Üçüncü Komünist Enternasyonal (Lenin)

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1919 yılının Mart ayında, Moskova’da, komünistlerin uluslararası kongresi toplandı. Bu kongre, dünyadaki bütün ülkelerde Sovyet iktidarını tesis etmek için yanıp tutuşan işçilerin oluşturduğu bir birlik olan Üçüncü Komünist Enternasyonal’in kurulmasına vesile oldu. Marx tarafından kurulan Birinci Enternasyonal, 1864’ten 1872’ye kadar varlığını sürdürdü. Paris Komünü’ndeki kahraman işçilerin yenilgisi, bu Enternasyonal’in sonuna işaret ediyordu. Bu unutulmazdır; bu, işçilerin kurtuluş mücadelesi tarihindeki yerini sonsuza kadar koruyacaktır. Bu, Dünya sosyalist cumhuriyetini kurmak için şu an elimize geçen şansın temellerini atmıştır.

İkinci Enternasyonal 1889’dan 1914’e, yani savaşa kadar varlığını sürdürdü. Bu kapitalizmin en sakin ve en barışçıl gelişim gösterdiği dönemdi, devrimlerin olmadığı bir dönemdi. Bu dönem boyunca, işçi sınıfı hareketi kuvvet kazandı ve belli sayıdaki ülkelerde olgunlaştı. Ancak çoğu partideki işçi liderleri, barışçıl koşullara uyum sağladı ve devrimci mücadeleyi sürdürme yeteneğini kaybetti. 1914’te başlayan savaş dünyayı dört yıl boyunca kana buladı; kapitalistler arasındaki çıkar savaşında, küçük ve zayıf olan uluslar üzerinde hâkimiyet kurma savaşında, söz konusu işçi liderleri kendi hükûmetlerini desteklemeye karar verdi. İşçilere ihanet ettiler, katliamın uzamasına yol açtılar, sosyalizmin düşmanı oldular, kapitalistlerin tarafına geçtiler. İşçi kitleleri, sosyalizme ihanet eden bu hainlere sırtını döndü. Dünya çapında devrimci mücadeleye yönelim başladı. Savaş, kapitalizmin sonunun geldiğine işaret ediyordu. Yeni bir sistem onun yerini alacaktı. ‘Eski’ sosyalizmin kutsallığı, sosyalizme ihanet edenler tarafından yıkılmıştı.

Günümüzde, sermayenin boyunduruğunu ortadan kaldırma davasına sadık kalan işçiler, kendilerini komünist olarak adlandırıyorlar. Tüm dünyada komünist birliği gittikçe büyüyor. Belli sayıdaki ülkelerde, Sovyet iktidarı çoktan muzaffer oldu. Yakında, komünizmin dünya çapında zaferini göreceğiz, Dünya Federatif Sovyet Cumhuriyetleri’nin kuruluşuna tanık olacağız.

Kaynak: "The Third, Communist International". marxist.org. 30 Ekim 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
Telif durumu:

  Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu çalışma 1 Ocak 1925 tarihinden önce yayımlanmıştır ve kamu malıdır. Çünkü yazarı en az 100 yıl önce ölmüştür.


Uyarı: Bu eser, Amerika Birleşik Devletleri dışında kamu malı olmayabilir; özelikle ABD eserleri için Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti (Hong Kong ya da Makao hariç), Almanya, Meksika ve İsviçre gibi kısa vadeli kuralı geçerli olmayan ülke ve bölgelerde geçerli değildir. Eseri oluşturan ve tarihi gibi temel bilgiler belirtilmelidir. Daha fazla bilgi için Vikikaynak:Kamu malı sayfasına ya da buraya göz atabilirsiniz. .

 
Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.