Kullanıcı mesaj:Doruk Salancı

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Crystal ksmiletris.png Merhaba Doruk Salancı, özgür içerikli yayımların yer aldığı çevrim içi kütüphane projesi VikiKaynak'a hoş geldin!

VikiKaynak özgürdür. Sen dahil isteyen herkes katkıda bulunabilir.
Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!

TELİF HAKKI İLE KORUNAN HİÇBİR ESERİ BURAYA EKLEMEMEN GEREKTİĞİNİ UNUTMA!

Lütfen öncelikli olarak telifli içerik hakkında bilgi edin.

Wiki.png VikiKaynak'a nasıl başlarım diye düşünmene gerek yok, ihtiyaç duyacağın bütün bilgileri buradan alabilirsin.

Yardım istemekten ve soru sormaktan çekinme, VikiKaynak kullanıcıları sana yardımcı olacaklardır.

VikiKaynak, diğer kardeşleriyle birlikte geniş bir ailedir:

  • Bir konu hakkında ansiklopedik bilgi vermek istiyorsan Vikipedi'ye
  • Özlü sözleri eklemek istiyorsan Vikisöz'e
  • Bir terimin sözlük açıklamasını yapmak istiyorsan VikiSözlük'e
  • Açık içerikli ders kitapları oluşturmak istiyorsan VikiKitap'a

katkıda bulunabilirsin. Kolay gelsin!

~~~~--Nosferatü 06:15, 13 Mayıs 2006 (UTC)

Prospektüsler[değiştir]

Kolay gelsin Doruk. VikiKaynak'a eklediğin bu ve bu metinlerin projenin amacı doğrultusunda kaynak metin sayılabileceklerini sanmıyorum. Ayrıca güncel metin oldukları için telif hakları da yazarlarına/ilaç şirketlerine aittir. Bu nedenle silinmeleri gerektiğini düşünüyorum. — Pınar [m] 00:59, 27 Ocak 2014 (UTC)

Tekrar merhaba Doruk. Detaylı yanıtın için teşekkürler.
Telif konusunda Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bakmak gerekiyor. "Eser" tanım itibariyle "sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsullerini" kapsıyor. İlim ve edebiyat eserleri, "herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler" olarak tanımlanıyor. Bu durumda P'lerin "ilim eseri" sayılmaları bence mümkün.
Özellikle Türkiye kaynaklı websitelerinde telif haklarının yaygın bir biçimde ihlal edildiğini gözlemliyorum ama (hak sahipleri alakadar olmasa bile) Wikipedia projelerinde bu konuya daha hassas yaklaşıyoruz.
Kaynak belge konusunda katı kriterlerimiz yok ama projenin başlangıç fikrini göz önünde bulundurursak (özgür lisanslı kaynak metinlere Wikipedia maddelerinden bağlantı verebilmek), ilaç prospektüslerini hangi durumlarda kaynak olarak kullanabileceğimizi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Sonuçta yazarlarının kim olduğunu ve hangi kaynaklara/araştırmalara dayanarak oluşturulduğunu bilmediğimiz metinlerden söz ediyoruz. Ayrıca piyasada satılan ilaçlar hakkında oldukları için, okuyuculara tıbbi önerilerde bulunduğumuz da sanılabilir.
Köy çeşmesinde başlık açıyorum, belki konu hakkında görüş bildirmek isteyenler olabilir. — Pınar [m] 09:14, 29 Ocak 2014 (UTC)