Kullanıcı mesaj:Doruk Salancı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Doruk Salancı!


Merhaba Doruk Salancı; güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük kütüphaneyi oluşturma amacıyla yola çıkmış Vikikaynak'a hoş geldin!

Vikikaynak, telif hakkı serbest olan eserlerin eklenebildiği özgür bir kütüphanedir. Bu nedenle TELİF HAKKI SAKLI OLAN ESERLERİ BURAYA EKLEMEMEN GEREKİYOR, BUNU SAKIN UNUTMA. Telif hakkı ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu sayfayı ziyaret edebilirsin.

Vikikaynak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsun, şu sayfa senin işini görecektir.

Studying Star Wars.jpg

Burada ne mi yapabilirsin? Yapılabilecek pek çok şey var. Dilersen burada bulunmayan bir eseri ekleyebilirsin. Nasıl ekleyeceğinle ilgili bilgileri burada bulabilirsin. Sadece cesur ol ve katkıda bulun!

İlgi alanındaki bir madde burada var ama düzensiz mi görünüyor? Sorun değil, yalnızca sayfanın üstündeki "Değiştir" tuşuna bas, açılan sayfada istediğin gibi değişikliklerini yap ve kaydet. İşte bu kadar basit!

Nasıl düzenleme yapacağınla ilgili detaylı bilgiler için seni şuraya alalım.

Daha fazla detay istiyorsan İçindekiler sayfamıza bir göz atabilirsin. Hadi, kendine güven ve değiştirmeye başla!

Topluluk olarak gerekli duyuruları ve paylaşımları Köy Çeşmesinde bulabilirsin.

Topluluk portalımız da ziyaretine açık. Burada yapılacak işleri bulabilir ve hatta kendi önerilerini paylaşabilirsin.

Bir sorun olursa Vikikaynak kullanıcıları yardıma hazır. Mesaj sayfalarımıza uğraman yeterli.
Mesajını yazdıktan sonra sonuna dört adet tilde (~~~~) koymayı ya da Signature button.png butonuna basmayı unutma, böylece mesajı atanın sen olduğunu anlayalım. Face-smile.svg

Eğer kullanıyorsan Telegram kanalımıza da katılabilirsin. Buraya tıkla ve aramıza katıl!

Hadi! Vikikaynak seni ve güzel katkılarını bekliyor. İstersen aşağıdaki kutucuktan eklemek istediğin metni yazarak hemencecik eklemeye başlayabilirsin. Şimdiden iyi çalışmalar! ~~~~

--Nosferatü 06:15, 13 Mayıs 2006 (UTC)

Prospektüsler[değiştir]

Kolay gelsin Doruk. VikiKaynak'a eklediğin bu ve bu metinlerin projenin amacı doğrultusunda kaynak metin sayılabileceklerini sanmıyorum. Ayrıca güncel metin oldukları için telif hakları da yazarlarına/ilaç şirketlerine aittir. Bu nedenle silinmeleri gerektiğini düşünüyorum. — Pınar [m] 00:59, 27 Ocak 2014 (UTC)

Tekrar merhaba Doruk. Detaylı yanıtın için teşekkürler.
Telif konusunda Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bakmak gerekiyor. "Eser" tanım itibariyle "sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsullerini" kapsıyor. İlim ve edebiyat eserleri, "herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler" olarak tanımlanıyor. Bu durumda P'lerin "ilim eseri" sayılmaları bence mümkün.
Özellikle Türkiye kaynaklı websitelerinde telif haklarının yaygın bir biçimde ihlal edildiğini gözlemliyorum ama (hak sahipleri alakadar olmasa bile) Wikipedia projelerinde bu konuya daha hassas yaklaşıyoruz.
Kaynak belge konusunda katı kriterlerimiz yok ama projenin başlangıç fikrini göz önünde bulundurursak (özgür lisanslı kaynak metinlere Wikipedia maddelerinden bağlantı verebilmek), ilaç prospektüslerini hangi durumlarda kaynak olarak kullanabileceğimizi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Sonuçta yazarlarının kim olduğunu ve hangi kaynaklara/araştırmalara dayanarak oluşturulduğunu bilmediğimiz metinlerden söz ediyoruz. Ayrıca piyasada satılan ilaçlar hakkında oldukları için, okuyuculara tıbbi önerilerde bulunduğumuz da sanılabilir.
Köy çeşmesinde başlık açıyorum, belki konu hakkında görüş bildirmek isteyenler olabilir. — Pınar [m] 09:14, 29 Ocak 2014 (UTC)