Vikikaynak:Beş temel taş

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
  1. Vikikaynak çevrim içi bir kütüphanedir: Genel ve özel kaynakların özelliklerini birleştirir. Vikikaynak bir sözlük, bir özgür kürsü, gazete, bedava sunucu, internet alanı sağlayıcısı, kişisel reklam yeri, anılar defteri, bir anarşi ve demokrasi denemesi, bağlantılar (iç ya da dış) merkezi değildir. Vikikaynak kendi düşünceleriniz, deneyimleriniz ya da argümanlarınızı doldurabileceğiniz yer de değildir, tüm kullanıcılar Vikikaynak özgün araştırmalar politikasına uymalıdır. Tüm kullanıcılar doğruluk ve titizlik için çaba harcamalıdır.

  2. Vikikaynak tarafsız bakış açısını gözetir: Bu maddelerin herhangi bir tarafın bakış açısını yansıtmamasına çabalandığı anlamına gelir. Bu bazen birden çok bakış açısının bir arada verilmesi ile sağlanır; tüm bakış açıları doğru bir şekilde belirtilerek her birine yer verilir, böylece okurlar neyin, kimin fikri olduğunu bilirler; ve hiçbir görüş "en doğru" ya da "en iyi" olarak gösterilmez. Bu bağlamda özellikle ihtilaflı maddelerde doğrulanabilir, kaynaklara dayanan bilgiler kullanılır. Hangi versiyonun daha tarafsız olduğuna yönelik bir tartışma olduğunda bir sakinleşme dönemi sağlanır, madde şüpheli ilan edilir ve tartışma sayfasında anlaşmazlık giderilir.

  3. Vikikaynak serbest ve ücretsizdir: GNU Özgür Belgeleme Lisansına tâbidir ve uygun bir şekilde dağıtılıp değiştirilebilir. Unutmayın, maddeler herkes tarafından değiştirilebilir ve hiçbir bireyin kontrolünde değildir; bu yüzden yazdığınız herşey diğerleri tarafından acımasızca değiştirilecek ve istenildiği gibi yeniden dağıtılacaktır. Telif hakkı ihlallerine yol açan ya da bir şekilde GFDL lisansı ile uyuşmayan içerik eklemeyin.

  4. Vikikaynak yazarların tartışma kurallarına uyar: Onlara katılmasanız bile Vikikaynakist arkadaşlarınıza saygıyı elden bırakmayın. Nazik olun. Kişisel saldırılar ve hatalı genellemelerden uzak durun. Ortam gerildiğinde sakin olun; Üç geri dönüş kuralına uyarak basit düzenleme savaşlarına girmeyin. Unutmayın Vikikaynak'da üzerinde çalışılacak 17.349 madde var. Hiçbir zaman bir konuyu izah etmek için Vikikaynak'ı bölmeyerek iyi niyetli davranın, ve aksini kanıtlayan bir durum olmadığında diğerlerinin iyi niyetli olduğunu düşünün. Tuzağa düşürücü eylemler yapmak için kuklalar kullanmayın. Açık fikirli ve rahat olun.

  5. Vikikaynak'ın sıkı kuralları yoktur: Burada bahsedilen beş prensipten başka; maddeleri geliştirirken, taşırken ve değiştirirken rahat olun, çünkü yazmanın keyfi her ne kadar hedeflense de mükemmeliyetçi olmayarak çıkar. Ve bozmaktan korkmayın. Maddelerin her versiyonu saklanıyor, yani Vikikaynak'a yanlışlıkla zarar vermek ve geri dönülemez bir şekilde bilgileri silmek şansınız yok. Ama unutmayın — burada yazdığınız her şey gelecek nesiller için saklanabilir.