Somut Sanat Manifestosu

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

SOMUT RESMİN TEMELLERİ:

Biz beyân ediyoruz;

  1. Sanat evrenseldir.
  2. Sanat eserleri, yaratılmadan önce zihin tarafından biçimlenmelidir. Doğanın, duyguların ya da duygusallığın net bir biçimini hiçbir şekilde barındırmamalıdır. Lirizm, drama, simgesellik vb. şeyleri sanatın dışında tutmak istiyoruz.
  3. Resim, mutlaka ve sadece biçimlendirilebilir şeylerden yani yüzeylerden ve renklerden oluşturulmalıdır. Resmin bir ögesi ve resmin kendisi içkin anlamı dışında anlam taşımamalıdır.
  4. Resmin yapısı ve yapısını kuran elemanları görsel olarak ayarlanabilir, basit şeyler olmalıdır.
  5. Resim tekniği mekanik, kesin ve izlenimciliğin tam tersi olmalıdır.
  6. Mutlak netliğe karşı bir çaba verilmesi zorunludur.

Carlsund, Doesbourg, ́Helion, Tutundjian, Wantz.

Copyright.svg PD-icon.svg Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser, kültürel öneminden ötürü Türkiye Cumhuriyeti'nde kamuya maledilmiştir ya da 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre eserin koruma süresi dolmuştur. Kanun'un 27. maddesine göre:

  • Koruma süresi eser sahibinin yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl devam eder.
  • Sahibinin ölümünden sonra alenileşen (herkesçe bilinir duruma gelen) eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
  • 12. maddenin birinci fıkrasındaki hallerde (sahibinin adı belirtilmeyen eserlerde) koruma süresi, eserin aleniyet tarihinden sonra 70 yıldır; meğer ki eser sahibi bu sürenin bitmesinden önce adını açıklamış bulunsun.
  • İlk eser sahibi tüzelkişi ise, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır.
Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya lisans sahibi tarafından belirtilen (ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir) şekilde atıfta bulunulduğu sürece, türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.