Kişi tartışma:Oyhan Hasan Bıldırki

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Oldukça iyi düzenlenmiş bir tanıtım çalışması. İyi tasarlanmış ya da benzerlerinden örnek alınmış bir sayfa, bu sayfa. Benzeri çalışmaların düzenlenip örneklenmesi, Türk Edebiyatı'nın gücünü de ortaya çıkaracaktır. Bu sayfalarda yer alabilmek için, eser sahibinin ölmüş olması gerekmez inancındayım. Bu tür tanıtımlara yer vermediğimiz zaman, edebiyatımızı dar kalıplar içine sıkıştırmaktan başka ne yapabiliriz?

Kaldı ki, telif hakkı ülkemizde daha çok eser sahibinden yana maddeler içermektedir. Üstelik, yayınlanmış bütün eserlerimin eserlerimin telif hakları tamamen bana dönmüştür.

Telif hakkı (c) 2008 Oyhan Hasan Bıldırki

Bu belgenin, GNU Özgür Belgeleme Lisansı, Sürüm 1.2 veya Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanmış daha yeni sürümlerindeki koşullara uygun şekilde; değişmeyen bölümler, ön kapak ve arka kapak metni olmaksızın, kopyalanması, dağıtılması ve/veya değiştirilmesine izin verilmiştir.

5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun temsil hakkını belirten maddesi bu konuyla ilgili net bilgiler vermektedir:

Madde 24 - Bir eserden, (...)[3] doğrudan doğruya yahut işaret, ses veya resim nakline yarıyan aletlerle umumi mahallerde okumak, çalmak, oynamak ve göstermek gibi temsil suretiyle faydalanma hakkı munhasıran eser sahibine aittir. Temsilin umuma arzedilmek üzere vukubulduğu mahalden başka bir yere her hangi bir teknik vasıta ile nakli de eser sahibine aittir.

Ek: 1/11/1983-2936/4 md.) Temsil hakkı; eser sahibinin veya meslek birliğine üye olması halinde, yetki belgesinde belirttiği yetkiler çerçevesinde meslek birliğinin yazılı izni olmadan, diğer gerçek ve tüzelkişilerce kullanılamaz. Ancak, 33 üncü ve 43 üncü maddelerdeki hükümler saklıdır.

Lisansın bir kopyası "GNU Özgür Belgeleme Lisansı" adlı bölüme eklenmiştir. --Oyhan Hasan Bıldırki 16:00, 6 Eylül 2008 (UTC)

kamu malı Bu eser telif hakları sahibi tarafından, serbestçe kullanılmak üzere kamu malı olarak kullanıma sunulmuştur veya telif hakkı gerektiren orijinalliğe sahip değildir veya kamuya ait ortak bir simge olması sebebiyle telif hakkı korumasına sahip olmadığından Copyleft ile etiketlenmiştir.

Telif hakları ayrıntılı bilgi için Yardım:Telif sayfası incelenebilir

Eser ile ilgili yorum yapmak veya bilgi vermek isterseniz lütfen maddenin tartışma sayfasını kullanınız