Sinop Şer’iyye Sicili kaydında Sinop Tersanesi'nde kereste temini

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Karye-i Çayağzı maa Küplüağzı ve Yabancılar ve Küblüce ve Göktaş: omurga 3, katene 30, tahtalık 30, asdar 50, çubuk çam 50, kuğuş 128.

Ahâli-i merkûmeden Hatiboğlu ve bir nefer dahi olup nâzır-ı kalyon tarafından ber-vech-i peşin verilen 500 guruş, yalnız beş yüz guruşdur.

Karye-i Çanakçılar : top tekerleği aded 600, yalnız altı yüzdür.

Karye-i Aldıger maa Timurcu Köyü : Kazıklık aded 100, zirâ 5, gürgen ağacından ola. Irgad-ı sagîr aded 2, zirâ 3, kara ağaçdan ola.

Karye-i Ordu Köyü: varyozluk aded 10, zirâ 3, kara ağacdan ola. Diyâme-i kebîr aded 50, zirâ’ 10, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i Astavran : Diyâme-i kebîr aded 50, zirâ’ 10, her ne cins ağacdan olur ise olsun. Irgad-ı Manola aded 60, zirâ’ 6, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i çiftlik ve Ağaçeri maa Çengi köyü : Yarpalık aded 300, zirâ’ 5, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i Sarboğa : makas direk aded 2, zirâ’ 27, köknar ağacından olup dalı altışar karış ola. Diyâme-i sagîr aded 50, zirâ’ 8, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i Kızılcaelma: sehven mükerrer olmağla Kencot tevzî’ olmuşdur. Makaslık direk aded 2, zirâ’ 27 gürgen ağacından olup dalı altışar karış ola. Seren direği aded 4, zirâ’ 25, dalı dört karış gürgen ağacından ola. İşbu zikr olan direk-i seren ve makaslıklar gelmeyüp tekrâren beşlü ağasına mürâsele virilmişdir.

Karye-i Celledâr: Seren direği aded 4, zirâ’ 25, dalı dört karış gürgen ağacından ola. Diyâme-i sagîr aded 30, zirâ’ 8, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i Karapınar: Seren-i sagîr aded 8, zirâ’ 20, dalı dört karış gürgen ağacından ola. Diyâme-i sagîr aded 20, zirâ’ 8, her ne cins ağaçdan olur ise olsun.

Karye-i Kuyumcu Oluğu: fınduk çubuğu 2. Beşlü ağasına mürâsele olunmuşdur.

Kaynakça[değiştir]