Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/İnanmayanın Ölürken Tövbe Etmesi, İnanmamak Aleyhine Hiçbir Şey Kanıtlamaz

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İnanıcılık taraftarları, inanmayanları, çoğunlukla samimiyetsizlikle suçlarlar, çünkü hastalık sırasında ilkelerinde sarsıldıkları, görüşlerini değiştirdikleri ve ölürken kanaatlerini terk ettikleri görülür; vücut perişan olduğu zaman, muhakeme yetisi de birlikte perişan olur. Sakat ve iş yapamaz insan, son demi yaklaştığında, akıl ve muhakemesinin kendisini terk ettiğini bizzat fark eder. Asıl belirgin niteliği cesareti yıkmak, korkak kılmak ve dimağı zayıflatmak olan bazı hastalıklar vardır; bazı hastalıklar da vardır ki, bedeni yıkıma uğratırken muhakemeyi asla bozmaz. Her ne olursa olsun, hastalığında kanaatini değiştiren bir inançsız, dinin kesin bir şekilde zorunlu kıldığı görevi sağlıklıyken ihmal eden bir inanandan ne daha nadirdir, ne daha olağanüstü. Saltanatı döneminde tanrılar hakkında az saygı gösterdiğinden Isparta Kralı Cléoménes hayatının sonlarında hurafelere inanır oldu. Tanrısallığı kendisiyle ilgilendirmek için çevresine bir sürü rahip ve Sacrificateur1 topladı. Dostlarından biri kendisine, bundan dolayı şaşkınlığını söylediğinde, Cléoménes şu cevabı verdi: "Ne şaşırıyorsunuz? Ben artık eski ben değilim; adam olmadığımdan aynı tarzda düşünemem."

Din imamları, her günkü yaratılışlarında, her günkü işlerinde, başkalarına öğrettikleri sıkı ilkeleri yalanlar; öğrettikleri sıkı dini hükümlere oldukça sık sık karşı gelirler. Öyle ki, inançsızlar onları samimi olmamakla suçlamakta kendilerini haklı bulurlar. Bazı inançsızlar, gerek can çekişme gerek hastalıkları sırasında, sağlıklıyken savunduktan görüşleri yalanlarsa, rahipler, doğruladıkları dini sağlıklıyken yalanlamazlar mı? "Kendinizin yapmadığınızı, neden başkalarına yaptırıyorsunuz?" paylama sorusuna maruz olmazlar mı? Sıradan, cömert, açgözlülükten arınmış, debdebe ve görkemin düşmanı, yoksulluğun dostu Prélats'lar, yani ruhani başkanlar görüyor muyuz? Sözün kısası, birçok Hıristiyan rahibin yaratılışının, hüdaları ve örnek misalleri olan Hazreti İsa'nın sıkı ahlakına uyduğunu görmüyor muyuz?


1 Sacrificateur eski İsraililerle Mecusilerde kurbanları kesen, boğazlayan rahip, Museviler nezdinde kaşırcı haham. (Kamus-Sözlük)