Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 338 sayılı kararı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Birleşmiş Milletler'in 22 Ekim 1973 tarihli 1747. toplantısında edilmiştir[1]

Güvenlik Konseyi,

1. Çatışmaların tüm taraflarına şu anda bulundukları konumlarda, bu kararın kabul edildiği andan itibaren 12 saat geçmeden, acilen ateşkes yapmaları ve tüm askeri etkinliğe son vermeleri çağrısında bulunur;

2. İlgili tüm taraflara ateşkesi müteakiben hemen Güvenlik Konseyi'nin 242 sayılı kararının (1967) gereklerini eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri çağrısında bulunur;

3. Ateşkesle eşzamanlı olarak ilgili taraflar arasında Orta Doğu'da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla, uygun bir makamın himayesinde müzakelerin başlamasına karar verir.


Kaynak:
  1. Bir üye (Çin) oylamaya katılmadı.

Telif durumu:

 Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu çalışma Birleşmiş Milletlerin resmî bir belgesinden alınmıştır. Bu örgütün yayın politikası "Birleşmiş Milletler Yayınlarının içerdiği fikirleri olabildiğince geniş bir kitleye yaymak için" belgelerinin çoğunu kamuya açık tutmayı esas alır.

Birleşmiş Milletler İdari Yönergesi ST/AI/189/Add.9/Rev.2 kararı uyarınca aşağıda sözü edilen dokümanlar dünya çapında kamu malıdır:

  1. Resmî kayıtlar (konferans tutanakları, birebir ve özet kayıtlar vb.)
  2. Birleşmiş Milletlerin BM sembolü ile hazırladığı belgeler
  3. Birleşmiş Milletlerin faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için tasarlanan halka açık bilgi materyalleri (satışa sunulanlar hariç).
Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.