bir şekilde açıklamalarını yapmaya ve uzlaşmaya davet ediyorum. Bu projenin deneyimli kullanıcıları olarak bu meseleyi karşılıklı diyalog ve sükûnet dili ile çözeceğinize inanıyorum. --justinianus 18.10, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • Öncelikle bir hizmetlinin gerekçesiz geri alma yapmaması gerektiğini bilmesi, geri al-tartış döngüsünün nasıl işlediğini kavraması sonrasında da "Halihazırda bu hali kabul görmüş" cümlesini açıklayabilmesi (nerede kabul görmüş, tartışma sonucu mu o hali almış yoksa çok uzun zamandır o halde olmasına itiraz gelmemesi ile sessiz bir konsensus mu oluşmuş?) gerekli.
@Justinianus, seni ve katkını tenzih ediyorum bu tartışmada. Şu an buradaki sorun şablonun nasıl olması gerektiği değil viki düsturlarının çiğnenmesi. İlk değişiklik özetimdekilere cevaben eklemek istediğin bir şey varsa tartışabiliriz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.23, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Viki düsturu denince akla gelen benim, bu şablondaki bir değişiklik için tartışma sayfasında görüş belirtmektir. Sayfanın geçmişine bakarsanız iki hizmetlinin ve bir arayüz yönetecisinin -yani burada sorumluluk kabul etmiş herkesin- parça parça değiştirirek bugünkü halini alan bir şablon var. Atıf yapılan yıllarda kenarda kıyıda kalmış şablonun varsayılan biçem olması için denemeler ve değişiklikler yapılıyor üstelik. Ancak bütün bnlar gözardı edilerek sadece açıklamaya açıklamasını yazarak şablon değiştirmek yapıcı olmayan değişikliktir, açıklama yapmaksızın geri almak da şahsi kanaatimdir. Elbette aylardır burada yürütülen çalışmaları, fikir alışverişlerini es geçerek tepeden inme değişikliği yapmak ve geri-al tartış döngüsünde sizin üslubunuzca açıklama özetine yazarak tartışmaya davet etmem ama sizin inatla geri almanız da gözardı edilmiş noktalardır. lk değişiklik özetiniz şu durumda bir şey ifade etmiyor. Ayrıca şablonun neden halen bu halde durduğunu sormak istiyorum. --Satırdan Kahraman (mesaj) 21.34, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Şablon söz konusu halini şu tek değişiklikle almış, gerçeği eğip bükmeye çalışmak beyhude. Neyin "parça parça değiştirmesi", nerede bu "işbirliğiyle değiştirilmiş, kullanıma sokulmuş" kısım tam olarak? Atıl projelere bir daha hizmetli seçerken yalnızca hevesli olmasıyla yetinmeyip gerçekten uygun olup olmamasını ciddiyetle değerlendirmek gerekiyormuş demek ki. Şahsi kanaatiymiş, neyse... --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.13, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Gerçeği eğip bükmek? Mesaj sayfama bakabilirsiniz, istediğinizi görürsünüz. Değişiklik tarihleri de parça parça kısmını sunacaktır. Ayrıca kullanıcı sayısı az olsa da artık atıllıktan çok uzakta kalmış bir yeniliğin geldiği bir projeden bahsediyoruz. Ayrıca sanırım siz değerlendirme yapmamıştınız zamanında iyi yapmışsınız. Şurada bir avuç insanla 6 ayda neler başardık halen atıl diyorsunuz, böyle tartışmalarla katkılarımıza ayırmamız gereken zamanı kısıtlıyorsunuz. Yapmayın lütfen! --Satırdan Kahraman (mesaj) 23.45, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Güzel arkadaşım, bem BU ŞABLONDAN bahsediyorum Vikikaynak genelinde yapılan çalışmalardan (onlar kesinlikle takdire şayan fakat buradaki mevzu bu değil, konuyu dağıtmaya gerek yok) değil. Şimdi tekrar soruyorum: Neyin "parça parça değiştirmesi", nerede bu "işbirliğiyle değiştirilmiş, kullanıma sokulmuş" kısım tam olarak? Bu şablon tek bir değişiklik ile söz konusu halini almış, mesaj sayfanda da buna dair bir fikir alışverişi yok. Öyleyse gerekçesiz geri alma yapmanın gerekçesi nedir? Eğer böyle tartışmalarla vakit kaybetmek istemiyorsanız dayanaksız, keyfekeder geri almalar yapmazsınız olur biter.

Şablon Jüstinyen'in değiştirdiği haliyle de durabilir biçem konusundaki çekincelerim karşılanabilir ise tabii ki fakat yukarıda yapılmaya çalışıldığı gibi ayağı yere basmayan gerekçelere "hadi bu seferlik de böyle olsun" diyerek göz kapayamayız. Neyse, Jüstinyen tartışmak isterse oturur bir orta yol buluruz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.09, 6 Ağustos 2020 (UTC)

 • İlgili şablon özellikle ilgi alanım olan, kanun maddelerini oluştururken yararlandığım, kullanışlı bulduğum bir şablon. Şablonun içinde alt başlık bulundurması açık konuşmam gerekirse işime gelen bir durum. Bu görebildiğim kadarıyla biçem kılavuzumuza aykırılık da içermiyor. Diğer taraftan yapılmak istenen değişiklik de aynı şekilde aykırılık unsuru barındırmayan bir değişiklik. Dolayısıyla bu noktada yaşanan bu ihtilafın çözümü tarafların, yani sizlerin uzlaşmasına kalıyor. Politikalarımız meseleyi değişiklik savaşına çevirmeden, cesur ol/geri al/tartış döngüsünü işletmemiz gerektiği hususunda yeterince açık. Burada karşılıklı olarak birtakım ihlaller (nezaket, İNOV, İÜYYKÜD) olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden her ikinizden de topluluk alanı politikalarımız konusunda biraz daha dikkatli davranmanızı rica ediyorum. Yaşanan ihtilafın büyütülecek bir mesele olduğunu düşünmüyorum. Her ikiniz de bu proje için değerli kullanıcılarsınız. Bu nedenle meseleyi daha fazla uzamadan burada uzlaşarak çözmeniz daha doğru olacaktır. Yapılmak istenen değişiklik ihtilaf oluşturduğu için, politikalarımız gereği şablonu geçici olarak değişiklik öncesi haline döndürüyorum, uzlaşmanın sağlanmasını takiben gerekli değişiklikleri tekrardan yaparız. İçerik dışındaki diğer tartışmaları ise burada değil, (istiyorsanız) şikayet sayfasında yapmanız daha uygun olacaktır. Tartışmanın devamına yol gösterici olması amacıyla, her iki kullanıcıdan da yaptıkları değişikliklerin gerekçesini politikalarımıza dayandırmak suretiyle açık ve net bir şekilde tekrar belirtmelerini rica ediyorum. @Satirdan kahraman ve 𐰇𐱅𐰚𐰤 --justinianus 18.06, 6 Ağustos 2020 (UTC)
 • açık ve net: aylardır burada yürütülen çalışmalarla politikası ve biçem kılavuzu bir parça standartlaşmış ve daha da standartlaşacak bir projeye bir kullanıcı geliyor. (Bunu özellikle belirtiyorum aşağıda açıklayacağım sebepler dolayısıyla) halihazırda şablon içeriğinde değişiklikler yapılmış, yapılması da muhtemel ve devamında projenin biçem kılavuzuna alınmasını önereceğim bir şablonu değiştiriyor. Bunun faydalı bir değişiklik olmadığı düşüncesiyle geri alıyorum ve açıklama yazmıyorum çünkü faydalı değil. (Kullanıcı özellikle buraya takılmış ama sonrsaındaki geri almada özete yazdığım tartışma davetine uymamış olduğunu da belirteyim. Değişiklik özeti yazmamak konusunda hatalı olabilirim ama tartışmayı açanın ben olduğumu, kullanıcının inatla geri almalarına devam ettiğini yazayım.) Mevcut iki hizmetli olarak o anki ruh durumumuza uygun seçtiğimiz çeviri parçaları, şablonlar olmak üzere değişiklikler yapıyoruz. Çoğunlukla birbirimizin görüşlerini, çoğunlukla topluluğun görüşlerini alarak devam ediyoruz. Bu yüzden bu değişiklik tepeden inme ve yapıcı değildir, açıklamasına yazdım tamam denilerek yapılacak bir değişiklik değildir. --Satırdan Kahraman (mesaj) 19.54, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Eklemek gerekir ki yetkinliğimi sorgulayan, nezaketten uzaklaşan tavırlarına karşı kulağımın üstüne yatmıyorum, gerekli uyarıların yapılmasını rica ediyorum. Satırdan Kahraman (mesaj) 19.58, 6 Ağustos 2020 (UTC)
  • Daha önce Vikipedi'de madde sahipleneni görmüştüm ama koca bir projeyi sahipleneni ilk defa görüyorum. Onun da ötesinde "aylardır burada çalışma yürütüyorum, bence yararsızsa sorgusuz sualsiz istediğimi geri alırım" mantalitesinde bir hizmetli gördüğüm için de üzülüyorum. Umarım aydınlık bir yere ulaşır Vikikaynak bu bakış açısıyla, iyi çalışmalar. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.15, 7 Ağustos 2020 (UTC)
@Satirdan kahraman, bu tip durumlarda değişiklik gerekçesini kullanmak veyahut yapılan değişikliğe ilişkin bir bilgilendirmenin ilgili kullanıcıya mesaj ya da tartışma yoluyla iletilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde iyi niyetli dahi olunsa yapılan hareketler yanlış anlaşılabilir ve istenmeyen tatsızlıklar yaşanabilir. Burada da yaşadığınız ihtilafın bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Gerek sayfada yaşanan değişiklik savaşı, gerekse değişiklik gerekçeleri ve bu sayfadaki yazışmalar her iki kullanıcının da yukarıda atıfta bulunduğum politikalara aykırı hareketleri olduğunu gösteriyor. Bu nedenle her ikinize de bu hususta uyarıda bulunuyor, tekrarlanmaması için hassasiyetlerinizi rica ediyorum.
Az önce şablonu kullandığım bir madde üzerinde oynama yaparken bir şey fark ettim: Satirdan kahraman'ın değişikliği ile geri getirilen sürümdeyken, maddede çıkan kaynak başlığında kaynak düzenlemesi yaptığımızda bizi şablonun kendi sayfasına yönlendiriyor. @𐰇𐱅𐰚𐰤'nin değişikliği ile geri getirilen sürümde ise başlık olmadığı için bir sorun çıkmıyor. Bu yüzden bu sorunu yaşamamak adına her iki kullanıcıya da 𐰇𐱅𐰚𐰤'nin değişikliği ile geri getirilmiş olan sürümü kullanmayı teklif ediyorum. --justinianus 12.51, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • @Justinianus, ihtilaf öncesi hâli on yıldır duran ve zaten benim geri getirdiğim hâliydi. İhtilaf yaratan sürümü parça parça geri getirmişsiniz. @Vito Genovese, yanlış mı yorumluyorum acaba bu geri al-tartış durumunu? Deneyimli bir hizmetli olarak bilirsin. Tartışma yaratan hâlinin öncesine dönmesi gerekmiyor mu bunun? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.54, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Vikipedi dışında böyle hararetli bir tartışma hem şaşırttı hem de Vikipedi'de görev süremi doldurup Vikikitap'ta emekliliğin tadını çıkarma konulu gelecek planlarımı sorgulattı. :) Katkılarıyla destek veren diğer arkadaşlara saygısızlık olmasın ama bu projenin yükünü çeken sizlersiniz arkadaşlar. Ötüken uzun süre görev yaptı, şimdi de Satirdan kahraman ve Justinianus bayrağı devralmış durumda. Dünyanın en önemsiz değişikliği için bu kadar gerilmenin hiç gereği yok. Bu tür tartışmalar motivasyonu aşağıya çekmekten başka bir işe yaramıyor.

Teamül açısından sorarsanız, evet, eğer bir değişikliğin üzerinden artık oturmuş kabul edileceği kadar bir süre geçmemişse ve değişikliğe bir itiraz varsa, o zaman değişikliği geri almak ve geri alınmış sürüm üzerinden tartışmak gerekir. Değişiklik de 12 Temmuz gününe tarihlendiği için bu noktada bir soluklanıp teatide bulunmak en sağlıklı sonucu verir. Aynı şekilde, evet, [geri döndür] düğmesinin normal kullanıcılara karşı kullanılması uygunsuzdur, çünkü her şeyden önce haksızlık teşkil eder. Ama bunları insan anasının karnında öğrenmiyor. Böyle olayları daha iyiye gitmek için kullanmak da mümkün. Satirdan kahraman değerli bir kullanıcı ve umarım buraya da Vikipedi'ye de yıllarda hizmetleri olur. Genel olarak şunu söylememe izin verin: Herhangi bir Wikimedia Vakfı projesinde itirazları kişisel olarak alan inanılmaz yıpranır ve hızla pilini tüketir. Herkes burayı sevdiği için, yararlı işler yapmak için burada. Projenin nasıl iyiye gideceği konusundaki görüşlerinizin de yer yer çakışma göstermesi kaçınılmaz. Öyle durumlarda da teamüller izlenirse ve konu kişisel olarak alınmazsa, enerjimizi bitirmeden projeleri geliştirmeyi sürdürebiliriz. Ortam ısınabilir, ancak bizim serinkanlılığımızı korumamız şarttır.

Şablon konusunda görüş belirtecek olursam da, bence işlevi son derece sınırlı ve iyi yapılandırılmamış bir şablon. Telifi belirsiz sayfanın projede ne işinin olduğu ilk sorgulanması gereken şey. Dolayısıyla şablon içindeki ayrıştıcı işlevlerin ve hangi parametre dolu/boş olduğunda neyin görüntüleneceğinin daha iyi yapılandırılması sağlıklı olacaktır.

Vito Genovese 20.52, 7 Ağustos 2020 (UTC)

 • Vito'ya son cümlesi hususunda katılıyorum. Şablonla ilgili yapılması gereken işler var ve bunları parça parça yapmaktayız. Katılmak isteyen bütün kullanıcıları da bekliyoruz. Projenin son aylarda kazandığı ivmeyi sürdürebilmemiz için daha fazla kullanıcının burada aktif katılımı gerekiyor. --justinianus 08.14, 8 Ağustos 2020 (UTC)
  • Bu şablonun kendi kendine alt başlık yarattığı sürümü eskiden olsaydı bunu kullanmazdım. Örneğin Teşkîlât-ı Esâsîye Kanunu (1924) maddesinde anayasanın kendi başlıklarını girmişiz ve şablonun yeni sürümü en altta Kaynakça diye ek bir alt başlık oluşturuyor. Sanki anayasanın kendisinde kaynakça diye bir kısım varmış gibi bir durum oluşuyor. Kullandığım birçok yerde de durum bu. O sebeple kendi başına başlık oluşturmasına karşıyım. Bu şablonun illa ki kendi başlığını oluşturan bir sürümü gerekiyorsa, proje için olmazsa olmazsa yeni bir şablon da oluşturulabilir ve farklı kullanım senaryolarında farklı kaynakça şablonları kullanılabilir. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.44, 8 Ağustos 2020 (UTC)

Değişiklik önerisi[değiştir]

 • Değerli Vikikatipler, maddelerin sonunda maddede yer alan eserin kaynak ve telif bilgisi için eklemekte olduğumuz bu şablonda bir değişiklik yapmayı öneriyorum. Değişiklik teklifim şöyledir:
 1. Kaynak parametresine "if" komutuyla birlikte, boş bırakılması hâlinde {{kaynaksız}} şablonunun eklenmesi.
 2. Telif parametresine "if" komutuyla birlikte, boş bırakılması hâlinde {{telif bilgisiz}} şablonunun eklenmesi.
Gerekçe
Bilindiği üzere Vikikaynak telif politikası gereğince Vikikaynak'a sadece telif hakkı serbest içerikler eklenebiliyor. Bu içerikler de eserin üretildiği ülkenin kanunlarıyla belirlenmekte. Silme politikamız uyarınca, telif hakkı saklı içerikler burada bulundurulamamaktadır, bu nedenle de silinmeleri gerekmektedir.
Maddedeki kaynak ve/veya telif hakkı bilgisi bulunmadığı takdirde, buna ilişkin bilginin maddeye eklenmesi ve ilgili kullanıcıların bunu görerek eksikliği gidermek için çalışmalarını; aksi hâlde ise hizmetlilerin sayfayı silmesini sağlamak amacıyla bu eksikliklere dair uyarıların maddede görüntülenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de, yukarıda belirttiğim değişikliklerin şablonda yapılmasını teklif ediyorum.
Soru ve görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla. --justinianus | mesaj 09.57, 4 Kasım 2020 (UTC)
Küçük vikilerin güzel yanı büyük vikilerde olduğundan çok daha cesur olmaya olanak sağlaması. Yapıver gitsin yani, yapmanın ya da çekincesini belirten olursa geri almanın hiçbir kalıcı etkisi yok, şablon kategorilemesi çünkü. Kategoriler tek tıkla dolar, tek tıkla boşalır.
Vito Genovese 10.04, 4 Kasım 2020 (UTC)