SSCB II. Sovyetler Kongresi'nin SSCB Anayasası'nın onaylanmasına ilişkin kararı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SSCB II. SOVYETLER KONGRESİ

KARAR
31 Ocak 1924

SOVYET SOSYALİST CUMHURİYETLER BİRLİĞİ ANAYASASI'NIN ONAYLANMASI ÜZERİNE

Yoldaş A. S. Yenukidze'nin raporunu dinledikten sonra, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Anayasası'nın onaylanması üzerine, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 2. Sovyetler Kongresi şu kararı vermiştir:

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 1. Sovyetler Kongresi kararına istinaden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 2. Sovyetler Kongresi tarafından nihai onay için sunulan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Anayasası, aşağıdaki değişikliklerle onaylanacaktır:

Dipnottaki 15. maddeden sonra: "Güney Osetya" dan sonra "Dağlık Karabağ ve Nahçıvan" ekleyin.

26. maddeye ek: "Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Merkez Yürütme Komitesi Başkanlığı ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Halk Komiserleri Konseyi'nin, Anayasanın 26. ve 37. maddelerine göre, Birlik Konseyi ve Milliyetler Konseyi'nin ortak toplantısı düzenlenir. Birlik Konseyi ve Milliyetler Konseyi'nin ortak toplantısında oylama, Birlik Konseyi ve Milliyetler Konseyi tarafından ayrı ayrı yapılır."

SSCB II. Sovyetler Kongresi Başkanı
M. KALİNİN

SSCB II. Sovyetler Kongresi Sekreteri
A. ENUKİDZE
Moskova
31 Ocak 1924

Telif hakkı[değiştir]

Copyright.svg PD-icon.svg Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser Rusya Federasyonu Medeni Kanunu'nun 1259. maddesi uyarınca telif hakkına sahip değildir.

Aşağıda belirtilenler telif hakkına sahip değildir.

  1. Devlet organlarına, belediyelere ve yerel yönetim organlarına ait yasalar, diğer hukuki metinler, mahkeme kararları, yasama, idari ve yargı niteliğindeki diğer materyaller, uluslararası kuruluşların resmî belgeleri ve bunların çevirileri;
  2. Yazarı belli olmayan halk sanatı eserleri (folklor);
  3. Devlet sembolleri ve işaretleri (bayraklar, armalar, banknotlar vb.) ve ayrıca yerel yönetim organlarının sembolleri ve işaretleri;
  4. Tamamen bilgilendirici özelliğe sahip olaylar ve olgular üzerine yapılan haber raporları (günlük haberler, televizyon programları, ulaşım programları vb).

Not: Bu lisans etiketi, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (birlik seviyesi[*]) resmî belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri için de geçerlidir.

Uyarı: Bu lisans etiketi, telif hakkıyla korunan resmi belgelerin taslağı, önerilen resmi sembol ve işaretler için geçerli değildir.


[*] Diğer 14 Sovyet cumhuriyetinin resmi belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri yasal haleflerinin hukukuna tabidir.

Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya lisans sahibi tarafından belirtilen (ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir) şekilde atıfta bulunulduğu sürece, türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.