SBKP Merkez Komitesi Genel Oturumu'nun Yoldaş N. S. Kruşçev Hakkındaki Kararnamesi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SBKP MK PLENUMU

KARARNAME
14 Ekim 1964

YOLDAŞ N. S. KRUŞÇEV HAKKINDA

Yoldaş Kruşçev, Leninist kolektif liderlik ilkelerini ihlal eden hatalarının ve yanlış eylemlerinin bir sonucu olarak, son zamanlarda Merkez Komite Başkanlığı Merkez Komite Başkanlığı üyelerini partiye ve ülkeye önderlik etmekteki sorumluluklarını engelleyen bir durumu kesinlikle yaratmıştır.

SBKP Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ve SSCB Bakanlar Konseyi Başkanı görevlerini üstlenen ve elinde büyük bir güç toplayan yoldaş Kruşçev, bazı durumlarda SBKP Merkez Komitesinin kontrolünden çıkmaya başladı, Merkez Komite Başkanlığı üyelerinin ve SBKP'nin toplu tartışmalarında Merkez Komite üyelerinin görüşlerini dikkate almayı bıraktı.

Yoldaş Kruşçev, Prezidyum ve Merkez Komite'deki yoldaşlarına karşı hoşgörüsüzlük ve kabalık göstererek, yoldaşlarının görüşlerini ihmal ederek, SBKP'nin XX., XXI. ve XXII. kongre kararlarının ana hatlarıyla uygulanmasında bir takım büyük hatalar yaptı.

Yoldaş Kruşçev tarafından sunulan açıklama da dikkate alındığında, SBKP Merkez Komitesi Plenumu şu kararı vermektedir:

  1. Kruşçev Yoldaş'ın; yaşlılık ve sağlık durumu ile ilgili olarak Birinci Sekreterlik, Merkez Komite Başkanlığı üyeliği ve SSCB Bakanlar Kurulu Başkanlığı görevlerinden çekilmesine dair talebi yerine getirmek.
  2. SBKP Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ile SSCB Bakanlar Kurulu Başkanı'nın görevlerini artık bir kişide birleştirmenin uygunsuz olduğunu beyan etmek.

Kaynak: https://www.1000dokumente.de/?c=dokument_ru&dokument=0016_abs&object=translation&l=ru RGANI, f. 2, op. 1, d. 5, ll. 78.
Telif durumu:

  Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser Rusya Federasyonu Medeni Kanunu'nun 1259. maddesi uyarınca telif hakkına sahip değildir.

Aşağıda belirtilenler telif hakkına sahip değildir.

  1. Devlet organlarına, belediyelere ve yerel yönetim organlarına ait yasalar, diğer hukuki metinler, mahkeme kararları, yasama, idari ve yargı niteliğindeki diğer materyaller, uluslararası kuruluşların resmî belgeleri ve bunların çevirileri;
  2. Yazarı belli olmayan halk sanatı eserleri (folklor);
  3. Devlet sembolleri ve işaretleri (bayraklar, armalar, banknotlar vb.) ve ayrıca yerel yönetim organlarının sembolleri ve işaretleri;
  4. Tamamen bilgilendirici özelliğe sahip olaylar ve olgular üzerine yapılan haber raporları (günlük haberler, televizyon programları, ulaşım programları vb).

Not: Bu lisans etiketi, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (birlik seviyesi[*]) resmî belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri için de geçerlidir.

Uyarı: Bu lisans etiketi, telif hakkıyla korunan resmi belgelerin taslağı, önerilen resmi sembol ve işaretler için geçerli değildir.


[*] Diğer 14 Sovyet cumhuriyetinin resmi belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri yasal haleflerinin hukukuna tabidir.

Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.