Kızıl Ordu'ya Çağrı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia-logo-v2.svg
ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yoldaşlar, Kızıl Ordu mensupları! İngiltere, Amerika ve Fransa kapitalistleri Rusya'ya karşı savaş yürütmektedir. Onlar toprak sahiplerinin ve kapitalistlerin gücünü devirip, dünyanın bütün milletlere örnek teşkil ettiği için, Sovyet işçi ve köylülerinin cumhuriyetinden intikam alıyorlar. İngiltere, Fransa ve Amerika kapitalistleri para ve mühimmat üstünlüğünü ile toprak sahiplerinin ve kapitalistlerin gücünü geri almaları amacıyla Sovyet iktidarına karşı Sibirya, Don ve Kuzey Kafkasya'da asker getirerek Rus toprak sahiplerine yardım ediyor. Ama bu gerçekleşmeyecek. Kızıl Ordu, onların saflarını kapattı, ayaklandı ve Volga'dan gelen toprak sahiplerinin asker ve beyaz muhafız subaylarını sürdü, Riga ve Ukrayna'nın hemen hemen heryerini tekrar aldı ve Odessa ve Rostov'a doğru ilerliyor. Biraz daha çaba, düşmanla birkaç ay daha savaşaşılacak ve zafer bizim olacak. Kızıl Ordu güçlüdür, çünkü o köylülerin toprakları için, işçilerin ve köylülerin Sovyet iktidarı için bilinçli ve örgütlüdür.

Kızıl Ordu yenilmezdir, çünkü o yoldaşça disiplin edinen, kaybetmek istemeyen, hafif geri dönüşten sonra çelikleşen ve savaşmayı öğrenen milyonlarca çalışan köylüye ve işçiye sahiptir ve çok daha büyük cesaretle düşmanın üzerine yürüyerek düşmanı mağlup edeceğiz.

Yoldaşlar, Kızıl Ordu mensupları! Kızıl Ordu'nun işçileri ve köylülerinin ittifakı, sert, yakın ve çözünmezdir. Kulaklar, aşırı zengin köylüler, Sovyet iktidarına karşı isyanları kışkırtmak için çalışıyorlar, ama onlar önemsiz bir azınlığını oluşturmaktadır. Onlar nadiren köylüleri kandırmakta başarılı olabilir ve bu uzun sürmez. Köylüler sadece işçiler ile ittifak yaparak toprak sahiplerini yenebileceklerini biliyorlar. Bazen kırsal bölgelerde kendilerine Komünist diyen ve gerçekte en kötü düşmanlarla çalışan kişiler, yetkilileri iple idam edip kendi bencil amaçları peşinde koşan zorbalar ve bu aldatmacaya başvuran orta sınıf köylüler bu adaletsiz ve yanlış eylemleri yapabilirler. Orta sınıf köylüler düşman değildirler, onlar işçilerin ve Sovyet gücünün dostudurlar. Sınıf bilinçli işçiler ve gerçek Sovyet halkı orta sınıf köylülere yoldaşça davranır. Orta sınıf köylüler, kulaklar gibi başkalarınn emeğini sömürerek zenginleşmez, onlar kendi emeğiyle çalışır ve yaşarlar. Sovyet hükümeti kulakları ezecek, köylerde orta sınıf köylüleri kim tehdit ediyorsa onları ayıklayacak ve ne olursa olsun işçilerle fakir-orta sınıf köylülerin ittifak politikasını yürütecektir.

Bu ittifak, tüm dünyada büyüyor. Devrim yakınlaşıyor, her yerde olgunlaşıyor. Birkaç gün önce Macaristan'da zafere ulaştı. Macaristan'da, Sovyet iktidarı, işçilerin hükümeti kuruldu. Bu, tüm ulusların kaçınılmaz olarak yapacağıdır.

Yoldaşlar, Kızıl Ordu mensupları! Sadık, sağlam ve örgtlü olun. Düşmana karşı ileriye doğru cesaretle yürümeliyiz. Zafer bizim olacak. Rusya'da toprak sahiplerinin ve kapitalistlerin gücü kırıldı ve onlar dünya çapında yenilgiye uğrayacaktır.