Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/İncil'de "Yehova"ya Atfedilen Sürekli Kurtarma ve İmhalar Hep Zalim ve Barbar Bir Tanrı Gerektiren Tuhaf ve Gülünç Uydurmalardır

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Babalarının işlediği isyan ve günahlardan dolayı, haberleri olmaksızın suçlanan insan türüyle barışması için suçsuz ve günah işleme gücü olmayan öz oğlunu öldürten bir Allah'a inanmaları kendilerine önerilen Hıristiyanlar, tanrısal adalet hakkında ne tuhaf fikirler edinebilirler! Uyruğunun isyan etmesinden sonra kendi öfkesini yumuşatmak için, isyanla hiçbir ilgisi bulunmayan veliahtını öldürmekten başka çare bulamayan bir hükümdar hakkında ne deriz? Hıristiyan diyecek ki, "İlahi adaletini bizzat hoşnut edemeyen uyruğu hakkındaki iyiliklerinin sonucu olarak, Allah, öz oğlunun ölmesine razı oldu." Ancak bir babanın yabancılar için iyiliği, evladı için gaddar ve barbar olma hakkını kendisine vermez. İlahiyatın Allah'ına yüklediği özellikler ve nitelikler, her an birbirini ortadan kaldırmaktan, her an birbirini bozmaktan başka bir şey yapmıyor. Tanrının olgunluklarından, özelliklerinden birinin uygulanması hep öteki olgunluğunun, öteki özelliğinin zararına oluyor.

Tanrısal adalet hakkında Musevi, İsevi'den daha doğru fikirlere sahip midir? Musevi'nin Yehova'sı1 suçsuz kavmi üzerine vebayı musallat eder. Allah'ın esirgemek istediği mutlak bir hükümdarın günahlarını bağışlatmak için uyruğundan 70 bin kişi yok edildi!


1 Musevilerce "Allah" demektir; Musevilerin Allah'ının adı Yehova'dır. Aslı İbranice "Yaho"dur. (A.C.)