Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/Din Pandora Kutusudur ve Bu Uğursuz Kutu Açılmıştır

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Din, her dönemde, insan ruhunu karanlıklarla doldurmaktan, gerçek bağlılık ve ilişkileri, gerçek görevleri, gerçek çıkarları hakkında, onu tam cehalet içinde bulundurmaktan başka bir şey yapmamıştır.

Dinin bulutlarını, hayallerini bertaraf ederektir ki, doğrunun, akıl ve insafın, ahlakın, bizi erdeme götürecek gerçek nedenlerin kaynaklarını ortaya çıkarırız. Bu din, hem dertlerimizin nedenleri, hem de bu dertlere karşı kullanabileceğimiz doğal çareler hakkında bizi aldatır. İyileştirmek şöyle dursun, din, dertlerimizi şiddetlendirmekten, çoğaltmaktan ve daha çok sürdürmekten, daha çok uzatmaktan başka bir güce sahip değildir. Bundan dolayı, ünlü bir çağdaş olan Milord Bolingbroke'un Asarı Metruke'sinde (Terk Edilmiş Eserlerinde) bulduğumuz bir sözünü tekrar edelim: İlahiyat "Pandora" kutusudur. Bunu tekrar kapatmak mümkün değilse, herhalde bu çok uğursuz kutunun açılmış olduğunu hatırlatmak yararlıdır.


Çevirinin bitimi: 24 Haziran 1927, Yakacık.


* Pandora Yunan efsanelerine göre Vulcain tarafından yaratılan ilk kadındır. İlahi hikmet ve marifet olan Minerve ona hayat vermiş ve onu bütün güzelliklere ve hünerlere boğmuştur. Jupiter ona bütün kötülüklerin hapsedildiği bir kutu hediye etmiş ve kendisini bu "arz"a, ilk erkek olan Epimete'ye göndermişti. Bunlar evlendikten sonra Epiméthée kutuyu açtı; bütün kötülükler bu şekilde ortaya saçıldı. Kutunun dibinde yalnız ümit kaldı. Pandora, eski Yunanlıların Hz. Havva'sıdır. "Pandora kutusu" deyimiyle, mecazi olarak güzzellikler görüntüsü altında birçok felaketin yapıcısı olan ya da olabilen şey amaçlanır. (A.C.)